۱۳ پدیده ای که علم پاسخی برای آن ندارد

این مقاله به بررسی ۱۳ اتفاق عجیب می پردازد. اتفاقاتی که تا به اکنون هیچ پاسخی علمی برای آنها یافت نشده است. در ادامه با بنیتا همراه باشید.

۱۳ پدیده ای که علم پاسخی برای آن ندارد

همه‌ی ما عاشق مسائل اسرارآمیز هستیم. هرچه این رمز و رازها عجیب‌تر باشد، علاقه‌ی ما به آن‌ها نیز بیشتر می‌شود. ما همیشه به دنبال سؤالاتی نظیر امکان سفر به زمان و یا چگونگی ساخت بنای استون هنج بوده‌ایم.

باید گفت که این شگفتی‌ها از پدیده‌های ساده تا موضوعات غیرقابل‌توصیف، متون غیرقابل‌خواندن و کشفیات گیج‌کننده را در برمی‌گیرد. به نظر می‌رسد که علم پاسخی برای تمامی این اتفاقات ندارد، اما به‌جای آن، به سراغ توضیح آن‌ها با استفاده از فرضیات رفته است. با بنیتا همراه باشید تا این پدیده‌های شگفت‌انگیز را بررسی کنیم.

کتاب خطی وُینیچ

کتاب خطی وینیچ

Credit: CystalLinks

کتاب خطی و مشهور وُینیچ شامل ۱۷۰ هزار کاراکتر در ۲۴۶ صفحه است. این کتاب همچنین تصاویر زیادی دارد. متون نوشته‌شده در آن غیرقابل‌خواندن بوده و یا از یک منشأ ناشناخته سرچشمه می‌گیرند. زمانی که این کتاب توسط دانشگاه آریزونا مورد بررسی قرار گرفت، مشخص شد که قدمت کتاب به سال‌های ۱۴۰۴ تا ۱۴۳۸ بازمی‌گردد.

از آن زمان به بعد، متخصصان قادر به رمزگشایی متون و تصاویر گیاهی این کتاب نشده‌اند. طبق نظر برخی از آن‌ها این یک کتاب پزشکی است. به عقیده‌ی برخی دیگر این کتابی در حوزه‌ی کیمیاگری است. عده‌ای دیگر هم مدعی هستند که این کتاب حاوی پیام‌های اسرارآمیزی است.

لوله‌های بایگونگ

لوله‌های بایگونگ

Credit: NationalParkLover

لوله‌های بایگونگ سازه‌هایی مانند دیوارهای لوله‌ای شکل هستند که در کوه‌های بایگونگ در چین یافت شده‌اند. چیزی که کارشناسان را متحیر کرده است این بوده که این لوله‌ها در اعماق زمین و در دوره‌های غارنشینی دفن بوده و از یک دی‌اکسید سیلیکون ۳۰ درصدی غیرمعمول و آهن ساخته شده‌اند. انتظار می‌رود که عمر این لوله‌ها به چند قرن برسد. اگر این پدیده توسط مردمان باستان شکل گرفته باشد، پس آن‌ها باید دارای یک سیستم پیشرفته و پیچیده برای سوراخ کردن باشند که امکان وجود چنین سیستمی در زمان‌های گذشته غیرممکن است. اندازه‌ی این لوله‌ها متغیر بوده و از اندازه‌ی یک خلال‌دندان تا لوله‌های بسیار بزرگ را شامل می‌شود. این لوله‌ها تا نزدیکی دریاچه‌ی آن حوالی ادامه داشته و برخی از آن‌ها سر از دریاچه بیرون آورده‌اند. تعدادی از این لوله‌ها همچنین در بستر دریاچه دفن شده‌اند.

دانشمندان چینی به‌منظور مطالعه بر روی این سازه به این منطقه اعزام شدند، اما منشأ چنین پدیده‌ای تاکنون کشف نشده است. طبق برخی از فرضیات مطرح‌شده این سازه می‌تواند یک پدیده‌ی فرازمینی باشد.

توپ‌های سنگی غول‌پیکر کاستاریکایی

توپ های سنگی کاستاریکا

Credit: Top10

توپ‌های سنگی کاستاریکایی به‌اندازه‌ی پدیده‌ی استون هنج موجب حیرت همگان شده‌اند. این توپ‌ها به‌طور عجیب و دقیقی کروی بوده و از اندازه‌های کوچک تا بزرگ را در برمی‌گیرند. این توپ‌ها کاملاً صاف بوده و به نظر نمی‌رسند که با ابزارهای ساکنان اولیه‌ی کاستاریکا تراشیده شده باشند. به‌علاوه این توپ‌ها در دهکده و تپه‌های مختلفی از این کشور یافت شده‌اند که امکان انتقال آن‌ها به این مناطق وجود ندارد. گفته می‌شود که این توپ‌ها دارای ریشه‌های مذهبی و نجومی هستند. هرچند این فرضیات همچنان اثبات نشده‌اند.

صدای حباب

صدای حباب

Credit: Bloop

قبل از سال ۲۰۰۷، اداره‌ی ملی هوایی و دریایی آمریکا موفق به کشف یک صدایی بسیار قوی که شبیه به حباب بود در زیر آب شد. این صدا بر اساس تحلیل فرکانس آن، شبیه به صدای حیوانات آبی بود. بااین‌حال، گفته شد که این صدا به‌مراتب بلندتر از صدای یک وال و یا هرگونه حیوان دیگر بوده است. این اتفاق منجر به شکل‌گیری یک سؤال شد؛ چه موجودی می‌تواند چنین صدای بلندی را تولید کند؟ آیا این یک پدیده‌ی طبیعی نظیر شکستن یخ‌های قطبی بود؟ می‌توان هر حدسی زد، اما ممکن است هرگز پاسخی برای آن یافت نشود.

دارونما

دارونما

Credit: PlaceboWorld

اثر دارونمایی یکی از موضوعاتی است که بسیار در مورد آن صحبت می‌شود اما درک صحیحی از آن وجود ندارد. این پدیده تنها بر اساس باور یک بیمار به خوب شدن و اثر کردن یک دارونما عمل می‌کند. اثر دارونمایی زمانی که این عملیات در حال انجام است توسط متخصصان ثبت شده و به‌عنوان یک روش درمانی واقعی (حتی باوجود آگاهی از بی‌تأثیری آن) مورداستفاده قرار می‌گیرد. این روش با استفاده از داروهای بی‌اثر و بدون هیچ خواص درمانی انجام می‌شود. بااین‌حال، دارونما اثرات کاهش درد در میان بیماران را از خود به‌جای گذاشته است. مطالعات بی‌شماری بر مصرف دارونما بر اساس سن و جنسیت بیمار انجام شده است، اما هیچ پاسخ روشنی برای آن وجود ندارد.

جری اهمان و سیگنال خوشحالی

سیگنال خوشحالی

Credit: Dispatch

منجمی به نام جری اهمان در سال ۱۹۷۷ دنباله‌ای از کاراکترها، بر روی یک کاغذ چاپ‌شده در مرکز تلسکوپ دانشگاه اوهایو را کشف کرد که از اعماق فضا به‌دست‌آمده بود. این ۶ کاراکتر در یک دنباله‌ی 6EQUJ5 قرار داشتند. اهمان دور این دنبال را خط کشید و در کنار آن نوشت «وای». از آن به بعد نام این دنباله «سیگنال خوشحالی» شد. این سیگنال در منحنی کامل بِل قرار دارد و دارای یک قدرت سیگنالی شدید است که گفته می‌شود از فرستنده‌ی رادیویی بیگانگان در فضا ارسال شده است. گفته می‌شود نقطه‌ای که این تلسکوپ در آن لحظه در حال نظاره‌ی آن بود فضایی خالی بوده است؛ فضایی بدون هیچ ستاره و هیچ منبع رادیویی که بتواند سیگنالی برای ما ارسال کند.

این اتفاق دنیای نجوم را تکان داد زیرا تابه‌حال چنین فرکانسی به زمین مخابره نشده بود. پس این فرکانس از کجا آمده بود؟ تا به این لحظه هیچ پاسخی برای این پدیده یافت نشده است، هرچند ربط دادن این اتفاق به فرازمینی‌ها می‌تواند بهترین فرضیه باشد.

گوجه‌فرنگی بیشتر از یک انسان ژن دارد

گوجه فرنگی

Credit: GrowingMatch

گوجه‌فرنگی دارای ۳۱ هزار و ۷۶۰ ژن است که از تعداد ژن‌های یک انسان ۷ هزار عدد بیشتر است. این اتفاق عجیب دانشمندان را برای مدتی طولانی به خود مشغول کرده بود.

خواهران پولاک

خواهران پولاک

Credit: ViralNova

جوانا و ژاکلین پولاک در سال ۱۹۵۷ در یک تصادف جان خود را از دست دادند. یک سال بعد خانم پولاک دوقلوهای خود با نام‌های جنیفر و گیلیان را به دنیا آورد. این خانواده دریافت که جنیفر دقیقاً همان خال مادرزادی‌ای که ژاکلین داشت را دارد. ماجرا به همین‌جا ختم نشد. یک روز این دوقلوها از والدینشان در مورد اسباب‌بازی‌های خواهرانشان که مرده بودند سؤال کردند، درصورتی‌که هرگز چیزی در مورد آن اسباب‌بازی‌ها نمی‌دانستند. یکی دیگر از خواسته‌های آن‌ها که نظریه‌ی تناسخ را تقویت می‌کند این بود که از والدینشان خواستند تا آن‌ها را به پارکی ببرند که تابه‌حال در مورد آن چیزی نشنیده بودند، اما خواهران فوت کرده‌شان قبلاً به آنجا رفته بودند. پاسخ علم برای این پدیده چه می‌تواند باشد؟ شانس؟

کوکائین و تنباکو در مومیایی‌ها

مومیایی

Credit: WashingtonPost

زمانی که دانشمندان آلمانی در سال ۱۹۹۲ در حال آزمایش مومیایی‌های مصری بودند، به بقایایی از تنباکو، حشیش و کوکائین برخوردند. این مواد در استخوان‌ها، پوست و موهای این اجساد یافت شد. این موضوع در ابتدا خیلی عجیب به چشم نمی‌آمد؛ اما دانشمندان بعدها متوجه شدند که چنین موادی در دنیای باستان و در آن زمان و مکان وجود نداشته است. تنباکو و کوکائین در قاره‌ی آمریکای قبل از دوران کشف کریستف کلومپ کشت می‌شده و هیچ ارتباطی هم میان مردمان این دو سرزمین وجود نداشته است. پس دلیل وجود این مواد بر روی مومیایی‌ها چه می‌تواند باشد؟

فِرِد والِنتیچ

فرد والنتیچ

Credit: Magonia

«فرد والنتیچ» یک خلبان استرالیایی بود. او در سال ۱۹۷۸ یک هواپیمای مدل(Cessna 182L) مخصوص پرواز آزمایشی را هدایت می‌کرد. بااین‌حال، والنتیچ در خلال پرواز با مرکز کنترل ترافیک ملبورن تماس رادیویی برقرار کرد و گزارش داد که یک هواپیمای دیگری بر فراز هواپیمای او در حال پرواز است و موتور هواپیمای او به شکل عجیبی کار می‌کند. او چند لحظه بعد گفت که شی‌ء مذکور یک هواپیما نیست و در حال چرخیدن به دور اوست. شی‌ء در حال پرواز عجیبی بوده و سرعت بسیار بالایی هم داشته است. پس از مدتی ارتباط صدا میان مرکز رادیویی و والنتیچ قطع  شد و حتی پس از یک رشته تحقیقات و جست‌وجوی گسترده برای یافتن او، دیگر اثری از والنتیچ یافت نشد.

والنتیچ چه چیزی دیده بود؟ آیا او واقعاً یوفوها را مشاهده کرده بود؟ اگر به موضوع بیگانگان علاقه‌مندید به مطلب دوقسمتی ۱۹ نشانه بسیار عجیب از زندگی بیگانگان مراجعه کنید.

خطوط نازکا

نازکا

Credit: Tumblr

خطوط نازکا برای چندین سال دنیای علم را سرگردان کرده بود. این خطوط حروف تصویری دوران باستان را در صحرای نازکا در پرو تشکیل می‌دادند. آن‌ها اشکال مختلفی دارند و اندازه‌ی آن‌ها به ۲۷۰ متر می‌رسد. آن‌ها شامل طرح‌های حیوانی، نقش‌های انسانی، اشکال هندسی و سایر طرح‌ها بودند. همچنان هیچ دلیل مشخصی برای این خطوط و طراحی‌ها وجود ندارد. به دلیل خشکی و آرام بودن آب‌وهوا، این خطوط برای سال‌ها در این منطقه دست‌نخورده باقی مانده‌اند. این خطوط برای اولین بار در سال ۱۵۵۳ میلادی کشف شدند و از آن زمان تاکنون ذهن دانشمندان را به خود درگیر کرده‌است.

استون هنج

استون هنج

Credit: Knowldgehi

اگر کسی بخواهد در مورد یک بنای عجیب و مرموز صحبت کند احتمالاً به سراغ استون هنج برود. این سازه متعلق به ۵ هزار سال قبل بوده و به‌عنوان یک بنای تاریخی گنگ و نامعلوم شناخته می‌شود. این بنا در سالیزبوری انگلستان یافت شده و منشأ پیچیده‌ای دارد. موضوعی که همه را شگفت‌زده کرده این است که بزرگ‌ترین سنگ این بنا ۲۵ تن وزن داشته و بالا بردن آن برای انسان‌های باستان بدون استفاده از ابزارهای بالابرنده‌ی پیشرفته غیرممکن است. علی‌رغم کاوش‌های گسترده، استون هنج هنوز یک راز سربه‌مهر است.

ساکسای‌وامان

ساکسای وامان

Credit: lugaresquever

ساکسای‌وامان یک دیوار ساده در اطراف یک سازه در پرو است. این دیوار با استفاده از سنگ‌های بزرگی ساخته‌شده است که قدمت آن‌ها به دوره‌ی آمریکای «پری‌هیسپانیک» بازمی‌گردد. این سنگ‌ها با چنان دقتی در جای خود قرار گرفته‌اند که به یک شگفتی تبدیل شده‌اند. سنگ‌ها دارای گوشه‌های گرد شده بوده و طراحی به‌هم‌پیوسته‌ی آن‌ها موجب شده است تا در برابر زمین‌لرزه دوام بیاورند؛ اما این سنگ‌ها چگونه در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. فرضیاتی در مورد نحوه‌ی ساخت این بنا ارائه‌شده است که تنها حدس و گمان هستند.

آیا شما هم پدیده‌ای را می‌شناسید که علم نتواند پاسخی برای آن بیابد؟ اگر پاسختان مثبت است با ما در میان بگذارید.

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۲)
آرمین
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۱

ممنون عالی بود

میلاو
میلاو
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۴

جالب و مرموز