مصاحبه با ریحانه طراوتی [اختصاصی بنیتا]

ریحانه طراوتی ، هنرمند و عکاس جوان ، با استعداد و مشهور ایرانی است که در زمینه های مختلف ، به خصوص مد و عکاسی از افراد مشهور فعالیت کرده و عکس های بسیار زیبایی گرفته است. با بنیتا همراه باشید تا با او بیشتر آشنا شویم. 

مصاحبه با ریحانه طراوتی [اختصاصی بنیتا]

ریحانه طراوتی، هنرمند و عکاس جوان، با استعداد و مشهور ایرانی است که در زمینه های مختلف به خصوص مد و عکاسی از افراد مشهور فعالیت کرده و عکس های بسیار زیبایی گرفته است. با بنیتا همراه باشید تا با او بیشتر آشنا شویم. 

• چند سالتان است و اهل کجا هستید؟

ناخوداگاه میخواستم بگویم ۲۱ ساله ام. هنوز فکر میکنم در این سن هستم اما در واقع اخیرا ۲۶ ساله شده ام. من اصالتا همدانی هستم ولی در مشهد که یک شهر بسیار مذهبی است بزرگ شده ام.

• چه چیزی باعث شد برای اولین بار به عکاسی علاقمند شوید؟ آیا مشوق خاصی داشتید؟

زمانی که ۱۴ ساله بودم، دوستم فرناز برای اولین بار دوربین را به دستم داد و به من گفت که از او عکس بگیرم. وقتی که عکاسی تمام شد و عکس ها را با دوستانم دیدیم، همگی من را تشویق کردند و گفتند که باید در آینده عکاس شوی و من هم شدم.

• چه کسانی در خانواده ی شما اهل هنر هستند؟

مادرم در دوران جوانی عکاسی و نقاشی می کرده است.من همیشه آلبوم های عکس هایش را نگاه می کردم .او یک مجموعه ی سیاه و سفید در لندن عکاسی کرده که برایم خیلی جالب بود.دوست داشتم ادایش را در بیاورم.

• کدام یک از مراسم هایی که شرکت کردید فضای خاصی برای عکاسی داشت؟

یکی از بهترین و زیباترین مراسم هایی که تا به حال برای عکاسی رفته ام ، مراسم اکران خصوصی فیلم نهنگ عنبر بود.فضا بسیار زیبا و همه چیزمنظم بود.

• آیا در میان هنرپیشگان دوست صمیمی دارید؟

خانم مهناز افشار دوست خوب من است و بسیار دوستش دارم.

• یک خاطره ی جالب از تجربه های عکاسیتان تعریف کنید.

زمانی  که آقای فرهادی از جشنواره ی کن برمی گشتند ، جمعیت زیادی برای استقبال از ایشان به فرودگاه رفته بودند .زمانی که ایشان رسیدند، فشار جمعیت آنقدر زیاد بود که امکان عکاسی نبود و علاوه بر این حرکات مردم بسیار عجیب بود. مردم آقای فرهادی و آقای حسینی را به مسیری کاملا اشتباه هول دادند. درب خروجی آنجا نبود و جمعیت به اشتباه به راهرویی رفتند که به دستشویی منتهی می شد. وقتی متوجه مسیر اشتباه شدند، در راه برگشت، به دیوار آلمینیومی که آن فضا را جدا کرده بود فشار آورده و آن را شکستند. وضعیت خنده داری بود. بعد از آنکه با هزار زحمت آقای فرهادی جلو رفتند تا روی سکوی از قبل آماده شده بایستند و صحبت کنند، جمعیت هم به دنبال ایشان از سکو بالا رفتند و در نهایت سکو هم شکست و آقای فرهادی به زمین افتادند.

• کار کردن در ایران چطور است؟

خیلی سخت، اما جالب و لذت بخش

• چرا سخت و چرا لذت بخش؟

کار کردن در ایران به عنوان یک خانم مشکل است زیرا در همه ی مشاغل نگاههایی با تبعیض جنسیتی وجود دارد .البته نسبت به سال های گذشته، وضعیت بسیار بهتر شده است.نسل های جدیدتر دارای افکاری مدرن تر هستند در حالیکه نسل های قدیمی همچنان عقاید ضد زن خود را حفظ کرده اند .در بسیاری از موارد نمیتوان با آرامش کار کرد و از نظر روحی متحمل فشار های زیادی می شویم.اما قطعا لذت بخش است به خصوص در مورد شغل من که عکاسی در زمینه های مختلف است. کارم را با عشق انجام می دهم و از لحظه به لحظه ی آن لذت می برم و از آن خسته نمی شوم.

• آیا بیشتر برای عکاسی در مراسم ها شرکت می کنید؟ تمرکز شما بیشتر روی عکاسی از هنرپیشه ها است؟

معمولا دوست دارم از چهره ی کسانی که دوستشان دارم پرتره بگیرم.

 

• بهترین پروژه ی عکاسیتان از نظر خودتان کدام است؟ آیا این عکس ها داستان خاصی دارند؟

با دوستان نزدیکم چند مجموعه کار کرده ام که بسیار دوستشان دارم.یکی از آنها مجموعه ای است به نام «سرگشته» که قرار بود در گالری آبتین نمایش داده شود که در لحظه ی آخر به دلیل مشکلاتی که به وجود آمد، نمایش داده نشد.یکی دیگر از مجموعه ها «فریدای ایرانی من» نام دارد که در گالری آران به نمایش گذاشته شد. هر دوی این مجموعه ها دارای حال و هوایی زنانه و  پر احساس هستند و از آنجاییکه مدل ها از دوستانم بودند با من که پشت دوربین بودم احساس راحتی می کردند و همین باعث شد حس عکس ها واقعی به نظر برسد.پروژه ی «سرگشته» درباره ی زنی است که در دنیای خود گم شده و به دنبال خودش می گردد اما خود را پیدا نمی کند و در آخر دست به خودکشی می زند.پروژه ی «فریدای ایرانی من» الهام گرفته شده از نقاشی های فریدا کالو ، نقاش مکزیکی است. فکر می کردم که شاید اگر فریدا در ایران بود، نقاشی ها یا عکس هایش به این صورت بود و سعی کردم آن حرف ها را به تصویر بکشم. فریدای ایرانی من نابیناست و علتش حسی است که به این زن رنج کشیده داشتم.او انسان بسیار عجیبی بود. از نظر جسمی بسیار بیمار بود و تنها عضو سالم بدنش چشمانش بودند.من فریدای خود را برعکس به تصویر کشیدم. همه ی اعضای بدن او، به جز چشمانش سالم است.

 

• کدام عکاس را تحسین می کنید؟ آیا از او یا فرد خاصی الگو می گیرید؟

من به عکاسی مد و پرتره علاقه ی بسیاری دارم.عکاس مورد علاقه ی من «پیتر لیندبرگ» است که عکس های بی نظیری از بازیگران گرفته است .به نظر من زیباترین عکس هایی که تا به حال از کیت وینسلت گرفته شده اند ، از کارهای این عکاس هستند. «گیام پائولو اسگورا»، عکاس ایتالیایی مد و البته ماریو تستینو را نیز خیلی دوست دارم.دوست دارم در عکاسی ، همه چیز زیبا باشد زیبایی عکس شاید برایم بیشتر از مفهوم آن اهمیت دارد.به همین دلیل به عکاسی های مد علاقمند هستم زیرا زیبا هستند.

• تا به حال با چه شرکت هایی برای تبلیغات کار کرده اید؟

با فیلا، سفیر، دانشگاه هنر، گالری شیرین، گالری آران، روژا، طراحان ایرانی، مجلات مد و هفته ی مد تهران

• در کنار عکاسی به چه حرفه ای مشغول هستید؟

من از ۱۷ سالگی کار می کردم. کارهایی از قبیل از طراحی گرافیک، نوشتن دستور غذا برای کافه ها، برگزاری مراسم های مختلف و بسیاری از کارهای دیگر را انجام داده ام. در حال حاضر مشاوره ی تبلیغاتی می دهم و مشغول به فعالیت در مدیریت بازاریابی آنلاین هستم.

• از ١ تا ١٠ چه نمره ای به خودتان می دهید؟ 

نمره ی پنج

• اگر به گذشته برگردید باز هم عکاسی را انتخاب می کنید؟

اگر به گذشته برگردم قطعا باز هم عکاسی را انتخاب می کنم.درواقع من هنر را انتخاب کرده ام. من نقاشی و مجسمه سازی کرده و طراحی صنعتی خوانده ام .به علاوه ویولون هم می زدم.در کل هنر را دوست داشتم. به نظرم نباید خود را به عنوان محدود کنیم. من شاید عکاس نباشم  و هنر را دوست داشته باشم.

• برای تبدیل شدن به یک عکاس خوب، تحصیلات دانشگاهی لازم است یا کسب تجربه کافی است؟

تحصیلات قطعا کمک کننده است اما تجربه هم در کنارتحصیلات لازم است. اگر این دو را در کنار هم پیش ببرید بهترین کار را خواهید کرد.من تحصیلات آکادمیک عکاسی ندارم اما از طریق کسب تجربه و خواندن کتاب یاد گرفتم.آزمون و خطا کردم ولی فکر می کنم می توان این اطلاعات را در بازه ی زمانی کوتاه تر ، با تحصیلات آکادمیک بدست آورد.پس توصیه می کنم تا جایی که امکان دارد از طریق تحصیلات آکادمیک وارد این حرفه شوید.

• برای کسانی که به عکاسی علاقمند هستند چه حرف یا توصیه ای دارید؟

به کسانی که به عکاسی علاقمند هستند توصیه می کنم که از همین لحظه، با اولین دوربینی که در دسترسشان است، حتی تلفن همراه،  شروع به عکاسی کنند. برای شروع عکاسی نیازی به داشتن دوربین گرانقیمت نیست. تلفن همراه شما بهترین گزینه برای شروع است. تمرین و آزمون و خطا کنید. از خودتان، از طبیعت و از هر موضوعی که برایتان جذاب است عکس بگیرید. در گوگل جست و جو کنید و کتاب های معتبر عکاسی بخوانید. برای تمرین دادن چشمانتان به کادرها و زاویه های صحیح، عکس های زیادی ببینید. عکس هایی که گرفتید در شبکه های اجتماعی منتشر کنید و از نظرات افراد مختلف برای اصلاح عکس هایتان استفاده کنید. عکاسی اصلا سخت نیست فقط نیازمند پشتکار و عشق به کار است.

• به عنوان یک فرد موفق، چه حرفی برای خانم های ایرانی دارید؟

در طی این سال های کمی که کار کرده ام متوجه شدم که کار کردن سخت است و برای یک خانم، سخت تر هم می شود.فقط باید به کار خود عشق بورزید و به راه خود ادامه دهید. باقی چیزها خودشان حل می شوند.

 

• راه های ارتباطی شما  با طرفدارانتان چیست؟

وب سایت و شبکه های اجتماعی من:

وب سایت : www.reihanetaravati.com

اینستاگرام : @reihanet

توییتر: @reihanetaravati

اسنپ چت : @reihanetaravati

 

آثار بیشتر از ریحانه طراوتی

 

 

مقالات مرتبط

آشنایی با مریم نصیر زاده طراح ایرانی مقیم نیویورک

Maryam-Nasirzadeh-designer

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۹)
آزاده
۱۶:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۲

کاش مرگ نزدیکان بعضی ها را اصلاح کند!

Farzad0930
Farzad0930
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹

Ishalla hamishe movafagh o drakhshan bashin

idm6m0
idm6m0
۰۲:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹

تبریک به این همه علاقه
ممنون بابت مقاله تشکر

hosein_moghri
hosein_moghri
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸

انشالله در همه ضمینه ها موفق و نمونه باشن.همه ضمینه ها

hedaiat
hedaiat
۰۵:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸

برتری به تقواست، رسول اکرم صلی الله علیه و آله