خوراکی‌هایی که فکر می‌کنیم سالم‌اند اما نیستند!

همه‌ی ما مخصوصا خانم‌ها برای داشتن تغذیه‌ای سالم برای خود و خانواده‌مان تلاش می‌کنیم. اما مواد غذایی‌ را آن‌طور که باید خوب نمی‌شناسیم. با بنیتا همراه باشید تا آن دسته از مواد غذایی که تصور می‌کردیم کاملا سالم‌اند اما نیستند را به شما معرفی کنیم.
خوراکی‌هایی که فکر می‌کنیم سالم‌اند اما نیستند!

 این روزها همه‌ی ما به دنبال مواد غذایی سالم و کم کالری هستیم که به کمک آن بتوانیم تناسب اندام خود را حفظ کرده و سبک غذایی سالم‌تری داشته‌باشیم. از این رو بعضی خوراکی‌هایی که فکر می‌کنیم سالم‌اند را به برنامه‌ی غذایی خود اضافه کرده و از آن‌ها استفاده می‌کنیم. بی‌خبر از آن‌که بدانیم شاید این خوراکی‌ها آن‌قدر که ما تصور می‌کنیم سالم و مفید نباشند.

با بنیتا همراه باشید تا این خوراکی‌ها را به شما معرفی کنیم.

 

میوه خشک

514546.jpg

میوه‌های خشک به خودی خود سالم هستند، اما برای آنکه از کپک زدن آن جلوگیری شود و تغییر رنگ ندهند به آن مواد از بین برنده‌ی قارچ و کپک مثل سولفور دی اکسید اضافه می‌شود. علاوه بر آن، پروسه‌ی خشک شدن میوه باعث می‌شود برخی خواص آن کمتر شده و به مقدار قند موجود در آن افزوده شود. همین دلایل باعث می‌گردد تا آن‌ها از دسته‌ی خوراکی‌های سالم خارج شوند.

راه حل: میوه‌ها را خودتان در خانه خشک کنید.

 

پنیرهای فرآوری شده

faravari-4.jpg

پنیر ذاتا جزو خوراکی‌های سالم حساب می‌شود. اما پنیرهای فرآوری شده به دلیل این‌که در این پروسه حاوی مواد افزودنی زیادی می‌شوند، جزو خوراکی‌های ناسالم به حساب می‌آیند. با این‌حال انواع پنیر دارای مقدار زیادی سدیم هستند که برای بدن لازم است. به‌طور مثال یک ساندویچ با سه تکه پنیر بیش از دو سوم سدیم مورد نیاز بدن در یک روز را تامین می‌کند.

راه حل: از پنیرهای سالم به جای فرآوری شده استفاده کنیم.

 

میوه و سبزیجات کنسرو شده

با این‌که میوه و سبزی جزو سالم‌ترین خوراکی‌ها هستند اما در فرایند کنسرو شدن آن‌ها حاوی مقدار زیادی مواد قندی می‌شوند. برخی تولیدکنندگان نیز به کنسروهای سبزیجات مقدار زیادی سس باربیکیو یا سرکه می‌زنند که باعث می‌شود آن میوه و سبزیجات دیگر در دسته خوراکی‌های سالم قرار نگیرند.

راه حل: اگر در موقعیتی نیستید که از میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید، کنسروهایی را انتخاب کنید که حداقل مواد نگهدارنده، شکر و یا نمک را داشته باشند.

 

سبزیجات نشاسته‌دار

ذرت، گلابی، سیب زمینی، کدو و سیب زمینی شیرین در مقایسه با دیگر میوه‌ها و سبزیجات دارای فیبر، ویتامین و مواد معدنی کمتر و کالری بیشتری را دارا هستند. البته این موضوع دلیل بر ناسالم بودن این دسته از سبزیجات نیست اما باید بدانیم مصرف بی‌اندازه‌ی این مواد باعث افزایش وزن خواهد شد.

راه حل: از سبزیجات آب‌دار و بدون نشاسته بیشتر استفاده کنیم. مخصوصا از ۶ عصر تا شب.

 

اوتمیل‌های فوری

Untitled-5%28114%29.jpg

اوتمیل یکی از مواد غذایی‌ای است که در رژیم‌های غذایی لاغری جدید مردم ایران نیز در حال شناخته‌ شدن است. اوتمیل به شوربای جوی دوسر گفته می‌شود که به دلیل کالری مناسب برای رژیم غذایی از آن استفاده می‌شود. اما اوتمیل‌هایی که ظرف دو یا سه دقیقه آماده می‌شوند به دلیل فراوری شدن دیگر جزو غذاهای کاملا سالم به حساب نمی‌آیند و برای رژیم لاغری آن‌قدرها که به نظر می‌آید مفید نخواهند بود.

راه حل: اوتمیل خود را خودتان در خانه درست کنیم تا از سالم بودن آن مطمئن شده و نگران مواد افزودنی و مضر آن نباشیم.

 

ماست میوه‌ای

635772193549288490.jpg

لبنیات یکی از مواد غذایی مورد نیاز برای بدن ماست اما همه‌ی دسته‌های آن کاملا سالم نیستند. برای مثال ماست‌ میوه‌ای به دلیل داشتن قند بالا برای بدن مفید نیست و باعث چاقی می‌شود. اگر می‌خواهید بهترین نوع ماست را استفاده کنید باید ماستی را انتخاب کنید که قند کمتر و پروتئین بالاتری داشته باشد.

 

راه حل: اگر عاشق ماست میوه‌ای هستید می‌توانید ماست یونانی تهیه کرده و مقداری میوه‌ی تازه به آن اضافه کنید.

با استفاده‌ی درست از این مواد غذایی می‌توانیم از درست غذا خوردن خود و داشتن بدنی سالم‌تر مطمئن باشیم و آن را به دیگران نیز توصیه کنیم.

اگر دوست داشته باشید می‌توانید مطلب «مواد غذایی که انرژی روزانه شما را تامین خواهند کرد» را نیز بخوانید.

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۱۵۸)
pani66
pani66
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۷

خیلی خوب بود

Mahsa_kvs
Mahsa_kvs
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۳

ممنون

الناز
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷

سپاس مقاله ی کاملی بود چون باراه حل همراه بود

idm6m0
idm6m0
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۷

مرسی ازبیان مشکل به همراه راه حل آن

nr9696
nr9696
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۰

واقعا!!!خیلی خوب بود