چیزی به نام شکست وجود ندارد/ گفت‌وگوی بنیتا با ماندانا صادقی صبور بنیان گذار گیفت آس

اگر به دنیای کارآفرینی و خواندن داستان زندگی زنان موفق علاقه مندید این مصاحبه را از دست ندهید. ماندانا صادقی صبور کسی است که با وجود سختی‌های زندگی توانسته کسب و کار خود را راه بیندازد.
چیزی به نام شکست وجود ندارد/ گفت‌وگوی بنیتا با ماندانا صادقی صبور بنیان گذار گیفت آس

دنیای کارآفرینی بسیار شگفت‌انگیز است. اغلب کارآفرینان با جسارت به دنبال ماجراجویی و کشف حقایق جدید در این دنیای بیکران هستند. زنان هم در سال‌های اخیر در این زمینه جایگاه خوبی داشته‌اند و سعی کرده‌اند از دست‌اندازهای موجود در جاده موفقیت منحرف نشوند. یکی از همین زنان موفق، ماندانا صادقی صبور است. او متولد لاهیجان و دانش‌آموخته فوق‌لیسانس مدیریت فناوری اطلاعات است، . با بنیتا همراه باشید تا داستان زندگی و موفقیت‌های این بانوی کارآفرین را بخوانید.

1.png

 خلاصه‌ای از زندگی شغلی خود بفرمایید؟ چگونه کار خود را شروع کردید؟

بعد از گرفتن لیسانس مهندسی نرم‌افزار در شرکت صنایع غذایی بهروز در بخش IT مشغول به کار شدم و حدود ۲ سال در شرکت بهروز بودم. هم‌زمان با قبولی در کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات در گروه بهمن شروع به کارکردم و حدود ۱۱ سال در بخش سیستم‌های اطلاعاتی فعالیت کردم. از دی‌ماه سال گذشته به‌طور کامل روی گیفت آس که کسب و کار خودم است، تمرکز کردم و به‌صورت مشاور سیستم‌های اطلاعاتی برای شرکت‌های دیگر هم کار می‌کنم.

شما در گیفت آس چه می‌کنید؟ کمی درباره‌اش توضیح می‌دهید؟

فروشگاه اینترنتی هدیه و کادوی گیفت آس از اردیبهشت ۹۵ شروع به کار کرده. ما در گیفت آس به شما کمک می‌کنیم تا مناسب‌ترین و خلاقانه‌ترین هدیه را برای مناسبت‌های مختلف، انتخاب کنید و به عزیزانتان هدیه دهید.

ما سعی می‌کنیم با ارائه ایده‌های ناب درزمینهٔ هدیه و کادو لحظات را برای شما و کسانی که دوستشان دارید به‌یادماندنی‌تر کنیم. هدیه‌های ما به‌صورت پک و توسط تولیدکنندگان خانگی تولید می‌شود و به همین دلیل این هدیه‌ها مخصوص گیفت آس است.

تامین کنندگان ما سعی می‌کنند نهایت ذوق و ابتکار خود را برای طراحی و بسته‌بندی محصولات به‌کارگیرند تا شما با خیالی آسوده  ارسال بسته‌ها را مستقیماً برای افرادی که مدنظرتان است به ما بسپارید. 

 اسم سایت را چگونه انتخاب کردید؟

دوست داشتم چون سایت، سایت هدیه و کادو هست اسم آن‌ یک اسم فانتزی باشد که هم مفهوم فارسی و هم بین‌المللی کار را پوشش دهد. از ترکیب gift us استفاده کردیم به معنای هدیه ما و ایهامی که کلمه«آس» به معنای «تک بودن» در فارسی داشت، در نهایت ما را به این اسم رساند.

آیا در طول کار شکست را هم تجربه کرده‌اید؟ مهم‌ترین درسی که از شکست‌های خود گرفته‌اید؟

واقعاً چیزی به اسم شکست وجود ندارد. ممکن است اوضاع بد پیش برود یا مطابق برنامه ما پیش نرود اما واقعاً چیزی به اسم شکست وجود ندارد، زیرا همیشه یک دلیل خوب برای خوب پیش نرفتن اوضاع و درسی برای آموختن از آن وجود دارد. در طولانی‌مدت، هر اتفاقی که می‌افتد به صلاح شما خواهد بود.

خانواده شما در موفقیتتان چه سهمی داشت؟

دوست دارم ضرب‌المثل رایج «پشت هر مرد موفق یک زن وجود دارد» را کمی تغییر دهم و بگویم که «پشت هر فرد موفق یک خانواده صبور و حامی وجود دارد». همسر و خانواده من مشوق‌های اصلی و حامی من در تمام مراحل کار بودند. از صمیم قلب به خاطر تمام دلگرمی‌ها و حمایت‌هایشان و این‌که من را باور داشتند از آن‌ها سپاسگزارم.

چقدر ریسک‌پذیر هستید؟ برای از بین بردن ترس‌هایتان از مشکلات کسب وکار چه کار کردید؟

معمولا اگر کاری ۵۰ درصد به صورت منطقی قابل انجام و موفقیت‌آمیز باشد، جرئت انجامش رادارم؛ یعنی خیلی هم بی‌گدار به آب نمی‌زنم، خوب من هم این‌قدر ریسک‌پذیر بودم که سال‌ها کار و موقعیت شغلی خوب خود را رها کنم و دست به تولید گیفت آس بزنم.

معمولا برای از بین بردن ترس در کار، کاری که می‌خواهم انجام بدهم را به مراحل کوچک تقسیم‌بندی می‌کنم و برای هرکدام از آن‌ها راه‌حل پیدا می‌کنم، این‌گونه کار راحت‌تر انجام‌شده و ترس انجام آن‌هم کمتر می‌شود.

موفقیت را در یک جمله بیان کنید؟

موفقیت برای من یعنی تعیین هدف‌های شخصی در کار وزندگی خانوادگی‌ام و رسیدن به این هدف‌ها. موفقیت‌هایم را با بررسی بازخوردهای دیگران و رضایت درونی خودم اندازه‌گیری می‌کنم.

آیا می‌شود از راه حلال یک‌شبه ثروتمند شد؟

نه من اعتقادی به یک‌شبه ثروتمند شدن ندارم ولی می‌شود در یک لحظه ایده‌ای به ذهن شما برسد که دنبال کردن آن باعث ثروتمند شدنتان شود.

فکر می‌کنید راه انداختن کسب وکار برای مردان راحت تر است؟ چقدر ممکن است که یک خانم در این حوزه فعالیت کند و موفق شود؟

انسان‌ها چه مرد و چه زن حتما می‌توانند موفق شوند و یک کسب و کار برای خود داشته باشند. موفقیت به جنسیت ربطی ندارد. موفق شدن به پشتکار، همت و دانش شما برمی‌گردد، ولی درباره راحت‌تر بودن راه برای آقایان، خوب در جامعه ما و دیگر جوامع، خانم‌ها در چند مقطع باید تصمیم‌های سختی بگیرند که معمولا همین تصمیم‌ها باعث می‌شوند که آمار بانوان کارآفرین کمتر باشد. تصمیم بین زن خانه بودن یا شاغل بودن درزمانی که ازدواج می‌کنند، تصمیم بین مادر خانه‌دار بودن یا مادر شاغل بودن زمان بچه‌دار شدن و... . متأسفانه بعضی از ما یاد نگرفته‌ایم که بدون عذاب وجدان دادن به خانم‌ها، به آن‌ها اجازه بدهیم تا مسیر زندگی‌شان را با آرامش انتخاب کنند. من می‌گویم هر خانمی خودش بهتر از هر کس دیگری می‌داند که به چه صورت می‌تواند نقش‌هایی که به عهده او گذاشته‌ شده است را به نحو احسن انجام دهد. من یک مادر و همسر خوب و پر از آرامش و رضایت خواهم بود اگر در اجتماع حضورداشته باشم، من اگر در خانه باشم با اینکه زمان بیشتری برای وظایف مادری و همسری دارم، ولی کیفیت کارم پایین‌تر می‌آید. اگر به خانم‌ها اجازه بدهید خودشان بدون استرس و عذاب وجدان انتخاب کنند که شاغل باشند یا خانه‌دار، آن‌وقت می‌بینیم از بین آن دسته از خانم‌های شاغل، افراد زیادی توانایی راه‌اندازی و مدیریت کسب و کار خودشان را خواهند داشت و به بهترین نحو مادر و همسر بودن خود را هم مدیریت می‌کنند.

2.jpg

آرزویی که برای کسب وکارتان دارید چیست؟

تبدیل گیفت آس به مرجع خرید هدیه و کادو.

سه کتاب برتر، سه شخصیت برتر و سه فیلم را معرفی بفرمایید.

  • شاهنامه سعدی، یک عاشقانه آرام (نادر ابراهیمی)، راز فال ورق (یوستین گوردر)، چشمهایش (بزرگ علوی) و...
  • شخصیت کارتونی: هری پاتر، گجت، جودی آبوت
  • شخصیت تاریخی: خوارزمی، امیرکبیر، سیمین دانشور
  • پدر خوانده، هزار دستان، کازابلانکا

شعار کسب‌وکار شما چیست؟

گیفت آس تداوم یک احساس.

چگونه به تیم خود روحیه تزریق می‌کنید؟

ما معمولا به صورت فصلی دورهمی‌هایی با تامین کننده‌ها برگزار می‌کنیم که در آن با هم از نقص‌ها، قوت‌ها، پیشنهادات و... صحبت می‌کنیم. در این جلسات انرژی مثبت زیادی از همدیگر می‌گیریم.

در مورد مشتریان سایت خود چه احساسی دارید؟

مشتری‌ها، سرمایه‌های اصلی ما هستند. رضایت، معرفی ما به دوستانشان و خرید مجدد آن‌ها از اهداف اصلی گیفت آس هست. ما سعی می‌کنیم به هر طریقی رضایت مشتریان را جلب کنیم. مخصوصاً چون کارهایمان امکان سفارشی شدن دارند، ارتباط با مشتریان خیلی تنگاتنگ می‌شود.

چه چیزی باعث شد در مقابل مشکلات دوام بیاورید؟

خدای مهربان، خانواده حامی و اعتقاد کامل به هدفی که انتخاب کرده بودم. شما اگر به راهی که در آن پا می‌گذارید شک داشته باشید با کوچک‌ترین مشکلی دلتان می‌لرزد. توکل، صبر، آهسته و پیوسته رفتن در ابتدای کار با یک پلن دقیق همه‌چیز را برای شما محقق می‌سازد.

به نظرتان چطور می‌شود خلاقیت را رشد داد؟

خلاق بودن، یعنی دیدن چیزهایی در عالم و آدم، كه به چشم دیگران نیاید. انسان خلاق در فعالیت‌های فکری‌اش نرمش و انعطاف‌پذیری خاصی دارد. خودش را پایبند حفظ و نگهداری وضع موجود نمی‌کند و پیوسته آماده و مستعد آن است در نظراتش تجدیدنظر كند و اما برعکس، كسی كه اندیشه خود را مطلق می‌داند، اعتقاد آتشین به منطقی و صادق بودن نظراتش درباره جهان دارد. او نه می‌خواهد و نه می‌تواند مواضع فكری خود را با وضعیتی که دائماً در حال تغییر است، متناسب كند و محكم به آنچه «به گمان او» درست است، می‌چسبد. چنین شخصی برخلاف افراد خلاق، انعطاف‌پذیری فكری ندارد و بسیار قالبی و کلیشه‌ای عمل می‌کند.

برای کسانی که می‌خواهند استارت آپ راه بیندازند چه توصیه‌ای دارید؟

راه‌اندازی یک استارت آپ کار بسیار پر دردسر با ریسک خیلی بالاست، آمار نشان داده است که ۹۰ درصد استارت آپ‌ها با شکست مواجه می‌شوند. به نظرم این موارد را حتما مد نظر داشته باشید:

  • یک پلن واضح و شفاف برای خودتان بریزید
  •  با چند نفر که این مسیر را طی کرده‌اند و تجربه راه‌اندازی استارت آپ دارند، مشورت کنید.
  • یک تیم همراه و همدل و قوی درست کنید.
  • رقبا و کسب و کارهای مشابه را بررسی کنید.
  • ظرفیت بازار را بسنجید.

وقتی خود را در آینه می‌بینید چه احساسی دارید؟

خودم را دوست دارم و احساس می‌کنم در این سن و سال از عملکردم راضی هستم.

به میزان موفقیت خود درصد بدهید!

توانسته‌ام تقریبا به ۳۰ درصد از خواسته‌هایم در گیفت آس برسم.

اگر این مصاحبه را دوست داشتید، می‌توانید سری هم به «معرفی خانم های موفق ایرانی در سراسر دنیا؛ پریسا تبریز» بزنید.

منبع: بنیتا

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۲۵۳)
fatemeh8645
fatemeh8645
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۶

خیلیم عالیه

chelooie
chelooie
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۹

خیلی عالی

moh-faz
moh-faz
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹

جالب بود
شبیه المیرا س جلل خالق

Mahsa_kvs
Mahsa_kvs
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۴

بسیار عالی

moh-faz
moh-faz
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۴

جالبه