زنان خود ساخته: دنیز موریسون

در مطلب امروز می‌خواهیم زندگی نامه یکی از زنان کارآفرین را بررسی کنیم، دنیز موریسون یکی از موفق ‌ترین کارآفرین‌های کشور آمریکاست.
زنان خود ساخته: دنیز موریسون

دنیز ام.موریسون، متولد ۲۳ دی ماه ۱۳۳۲، رئیس و مدیر اجرایی شرکت سوپ کمپبل در ایالات متحده ی آمریکاست که لقب بیست‌ویکمین زن قدرتمند جهان را در مجله‌ی فورتون (Fortune Magazine) به خود اختصاص داده است. وی دوازدهمین نفری بود که مهرماه سال ۱۳۸۲ و در صد و چهلمین سال تأسیس شرکت کمپبل، سرپرستی این شرکت را بر عهده گرفت.

 

زندگینامه

دنیز موریسون در شهر البورن نیوجرسی (Elborn, New Jersey) به دنیا آمد و به همراه سه خواهر دیگرش موفقیت‌های کاری بسیاری را رقم زدند. سال،۱۳۸۶ مقاله‌ای تحت عنوان «پرورش دادن زنان برای ریاست» پیرامون موفقیت‌های آنان در مجله‌ی وال‌استریت (Wall Street) منتشر شد. مگی ویلدروتر (Maggie Wilderotter)، خواهر کوچک‌تر دنیز، رئیس و مدیرعامل شرکت ارتباطات مرزی است. کالین بستکوفسکی (Colleen Bastkowski) معاونت شرکت مسافربری اکسپدیا (Expedia) را بر عهده داشت. آندریا دوئلینگ (Andrea Doelling)، قهرمان اسبق پرش با اسب، معاون ارشد بخش فروش لوازم بی‌سیم AT&T بود. پدر آن‌ها، دنیس سالیوان (Dennis Sullivan)، سربازی در جنگ ویتنام بود که بعدها مدیریت AT&T را در دست گرفت. او هرچه درباره‌ی کسب‌وکار می‌دانست به دخترانش یاد داد و از همان کودکی به آن‌ها آموخت تا هدف‌های مهم و سودآوری را برای آینده تعیین نمایند. مادر خانواده، کانی سالیوان (Connie Sullivan) نیز جاه‌طلبی را بخشی از روحیه‌ی زنانه می‌دانست.

1.jpg

دنیز فارغ التحصیل دبیرستان لانگ بیچ و دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه بوستون در رشته‌ی اقتصاد و روان‌شناسی است. وی دوران دانشگاه را با نمرات عالی پشت سر گذاشت و به خاطر کسب موفقیت‌های تحصیلی و فوق‌برنامه‌اش، به انجمن «فرمان صلیب و افتخار تاج» راه یافت.

 

پس‌زمینه‌ی کاری

موریسون در دهم مردادماه سال ۱۳۹۰، به عنوان رئیس و مدیر اجرایی شرکت سوپ کمپبل برگزیده شد. این شرکت تولیدکننده و بازاریاب محصولات غذایی در سراسر جهان است که بیشتر در زمینه‌ی تولید سوپ، وعده‌های غذایی ساده، تنقلات پخته‌شده و انواع نوشیدنی فعالیت دارد.

موریسون فروردین ماه ۱۳۸۲ به عنوان رئیس بخش فروش و امور مشتریان شرکت کمپبل آغاز به کار نمود و توانست در خرداد ۱۳۸۴ خود را به ریاست شعبه‌ی ایالات‌متحده‌ی آمریکا برساند. او در مهرماه سال ۱۳۸۶ معاونت ارشد و ریاست بخش تولید سوپ، سس و نوشیدنی شعبه آمریکای شمالی را بر عهده گرفت و هم‌زمان بخش مربوط به خدمات غذایی آمریکا و کسب وکار شعبه‌ی کانادا را نیز اداره می‌کرد. در اواسط مهر ۱۳۸۹ موریسون به معاونت اجرایی و سرپرستی امور مشتریان منصوب شد و کسب وکار کلیه‌ی شعب، طراحی، تبلیغات، تحقیق، توسعه و استراتژی شرکت را در دست گرفت.

موریسون قبل از پیوستن به کمپبل، در سمت معاون و مدیرکل زیرمجموعه‌ی تنقلات و شیرینی جات شرکت کرفت فود (Kraft Food) فعالیت داشت و سرپرستی مارک‌های تجاری معروف مانند تنقلات پلنترز (Planters)، آب‌نبات‌های لایف سیورز (Life Savers) و شیرینی‌های نعنایی آلتویدز (Altoids) را بر عهده داشت.

آغاز حرفه‌ی موریسون به فعالیت در قسمت فروش شرکت پراکتر و گمبل در بوستون بازمی‌گردد. وی بعدها در بخش تجارت و کسب وکار پپسی کولا (Pepsi Cola) مشغول به کار شد و بیشتر دهه‌ی شصت را مسئول فروش و بازاریابی شرکت نستل (Nestle) در ایالات‌متحده‌ی آمریکا بود. در سال ۱۳۷۳، دنیز به کارخانه‌ی نابیسکو (Nabisco) رفت و به‌عنوان معاون ارشد بخش فروش و مدیرکل زیرمجموعه‌ی پایین‌شهر منصوب شد.

درآمد موریسون در سال ۱۳۹۱ شامل دستمزد پایه‌ی ۳۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریالی، وجه نقد تشویقی ۱۹۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریالی و کمک‌هزینه‌ی بلندمدت ۱۵۶۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریالی می‌شود. سال مالی کمپبل از دهم شهریور تا دهم مردادماه سال آینده محاسبه می‌شود.

 

فعالیت‌های متفرقه

موریسون، مدیر اسبق شرکت تایر و لاستیک گودیر (Good Year) و کارخانه‌ی دستگاه‌های قدرت بالارد (Ballard) است. او یکی از بنیان‌گذاران مؤسسه‌ی لزوم تناسب‌اندام نیز به شمار می‌آید. این مؤسسه از تولیدکنندگان و خرده‌فروشان تشکیل‌شده که هدف آن‌ها مبارزه با اضافه‌وزن در محل کار، بازار و مدارس از طریق ارتباطات و آموزش است. او همچنین در یک انجمن غیرانتفاعی در رابطه با سرمایه‌گذاری روی دانش آموزان فعالیت دارد.

2.jpg

علاوه بر این، موریسون عضو هیئت‌مدیره‌ی اتحادیه‌ی تولیدکنندگان مواد غذایی است و ریاست کمیته‌ی بهداشت و سلامتی این اتحادیه را بر عهده دارد. او همچنین در انجمن کالاهای مصرفی مشارکت می‌کند.

موریسون رئیس اسبق شورای کاتالیست (Catalyst) و انجمن زنان نیوجرسی است و خدماتی را در نهضت صنایع غذایی در مقابله با گرسنگی و رهبری کالیفرنیا ارائه داده است.

 

عناوین و جوایز

در سال ۱۳۹۰ مجله‌ی فوربز موریسون را به عنوان هشتادمین بانوی قدرتمند جهان معرفی کرد. او همچنین توسط مجله‌ی فورتون لقب بیست‌ویکمین زن قدرتمند جهان را به خود اختصاص داد.

موریسون به عنوان سخنران ویژه در نشست قدرتمندترین زنان شناخته‌شده در ۱۳۹۰ توسط مجله‌ی فورتون به همراه خواهرش مگی ویلدروتر، رئیس و مدیر اجرایی ارتباطات مرزی، به روی صحنه رفت. موریسون و ویلدروتر اولین خواهرانی هستند که نامشان در این لیست قرارگرفته است.

موریسون عناوین بی شماری را از آن خودکرده است، از جمله: ۵۰ فرد قدرتمند، اخبار بازار ۱۳۹۰؛ زن برتر، مؤسسه‌ی قلب آمریکایی در نیوجرسی سال ۱۳۸۹؛ یکی از پنجاه بانوی ایرلندی تاثیرگذار، صدای ایرلند ۱۳۸۹؛ جایزه‌ی پیشگامان؛ بانوی ممتاز در صنعت مواد غذایی، مجله‌ی صنایع غذایی پیشرفته در سال ۱۳۸۹، ۱۳۸۸ و ۱۳۸۷؛ یکی از پنجاه بانوی موفق ایالت نیوجرسی، مجله ی NJBIZ ۱۳۸۷؛ یکی از پنجاه الگوی زن موفق، مجله‌ی وال استریت ۱۳۸۶؛ جایزه‌ی دستیابی به هدف والا، جنبش حقوقی ۱۳۸۶؛ لقب «زن سال» توسط مجله‌ی زنان گاردن استیت (Garden State ،۱۳۸۶)

 

زندگی شخصی و تشکیل خانواده

موریسون به همراه همسرش تام (Tom) و دو فرزند دخترش در پرینستون (Princeton) نیوجرسی زندگی می‌کند.

می‌توانید یک سری هم به «معرفی خانم های موفق ایرانی در سراسر دنیا؛ پریسا تبریز» بزنید.

منبع: Bloomberg ،4-traders

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۸۵)
آرمین
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۶

خود ساختگی قابل تحسین هستش

frdtaj
frdtaj
۰۶:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۰

جالب بود

moh-faz
moh-faz
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۹

جالب بود

Arezoqw
Arezoqw
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۶

ممنون از مقاله خوبتون

Arezoqw
Arezoqw
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۶

نگاه علمی به موضوع دارند ایشون