نشانه های سرطان معده که باید جدی گرفته شوند

سرطان معده از بیماری‌هایی است که تا مراحل پایانی بیماری خود را نشان نمی‌دهد و بنابراین تا رسیدن به مراحل پیشرفته قابل تشخیص نیست.
نشانه های سرطان معده که باید جدی گرفته شوند

سرطان معده به خاطر درد زیادی که ایجاد می‌کند بسیار مشهور است. اما برای خیلی از افراد شکم درد جز نشانه‌های اولیه ابتلا به این بیماری نیست. دکتر اومات سارپل از مرکز جراحی نیویورک اشاره می‌کند: در مراحل اولیه سرطان معده هیچ‌گونه نشانه‌ای از درد وجود ندارد.

همه افراد گاهی دچار شکم درد می‌شوند و این موضوع می‌تواند شما را نگران کند. اما این درد در اغلب موارد نشانه‌ی سرطان نیست. 

 

سرطان معده چقدر فراگیر است؟

سرطان معده عامل سوم مرگ و میر مربوط به سرطان‌ها است. از هر ۱۱۱ بزرگسال ۱ نفر به این سرطان دچار می‌شود و این بیماری در بین مردان بیشتر شایع است و بالا رفتن سن این احتمال بالاتر هم می‌رود. این بیماری عموماً از طریق خانواده منتقل نمی‌شود. اغلب مبتلایان به صورت پراکنده و تصادفی به این بیماری گرفتار می‌شوند. در ادامه به نشانه‌های این سرطان اشاره خواهیم کرد.

 

خون درون مدفوع و استفراغ

1_gettyimages-644053337-jernej_turinek.jpg

هر چند بیماری‌هایی مثل: کولیت و کرون هم سبب ایجاد خون در مدفوع و استفراغ می‌شوند اما اگر این نشانه‌ها را مشاهده کردید بهتر است به متخصص مراجعه کنید. رنگ‌ تیره‌تر این خون احتمال ارتباط آن با سرطان معده را بیشتر می‌کند.

 

اشتها به سرعت کاهش می‌یابد


2_gettyimages-98962781-amy_frazier.jpg

ممکن است شما پشت میز نشسته باشید و شروع به خوردن بکنید اما بعد از چند دقیقه اشتهای شما به کلی از بین می‌رود و غذا دیگر برای شما جذاب نیست. به خصوص اینکه این حس سیر شدن خیلی سریع و غیرمعمول به نظر بیاید.

 

شکم‌تان درد می‌کند

landscape-1445714835-g-upset-stomach-170060684.jpg

بله شکم درد در بعضی موارد یکی از نشانه‌های سرطان معده است. اما در اغلب موارد این درد نتیجه مشکلات دیگر معده است. یکی از نشانه‌های درد معده ثابت بودن این درد است. این از آن نوع دردهایی نیست که یک روز به سراغ‌تان بیاید و بعد ۲ هفته هیچ خبری از آن نداشته باشید.

 

کاهش وزن ناگهانی

 4_gettyimages-172191992.jpg

بیماری‌های زیادی مثل: آدیسون و دیابت نوع ۱ هم می‌توانند سبب ایجاد کاهش وزن ناگهانی شوند. به این فهرست باید سرطان معده را هم اضافه کرد. اگر شما وزن از دست می‌دهید و هیچ‌گونه رژیمی هم نمی‌گیرید باید به این موضوع توجه بیشتری کنید.

 

سوزش معده که از بین نمی‌رود

 5_gettyimages-163677661-ckellyphoto.jpg

سوزش معده، سوء‌هاضمه و سایر نشانه‌های معده ناراحت نیز از نشانه‌های سرطان معده هستند. البته این علائم به احتمال زیاد به سرطان معده مربوط نیستند اما بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 

نفخ، اسهال و یبوست

01-What-Your-Mystery-Stomach-Pain-Could-Mean-88689474-Paul-Bradbury-1024x683.jpg

کاملاً آشکار است که رشد غده سرطانی درون معده سبب ایجاد نفخ و یا باعث مشکل در عمل دفع شود. در حالی که این علائم مربوط به سایر اختلالات معده هستند اما اگر این علائم را با هم تجربه می‌کنید می‌توانید از پزشک خود بخواهید تا آزمایش‌های بیشتری را برای شما تجویز کند.

 


dt_140820_gastric_stomach_cancer_800x600.jpgچه چیزی باعث ایجاد سرطان معده می‌شوند؟

معده و مری بخش بالایی از سیستم گوارش شما هستند. معده مسئول هضم غذا و انتقال مواد مغذی به سایر ارگان‌های گوارشی بدن است. سرطان معده زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های سالم قسمت بالایی سیستم گوارشی سرطانی شده و به تعداد زیاد تکثیر می‌شوند و تشکیل یک تومور را می‌دهند. این فرایند به کندی رخ می‌دهد و می‌تواند سال‌ها طول بکشد.

 

درمان و پیشگیری

opener-gettyimages-85183505-bulls_eye.jpg

به صورت سنتی درمان این سرطان توسط شیمی‌درمانی، رادیودرمانی و جراحی صورت می‌گیرد. برنامه درمان دقیق بستگی به منشاء و مرحله‌ی پیشرفت بیماری دارد. سن و سلامتی کلی بدن هم عامل مهم دیگری است. علاوه بر درمان خود تومور سرطانی هدف دیگر روش‌های درمانی جلوگیری از گسترش این سرطان به ارگان‌های دیگر نظیر: شش و کبد است.

سرطان معده قابل پیشگیری نیست. هرچند شما می‌توانید ریسک ابتلا را با یک سری کارها نظیر: حفظ وزن مناسب، رژیم متعادل، پرهیز از مصرف مواد غذایی فراوری‌شده و پرنمک، ترک سیگار و مرتب ورزش کردن، پایین بیاورید.

 

نتیجه‌گیری

 stomach-cancer.jpg

شانس شما برای ریکاوری از این بیماری بالاتر خواهد رفت اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود. برطبق مشاهدات مرکز ملی بیماری‌های آمریکا ۲۹٪ افراد مبتلا ۵ سال بعد از تشخیص بیماری نجات پیدا کرده‌اند. 

منبع: prevention ،healthline

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۷۶)
آوا
۰۶:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲

بسیار عالی و مفید،سپاس از مقاله های خوب بنیتا

Mahsa_kvs
Mahsa_kvs
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۷

ممنون

saeedeh12
saeedeh12
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۴

متشکرم

آوا
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲

درسته کاملا،

مجید
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۱

سرطان معده (به انگلیسی: gastric cancer) به زمانی گفته می‌شود که سلول‌های سرطان روی پوشش داخلی معده ایجاد می‌شوند.[۱] نشانه‌های اولیهٔ این بیماری شامل مواردی از قبیل: سوزش معده، درد ناحیه بالای شکم، تهوع و بی‌اشتهایی می‌شود. نشانه‌های بعدی عبارتند از موارد همچون: کاهش وزن، زردی پوست، استفراغ، مشکل بلع غذا و مشاهدهٔ خون در مدفوع به همراه نشانه‌های دیگر.[۲] این نوع از سرطان ممکن است گسترش یابد و از معده به دیگر اعضای بدن، به خصوص کبد، ریه‌ها، استخوان، دیواره شکم و گره‌های لنفاوی سرایت کند.