۱۰ مورد از مهم‌ترین تئوری‌های اشتباه تاریخ! [قسمت دوم/پایانی]

تئوری‌های بسیاری در تاریخ علم وجود داشته‌اند که پس از مدتی رد و بی‌اعتبار شده‌اند. در این مطلب دو قسمتی با ۱۰ مورد از این نظریه‌ها بیش‌تر آشنا می‌شویم.
۱۰ مورد از مهم‌ترین تئوری‌های اشتباه تاریخ! [قسمت دوم/پایانی]

یکی از خصوصیت‌های جالب علم این است که همواره باعث اصلاح خودش می‌شود. یک دانشمند در طبیعت مشاهداتی انجام می‌دهد و بعد به دنبال تئوری و نظریه‌ای می‌گردد که آن مشاهدات را در خود معنا کند. سپس سایر دانشمندان این تئوری را مورد آزمایش قرار می‌دهند و در صورتی که منطقا بتواند از خود دفاع کند، به طور گسترده‌تری مورد قبول دانشمندان و مجامع علمی قرار می‌گیرد. اما هر زمان در آینده، شواهد و مدارکی به دست آید که نشان از اشتباه بودن تئوری مورد نظر داشته باشد، نظریه‌ی موجود زیر سوال رفته یا به کلی رد می‌شود. در واقع علم به این شکل رو به جلو حرکت می‌کند.

در این مسیر تئوری‌های بسیاری دور انداخته شده‌اند. در این مطلب دو قسمتی سعی شده ۱۰ مورد از مهم‌ترین تئوری‌های رد شده معرفی شوند. با بنیتا همراه باشید.

برای این که یک تئوری در فهرست نظریه‌های رد شده قرار بگیرد نیاز است تعدادی از دانشمندان در یک زمان آن تئوری را رد کرده و غلط بودن آن را ثابت کنند. بسیاری از نظریه‌های اثبات نشده یا شبه علم‌ها به همین دلیل در این فهرست قرار نگرفتند. در ادامه‌ی فهرست ۱۰ مورد از تئوری‌هایی که اکنون دیگر اعتبار ندارند را می‌بینید.

 

۶- مایه آتش/فلوژیستون [Phlogiston]

178789772-56a131315f9b58b7d0bceb7e.jpg

در اواسط قرن ۱۷ میلادی، فیزیک‌دانان بر وجود ماده‌ای شبیه آتش اصرار می‌ورزیدند. این ماده را «فلوژیستون» یا همان «مایه آتش» [Phlogiston] نامیده بودند؛ و این‌طور پنداشته می‌شد که این ماده در بدن‌های سوخته و در حال سوختن به وجود می‌آید. به عنوان مثال، این‌طور پنداشته می‌شد که چون زغال چوب پس از سوخته شدن باقی‌مانده‌هایی دارد؛ تقریبا یک فلوژیستون خالص است. این تئوری در اواخر قرن ۱۷ میلادی توسط شیمی‌دانان و محققان رد شد و پس از آن پایه‌های دانش مدرن شیمی بنا نهاده شد.

 

۷- خلط‌های چهارگانه‌ی تئوری فیزیولوژی انسان [The “four humours” theory of human physiology]

4_body_fluids.png

از بقراط به بعد، تئوری هومورال توسط فیزیک‌دانان یونانی، رومی و اسلامی ادامه داده شد تا آن‌جا که تا قبل از ظهورتحقیقات پزشکی مدرن در قرن ۱۹ ام، عملا مورد قبول‌ترین تئوری درباره‌ی فیزیولوژی انسان بود. خلط‌های چهارگانه (یا اخلاط اربعه یا گشن‌های چهارگانه) عبارت است از هر یک از چهار مایع خون یا دم، زردآب یا صفرا، سودا یا زردآب سوخته یا صفرای سیاه و بلغم.

 

۸- جهان ایستا [Static universe]

Einstein-Static-Universe.jpg

بر اساس مشاهداتی که منجم مشهور، ادوین هابل [Edwin Hubble] در دهه‌ی ۱۹۲۰ میلادی انجام داده بود، دانشمندان بر این باور بودند که جهان ایستا است. به این معنا که جهان هم از نظر فضایی و هم از نظر زمانی بی‌نهایت است؛ نه در حال انبساط و گسترش و نه در حال انقباض است. هابل دریافت که اجرام و اجسام دور در فضا، به نسب اجرام نزدیک‌تر، با سرعت بیش‌تری در حرکت هستند. این نظریه تا سال ۱۹۹۹ پابرجا بود. تازه آن زمان بود که دانشمندان دریافتند نه تنها جهان در حال گسترش است، بلکه شتاب این گسترش نیز در حال افزایش است.

[مطلب مرتبط: ۱۰ مورد از مهم‌ترین تئوری‌های اشتباه تاریخ! - قسمت اول]

 

۹- زمین جوان [A young Earth]

bookmorris1.jpg

تا اواسط قرن ۱۹ام میلادی، دانشمندان از جمله دانشمند مشهور لرد کلوین [Lord Kelvin] بر این باور بودند که زمین تنها بین ۲۰ تا ۴۰ میلیون سال عمر دارد. این اتفاق در همان زمانی بود که زمین‌شناسان، از جمله چارلز لایل [Charles Lyell] داشتند به این باور می‌رسیدند که زمین بیش از این‌ها عمر دارد. این دیدگاه با نظریات بیولوژیست‌ها، از جمله چارلز داروین [Charles Darwin] نیز هم‌خوانی داشت؛ چرا که نظریه‌ی تکامل داروین با دیدگاه گذشته درباره‌ی سن زمین، منطقی نبود. دانشمندان در ادامه‌ی این مسیر، تا اواسط قرن ۲۰ام میلادی به این نتیجه رسیدند که سن زمین حدودا ۴.۵۵ میلیارد سال است.

 

۱۰- نظریه زمین مسطح [Flat Earth]

maxresdefault.jpg

این مورد در واقع نباید در این فهرست باشد، اما برای این که نادرستی آن را متذکر شده باشم، آن را اضافه کردم. در واقع نظریه‌ی زمین مسطح هیچ‌گاه به صورت علمی و توسط دانشمندان مورد پذیرش نبوده است اما بعضا هم‌چنان چنین باوری وجود دارد که زمین گرد نیست. دانشمندان یونانی از جمله ارسطو [Aristotle] و همین‌طور توماس آکویناس [Thomas Aquinas] از گذشته بر این موضوع واقف بودند که زمین گرد است. همان‌طور که مردم از خیلی قبل‌ترها این‌گونه می‌پنداشتند. بنابراین علم از این مورد به کلی عبور کرده است. 

منبع:

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۳۰)
phenomenal
phenomenal
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰

خیلی باحال بود

daraghian
daraghian
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵

تئوری اسمش روشه و مشخصه که هنوز به مرحله ظهور و بروز نرسیده که مشخص بشه درسته یا نه! این طبیعی هست که بشر ابتدا در مورد پدیده ها تئوری سازی کرده و سپس آن را با تجربه رد یا اثبات می کند.

آرمین
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۲

جالب و خوندنی

saeedeh12
saeedeh12
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۱

زیبا بود

Zari nanazam
Zari nanazam
۰۴:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۱

جالبه