چرا همیشه حس می کنید خسته هستید؟

اگر بعد از یک خواب طولانی هنوز حس می‌کنید که خسته هستید این موضوع شاید نشانه‌ی مشکلی بزرگ‌تر است. برای این که با علتش آشنا شوید با ما همراه باشید.
چرا همیشه حس می کنید خسته هستید؟

این داستان برای شما آشناست: از سر کار به خانه می‌آیید و می‌خواهید استراحت کنید. از طرفی قصد دارید تا زمانی را هم به خود اختصاص بدهید و تنها زمانی که در اختیار دارید همین زمان‌های استراحت است. حالا این زمان‌ها را با فعالیتی مثل ورزش کردن جایگزین می‌کنید و در عین شگفتی مشاهده می‌کنید که خستگی کمتری سراغ شما می‌آید و بیشتر سرحال هستید!

زمانی که به این زمان‌های استراحت به دقت نگاه می‌کنید متوجه می‌شوید که استراحت کردن مفهومی است که درست فهمیده نشده و افراد اغلب از خستگی شکایت می‌کنند.

استراحت کردن را به چند طریق تعریف می‌کنند:

 - درون رخت خواب دراز کشیدن

 - انجام ندادن هیچ کاری

 - لم دادن و تماشای تلویزیون 

این‌ها در حالی است که بدن شما در حال استراحت است اما ذهن شما همچنان درگیر است. استراحت به معنای توقف فعالیت ذهنی است نه فعالیت فیزیکی. تماشای تلویزیون و گردش در اینترنت جزو اموری هستند که نیروهای ذهنی شما را مصرف می‌کنند. این نوع فعالیت‌ها حتی می‌توانند شما را خسته‌تر هم بکنند.

خستگی

مطالعه‌ای نشان می‌دهد که وقتی مغز فعالیتی برای انجام دادن ندارد وارد مرحله‌ای می‌شود که خود را برای برقراری روابط اجتماعی آماده می‌کند. مغز برای اینکه وارد فاز استراحت بشود نیازمند این است که به یک موضوع تمرکز کند. مغز نیازمند هدف است.

 به فعالیتی مثل دوش گرفتن که نیازمند نیروی ذهنی کمی است فکر کنید. اغلب اوقات شما در حال فکر کردن به مسائل دیگر هستید. این نوع فعالیت‌های ذهنی برای شما مفید هستند اما سبب می‌شوند نتوانید درست استراحت کنید. اینکه اجازه بدهید ذهن شما آزادانه هر کاری دلش می‌خواهد انجام بدهد آسان‌ترین راه برای ایجاد خستگی است. 

بنابراین استراحت چیست؟

استراحت خود یک فعالیت است و به معنای انجام ندادن هیچ کاری نیست. در ادامه با روش‌هایی برای درگیر کردن مغز در حین استراحت آشنا خواهید شد.

بین فعالیت‌هایی که ماهیت‌شان با هم تفاوت دارد جابه‌جا شوید

اگر با رایانه کار می‌کنید فعالیتی را انجام بدهید که نیازمند نیروی فیزیکی شما است. اگر هم در حال فعالیت فیزیکی هستید فعالیتی را انجام بدهید که نیازمند خلاقیت است. وقتی تمام طول روز را در جلسات مختلف سپری کرده‌اید وقتی به خانه می‌آیید روی فعالیتی مثل آماده کردن شام تمرکز کنید.

یک جلسه تمرینی کوتاه داشته باشید

خستگی

ورزش کردن درمان مواردی است که سبب بیماری شما می‌شود. ورزش متوسط سبب کاهش استرس و افزایش بهره‌وری و سلامت شما می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش کردن به اندازه‌ی متوسط سبب کاهش خستگی ناشی از کار می‌شود.

دلایل دیگر خستگی مداوم

علاوه بر اینکه مغز شما سبب ایجاد خستگی در بدن می‌شود دلایل دیگری نیز وجود دارند که مسبب این اتفاق هستند:

بیماری‌های تیروئید

پزشک

در آمریکا به تنهایی ۲۲ میلیون نفر از بیماری‌های مرتبط با تیروئید رنج می‌برند و ۶۰ درصد این افراد از بیماری خود اطلاعی ندارند. این بیماری به خصوص برای زنان یک تهدید به حساب می‌آید. بنابراین بهتر است با یک پزشک در این مورد مشورت کنید.

کم خونی

کم خونی شرایطی است که سطح گلبول‌های قرمز خون پایین می‌آید. کم خونی سبب کاهش سطح اکسیژن در بدن می‌شود. کم خونی را علاوه بر مصرف دارو می‌توان با کمک رژیم غذایی درمان کرد. بهتر است مواد غذایی که شامل آهن و فولات هستند را مصرف کنید مثل: جگر، مخمر آب‌جو و اسفناج. البته مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین C نیز می‌توانند به جذب آهن کمک کنند. موادی مثل: مرکبات و کلم بروکلی.

کم آبی

نوشیدنی

کم آبی زمانی رخ می‌دهد که بدن مایع زیادی را از دست می‌دهد مخصوصاً آب و الکترولیت‌ها. زمانی که شما تشنه هستید کم آبی در بدن رخ داده است.

برای درمان این عامل خستگی بهتر است آب بنوشید. مصرف میوه و سبزیجات را بالا ببرید. مصرف هندوانه، نارگیل و کیوی توصیه می‌شود.

سطح نامتعادل قند خون

عده‌ی زیادی از افراد دچار مشکلات قند خون هستند اما از آن مطلع نیستند. این در حالی است که می‌شود این بیماری را درمان کرد. برای درمان این مشکل گاهی شما باید مصرف تمام منابع قند‌های فراوری‌شده را محدود کنید.

منبع: lifehack ،draxe

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۴۴)
Alireza_sayah
Alireza_sayah
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۶

عالی بود👌👌✋

aligholamiyan
aligholamiyan
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۸

خیلی خوب بود

vafaeee
vafaeee
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰

21

vafaeee
vafaeee
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰

20

vafaeee
vafaeee
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰

19