دکودیزاین/ ایده‌هایی برای ساخت جزیره و کانتر آشپزخانه

با اینکه کانتر آشپزخانه از موارد بسیار تاثیرگذار در جلوه و زیبایی خانه و آشپزخانه‌ی ماست، در خانه‌های ایرانی کمتر می‌توان شاهد طراحی متفاوت و خلاقانه در این زمینه باشیم. این در حالیست که با اندکی نوآوری می‌توانیم به آشپزخانه‌ی خودجلوه‌ی کاملا متفاوت ببخشیم.
دکودیزاین/ ایده‌هایی برای ساخت جزیره و کانتر آشپزخانه
کانتر آشپزخانه

با اینکه تنها چند دهه بیشتر نیست که آشپزخانه‌های اپن راه خود را به خانه‌های ما باز کرده‌اند، در همین مدت نه چندان طولانی در بین اکثریت افراد محبوبیت قابل توجهی به دست آورده‌ و جزئی از معماری ما شده‌اند. با این وجود که در ابتدای امر مخالفت‌هایی با این رویکرد نو در معماری وجود داشت و اعتقاد برخی بر این بود که به دلیل تفاوت فرهنگی ما با کشورهایی که این ایده از آن‌جا گرفته شده، این شکل از آشپزخانه‌ها چندان مناسب معماری ما نیستند؛ این پدیده‌ی جدید رفته رفته آن‌چنان در خانه‌های ما همه گیر شد که امروزه کمتر خانه‌ای را می‌توان دید که همچنان از آشپزخانه‌های بسته استفاده کند. البته با وجود فراگیری و محبوبیت این مدل از آشپزخانه‌ها، در طی این سال‌ها تقریبا کمترین پیشرفت و نو‌آوری در طراحی آن‌ها دیده می‌شود، در صورتیکه با کمی خلاقیت و بهره‌گیری از ایده‌های نو می‌توان آن‌ها را به عنصری تاثیرگذار در زیبایی خانه‌مان تبدیل کنیم. به همین دلیل قصد داریم در این مطلب اندکی به مدل‌های مختلفی که کانتر آشپزخانه‌ی شما را از شکل همیشگی و یکنواخت خود خارج می‌کند بپردازیم. البته این ایده‌ها برای جزیره‌های وسط‌ آشپزخانه نیز قابل اجرا هستند و چنانچه خانه‌ی شما آشپزخانه‌‌ی بزرگی دارد، می‌توانید برای طراحی جزیره‌ی وسط از این ایده‌ها الهام بگیرید.               

 

فضای نگهداری ظروف و وسایل

 اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که برایتان داشتن کابینت‌های زیاد و متعدد در مورد یک آشپزخانه‌ الویت اول است، پس باید به استفاده‌ی حداکثر از فضای زیر کانتر و جزیره فکر کنید، این موضوع می‌تواند در مورد آشپزخانه‌های کوچکی که فضای کافی برای نگهداری ظروف در اختیار شما نمی‌گذارند نیز صادق باشد. البته استفاده از تمام این فضا بدین معنی نیست که از این کابینت‌ها استفاده‌ی دیگری نمی‌توان کرد. همان‌طور که در مطلب (معجزه دکوراسیون در خانه‌های کوچک) اشاره کردیم، کافی‌ست از کابینت‌ساز خود بخواهید که عرض سنگ روی کانتر و یا جزیره را اندکی بزرگتر از عرض کابینت‌ها برش بزند. این بیرون‌زدگی سنگ و چند صندلی می‌تواند به سادگی یک میز صبحانه‌خوری برایتان ایجاد کند.

دکور آشپزخانه

دکور آشپزخانه

 

ایجاد تفاوت ارتفاع در سطح

 اگر ایده‌ی استفاده از کانتر آشپزخانه به عنوان یک میز جمع و جور دو نفره را دوست دارید، ولی در عین حال ترجیح می‌دهید که از فضای سطح کانتر و یا جزیره، تنها برای آماده‌سازی مواد غذایی و کارهای مربوط به پخت و پز استفاده کنید و فنجان چای یا سبد نان را روی محلی که برای این کار در نظر گرفته‌اید نگذارید، کافی‌ست که سطح روی کانتر را در دو ارتفاع مختلف بسازید. به این صورت میز کوچک و جمع و جور شما و محل آماده‌کردن مواد غذایی‌تان کاملا از هم مجزا خواهد بود و در عین حال کانتری متفاوت خواهید داشت.

کانتر آشپزخانه

آشپزخانه

 

ترکیب کانتر و میز

 با اینکه ایده‌ها‌ی بالا برای شما امکان ایجاد محل کوچکی برای خوردن صبحانه و یا ناهار دو نفره را فراهم می‌کند، کانتر و یا جزیره‌ی آشپزخانه‌ی شما می‌تواند انتظار بیشتری از داشتن یک میز کوچک را برآورده کند. البته این بار باید به جای اینکه عرض سنگ روی کانتر را اندکی بزرگتر در نظر بگیرید، از کابینت‌ساز بخواهید طول آن را به اندازه‌ی یک میز چهار یا شش نفره بزرگتر برش بزند. با قرار دادن طول اضافه بر روی یک و یا دو پایه میز بزرگی ایجاد می‌شود. این کار را می‌توانید با نصب سنگ به شکل عمود بر کانتر نیز انجام دهید.

کانتر آشپزخانه

آشپزخانه

 

قفسه‌های باز

 یکی از کارهایی که کانتر آشپزخانه‌ی شما را زیباتر می‌کند، ساخت قسمتی از آن به شکل قفسه‌های باز است. در این قفسه‌‌ها می‌توانید کتاب‌های گوناگون، ظروف مورد استفاده و یا اشیای تزیینی خود را بگذارید و علاوه بر داشتن فضایی برای نگهداری وسایل، نوعی دکور ساده را نیز ایجاد کنید.

دکوراسیون آشپزخانه

دکور آشپزخانه

 

استفاده از میز به عنوان کانتر

 ممکن است به هر دلیلی آشپزخانه‌ی شما علی‌رغم داشتن فضای کافی، کانتر جلوی آشپزخانه و یا جزیره‌ی وسط را نداشته باشد. اگر شما مالک خانه باشید و این مسئله برایتان مهم باشد می‌توانید از یک کابینت‌ساز بخواهید که آن را مطابق سلیقه‌‌ی شما بسازد، ولی راه دیگری که می‌تواند بسیار راحت‌تر و ارزان‌تر باشد، استفاده از یک میز به عنوان جدا کننده‌ی فضای آشپزخانه و نشیمن و یا به عنوان جزیره است. 

دکور آشپزخانه

آشپزخانه

 

 تعبیه سینک و گاز

یکی از استفاده‌هایی که می‌توان از سطح کانتر و یا جزیره کرد، تعبیه‌ی سینک ظرفشویی و گاز در آن است؛ به خصوص اگر شکل و اندازه‌ی آشپزخانه‌ی شما طوری‌ست که محل مناسبی برای نصب آن ندارید. البته برای این کار باید به لوله‌کشی‌های مورد نیاز توجه کنید و تمام جوانب اجرایی را در نظر داشته باشید. 

آشپزخانه

 

کانتر‌های متحرک

 چه کانتر و چه میزهایی که نقش کانتر و یا جزیره را بازی می‌کنند، امکان این را دارند که به صورت متحرک ساخته شوند. مطمئنا مزیت این کار می‌تواند اضافه و یا کم کردن از فضاهای مورد استفاده‌ی بر طبق موقعیت‌های مختلف است.

اشپزخانه

دیزاین آشپزخانه

 

نورپردازی مناسب

 از آن‌جا که کانتر و جزیره‌ی آشپزخانه محلی برای آماده سازی مواد غذایی هستند، به تامین نور کافی در این قسمت توجه کنید؛ مخصوصا که ممکن است نقش میز غذاخوری شما را نیز بر عهده داشته باشند. اگرچه هرازگاهی غذاخوردن در رستوران‌هایی با نور اندک می‌تواند جذاب و رمانتیک باشد، محلی که به طور روزانه برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرد نیازمند بهره گرفتن از نور کافی‌ست.

آشپزخانه

 

استفاده از آرک‌ها

 اینکه در قسمت سقف خانه نیز همانند کف، فضای آشپزخانه و نشیمن از هم تفکیک شوند کاملا به نظر و سلیقه‌ی شما بستگی دارد و در رعایت آن هیچ اجباری نیست. ولی اگر ترجیحتان بر داشتن آرک بالای فضای کانتر و یا محل تلاقی مرز دو فضا است، می‌توانید از مواد استفاده شده در کانتر بهره بگیرید و یا اینکه با مصالح بنایی آن را ایجاد کنید. 

آشپزخانه

 

آرک‌های ویترین دار

 برای جدا کردن دو فضای نشیمن و آشپزخانه در قسمت بالایی کانتر،  به جز استفاده از آرک‌ها می‌توان از کابینت‌ها و یا قفسه‌هایی که اشیای تزیینی را در خود جای می دهند نیز استفاده کرد. 

دیزاین آشپزخانه

دیزاین آشپزخانه

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۱۰۵)
amirfoad
amirfoad
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱

ایجاد یك پالت رنگی مناسب در فضای آشپزخانه، با چرخش رنگ های انتخابی در قالب لوازم دكوراسیون بزرگ و حتی خرده ریزها انجام پذیر است.
. از كفپوش های پلاستیكی مانند مكالئوم و لینولئوم برای پوشش كف آشپزخانه استفاده نكنید زیرا در مجاورت مستقیم با آب كنده می شوند.

sdimtb
sdimtb
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۵

فوق العاده

aH00H
aH00H
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹

سسسسس

aH00H
aH00H
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹

سسس

aH00H
aH00H
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۹

سسس