۱۴ ایده برای سرگرم کردن کودکان در طول تعطیلات

تعطیلات مدارس فرارسیده است. درحالی‌که این تعطیلات می‌توانند بسیار سرگرم‌کننده باشند اما اکثر والدین می‌دانند که سرگرم کردن بچه‌ها هم‌زمان با مشغله‌های روزانه‌ای که دارند می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد. حتی اگر احتمالاً برای تعطیلات آخر هفته و یا گردش‌های خانوادگی برنامه‌ریزی کرده باشید، دوست ندارید در اواسط تعطیلات این جمله‌ی منفور یعنی «خسته شدم» را بشنوید. در اینجا ایده‌هایی برای سرگرم کردن کودکانتان و راه‌هایی ارزان برای مشغول کردنشان در کل تابستان معرفی کرده‌ایم. با بنیتا همراه باشید.
۱۴ ایده برای سرگرم کردن کودکان در طول تعطیلات

تعطیلات می‌تواند زمان خوبی برای پیوند با فرزندانتان باشد، حتی می‌توانید به کودک درونتان اجازه دهید تا خودی نشان دهد. بااین‌وجود تعطیلات می‌تواند زمانی استرس‌زا باشد چراکه کودکان به علت داشتن وقت‌هایی اضافه و داشتن روزهای خسته‌کننده، دست به رفتارهای نادرست می‌زنند. بهترین کار این است که یک برنامه‌ی پیشرفته برای تابستان بریزید و خود را برای انبوهی از فعالیت‌ها آماده کنید تا کودکانتان را سرگرم کنید و از این قبیل رفتارها نجات دهید. با بنیتا همراه باشید.

اول برای هر هفته برنامه‌ریزی داشته باشید. کودکان اگر بدانند کاری برای انجام دارند شادتر و آرام‌ترند. همچنین به آن‌ها اجازه دهید که در برنامه‌ریزی‌هایتان شرکت کنند. اگر آن‌ها در تصمیم‌گیری شرکت داشته باشند، کمتر احتمال دارد که از فعالیت‌های انتخاب‌شده شکایت کنند. فعالیت‌های گوناگونی را در برنامه‌ریزی خود جای دهید. مثل کارهای خانه، باغ، بیرون و دیگر فعالیت‌هایی که برای انجام آن‌ها پول خرج می‌کنید.

 

۱- خودتان بازی‌ها را درست کنید

بازیCredit: yourmodernfamily

کارت‌های رنگی، قیچی، چسب و هر چیزی که برای درست کردن بازی به آن نیاز دارید را تهیه کنید. بازی‌هایی مثل مارپله و جورچین را به‌راحتی می‌توان در خانه ساخت و بچه‌ها را برای مدتی مشغول کرد. شما باید به بچه‌های کوچک‌تر در این کار کمک کنید.

۲- پخت‌وپز کنید

با نزدیک شدن تعطیلات این شانس را دارید که به پخت‌وپزهایتان رونق دهید، پس چرا به کودکانتان این اجازه را ندهید که به شما کمک کنند؟ بیسکوییت‌های شکری بسیار ساده هستند و بسته به اینکه کودکانتان چندساله هستند می‌توانید آن‌ها را تزیین کنید. صدالبته شما باید برای کثیف کاری‌های آن‌ها آماده‌باشید، اما اگر با آن‌ها راجع به بهداشت مواد غذایی صحبت کنید و به آن‌ها وظیفه‌ای خاص اختصاص دهید هم می‌تواند سرگرم‌کننده باشد و هم یک تجربه‌ی آموزشی برایشان محسوب شود.

۳- قسمتی از باغچه را برای خودشان اختصاص دهید

کاردستیCredit: splash

به آن‌ها اجازه دهید که باغچه‌ی خود را داشته باشند, این بهترین راه برای سرگرم کردن آن‌ها در خارج از خانه است همچنین می‌توانند فن‌های اولیه‌ی باغبانی را یاد بگیرند.

اگر محوطه‌ی زیادی برای این کار ندارید می‌توانید چند گلدان را به پرورش گل و گیاه اختصاص دهید. شما می‌توانید به آن‌ها در انتخاب گیاه کمک کنید و راه‌های مراقبت از آن را به آن‌ها بگویید سپس باهم برای تهیه‌ی دانه، گیاه و کود اقدام کنید.

۴- در اتاق نشیمنتان چادر بزنید

این کار بسیار سرگرم‌کننده و آسان است. این کار شبیه یک‌جور ماجراجویی در اتاقتان است! شما می‌توانید فیلم ببینید میوه و غذا بخورید. می‌توانید از بعدازظهر چادر بزنید و آن‌ها را تا قبل از خوابشان سرگرم کنید. بچه‌ها این کار را بسیار دوست دارند.

۵- در طبیعت به پیاده‌روی بروید

اگر شما از یک بچه‌ی ۸ ساله بپرسید همین‌ الان دوست دارد چکار کند، احتمالاً می‌گوید «دوچرخه‌سواری». در محله و یا در پارک نزدیک خانه دوچرخه‌سواری کنید. اگر شما دوچرخه‌سواری دوست ندارید در پارک محله‌تان پیاده‌روی کنید.

به سنگ‌ریزه‌ها و برگ‌ها توجه کنید. آن‌ها را به درس ریاضی تبدیل کنید. آن‌ها را اندازه بگیرید و قانون‌های ریاضی را به‌کارگیرید. درصورتی‌که هوای بیرون سرد باشد، این کار را در خانه نیز می‌توانید انجام دهید. مثلاً هر چیزی که بابت آن سپاسگزارید را برشمارید و یا به دنبال شکل خاصی از اجسام بگردید. یا کلماتی را بگویید که با حروفی خاص شروع می‌شوند و یا به دنبال رنگ خاصی بگردید.

۶- خمیربازی‌هایتان را خودتان درست کنید

خمیربازیCredit: hellocreativefamily

بعدازآنکه کشف کردم درست کردن خمیربازی در خانه چقدر آسان است و کیفیت بهتری دارد و زود خشک نمی‌شود، هرگز برای خرید آن به مغازه نرفتم. گلوله‌های خمیربازی می‌تواند بچه‌ها را ساعت‌ها سرگرم کند. شاید همه‌جا را کثیف کنند اما به خنده‌هایشان می‌ارزد!

۷- یک لیست از کتاب‌هایی که در تعطیلات باید بخوانند تهیه کنید

کتاب کودکانCredit: splash

تهیه‌ی این لیست راه خوبی برای تشویق آن‌ها به کتاب‌خوانی در طول تعطیلات است. این کار باعث می‌شود آن‌ها با کتاب‌های نویسندگان برتر آشنا شوند.

فکر نکنید که شما موظفید کتاب‌های روز دنیا را از بهترین کتاب‌فروشی‌ها برای آن‌ها فراهم کنید. شما می‌توانید کتاب‌هایی خوب از کتاب‌فروشی محله‌تان تهیه کنید. خوب است سری هم به مزیت‌های خواندن کتاب‌های واقعی برای کودکان بزنید.

۸- خانه را تزیین کنید

بچه‌ها عاشق رنگ‌ها هستند. پس اجازه به آن‌ها برای تزیین پنجره و آینه می‌تواند راه خوبی برای سرگرم کردن آن‌ها باشد. شما می‌توانید از ماژیک وایت‌برد استفاده کنید چراکه پاک کردن آن آسان است. کافی است این ماژیک‌ها را آماده کنید و به کودکانتان اجازه دهید تا خلاقیتان را از طریق رنگ‌ها نشان دهند.

۹- نقاشی کنید

نقاشیCredit: splash

یکی از زیباترین راه‌هایی که بچه‌ها می‌توانند خلاقیتشان را نشان دهند، نقاشی کردن است. یک کاغذ بزرگ بردارید و یک عالمه نقاشی بکشید. دیوانه‌بازی دربیاورید و از دست‌ها و پاهایتان استفاده کنید.

این اوج آزادی برای یک کودک است. برای این‌که از استرس دورباشید، محیط را آماده کنید و آن را با روزنامه و پلاستیک بپوشانید. آب را نیز آماده بگذارید که به‌محض تمام شدن همه‌جا را بشویید. مطلب تحقیقات نشان می‌ دهند بچه ها هوششان را از مادرشان به ارث می برند، نه پدرشان! را از قلم نیندازید.

۱۰- بدلیجات بسازید

به مهره فروشی بروید و سیم و مهره و قفل تهیه کنید و با ساختن بدلیجات خود را سرگرم کنید. این کار را با کم سن و سال‌ترین کودکانتان می‌توانید انجام دهید. باید مراقب باشید که اندازه‌ی مهره‌ها با سن کودکانتان هماهنگی داشته و برای آن‌ها خطری نداشته باشد. بچه‌ها از این‌که از بدلیجاتی که خود درست کرده‌اند، استفاده کنند، احساس غرور می‌کنند.

۱۱- شنا کنید

اگر شما این‌قدر خوش‌شانس هستید که کنار دریا زندگی می‌کنید، هرزمانی که امکان دارد به شنا بروید. دریا بر روی بچه‌ها تأثیر آرامش بخشی دارد. به این معنا که این‌قدر انرژی از آن‌ها می‌گیرد که وقتی به خانه برمی‌گردند دیگر انرژی ندارند. اگر کنار دریا زندگی نمی‌کنید به استخر بروید. مطلب با شنا چربی ها را آب کنید هم را بخوانید.

۱۲- دفتر خاطرات درست کنید

دفتر خاطرات می‌تواند راهی باشد تا از خاطرات ناب گذشته یاد کنید و یاد آن را زنده نگه‌دارید. ابتدا از عکس‌هایی که در طول سال گرفته‌اید، پرینت بگیرید سپس در دفتر بچسبانید و از هنر نقاشی کودکتان برای تزیین آن استفاده کنید، همچنین با برش‌هایی از مجلات و کتاب‌های قدیمی آن را کامل  کنید.

۱۳- نهار خوردن را به یک اتفاق هیجان‌انگیز تبدیل کنید

پیتزاCredit: hellocreativefamily

شما می‌دانید چقدر برای بچه‌ها هیجان‌انگیز است که نهار را بیرون از خانه میل کنند. می‌خواهید بدون این‌که آن‌ها را به رستوران ببرید، این هیجان را خلق کنید. بچه‌ها بازی وانمود کردن را دوست دارند. سعی کنید آشپزخانه خود را به یک رستوران تبدیل کنید. به آن‌ها اجازه دهید رستورانشان را تزیین کنند، منو درست کنند و میز را بچینند. سپس نقش مشتری یا خدمه را بازی کنید.

۱۴- داستان بسازید

شروع یک داستان را بگویید و از آن‌ها بخواهید ادامه دهند. برای مثال: امروز ما به غار رفتیم و چیز بسیار بزرگی دیدیم... سپس آن‌ها جمله‌ای می‌گویند و شما کامل می‌کنید و در آخر یک داستان دارید که خودتان خلقش کردید. آن‌ها این بازی را بسیار دوست دارند.

اگر ایده‌های بیشتری برای سرگرم کردن بچه‌ها در طول تابستان دارید در بخش نظرات به اشتراک بگذارید. از خواندن مطالب ۱۴ راه برای پیشگیری از کج خلقی در کودکان و ۵۲ ایده در مورد شخصیت سازی برای کودکان غافل نشوید.

منبع: hellocreativefamily, yourmodernfamily, splash, lifehack

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۷۴)
مزدیسنا
مزدیسنا
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۸

 

مزدیسنا
مزدیسنا
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۷

 

درسا
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱

بسیار عالی

حسن
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱

تبلت میخوان همشون

حسام
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱

بچه های امروزو ک نمیشه سرگرم کرد