۵ راهی که کمک می ‌کنند کارمندانتان خواب کافی داشته باشند

داشتن خواب کافی بازدهی کارمندان را به طور قابل توجهی بالا می‌ برد. پس اگر می خواهید بازدهی شرکتتان بیشتر شود این گزارش بنیتا را از دست ندهید.
۵ راهی که کمک می ‌کنند کارمندانتان خواب کافی داشته باشند

پزشکان توصیه کرده‌اند که هر شخص باید ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشد، اما اغلب کارمندان این توصیه را جدی نمی‌گیرند و همین کمبود خواب باعث می‌شود بازدهی و انگیزه کمتری داشته باشند و در برقراری ارتباط با دیگر کارمندان، دچار مشکل شوند. مقصر چه کسی است؟ یک تحقیق در آمریکا روی ۳۲۰۰۰ کارمند صورت گرفته و نتیجه‌ی آن به این صورت بوده است که ۵۸ درصد آن‌ها اعلام کرده‌اند خواب کافی ندارند و ۶۱ درصد گفته‌اند که کمبود خواب روی کارشان اثر می‌گذارد و ۴۴ درصد کارمندان نیز اعلام کرده‌اند که فکر کردن به کار، آن‌ها را در طول شب بیدار نگه می‌دارد. کمبود خواب نه تنها به کارمندان بلکه به شرکت نیز آسیب می‌زند و شاید بهتر باشد که شرکت‌ها به جای استفاده از انواع محصولات کافئین دار در اتاق استراحت، راه‌حل‌های اساسی‌تری را برای حل مشکل کم خوابی کارمندان ارائه دهند. برای آشنایی بیشتر با مضرات کمبود خواب خواندن مقاله «چرا کمبود خواب برای سلامتی شما مضر است؟» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

چه چیزی باعث کمبود خواب می‌شود؟

خوابیدنCredit: iStockphoto

همه تحقیقات نشان می‌دهند که علت کم خوابی، استرس و فشار کاری زیاد است. در یک بررسی انجام شده روی ۱۰۰۰ نفر جویای کار، ۴۲ درصد آن‌ها گفته‌اند که محل کار قبلی‌شان را به خاطر استرس‌زا بودن محیط ترک کرده‌اند. علاوه بر این ۴۶ درصد اعلام کرده‌اند که به دلیل استرس در محیط کار زمان را از دست می‌دهند و ۶۱ درصد گفته‌اند که باور دارند استرس در محیط کار باعث مریض شدنشان شده است.

 

دلیل داشتن استرس چیست؟

بهبود محیط کارCredit: Shutterstock

اطلاعات ناکافی، مشکل در اولویت بندی کردن کارها و در نظر گرفتن اهداف غیر واقعی برای نتیجه پروژه، همه و همه باعث به وجود آمدن محیط کاری پر استرس خواهند شد. تحقیقات صورت گرفته روی ۱۴۰۰ کارمند نشان داده که اطلاعات ناکافی، دلیل اصلی داشتن استرس است. بقیه کارمندان معتقدند که رهبری نامشخص، عدم همکاری و متغیر بودن مهلت اتمام پروژه دلایل دیگر وجود استرس در محیط کار هستند. اگر دوست دارید این روند را در محیط کارتان تغییر دهید، با بنیتا همراه باشید تا راه‌های آن را با هم بررسی کنیم.

 

قدم اول: اطمینان حاصل کنید که کارمندانتان برنامه کاری مناسب دارند

بهبود محیط کارCredit: Getty

در بسیاری از صنایع و مشاغل، داشتن ۸ ساعت کار روزانه یک افسانه است. برنامه کاری کارمندانتان را طوری مدیریت کنید که مطمئن شوید هیچ‌کدام از آن‌ها بیشتر از ۱۰ ساعت در روز کار نمی‌کنند حتی اگر نوع کارشان به گونه‌ای است که از منزل آن را انجام می‌دهند. کار کشیدن از کارمندانتان در ایام آخر هفته هیچ تاثیر مثبتی در چرخه‌ی خوابشان نخواهد داشت. اینکه از آن‌ها بخواهید گاهی روزهای تعطیل را کار کنند ایرادی ندارد اما به آن‌ها یاد آوری کنید که کار کردن در تعطیلات را به حداقل رسانده و در صورت لزوم حجم کاری‌شان را با کارفرما ارزیابی کنند. 

 

قدم دوم: ساعات کاری انعطاف پذیر را به کارمندانتان پیشنهاد دهید

بهبود محیط کارCredit: Getty

تاثیر انعطاف پذیری در محیط کار فوق‌العاده است. با ارائه‌ی یکسری پیشنهاد به کارمندانتان می‌توانید سطح استرس را در آن‌ها به حداقل برسانید. مثلا به آن‌ها پیشنهاد دهید که دو بار در هفته یا چند روز در ماه کارشان را از منزل انجام دهند. همچنین می‌توانید به کارمندانتان اجازه دهید تا روی ساعات کاری‌شان کنترل داشته باشند و در نتیجه عملکردشان بهبود پیدا کند.

 

قدم سوم: اطلاعات را به راحتی در دسترس بگذارید

بهبود محیط کارCredit: Getty

با راحت کردن دسترسی به اطلاعات، سطح استرس را کاهش دهید. مثلا این امکان را برای کارمندانتان فراهم کنید که بتوانند به صورت آنلاین با هم در ارتباط باشند و در رفع مشکلات به هم کمک کنند. همچنین راه اندازی یک شبکه اینترنت (شبکه داخلی و خصوصی شرکت) می‌تواند به ترویج ارتباطات و تیم مدیریتی کمک کند.

 

قدم چهارم: ایمیل‌ها و جلسات را محدود کنید

بهبود محیط کارCredit: Getty

درست است که انجام این کارها برای همه شرکت‌ها لازم و ضروری است اما زیاد شدن ایمیل‌ها و جلسات برای کارمندان یاد آور مسئولیت‌ها و پایان مهلت اتمام پرو‌ژ‌ه‌شان بوده و برایشان استرس آور است. استاندارهایی را برای برقراری ارتباط و تشویق در شرکت تنظیم کرده و ملاقات‌های کوتاه رو در رو و تلفنی را جایگزین بحث‌های ایمیلی کنید. کارمندانتان را تشویق کنید که به برنامه‌های شرکت پایبند باشند و از انجام ملاقات‌های بیهوده اجتناب کنند.

 

قدم پنجم: به کارمندانتان مرخصی دهید

بهبود محیط کارCredit: TheStreet

آیا می‌دانستید ۴۲ درصد کارمندانی که در سال ۲۰۱۵ مورد تحقیق قرار گرفتند اعلام کرده‌اند که در سال ۲۰۱۴ حتی ۱ روز هم به مرخصی نرفته‌اند؟ مرخصی می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای در کاهش استرس و بهبود عملکرد کارمندان داشته باشد. مرخصی با حقوق، در بهبود عادات خواب کارمندان بسیار مفید است. به شرکت‌هایی که این مزیت را در اختیار کارمندان خود قرار می‌دهند پیشنهاد می‌کنیم که کارمندانشان‌ را به استفاده از این مرخصی‌ها تشویق کنند.

در همین رابطه خواندن مقاله «یازده گام برای شاد بودن در محیط کار» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۳۲)
fere16150
fere16150
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۸

فکر نمیکنم مدیری این کارها رو انجام بده

shahrivar1362
shahrivar1362
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۳

عالی

shahrivar1362
shahrivar1362
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱

good

آوا
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۳

ممنون از مطلب خوبتون

آرمین
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۲

مقاله مفیدی بود