مزیت‌های خواندن کتاب‌های واقعی برای کودکان

قدرت کلمات چاپ‌شده در صفحه‌های کتاب جدید هری پاتر و سری جدیدی از کتاب نیمه‌شب، در زندگی کودکان بسیار تأثیرگذار است. ما در مورد نقش منحصربه‌فرد کتاب در زندگی کودکان چه فکری می‌کنیم؟ در ادامه بنیتا رابطه‌ی کتاب خواندن و ارتقاء سوادآموزی در خردسالان را بیان می‌کند.

مزیت‌های خواندن کتاب‌های واقعی برای کودکان

قدرت کلمات چاپ‌شده در صفحه‌های کتاب جدید هری پاتر و سری جدیدی از کتاب نیمه‌شب، در زندگی کودکان بسیار تأثیرگذار است. ما در مورد نقش منحصربه‌فرد کتاب در زندگی کودکان چه فکری می‌کنیم؟ در ادامه بنیتا رابطه‌ی کتاب خواندن و ارتقاء سوادآموزی در خردسالان را بیان می‌کند.

ما در حال صحبت کردن در مورد کودکان بسیار کم سن هستیم، کودکانی که هنوز در حال کشف جهان ناشناخته‌ی اطرافشان هستند. ویژگی اساسی بسیاری از کتاب‌هایی که برای کودکان چاپ می‌کنیم، فراتر از دوام آن‌ها، این است که پدر و مادر را جذب کنند، به‌گونه‌ای که والدین در حین خواندن کتاب پروسه‌ی پرسش و پاسخ داشته باشند، عکس‌های کتاب را نام‌گذاری کنند، صدای حیوانات را ایجاد کنند.

امروزه کودکان تحت تأثیر کتاب‌ها و داستان‌هایی هستند که از طریق رسانه‌های الکترونیکی برای آن‌ها خوانده می‌شوند و سبک‌های جدید یادگیری و عادات کودکان روی مغز آن‌ها نیز اثر می‌گذارد. 

با بررسی مطالعات انجام‌شده در سال 2014، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که داستان‌های الکترونیکی می‌تواند به یادگیری خردسالان کمک کند، و همچنین می‌تواند در برخی موارد به آن‌ها آسیب بزند. آن‌ها اشاره‌کرده‌اند برای کودکانی که هنوز به زبان نیامده‌اند، کتاب‌های الکترونیکی ارتباط بین تصویر و کلمه را (برای مثال، تصاویر متحرک) تقویت می‌کنند، اما امکانات و بازی‌های الکترونیکی ممکن است حواس آن‌ها را موقع یادگیری پرت کند. 

محققان در مطالعه‌ای در موردتعامل بین والدین و فرزندان 10 تا 16 ماه دریافتند که موقع بازی با اسباب‌بازی‌های الکترونیکی، هم پدر و مادر و هم کودکان، کلمات و یا صداهای کمتری نسبت به بازی با اسباب‌بازی‌های سنتی استفاده می‌کنند. و کتاب‌های مصور بیشتر از اسباب‌بازی‌های سنتی باعث به زبان آمدن خردسالان می‌شوند.

در آخر اینکه موقع خواندن کتاب باید به آنچه خردسالان از آن استنباط می‌کنند نیز توجه کنیم و فقط به طولانی بودن داستان‌ها فکر نکنیم.

 

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۴)
آرمین
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۹

ممنون مطلب مفیدی بود

آیدا
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۹

جالب بود

idm6m0
idm6m0
۰۸:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۱

اموزنده بود تشکر

Zahra banoo
Zahra banoo
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۶

ممنون