نکات مهمی که در مورد مصرف پروبیوتیک باید بدانید

پروبیوتیک ارگانیسم زنده‌ای است که نقش مهمی در حفظ سلامت بدن دارد. این باکتری برای حفظ سلامتی دستگاه گوارش ضروری است.
نکات مهمی که در مورد مصرف پروبیوتیک باید بدانید

این روزها پروبیوتیک‌ها را فقط در ماست و شیر پیدا نمی‌کنید. این باکتری‌های خوب حالا درون خمیر دندان، شکلات، آبمیوه‌ها و غلات صبحانه قرار دارند.

دکتر پاتریشیا هیبرد متخصص اطفال از بیمارستان کودکان بوستون می‌گوید: عجیب‌ترین محصولی که ادعا می‌کرد حاوی پروبیوتیک است همین نی معمولی نوشیدنی بود. نمی‌توانم تصور کنم که چطور یک نی می‌تواند پروبیوتیک را وارد بدن کند.

دکتر هیبرد همچنین طرفدار وجود پروبیوتیک در نان هم نیست. او می‌افزاید: حرارتی که نان به خود می‌بیند سبب می‌شود تا این باکتری از بین برود. چیزی که بیشتر باعث تعجب است قیمت زیاد این محصولات است. اضافه کردن پروبیوتیک به محصولی که به طور طبیعی حاوی آن نیست سبب نمی‌شود که آن‌ها سالم‌تر شوند. سر و صدای زیادی حول و حوش این محصولات ایجاد شده است. 

پروبیوتیک

اما این حقایق نتوانسته مشتری‌ها را قانع کند. بنا به گفته‌ی مجله‌ی اقتصادی تغذیه در سال ۲۰۱۳ در آمریکا بیش از یک میلیارد دلار مکمل‌های حاوی پروبیوتیک به فروش رفته است. در ادامه سعی خواهیم به یک سری حقایق در رابطه با پروبیوتیک اشاره کنیم تا خرید درستی داشته باشید:

عوارض جانبی ممکن است رخ دهد

زمانی که افراد مکمل‌های حاوی پروبیوتیک را مصرف می‌کنند در روزهای ابتدایی نشانه‌های گاز معده و نفخ کردن را از خود نشان می‌دهند. اما با این وجود چنین نشانه‌هایی بسیار خفیف هستند و پس از چند روز از بین می‌روند.

همه مواد غذایی حاوی پروبیوتیک یکی نیستند 

پروبیوتیک

محصولات لبنی حاوی پروبیوتیک مثل: شیر و دوغ حاوی مقادیر بالایی پروبیوتیک هستند. در سوپرمارکت‌ها می‌توانید محصولاتی مثل: ترشی، کیمچی، تمپه و میسو را نیز همراه با پروبیوتیک پیدا کنید. اگرچه اغلب محصولاتی که در بازار موجود هستند سالمند اما بزرگ‌ترین نگرانی این است که خود باکتری پروبیوتیک به خاطر فرایند‌هایی که صورت گرفته مرده یا فاسد شده است و دیگر از فعالیت باز مانده است.

مصرف پروبیوتیک برای همه مناسب نیست

افرادی هستند که باید از مصرف پروبیوتیک‌ها خودداری کنند. افرادی که سیستم ایمنی بدن ضعیفی دارند مانند مبتلایان به سرطان که تحت شیمی درمانی قرار دارند. این ریسک برای افرادی که عمل پیوند عضو داشته‌اند نیز بالا خواهد بود. بیمارانی که مجبور به از دست دادن بخشی از سیستم گوارشی خود شده‌اند نیز در خطر هستند.

به تاریخ انقضاء توجه کنید

ارگانیسم‌های زنده عمر کوتاهی دارند بنابراین باید پروبیوتیک‌ها را قبل از اینکه از بین بروند مصرف کنیم. شرکت‌های تولیدکننده مواد غذایی از تاریخ تولید و انقضای روی محصولات خود استفاده می‌کنند به آن‌ها توجه کنید. در ضمن این محصولات را در محلی تاریک و خنک نگهداری کنید.

مهم‌ترین نکته قبل از مصرف مواد حاوی پروبیوتیک

پروبیوتیک

برای اینکه پروبیوتیک‌ها کار خودشان را انجام بدهند باید شرایط را برای رشد باکتری خوب فراهم کنید. این موضوع با تغذیه بدن با مواد غذایی مفید شروع می‌شود. هدف از مصرف پروبیوتیک‌ها کمک به باکتری‌های مفید در معده است. اگر مواد غذایی فراوری‌شده یا مواد پر از شکر را مصرف کنید این مواد درست عکس چیزی را که انتظار دارید انجام می‌دهند. این مواد باکتری‌های بیماری‌زا را تغذیه می‌کنند.

در کنار مصرف آنتی‌بیوتیک، پروبیوتیک مصرف کنید

افراد زیادی هستند که باور دارند زمانی که در حال مصرف هر نوع داروی آنتی‌بیوتیک هستند مصرف پروبیوتیک‌ها بیهوده است چرا که آنتی‌بیوتیک‌ها درون معده باکتری‌های خوب و بد را با هم از بین می‌برد. این حرف درست است اما شما می‌توانید چند ساعت قبل از مصرف یا چند ساعت پس از مصرف آنتی‌بیوتیک به راحتی پروبیوتیک‌ها را مصرف کنید.

حرف آخر

از مکمل‌های حاوی پروبیوتیک بدون مشورت با پزشک استفاده نکنید. افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف یا مبتلا به سرطان هستند نباید از پروبیوتیک‌ها استفاده کنند. در طول روز فقط یک‌بار از مکمل‌های حاوی پروبیوتیک استفاده کنید. ممکن است در روزهای ابتدایی استفاده از پروبیوتیک دچار اسهال شوید که به مرور زمان از بین می‌رود.

منبع: huffingtonpost، mercola، harvard

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۲۱)
آزاده
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۸

ممنون از مقاله تون

Bahre13
Bahre13
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۰

ممنون از مطالب خوبتون

آزاده
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹

ممنون از مقاله خوبتون

neda26
neda26
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹

خیلی مقاله مفیدی بود ممنون
من پدر پیوند انجام داده و ما محصولات پروبیوتیک لبنی بهشون میدادیم الان متوجه شدم که باید قطعش کنیم

roya89
roya89
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸

عجب،جالب بود خيلي شنيده بودم ولي دقيق نميدونستم چيه