دکودیزاین/ چگونه ستون ها را به عنصری از دکوراسیون خانه تبدیل کنیم؟

بسیاری از ما در منزل و یا محل کارمان با ستون‌هایی مواجه هستیم که بیرون از دیوارها قرار گرفته‌اند و به نوعی عنصری جداشده از باقی فضا به نظر می‌رسند. با اینکه اکثر افراد حس خوبی نسبت به این ستون‌های سرگردان ندارند، کمتر کسی به راه حلی برای سامان دادن و تبدیل آن‌ها به عنصری هماهنگ با سایر قسمت‌ها فکر می‌کند.
دکودیزاین/ چگونه ستون ها را به عنصری از دکوراسیون خانه تبدیل کنیم؟

ستون‌ها از اجزای اصلی و غیر قابل اجتناب سازه‌ی یک ساختمان به شمار می‌آیند. به بیان دیگر ابعاد و فاصله‌ی ستون‌ها تا حدی قابل تغییراند، ولی حذف آن‌ها، مگر در سازه‌های خاص، غیر ممکن است. معمولا مهندسان معمار در طراحی پلان یک ساختمان سعی می‌کنند که دیوارهای داخلی را طوری جای‌گذاری کنند که ستون‌ها در دل آن‌ها قرار بگیرند و به شکل تک در فضای ساختمان به چشم نخورند، ولی در بسیاری از مواقع به خاطر عوامل گوناگونی مانند شکل زمین، فاصله‌ی ستون‌ها، ابعاد فضاها و ... این امر غیرممکن است و ما در محل زندگی و کار خود ستون‌هایی را می‌بینیم که در خیلی از مواقع عنصر نازیبا و زائدی به نظر می‌رسند و ترجیح‌ می‌دهیم که در آن‌جا نباشند. این‌جاست که طراحی داخلی به کمک ما می‌آید و راه حل‌هایی برای استفاده از این ستون‌ها به عنوان عنصری دکوراتیو در جهت زیباتر شدن فضای مورد نظرمان پیشنهاد می‌دهد. راه‌هایی که در ادامه قصد داریم به آن بپردازیم با توجه به فضای قرارگیری ستون، ابعاد، فاصله، تعداد و البته بودجه‌ی در نظر گرفته شده می‌تواند برای شما قابل استفاده باشد.

 

 ستون‌هایی در وسط آشپزخانه

 اگر آشپزخانه‌ی خانه‌ی خود را هنوز کابینت نکرده‌اید، یا قصد تعویض کابینت‌ها را دارید و در وسط آشپزخانه یک ستون سرگردان و مزاحم وجود دارد؛ بهترین کار این است که از کابینت‌ساز خود بخواهید که یک جزیره برای وسط آشپزخانه طراحی کند، طوریکه ستون در یکی از اضلاع جزیره قرار بگیرد. اینگونه ستون سرگردان شما با جزیره یکپارچه می‌شود و دیگر عنصر زائد و مزاحمی به نظر نمی‌رسد.

دیزاین خانه

دیزاین

 

ستون‌ها بین فضای آشپزخانه و نشیمن

 دیزاین

در این مورد نیز می‌توانید مانند مورد بالا عمل کنید، یعنی اگر تصمیم به سفارش کابینت‌های جدیدی برای آشپزخانه‌ی خود دارید از کابینت‌ساز بخواهید که اپن آشپزخانه را طوری طراحی کند که ستون در یکی از اضلاع آن و چنانچه بیش از یک ستون وجود داشت به صورت ردیفی از کابینت‌ها بین دو ستون، که از نظر بصری یک ساختار یکپارچه به وجود خواهد آورد، قرار بگیرند.

دیزاین منزل

 

تزئینات ساده

تزیین خانه

ستون‌های بزرگ می‌توانند به نوعی نقش گالری خانه ی شما را بازی کنند. نصب تابلوها و اشیای تزئینی ایده‌ی خوبی برای تبدیل ستون‌ها از یک عنصر خنثی به عنصری پویا و مثبت است. حتی می‌توانید از پارچه‌های رنگی و زیبا و یا بافته‌های صنایع دستی استفاده کنید و با پوشانیدن ستون با آنها ترکیب زیبایی ایجاد کنید.

دیزاین

 

استفاده از گیاهان برای تزیین

طراحی خانه

 استفاده از گیاهان رونده یک راه حل ساده و ارزان است برای تزیین ستون‌های منزلتان است. البته این راه برای ستون‌هایی که در ایوان و بالکن قرار دارند مناسب‌ترند، ولی بعضی از گیاهانی که این خاصیت را دارند را می‌توان در داخل منزل و آپارتمان نیز استفاده کرد. اگر در مورد گیاهانی که این قابلیت را دارند که دور ستون شما بپیچند و رشد کنند اطلاعات کافی ندارید می‌توانید از یک پرورش دهنده گل و گیاه کمک بگیرید.

طراحی ستون

 

ایجاد قفسه با استفاده از ستون‌ها

طراحی ستون

می‌توانید از ستون‌های نزدیک به هم برای ساخت قفسه‌هایی برای قرار دادن اشیای تزئینی، کتاب، گلدان‌های گل و ... استفاده کنید. اگر این ایده را دوست دارید و محل قرار گیری ستون نیز برای این کار مناسب است ولی تنها یک ستون در آن قسمت موجود است، به راحتی می‌توانید با مصالح بنایی یک ستون غیر باربر و ترئینی نزدیک آن بسازید و قفسه‌ی خود را ایجاد کنید. اگر دوست دارید بین دو فضایی که در دو سوی قفسه وجود دارد حریمی به وجود بیاورید، می‌توانید پشت آن ‌را نیز بپوشانید و یک ساختار U شکل ایجاد کنید.

ستون فانتزی

 

 نصب طبقه بر روی ستون‌ها

ستون دکوری

علاوه بر اینکه می‌توانید از ستون‌ها برای ساخت قفسه استفاده کنید، می‌توانید طبقه‌هایی را مستقیما بر روی خود ستون نصب کنید که کار بسیار ساده‌تر و بی دردسرتری است. 

ستون دکوری

 

استفاده از ستون‌ها برای ساخت شومینه

ستون تزیینی

 اگر می‌خواهید برای منزل خود شومینه‌ای تهیه کنید، یکی از محل‌های پیشنهادی محل قرارگیری ستون سرگردان است. به این منظور و مطابق شکل می‌توانید از این ستون برای ساخت چهارچوب شومینه‌ی خود استفاده کنید. مطمئنا کمتر کسی می‌تواند حدس بزند که دلیل محل قرار گیری شومینه‌ی زیبایتان وجود ستونی بوده که ترجیح داده‌اید از دید پنهان باشد. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که این محل برای هر نوع شومینه‌ای مناسب نیست و باید از انواعی که نیاز به دودکش ندارند استفاده کنید. 

ستون تزیینی

 

ستون‌های جدا کننده‌ی فضا

طراحی خانه

 با کمی خلاقیت می‌توان عناصری که به نظر بر روی زیبایی و یک پارچگی فضای منزل ما  اثر منفی دارند را در جهت زیباتر شدن و بهبود کیفیت فضا به کار گرفت. به این منظورمی‌توانید از ستون‌هایی که در یک ردیف قرار گرفته‌اند و یا حتی یک ستون تک به عنوان عنصری جهت جداسازی فضاها استفاده کنید، همچنین می‌توانید بین آن‌ها قفسه‌های کوتاهی بسازید که اشیای تزئینی را در خود جای دهند و شکل زیباتری به محیط منزلتان ببخشند. 

طراحی خانه

 

تغییر متریال

ستون دکوری

 یکی از کارهایی که می‌توانید برای تبدیل کردن ستون، مخصوصا ستون‌هایی با ابعاد بزرگتر، به یک عنصر تاثیرگذار در دکوراسیون خانه انجام دهید، تغییر متریال آن نسبت به سایر متریال‌های موجود است. اگر در خانه از متریال‌هایی که برگرفته از طبیعت نیستند استفاده نکرده‌اید، این فرصت خوبی برای اختصاص سهم کوچکی از خانه‌تان به عناصر طبیعی، که حس آرامش بخشی همراه خود به فضای زندگی شما می‌آورند، است. 

ستون دکوری

 

مرکزیت ستون برای ساخت میز و مبل

ستون تزیینی

 ستون منزل شما می‌تواند مرکز یک میز یا مبل سفارشی باشد و محلی برای نشستن دور هم و یا کنار هم ایجاد کند. 

ستون دکوری

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۸۰)
pedram28
pedram28
۱۷:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۳

عالی.مرسی

Ali_khan
Ali_khan
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۵

جالب بود

ahooo
ahooo
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۳

چه قدر جالب و خلاقانه

chelooie
chelooie
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۳

????

آوا
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۱

ایده های جالبی بود ممنون