با خطراتی که در کمین موهاست بیشتر آشنا شوید

مو فاکتور مهمی در زیبایی است. معمولا سعی داریم با زیباتر کردن موهایمان زیباتر شویم اما متاسفانه اغلب روش هایی که به کار می بریم آسیب زننده هستند و موها را شکننده و نازیبا می کنند. در این مطلب با بیشترین آسیب هایی که به طور معمول به موهایمان وارد می کنیم آشنا می شویم. با بنیتا همراه باشید.

با خطراتی که در کمین موهاست بیشتر آشنا شوید

ما آدم‌ها گاهی کارهای عجیبی می‌کنیم. مثلا بعضی وقت‌ها برای اینکه حس و حال روحی خود را تغییر دهیم گاه از آسیب زدن به جسم خود نیز مضایقه نمی‌کنیم. شاید باور نکنید چند سال پیش شاهد بودم یکی از همکارانم هر روز بدون استثناء، بعد از اتمام ساعت کاری به آرایشگاه می‌رفت و موهای خود را براشینگ (صاف کردن مو توسط سشوار) می‌کرد. جالب بود که من در طول دوره‌ای که با او همکار بودم هیچوقت پی نبرده بودم جنس اصلی موهای او مجعد و نزدیک به فر است. استفاده روزانه از وسایلی که به موها شوک می‌دهد، مو را با آسیب‌ها و عوارض غیر قابل بازگشتی مواجه می‌کند. در ادامه با بعضی از کارهای خطرناکی که برخی خانم‌ها با وسوسۀ زیباتر شدن، موی خود را  در معرض آسیب قرار می دهند، آشنا می‌شوید. با بنیتا همراه باشید.

حالت‌دهنده‌های مو را فقط به ساقه مو بزنید

ژل، موس و شامپوهای نرم کننده‌ی مو، حالت‌دهنده‌های موقت مو هستند که با هر بار شست‌وشو از روی مو پاک می‌شود. این مواد فقط روی کوتیکول و ساقه‌ی مو اثر می‌گذارد و در صورتی که با ریشه‌ی مو تماس پیدا نکند، تاثیری بر روی ریزش مو ندارند. اما اگر این مواد به موها بچسبد و موقع شانه کردن مو، باعث ضربه به ریشه‌ی مو شود، باعث کنده شدن زودتر از موعد موهای تلوژن (موهای درحال استراحت) می‌شود. از طرف دیگر از آسیب‌های جدی‌ای که برخی مواد صاف‌کننده مو مانند «گلت» بر مو وارد می‌کند، نمی‌توان غافل شد زیرا این مواد برای اثربخشی بر روی مو، باید چند ساعتی با ساقه‌ی مو تماس داشته باشد و ممکن است مقداری از این مواد به ریشه نیز برسد و بعد نیز خطر ریزش مو را به همراه دارد.

موها را دم اسبی و شینیون نبندید

یکی از مدل‌های آرایش مو که خانم‌ها عموما با آن آشنایی دارند، شینیون موهاست. در این روش آرایش، موها به‌صورت گوجه‌ای، محکم به پشت سر کشیده شده و با کش بسته می‌شود و با استفاده از سنجاق‌، موها به حالت موردنظر نگه داشته می شود. یکی از خطراتی که بستن این مدل مو به همراه دارد، ریزش موی ناشی از کشش است و مشکل بعدی موقع باز کردن شینیون مو و جدا کردن سنجاق سر از مو ممکن است اتفاق بیفتد که خطر کنده شدن تعداد زیادی از موها هنگام درآوردن سنجاق‌ها وجود دارد. این خطر در مورد کسانی که موهای‌شان را به صورت دم اسبی و با فشار زیاد جمع می‌کنند نیز صادق است.

مدل دم اسبی

بافت آفریقایی ریشه‌ی مو را ضعیف می کند

در هر دوره زمانی، حدود ۹۰ درصد موها در فاز رشد و حدود ۱۰ درصد در فاز استراحت هستند و می‌توانند تا سه ماه روی سر باقی مانده و روی سر را بپوشانند. انجام بافت‌های سفت و طولانی مدت بر روی مو، شانه کردن مکرر موها و سشوار کشیدن تهاجمی به موهای در حال استراحت (تلوژن) آسیب خواهد زد و موجب ضعیف شدن ریشه‌ی موها و ریزش آنها می‌شود.

بافت مو

اکستنشن و مهره و نگین بر روی مو کار نگذارید

اکستنشن مو و کاشت مهره و نگین‌هایی که به مو متصل می‌شود، مو را در حالت کشش قرار می‌دهد و چنانچه زود از مو جدا نشود، ریشه را ضعیف کرده و باعث ریزش می شود.

اتو و بابلیس ساقه‌ی مو را تخریب می‌کند

با اینکه ممکن است فکر کنید اتوی مو و بابلیس به ریشه‌ی مو برخورد نمی‌کند بنابراین خطری برای مو ندارد اما باید در مورد عوارض استفاده از اتوی مو گفت که این کار موجب آسیب جدی به ساقه موها شده و لایه‌ی خارجی (کوتیکول) را به تدریج تخریب می‌‌کند. موها به این ترتیب، شکننده و کدر ‌شده و با شانه کردن به تدریج تکه‌تکه می‌شود. البته در بابلیس، موها برای فرشدن به دور یک محور استوانه‌ای داغ پیچیده می شود بنابراین احتمال ریزش مو در اثر کشش و آسیب دیدن به کوتیکول مو وجود دارد.

اتوی مو

موها را زود به زود رنگ نکنید

موها را نباید بیش از هر سه یا ترجیحاً چهار هفته یک بار توسط رنگ‌های دائمی رنگ یا دکلره کرد. از آنجا که مو ۰/۸ تا ۱.۲ سانتی متر در ماه رشد می‌کند، این فاصله زمانی برای حفظ رنگ موی تازه رشد کافی خواهد بود. استفاده‌ی بیش از حد از رنگ موهای اکسیدانی دائمی و به خصوص دکلره کردن باعث آسیب دیدن و ترد و شکننده شدن مو و همچنین باعث شکستگی و از دست رفتن بافت مو می‌شود.

اگر دوست داشته باشید می‌توانید مطلب «۱۰ دلیل شگفت‌ انگیز برای ریزش مو» را نیز بخوانید.

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۳۹)
pedram28
pedram28
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۳

مرسی

آوا
۰۲:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۹

نه موها رو اتو کنیم نه بابلیس، رنگ هم نکنیم پس چه جوری خوشگلش کنیم؟

fere16150
fere16150
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷

رنگ کردن واقعا موها رو خراب میکنه

phenomenal
phenomenal
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۰

مفید بود مرسی

آوا
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶

ممنون