روانشناس‌ها چطور اختلال دو قطبی را تشخیص می‌دهند؟

اختلال دو قطبی یا افسردگی مانیایی یک بیماری روانی است که می‌توان با استفاده از روش‌هایی آن را به راحتی تشخیص داد.
روانشناس‌ها چطور اختلال دو قطبی را تشخیص می‌دهند؟

بیماری اختلال دو قطبی برای افرادی که به آن مبتلا هستند گیج‌کننده است. این بیماری هیچ حد و مرزی ندارد و تمام قسمت‌های زندگی شخص را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. مبتلایان به این بیماری غیرمنطقی و غیرقابل پیش‌بینی رفتار می‌کنند. در قضاوت‌ کردن دچار مشکل می‌شوند و گاهی اوقات چنان افسرده هستند که نمی‌توانند از رختخواب بیرون بیایند.

در آمریکا به تنهایی نزدیک به شش میلیون نفر مبتلا به این اختلال هستند. در حالی که مبتلایان به این بیماری از بین مردان و زنان هستند اما زنان تا سه برابر ریسک بالاتری برای ابتلا دارند.

مطالعه‌ای نشان می‌دهد که ۶۹ درصد بیماران مبتلا به دو قطبی در ابتدای بیماری دچار تشخیص اشتباه می‌شوند چرا که این بیماران زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنند دارای نشانه‌های افسردگی هستند و این باعث می‌شود تا بیماری آن‌ها به اشتباه افسردگی تشخیص داده شود. در ادامه شما را با نشانه‌های این بیماری و اینکه پزشکان در مواجه با این بیماران از چه سوال‌هایی استفاده می‌کنند آشنا خواهیم کرد.

 

آیا تا حالا شده که حال و احوال شما به یکباره برای چند روز تغییر کند؟

اختلال دو قطبی

دکترها به دنبال این خواهند بود که ببینند آیا شما چند روز پشت سر هم احساس خوبی داشته‌اید و دوباره احساسات منفی سراغ شما آمده‌اند یا نه؟ در این صورت شما در دوره‌هایی پر انرژی و هیجان‌زده هستید و در بازه‌هایی دیگر به میزان زیادی حساس می‌شوید. در این صورت پزشک مجبور است تا تست‌هایی بیشتری را انجام بدهد و از واقعی بودن مشکل مطمئن شود. در ادامه پزشک به بررسی نشانه‌هایی مثل: کاهش نیاز به خواب بدون حس خستگی و افزایش خوش‌بینی و اعتماد به نفس و یا رفتارهای پرخطر می‌پردازد.

آیا در طول این دوره شما نیاز کمتری به خواب داشته‌اید؟

اگر بیماری به ساعت‌های خواب کمتر از حد معمول نیاز دارد و هنوز حس خستگی نمی‌کند باید مورد بررسی بیشتری قرار بگیرد. تغییرات در الگوی خواب یکی از نشانه‌های مهم بیماران دو قطبی است. 

در طول دوره‌هایی که حس خوبی داشتید آیا حس نمی‌کردید که سرعت مغز شما بالاتر رفته است؟

پزشک‌ها با پرسیدن این سوال قصد دارند تا متوجه شوند آیا نشانه‌های دیگر بیماری دو قطبی را دارید. منظور نشانه‌هایی مثل هجوم افکار و ایده‌های زیاد است. البته هجوم این ایده‌ها جزء نشانه‌های بیماری‌هایی دیگری مثل هیجان‌زدگی یا اختلال وسواس فکری نیز هست. 

آیا حس می‌کنید باید بیشتر صحبت کنید؟

اختلال دو قطبی

در طول دوره‌های که بیماری اوج می‌گیرد بیمار حس می‌کند باید بیشتر و تندتر صحبت کند. در طول جلسه معاینه پزشک به دنبال این خواهد بود که بداند آیا دنبال کردن رشته‌ی افکار شما خیلی سخت است یا نه؟ یک نشانه دیگر این است که بیمار به هیچ وجه درک نمی‌کند در مورد چه چیزی صحبت می‌کند.

آیا در محیط کار مسئولیت‌ پروژه‌هایی بیشتری را به عهده گرفته‌اید؟

این بیماران تمایل دارند که کارهای بیشتری را در یک زمان انجام بدهند. به همین دلیل یکی از سوالاتی که پزشک از شما خواهد پرسید مربوط به این قسمت از زندگی‌تان می‌شود.

آیا کارهایی پرریسک و خطر را انجام داده‌اید؟

بیماران مبتلا به دو قطبی رفتارهای پرخطری را انجام می‌دهند که از سطح رفتارهای پرخطر همیشگی بسیار بالاتر است. به عنوان مثال در هنگام رانندگی رفتارهای پرخطر از خود نشان می‌دهند و یا اینکه در کسب و کار خود تصمیم‌های ناگهانی می‌گیرند.

سابقه خانوادگی شما در رابطه با این موضوع چگونه است؟

اختلال دو قطبی

در حال حاضر هیچ آزمایش پزشکی برای تشخیص بیماری دو قطبی وجود ندارد اما سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به این بیماری به تشخیص آن خیلی کمک می‌کند. در حقیقت این بیماری از طریق خانواده منتقل می‌شود. 

قبل از اینکه به ملاقات پزشک بروم باید چه سوال‌هایی را از خود بپرسم؟

قبل از ملاقات پزشک بهتر است نشانه‌هایی را که مشاهده می‌کنید روی کاغذ ثبت کنید. نشانه‌هایی مثل: بیش‌فعالی، افسردگی یا جنون آنی. نشانه‌های مربوط به تغییر عادات خواب، سطح انرژی، نوع فکر کردن، سرعت صحبت کردن و رفتار. به سوابق خانوادگی خود نیز اشاره کنید.

در ضمن سعی کنید همسر یا یکی از دوستان نزدیک را نیز با خود به همراه داشته باشید چرا که این افراد می‌توانند قضاوت‌های بهتری از رفتارهای شما به پزشک بدهند.

زمان زیادی نیست که علم پزشکی موفق شده تا این بیماری را نسبت به بیماری‌های مشابه مثل: افسردگی یا اسکیزوفرنی تشخیص بدهد. با اشاره دقیق‌تر شما به نشانه‌ها مسیر تشخیص بهتر خواهد بود و پزشک می‌تواند درمان‌های مورد نیاز را تجویز کند.

منبع: womenshealthmag ،webmd

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۳۴)
آزاده
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۵

تشکر

پونه
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۵

ممنون بابت مطلب مفیدتون

آزاده
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۵

اطلاعات مفیدی بود

آزاده
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۵

ممنون

آرمین
۱۷:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۵

خدا تمام بیماران رو شفا بده