نکات مؤثر در سلامتی موها [قسمت دوم/پایانی]

اگر می خواهید همه چیز را در مورد مراقبت از مو و حفظ سلامتی آن - از درمان های خانگی گرفته تا مواد مغذی برای موها - بدانید با بنیتا همراه باشید.

نکات مؤثر در سلامتی موها [قسمت دوم/پایانی]

هنگامی‌که فیلم‌های والت دیزنی را نگاه می‌کنیم که سیندرلا و راپونزل را به تصویر می‌کشند، خیلی سخت است که نگاهمان را از لباس‌ها و مدل موی آن‌ها برداریم. آن‌ها مسحورکننده به نظر می‌آیند. موهایی ضخیم، براق و مجعد که با سبکی فوق‌العاده زیبا و فریبنده آراسته‌شده‌اند. خیلی خوب است که یاد بگیریم چگونه موهایمان را به این سبک‌های زیبا مدل بدهیم، ولی اول باید بدانیم چطور می‌توانیم موهای سالمی داشته باشیم. در این مقاله ما توصیه‌هایی را برای داشتن موهایی سالم به شما ارائه می‌کنیم که به کمک آن‌ها می‌توانید موهایی بلند و درخشان داشته باشید، درست مثل شاهزاده خانم‌های والت دیزنی. با بنیتا همراه باشید. 

۱۸ نکته مؤثر در سلامتی موها

سلامت مو

Credit: wdy.h-cdn

نکته ۱: از موهایتان محافظت کنید

همیشه از موهایتان در برابر آفتاب، باد و باران محافظت کنید. قرار گرفتن در معرض نور شدید آفتاب، گرما، گردوخاک و آلودگی به مشکلاتی که موهای ما در حال حاضر دارند می‌افزایند. این موارد می‌توانند منجر به شکل‌گیری چرک روی موها شوند، و موها و پوست سر را خشک کنند و حساسیت پوست سر را افزایش دهند به‌طوری‌که مستعد بیماری و عفونت شود. پس موهایتان را با یک چتر یا کلاه بپوشانید. حتی شال و روسری خود را نیز از معرض آفتاب و خاک دور نگه‌دارید.

نکته ۲: مراقب موهای خیستان باشید

موهای خیس خیلی لطیف و شکننده هستند و به‌آسانی می‌شکنند. هنگامی‌که سر شما خیس است، ساقه و ریشه‌ی موها بیشتر مستعد آسیب دیدن هستند. هنگامی‌که موهایتان را شامپو می‌زنید، با موهایتان خشن رفتار نکنید، این مرحله جایی است که شکستگی موها در آن آغاز می‌شود. و همین‌طور بلافاصله بعد از دوش گرفتن موهای خود را شانه نزنید. اگر مجبورید موهایتان را جمع کنید ترجیحاً از یک کلاه حوله‌ای استفاده کنید.

نکته ۳: به‌طور مرتب به موهایتان نرم‌کننده بزنید

بعد از هر بار شستشو، یک ژل حالت‌دهنده و نرم‌کننده‌ی مرطوب به موهایتان بزنید. هیچ‌وقت بدون انجام این کار از حمام بیرون نیایید. انجام ندادن این مرحله باعث می‌شود موهایتان خشک و وزوزی شود.

نکته ۴: به شیوه‌ی درست به موهایتان حالت بدهید

حالت دادن به موها باید به شیوه صحیح انجام شود. فرمولاسیون همه نرم‌کننده‌های مو برای مرطوب نگه‌داشتن ساقه‌ی موهاست، ولی برای پوست سر ساخته نشده‌اند. پس حدود دو اینچ بالاتر از ریشه موها نرم‌کننده‌ها را استعمال کنید. اگر در استفاده از نرم‌کننده روی پوست زیاده‌روی کنید باعث می‌شود پوست سر به‌شدت چرب شود.

نکته ۵: از یک مدل شامپو و نرم‌کننده استفاده کنید

شامپو و نرم‌کننده خود را از یک مارک انتخاب کنید تا فرمول سازگاری با همدیگر داشته باشند. بعلاوه هر مدل شامپو و نرم‌کننده برای یک نوع مو ساخته‌شده‌اند و هدف خاصی را دنبال می‌کنند و وقتی نتیجه خود را بهتر نشان می‌دهند که هر دو محصول را از یک خط استفاده کنید بجای اینکه دو محصول کاملاً متفاوت را به موهایتان بزنید.

نکته ۶: از حرارت دادن زیاد موهایتان اجتناب کنید

از استفاده حرارت روی موهایتان اجتناب کنید. حرارت زیاد رطوبت را از موها می‌گیرد و موها را خشک و آسیب‌پذیر می‌کند. حتی اگر بیش‌ازحد حرارت بر روی موها استعمال شود، باعث سوزاندن موها می‌شود. از اتوهای صاف کننده مو فقط در مواقع ضروری استفاده کنید و به یاد داشته باشید قبل از این کار یک ماده محافظ مو به موهایتان زده باشید.

نکته ۷: از کش موهای سفت استفاده نکنید

از کش موهای خیلی سفت اجتناب کنید. بجایش از کش موهایی که دور آن‌ها پارچه است استفاده کنید. کش موهای خیلی سفت موهای شما را محکم می‌کشند و باعث افزایش سائیدگی موها می‌شوند. این امر می‌تواند منجر به شکستگی موها بشود.

نکته ۸: در هنگام خواب موهایتان را نبافید

هنگامی‌که شب می‌خواهید به رختخواب بروید موهایتان را بازکنید و خیلی آزاد آن‌ها را جمع کنید تا از وزوزی شدن موها جلوگیری کنید. اینکه موهایتان را در یک‌طرف صورت جمع کنید بهترین گزینه است. اگر موهایتان را کاملاً باز بگذارید در هم گره خواهند خورد که باعث می‌شود صبح مجبور شوید آن‌ها را محکم شانه بزنید. شانه زدن بیش‌ازحد خودش باعث خش‌دار شدن موها می‌شود.

نکته ۹: رو بالشتی خود را از جنس ساتن انتخاب کنید

خوابیدن روی روبالشی ساتن، از اصطکاک موها و شکستگی آن‌ها جلوگیری می‌کند. پارچه‌های کتانی و دیگر جنس‌ها بافت خشنی دارند و باعث اصطکاک در موهای شما می‌شوند.

نکته ۱۰: موهایتان را بااحتیاط خشک‌کنید

هنگامی‌که می‌خواهید موهایتان را خشک‌کنید خیلی به‌آرامی و انگار با نوازش این کار را انجام دهید. هرگز موها را مالش ندهید. با مالش و ساییدن شاید موهایتان سریع‌تر خشک شود، اما مقدار موهایی که شکسته می‌شوند یا می‌ریزند هم دو برابر می‌شود.

نکته ۱۱: مکرر پوست سرتان را چرب کنید

زودبه‌زود پوست سر خود را چرب کنید. بعد می‌توانید از یک شامپوی ملایم برای رفع چربی اضافی استفاده کنید. چرب کردن پوست سر برای موها مفید است. ولی در این کار هم زیاده‌روی نکنید. اگر به‌قدری زیاد روغن بزنید که از موهایتان چکه کند، بعد مجبورید مقدار خیلی بیشتری شامپو استفاده کنید که هرچقدر هم شامپوی شما ملایم باشد، باعث می‌شود موهایتان چربی طبیعی خود نیز از دست بدهند.

نکته ۱۲: ماسک مویی مناسب با موهایتان استفاده کنید

ماسک مویی استفاده کنید که مناسب و مخصوص نوع موهای شما باشد. موهای مختلف بسته به جنسی که دارند و مشکلاتشان، نیازمندی‌های متفاوتی دارند. خیلی ضروری است که از ماسک موی مناسب استفاده کنید وگرنه مشکلات موهای شما تشدید می‌شود.

نکته ۱۳: از پوش دادن موها اجتناب کنید

موهایتان را پوش ندهید. حتی اگر باعث شود حجم موها زیاد به نظر برسد، ولی بافت موها را تخریب می‌کند.

نکته ۱۴: آب سرد برای موها مفید است

برای شستن موهایتان از آب سرد استفاده کنید. درست است که فریاد پدر و مادرمان بلند می‌شود که ممکن است مریض شویم، ولی آب داغ به همان شیوه‌ای که اتوهای حالت‌دهنده به موها آسیب می‌زنند، برای موها خطردارند. وقتی از آب سرد حرف می‌زنیم منظورمان آب یخ یا منجمد نیست. شما می‌توانید از آبی هم‌دما با محیط اتاق استفاده کنید.

نکته ۱۵: از شامپوهای روشن‌کننده یک‌بار در ماه استفاده کنید

استفاده از شامپوهای روشن‌کننده یا براق‌کننده یک‌بار در ماه ایده‌ی خوبی است. علت آن‌هم این است که در این مدت شامپو و نرم‌کننده کم‌کم اثربخشی خود را از دست می‌دهند. شامپوی روشن‌کننده به این مشکل خاتمه می‌دهد.

نکته ۱۶: موهایتان را به‌طور مفید و مؤثر شانه بزنید

شانه زدن یک‌راه مطمئن برای درخشش و جلوه دادن به موهاست. این کار باعث می‌شود روغن‌های طبیعی در طول موها پخش شوند. ولی موهایتان را زیاد از حد شانه نزنید و از برس های پلاستیکی نیز استفاده نکنید چون باعث افزایش شکستگی موها می‌شوند.

نکته ۱۷: غذاهای سالم بخورید

بهداشت درونی خودش را در موهایتان نیز آشکار می‌کند. هر چه شما سالم‌تر باشید، موهایتان نیز ظاهر بهتری خواهند داشت. اگر می‌خواهید موهای خیلی خوب و سالمی داشته باشید، تغذیه صحیح امری ضروری است. مواد مغذی خاصی مثل ویتامین‌ها، آهن و پروتئین‌ها برای رشد و سلامت موها ضروری هستند. اگر در رژیم غذایی شما این مواد به میزان لازم وجود ندارد، باید از قرص‌های مکمل استفاده کنید. یک رژیم غذایی خوب برای موها  شما را سالم‌تر و باهوش‌تر نیز خواهد کرد.

نکته ۱۸: محصولات مختلف خیلی زیادی را روی موهایتان استفاده نکنید

از استفاده کردن محصولات متفاوت و زیاد روی موهایتان خودداری کنید. البته یک سری مواد هستند که استفاده از آن‌ها ضروری است مثل شامپو نرم‌کننده و سرم. اما از استفاده زیاد قوطی‌های محصولات متفرقه‌ی مربوط به مو تا جایی که ممکن است اجتناب کنید.

این‌ها اصول اولیه‌ای هستند که مراقبت از موها با آن‌ها آغاز می‌شود. اما مراقبت‌های ثانوی نیز در محیط‌زیست امروزی امری است که نمی‌توان از آن گذشت. چگونه سلامتی موها را حفظ کنیم؟ یا چگونه از موهای سالم خود مراقبت کنیم؟ این‌ها سؤالاتی است که همه ما می‌پرسیم. اگر آرزو دارید همیشه موهای زیبایی داشته باشید، موهایتان هنوز به کمی عشق بیشتر نیاز دارند. و اگر محصولات بهداشتی موها که در قفسه ردیف شده‌اند دیگر آن اثربخشی را روی موهایتان ندارند، وقت آن است که از راه‌حل‌های طبیعی استفاده کنید٬ چیزهایی که با کمی تلاش در آشپزخانه خانه می‌توانید تهیه کنید.

درمان‌های خانگی برای داشتن موهای سالم

درمان خانگی برای مو

Credit: cdnimage.vishwagujarat

جلوه نمودن موهایی زیبا و سالم، لزوماً به معنی استفاده از محصولات مراقبت از مو با مارک‌های معروف یا رفتن به سالن‌های گران‌قیمت نیست. بعضی داروهای خانگی که همین‌الان در آشپزخانه منزل موجودند می‌توانند شما را یاری کنند تا به آن موهای بلند و سالم برسید.

روغن ماساژ

ماساژ موها با روغن یکی از قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین روش‌ها برای درخشش و نرمی بیشتر موهاست. شما می‌توانید از روغن‌زیتون، روغن نارگیل یا روغن بادام استفاده کنید. روغن را کمی گرم‌کنید و بعد پوست سر را کاملاً با آن ماساژ دهید. قبل از اینکه آن را بشویید بگذارید یک ساعت روی سر شما بماند. استفاده از روغن‌زیتون ارجحیت بیشتری دارد چون ریشه موها را تقویت می‌کند و از شکستگی موها جلوگیری می‌کند. برای نتیجه‌گیری بهتر پوست سرتان را با روغن‌زیتون ماساژ دهید و بگذارید کل طول شب روی پوست و موهایتان باقی بماند. این بهترین داروی خانگی برای موهای سالم است.

موز

موزها به‌سادگی برای موها فوق‌العاده هستند. به علت اینکه غنی از پتاسیم هستند، به قوی شدن حالت کشسانی و سلامت طبیعی موها کمک می‌کنند. یک موز را در کاسه پوره‌کنید و بعد آن را به موهایتان بزنید. این کار را از ریشه موها شروع کرده تا نوک موها ادامه بدهید. بگذارید ۱۵ دقیقه روی موهایتان بماند و بعد با یک شامپوی خوب آن را بشویید. این کار به درمان موهای خشک و آسیب‌دیده کمک می‌کند.

تخم‌مرغ

تخم‌مرغ‌ها یکی از بهترین داروهای خانگی برای داشتن موهایی نرم و ابریشمی هستند. شما می‌توانید مستقیماً زرده تخم‌مرغ را به سرتان ماساژ بدهید یا اینکه ترکیبی درست کنید از یک قاشق غذاخوری روغن‌زیتون، ۳ زرده تخم‌مرغ و ۲-۳ قطره روغن حاوی ویتامین E. بگذارید این مخلوط ۱۰ تا ۱۲ دقیقه بر روی موهایتان بماند و بعد موهای خود را کاملاً با شامپو بشویید. این درمان را می‌توان هر هفته تکرار کرد تا زمانی که موها به‌خوبی و به‌طور طبیعی نرم شوند.

مایونز به‌عنوان نرم‌کننده مو

مایونز نه‌تنها طعم خوبی دارد بلکه برای سلامتی موها نیز مفید است. مایونز به‌عنوان یک حالت‌دهنده و نرم‌کننده خیلی خوب برای موها عمل می‌کند. موهایتان را خیس کنید و بعد مایونز را به موها بزنید. بگذارید بیش از یک ساعت روی موهایتان بماند. بعد خوب آن را آب بکشید و موهایتان را با شامپو بشویید.

عسل

عسل نه‌تنها دارویی فوق‌العاده مفید برای داشتن پوستی زیباست، بلکه عملکردی شگفت‌آور نیز بر روی موها دارد. عسل داروی خانگی بسیار خوبی برای درمان موهای آسیب‌دیده است و از ریزش موها جلوگیری می‌کند. خیلی ساده دو سه قطره عسل را به شامپو یا نرم‌کننده خود اضافه کنید و با آن ترکیب موهایتان را بشویید.

تخم شنبلیله

تخم شنبلیله نیز یک داروی مؤثر خانگی برای موهاست که به‌راحتی در قفسه‌های آشپزخانه یافت می‌شود. دو قاشق غذاخوری تخم شنبلیله را برای یک‌شب بخیسانید. صبح روز بعد آن را بسایید یا آسیاب کنید و از آن‌ یک خمیر نرم درست کنید و آن را به همه‌ی سطح پوست سرتان بمالید. اجازه بدهید نیم ساعت روی پوست سر بماند و بعد کاملاً آن را بشویید. این درمان کمک می‌کند که به‌طور طبیعی از شر شوره و ریزش مو خلاص شوید.

درمان با ماءالشعیر

ماءالشعیر معمولاً برای درخشنده کردن موها استفاده می‌شود. موهای خود را با کمی ماءالشعیر بشویید تا زیبا و براق شوند. همچنین می‌توانید مقداری ماءالشعیر در یک قوطی اسپری نگه‌دارید. بعد خیلی کم بر روی موهایی که شامپو زده‌اید و با حوله خشک کرده‌اید اسپری کنید تا به یک درخشش فوری برسید.

میوه گرمسیری آمله

میوه آمله برای قوی‌تر کردن و سلامتی موها استفاده می‌شود. یک ترکیب ملایم از آب‌لیمو و پودر آمله درست کنید و آن را به‌آرامی از ریشه تا نوک موها ماساژ دهید و بگذارید ۲۰ دقیقه روی موهایتان بماند. بعد آن را آب بکشید و شامپو بزنید.

سرکه سیب

سرکه سیب یک داروی خوب خانگی و مؤثر در حجیم کردن موهاست. فقط کافی است مقداری سرکه سیب را با آب گرم مخلوط‌کنید و به موهای خود بزنید تا حجم فوق‌العاده‌ای پیدا کنند.

توت‌فرنگی

این میوه‌های آبدار نرم‌کننده طبیعی مو و حالت‌دهنده‌های بسیار خوبی هستند. ۸ عدد توت‌فرنگی پوره شده را با یک قاشق غذاخوری مایونز مخلوط‌کنید. موهایتان را با آن ماساژ دهید و بگذارید مدتی روی موهایتان باقی بماند. بعد آن را با یک شامپو و نرم‌کننده خوب بشویید تا موهایی بسیار براق و درخشنده داشته باشید.

مراقبت‌های خانگی برای موهای چرب

  • نشاسته ذرت: از نشاسته ذرت می‌توان یک شامپوی خشک‌کننده خوب برای موهای چرب درست کرد. فقط کافی است آن را روی پوست سر بپاشید و بگذارید ده دقیقه روی پوست بماند و بعد با شانه زدن آن‌ها را پاک‌کنید.
  • خاک رس قهوه‌ای: شستن موها با خاک رس قهوه‌ای موهایی زیبا و حجیم به شما می‌دهد و درعین‌حال چربی‌های غیرضروری را از موها پاک می‌کند.
  • شستشو با سرکه: نصف یک فنجان سرکه را با نصف یک سطل آب مخلوط‌کنید و بعدازاینکه شامپو و نرم‌کننده زدید موهایتان را با آن آبکشی کنید تا موهایی پرحجم و مجعد داشته باشید.
  • روغن درخت چای: مقدار کمی روغن درخت چای را به یک روغن مخصوص مو اضافه کنید تا به‌راحتی از موهای چرب خلاص شوید.
  • آبکشی موها با لیموترش: مقدار کمی آب‌لیمو ترش را با یک فنجان کوچک آب مخلوط کرده و موهایتان را با آن بشویید.

مراقبت‌های خانگی برای موهای خشک

  • زیتون و عسل: دو قاشق غذاخوری روغن‌زیتون را با نصف فنجان عسل مخلوط‌کنید و به موهایتان بزنید. بگذارید یک ساعت روی موهایتان بماند و بعد آن را بشویید.
  • زرده تخم‌مرغ + عسل + ماست: یک زرده تخم‌مرغ را هم بزنید و آن را با عسل یا ماست مخلوط‌کنید تا یک ترکیب غنی از پروتئین برای موهایتان داشته باشید.

این مراقبت‌های خانگی مسلماً باعث می‌شوند رؤیای شما برای داشتن موهایی زیبا به واقعیت تبدیل شود. علاوه بر این‌ها رژیم غذایی نیز روی سلامت موها تأثیر می‌گذارد. بنابراین مهم است که مقدار زیادی میوه و سبزیجات و غذاهایی که حاوی سطح بالایی پروتئین هستند را بخورید تا موهایی بی‌نقص داشته باشید. قسمت اول این مطلب را اینجا بخوانید.

منبع: stylecrazehealthallure

 

 

 

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۵۷)
pedram28
pedram28
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۳

مرسی

fere16150
fere16150
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷

تخم مرغ واقعا مفیده برای موها

آوا
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶

ممنون

phenomenal
phenomenal
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۵

مفید بود تشکر

Mahsa_kvs
Mahsa_kvs
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸

مرسی