قرص های لاغری با ما چه می کنند؟

زندگی ماشینی و صنعتی باعث بروز پدیده چاقی در بسیاری جوامع شده است و این در حالی است که چاقی باعث بروز انواع بیماری‌ها می‌شود. از همین رو، بسیاری از افراد چاق با هدف لاغر شدن به مصرف داروهایی رو می‌آورند که به اصطلاح مخصوص لاغری هستند اما باعث به وجود آمدن انواع بیماری‌ها می‌شوند.
قرص های لاغری با ما چه می کنند؟

بسیاری از افرادی که برای لاغر شدن رو به داروهای لاغری می‌آورند از عوارض این داروها مطلع هستند اما با این همه دست از مصرف این داروهای خطرناک برنمی‌دارند. شاید تا حدودی حق با این افراد باشد زیرا مشغله‌های کاری و دغدغه‌های زندگی باعث شده که بسیاری از افراد وقتی برای ورزش کردن و خوردن غذاهای سالم نداشته باشند.

به همین دلیل است که ساده‌ترین راه را که همان مصرف داروهای لاغری است انتخاب می‌کنند. این در حالی است که بسیاری از داروهای لاغری که از طریق اینترنت و ماهواره تبلیغ می‌شوند تنها برای فروش کالاهای خود با آب و تاب از آنها تعریف و خواصی را بیان می‌کنند که غالباً صحت ندارند و بر عکس پیامدهای ناخواسته‌ای را به همراه می‌آورند.

myfooddiary.jpg

Credit: Myfooddiary

یک نکته مهم راجع به داروهای لاغری این است که فرد تا زمانی که این داروها مصرف می‌کند شاید تناسب اندام داشته باشد در غیر این صورت پس از کنار گذاشتن این داروها باز مانند گذشته دچار اضافه وزن و به اصطلاح چاق می‌شود. در صورتی که می‌توان با کمی تغییر در روش زندگی مانند دقت در خورد و خوراک و فعالیت بیشتر همیشه تناسب اندام را داشت.

در این خصوص محمد هاشمی، از مسؤولان سازمان غذا و دارو، می‌گوید که همکاری‌های بسیاری با مرکز اطلاع‌رسانی دارو و سموم برای آگاهی‌بخشی به مردم در مورد خطر داروهای لاغری صورت گرفته است. او می‌افزایند که هدف‌ از انتشار اخبار و اطلاعات در مورد عوارض داروهای لاغری این است که افراد جامعه را از خطرات مصرف این گونه داروها آگاه سازند به خصوص کسانی که برای لاغر شدن دست به هر اقدامی می‌زنند.

داروهای لاغری به چند دسته تقسیم می‌شوند که دانستن آنها برای مصرف کنندگان این گونه داروها الزامی است:

داروهایی که اشتها را کاهش می‌دهند

Healthy%20Hints.jpg

Credit: Healthy Hints

این گونه داروها محرک هستند. یعنی اینکه بر روی سیستم اعصاب و مغز تاثیر می‌گذارند و باعث کاهش اشتها می‌شوند. بسیاری از این داروها باعث بروز بیماری‌های قلبی می‌شوند اما تاثیر این داروها همیشگی نیست و پس از مدتی اثر خود را از دست می‌دهند. به گفته بسیاری از مصرف کنندگان، پس از کنار گذاشتن این داروها فرد اشتهای خود را باز می‌یابد و حتی ممکن است نسبت به گذشته دچار اضافه وزن بیشتری شوند. از عوارض جانبی این داروها می‌توان به نارحتی قلبی، ریزش مو، سوء تغذیه، ضعف، افسردگی، بی‌خوابی، سرگیجه، خشکی دهان و گیجی و منگی اشاره کرد.

داروهایی‌که سوخت‌ و ساز بدن را افزایش می‌دهند

livestrong.jpg

Credit: livestrong

این دسته از داروها باعث بروز اتفاقات ناخوشایندی می‌شوند و یکی از عوارض این داروها پرکاری غدد تیروئید است. این داروها را به عنوان چربی سوز و برای کاهش وزن معرفی می‌کنند که باعث می‌شود غده تیروئید فعال‌تر شود و یا اینکه باعث اختلال در این غده شود. این دارو همچنین باعث می‌شود که در سوخت و ساز بدن تغییراتی به وجود آید ولی مانند دیگر داروهای لاغری هنگامی که مصرف دارو قطع می‌شود پس از مدتی اختلالاتی در غده تیروئید او وجود می‌آید.

داروهای مدروملین

Verywell.jpg

Credit: Verywell

این داروها به داروهای ادرارآور و ملین و مسهل معروف هستند که مانع جذب مایعات و مواد غذایی از طریق کلیه و روده‌ها می‌شوند و فرد پس از مدتی با از دست دادن آب بدن خود وزن زیادی را از دست می‌دهد. این دارو هیچ گونه تاثیری بر روی چربی‌های بدن ندارد و تنها باعث می‌شود که بدن فرد آب زیادی را از دست بدهد و پس از مدتی دچار سوء تغذیه ‌شود. این در حالی است که بیشتر بدن انسان را آب تشکیل داده است و هنگامی که بدن آب خود را از دست بدهد اعضایی مانند کلیه و کبد دچار مشکلات جدی می‌شوند. فرد پس از قطع مصرف دارو و با مصرف مایعات باز به وزن گذشته باز خواهد گشت و البته این بار با مشکلات جدی کلیه و کبد روبه‌رو است.

داروهای کاهنده جذب چربی‌های خوراکی

thewillnigeria.jpg

Credit: Thewillnigeria

این گونه داروها به بدن اجازه جذب چربی‌های غذاها را نمی‌دهند. البته نمی‌توان این داروها را برای همه مناسب دانست زیرا ممکن است در برخی از افراد تاثیری نداشته باشد. این داروها به هیچ عنوان باعث از بین رفتن چربی‌های بدن نمی‌شود و تنها از جذب چربی در بدن جلوگیری می‌کند. افراد چاق نباید انتظار داشته باشند که این داروها چربی‌های بدن‌ آنها را از بین ببرد. در صورتی که فردی از غذاهایی تغذیه کند که هیچ گونه کالری و چربی نداشته باشند این دارو بی‌اثر است چون بدن با جذب چربی مقادیر زیادی ویتامین که تنها در چربی‌ها وجود دارند دریافت می‌کند اما دارویی از این قبیل این اجازه را به بدن نمی‌دهند و بدن پس از مدتی دچار مشکلات زیادی می‌شود. ویتامین‌های A، D، K و E در چربی‌های غذاها وجود دارند و هر یک از این ویتامین‌ها برای بدن حیاتی هستند. بنابراین فرد با از دست دادن این ویتامین‌ها دچار عوارض پوستی از قبیل خشکی پوست و بسیاری از مشکلات هورمونی می‌شود.

دیگر داروها

636008134186270120.jpg

Credit: Thewillnigeria

افدرین و کافیین از اجزای اصلی داروهای گیاهی لاغری هستند و به دلیل اینکه افراد پس از مصرف این گونه داروها پس از مدتی دچار بیماری‌های خطرناکی می‌شوند، به هیچ عنوان مصرف این دسته از داروها توصیه نمی‌شود. در بسیاری از تبلیغات برای فروش بیشتر می‌گویند که به دلیل گیاهی بودن این داروها هیچ گونه عوارضی برای مصرف کننده ندارند که این گونه تبلیغات کذب محض هستند زیرا عوارض داروهای لاغری گیاهی هیچ تفاوتی با داروهای لاغری شیمیایی ندارند و هر دو به یک میزان برای سلامت بدن خطرناک هستند و هرگز برای لاغر شدن توصیه نمی‌شوند. از سوی دیگر، در بسیاری از تبلیغات گفته می‌شود که این داروها از اتحادیه اروپا و آمریکا مجوز رسمی دارند اما حقیقت چیز دیگری است زیرا این گونه داروها هیچ مجوز رسمی از کشورهای غربی ندارند و در صورتی که کد روی بسته دارو را پیگیری کنید متوجه می‌شوید که تقلبی هستند.

نظر پزشکان

Deal-with-Sleep-Apnea-Step-25.jpg

Credit: Thewillnigeria

پزشکان معمولاً در صورتی داروهای کاهش وزن تجویز می‌کنند که شاخص توده بدنی یا همان BMI فرد بالاتر از رقم ۳۰ و یا دست کم ۲۷ باشد و نیز فرد در شرایطی به سر ببرد که احتمال ابتلا به بیماری‌هایی از قبیل دیابت نوع 2 یا فشار خون در او قوت بگیرد. در نتیجه لازم است تا فرد در صورتی که وزنی بیش از اندازه دارد قبل از شروع به مصرف داروهای لاغری با پزشک مشورت کند و گزارشی از وضعیت سلامت خود را در اختیار او قرار دهد.

تحقیقات پزشکی نشان داده است که اثر بسیاری از داروهای لاغری کم و در بسیاری از موارد بی‌اثر هستند و فرد پس از قطع مصرف دارو باز به وزن سابق خود باز خواهد گشت. همچنین بسیاری از داروهای لاغری به قدری خطرناک هستند که در برخی مواقع باعث مرگ افراد می‌شوند. نکته مهم دیگر این که در بسیاری از داروهای لاغری از خطرناک‌ترین مواد مخدر استفاده می‌کنند که معروف‌ترین این مواد مخدر شیشه نام دارد. شیشه جزو خطرناک‌ترین موادهای مخدر جهان است و این ماده مخدر به شدت بر روی سیستم عصبی بدن و کبد تاثیر می‌گذارد و در صورتی که بدن فرد مصرف کننده آمادگی دریافت این ماده خطرناک را نداشته باشد مرگ او را رقم می‌زند اما در صورتی که فرد از این ماده مخدر جان سالم به در ببرد پس از مدتی به این داروها اعتیاد پیدا خواهد کرد. ماده مخدر شیشه به شدت اعتیادآور است و به سرعت باعث اعتیاد می‌شود. درست است که ماده مخدر شیشه به معنای واقعی کلمه موجب لاغر شدن فرد می‌شود اما بابت این لاغری بهای گزافی به نام اعتیاد و مرگ تدریجی پرداخت خواهد کرد.

پزشکان به طور کلی هیچ تمایلی به تجویز داروهای لاغری ندارند و بیشتر اوقات به بیماران خود توصیه می‌کنند تا با رعایت رژیم غذایی مناسب و نیز ورزش و تحرک وزن خود را مهار کنند. این مقاومت و پرهیز پزشکان در عدم تجویز داروهای لاغری متاثر از هفت عامل عمده زیر است:

Medical%20News%20Today.jpg

Credit: Thewillnigeria

داروهای لاغری هیچ ضمانتی مبنی بر تاثیرگذار بودن ندارند

سازمان بهداشت جهانی و نیز سازمان غذا و  داروی آمریکا که دو مرکز رسمی و معتبر در خصوص انواع دارو هستند تا به حال هیچ داروی اصلی و مکملی را که بتواند در کاهش وزن فرد تاثیرگذار و بدون عوارض باشد تایید نکرده‌اند. دلیل این امر در نامشخص و علمی بودن بودن ترکیبات به کار رفته در این نوع از داروها است چراکه غالباً خطراتی در آنها نهفته است.

داروهای لاغری خطر بروز حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهند

ترکیباتی که در ساخت این نوع داروها به کار می‌رود در بیشتر مواقع شیمیایی هستند و حتی در صورت ادعای گیاهی بودن آنها از مواد مشابه در این داروها استفاده شده است. موادی که در ساخت داروهای لاغری موجود در بازار به می‌روند جزو موادی هستند که به کارگیری آنها در شرکت‌های داروسازی ممنوع اعلام شده است و به همین دلیل از بازار قاچاق و مراکز نامعتبر تولید دارو سر درمی‌آورند.

داروهای لاغری اعتیادآور هستند

در ساخت داروهای لاغری از آمفتامین‌ها، مواد ضدافسردگی و ضد استرس استفاده می‌شود. ترکیب این مواد با هم نه تنها خطرناک است بلکه به شدت اعتیادآور هستند.

داروهای لاغری پیامدهای ناخواسته متعددی دارند

برخی از این داروها چون دارای مواد جلوگیری از جذب چربی‌ها هستند مشکلات گوارشی زیادی را به وجود می‌آورند. سردرد، یبوست و کج خلقی و بد اخلاقی از مهمترین و ملموس‌ترین عوارض داروهای لاغری به شمار می‌آیند.

داروهای لاغری دارای برچسب‌هایی با اطلاعات دروغ هستند

هیچ یک از ادعاهایی که در خصوص داروهای لاغری می‌شود را باور نکنید. در این باره تحقیق در آمریکا درمورد ۱۲۰ نوع داروی لاغری انجام و مشخص شد تمامی اطلاعات درج شده در بروشور و برچسب این داروها دروغ و مغایر با یافته‌های علمی سلامت و بهداشت هستند.

داروهای لاغری هیچ اثر مثبتی ندارند

این گونه داروها از آن جا که سرشار از کافئین و مواد ادرارآور هستند منجر به از دست رفتن آب زیادی از بدن می‌شوند. اوایل ممکن است فرد حس کند که کاهش وزن داشته است که درست هم می‌گوید منتها آنچه از دست داده نه چربی و مواد سمی بلکه بخش عمده‌ای از آب مورد نیاز بدن بوده است.

داروهای لاغری هیچ تغییری در عادت‌ها ایجاد نمی‌کنند 

برای کاهش وزن لازم است تا فرد افزون بر نظارت و تجدید نظر در رژیم غذایی تحرک خود را افزایش داده و از سوی دیگر به دنبال برنامه‌ای علمی برای ایجاد تغییر در سبک زندگی و در نهایت کنار گذاشتن عادت‌های ناپسند خود کند. همان طور که در بالا اشاره شد فرد مادام که داروهای لاغری مصرف می‌کند به شکل غیرعلمی و مغایر با اصول بهداشت و سلامتی لاغر است اما همین که مصرف دارو را قطع کرد دوباره به وزن سابق خویش بازمی‌گردد؛ هرچند باید دید اصلا می‌تواند این نوع داروها را کنار بگذارد چون به احتمال بسیار زیاد معتاد و گرفتار آنها شده است!

منابع: myfooddiary، webmd

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۷۸)
hedaiat
hedaiat
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷

اصلاً دارو شمیایی مضر است

hosein_moghri
hosein_moghri
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۱

تشکر از مطلب بسیار مفیدتون

SDMousavy
SDMousavy
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۳

چقدر عوارض منفی،ترسناکه واقعا،
مقاله عالی بود،ممنون

m18m1111
m18m1111
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۴

درسته

آرمین
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۳

قرص های لاغری بسیار مضر هستن به ویژه اگر بدون تجویز پزشک استفاده شود