ایمو؛ استایل خیابانی محبوب ژاپنی ها

مد ایمو یکی دیگر از سبک‌های اعتراضی است که می‌تواند محبوب سیاه‌پوشان دنیای مد شود و به خاطر پالت رنگی مشکی این سبک، گاهی با مد گوتیک یا استایل پانک هم اشتباه گرفته می‌شود.
ایمو؛ استایل خیابانی محبوب ژاپنی ها

سبک‌های بسیاری از مد، از دل موسیقی و خرده‌فرهنگ‌هایی با محوریت موسیقی بیرون آمده‌اند و تقریبا مادر تمام این خرده‌فرهنگ‌ها، موسیقی راک است. سبک موسیقی ایمو هم فرزند‌خوانده‌‌ی راک به شمار می‌رود، استایلی که بعد از جنبش هارد کورپانک در اواسط دهه‌ی ۱۹۸۰ در واشنگتن دی.سی به عنوان هاردکورد احساسی با نام Emocore شناخته شد و بر همین اساس خرده‌فرهنگ و مد ایمو شکل گرفت.

سبک موسیقی ایمو در واقع همان راک با اشعاری واضح‌تر و اغلب عرفانی بود که در اعتراض و شکایت نسبت به جامعه، اطرافیان و یا شخصیت درونی فرد سروده می‌شد. به اعتقاد برخی، ایمو سعی داشت تا شکلی لطیف‌تر و احساسی‌تر از پانک را به نمایش بگذارد و به همین خاطر سراغ مضامین احساسی، شخصی و شکست‌های رمانتیک و عاطفی می‌رفت. این موسیقی که در اوایل سال ۲۰۰۰ به پرفروش‌ترین سبک از موسیقی راک تبدیل شده بود از اوایل سال ۲۰۱۰ به تدریج محبوبیتش را از دست داد.

سبک ایمو

اصطلاح ایمو که ابتدا توسط منتقدان و روزنامه‌نگاران برای هنرمندان این سبک استفاده می‌شد، کم‌کم علاوه بر ستاره‌های موسیقی ایموراک، برای طرفداران این سبک هم مورد استفاده قرار گرفت. طرفداران موسیقی ایمو با الهام گرفتن از استایل خواننده‌های مورد علاقه‌شان استایل خاصی از لباس‌ پوشیدن را انتخاب می‌کردند، تا حدی که مد ایمو از موسیقی آن پیشی گرفت و خرده‌فرهنگی در جامعه با عنوان ایموفشن شکل گرفت. این خرده‌فرهنگ با کلیشه‌هایی نیز همراه بود، مواردی همچون بی‌عاطفه‌گی، خجالتی بودن، دورنگرایی و حساسیت‌های روحی که گاهی تصور افسردگی افراد را به وجود می‌آورد و نگران‌کننده می‌شد.

ایمو استایل‌ها چه می‌پوشند؟

مد ایمو به عجیبی پانک استایل نیست و از طرفی نشانه‌های پانک به خوبی در این سبک دیده می‌شوند. رنگ غالب لباس‌ها مشکی است و بعد سفید و خاکستری را در ترکیب با مشکی می‌بینید اما در اکسسوری و جزئیات رنگ‌های دیگر هم استفاده ‌می‌شوند به خصوص رنگ‌های نئونی یا شبرنگی و یا قرمز جیغ که در مقیاس بسیار کوچیکی در کنار رنگ‌ مشکی ترکیب می‌شوند. از طرح پارچه‌های محبوب در سبک ایمو می‌توان به راه‌راه و گاهی پارچه‌های مشکی خالدار با نقطه‌های بسیار ریز اشاره کرد.

استایل ایمو

شلوارهای جذب لوله تفنگی که معمولا مشکی یا جین‌های رنگ‌ و‌ رو رفته هستند پایه‌ی ثابت استایل ایمو قرار می‌گیرند. تی‌شرت‌های گرافیکی هم دیگر قسمت مهم این ترکیب هستند، به طور کلی طرفدران ایمو به نقاشی‌های گرافیکی و نمادین علاقه دارند. گاهی هم تی‌شرت مشکی ساده را انتخاب می‌کنند که در هر دو حالت باید تی‌شرت جذب و اندامی باشد. جوراب‌شلواری‌های راه‌راه یا طرح‌دار رنگی به همراه دامن‌های کوتاه هم محبوب دختران هستند. یکی دیگر از لباس‌هایی که در استایل ایمو زیاد استفاده می‌شود و به نوعی بخشی از هویت این سبک لباس پوشیدن را می‌سازد سویی‌شرت‌های کلاه‌دار یا همان هودی‌ها هستند که معمولا کلاه آن را روی سر می‌کشند و گاهی تا حدی جلو می‌آورند که کمی از پیشانی را هم می‌پوشاند. معمولا این سویی‌شرت‌ها کمی بزرگتر از اندازه‌ انتخاب می‌شوند اما نه به آن شدت که در استایل هیپ‌هاپ می‌بینید.

استایل ایمو

در استایل ایمو اکسسوری‌ها نقش پررنگی دارند، معمولا تعداد زیادی اکسسوری مشکی یا فلزی ازجمله؛ دستبند، گردنبند یا گوشواره میخی دارند. عینک‌هایی با فریم مشکی و در مدل‌های کشیده و زاویه‌دار از دیگر اکسسوری‌های ایمو استایل است. معمولا به جای کیف از کوله پشتی استفاده می‌کنند و روی کوله‌هایشان را پُر می‌کنند از پیکسل‌های رنگی که حاوی پیام‌ها و نقاشی‌های گرافیکی و نمادین مرتبط با گروه‌های موسیقی یا هنری مورد علاقه آن‌هاست. کفش‌های ایمو، یا ورزشی در ترکیب رنگی سیاه و سفید است مثل آل‌استار یا چکمه‌های سبک نظامی، اما شاید اصلی‌ترین ویژگی کفش‌هایشان، تخت بودن باشد. کمربندهای چرمی سیاه، سفید یا نئونی هم در استایل ایمو زیاد استفاده می‌شوند و واقعا جنبه‌ی تزئینی و اکسسوری دارد حتی گاهی در لباس‌هایی که نیاز چندانی به استفاده از کمربند ندارند، آن‌ها را به کار می‌برند. اما از همه این اکسسوری‌ها که بگذریم یک اکسسوری جالب و عجیب که در استایل ایمو ممکن است ببینید، هدفون است، هدفون‌های بزرگی که ضرورتی برای پنهان کردنش نمی‌بینند.

دستنبد سبک راک

نکته‌ی کلیدی و مهم دیگر در استایل ایمو مدل موهاست. در این سبک موها صاف و لخت است و به صورت خرد، نامنظم و لایه‌لایه کوتاه می‌شوند. پشت موی بلند و چتری کج و نامرتب هم از ویژگی‌های دیگر استایل موی ایموست که معمولا این چتری نیمی از چهره را می‌پوشاند، رنگ موهای فانتزی مثل آبی، صورتی، بنفش و سبز هم بخشی از آرایش موی مد ایموست. آرایش مو در این سبک برای پسران و دختران یکسان است. در آرایش صورت استایل ایمو رنگ پوست روشن و پریده است و دور چشم را به طور کامل خط چشم یا سایه مشکی می‌کشند و به قسمت‌های دیگر آرایش چندان اهمیتی نمی‌دهند. تاتو و پیرسینگ از اکسسوری‌های آرایشی مورد علاقه ایمو استایل‌هاست و معمولا پیرسینگ صورت‌ را ترجیح می‌دهند. لاک زدن هم مثل مدل مو در استایل ایمو ربطی به کلیشه‌های جنسیتی ندارند و مثل پالت رنگی لباس‌ها رنگ مشکی یا رنگ‌های نئونی را برای ناخن‌ها انتخاب می‌کنند.

مدل موی ایمو

اغلب سبک ایمو را مدی زودگذر می‌دانند، شاید به این خاطر که از استایل‌های محبوب نوجوانان است و بسیاری از آن‌ها پس از شکل‌گیری هویت اصلی این مد را کنار می‌گذارند. همین موضوع دلیل مناسبی است که این سبک قوی و ماندگار نشود، گاهی هم مد ایمو با سبک‌هایی همچون گوتیک مدرن یا خرده‌فرهنگ سِن که ترکیبی از پاپ پانک، گوتیک، ایمو و هیپ‌هاپ است اشتباه گرفته می‌شود که به خاطر وجه اشتراک آن‌ها در پالت رنگی و آرایش مو و صورت است. حالا مد ایمو یکی از محبوب‌ترین سبک‌های خیابانی نوجوانان ژاپنی است و به نوعی ژاپنی‌های عجیب و غریب پسند باعث شده‌اند بار دیگر این استایل جذاب شود و مورد توجه قرار گیرد.

استایل ایمو

همه‌ی سبک‌های مختلف مد تقریبا از هنر و فرهنگ هر جامعه در دوره‌های گوناگون از دل خرده‌فرهنگی بیرون می‌آیند، گاهی سبکی فقط مختص زمانی خاص یا فرهنگی خاص است و دانستن درباره‌ی آن‌ به معنای تشویق به دنباله‌روی از آن سبک نیست و تنها برای آگاهی بیشتر به علاقه‌مندان دنیای مد و استایل به آن پرداخته می‌شود.

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۳۵)
رامین
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۶

خیلی زیباست

آوا
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۶

عالی

hashrmish
hashrmish
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۶

like

hashrmish
hashrmish
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۶

من همیشه از تیپ ژاپنی ها خوشم میاد..

hashrmish
hashrmish
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۶

مرسی از مطالبتون