حقایقی جالب درباره بانوان: آیا می دانستید بانوان اولین برنامه نویسان تاریخ بوده اند؟

خیلی از اولین ها در دنیا زنان بوده اند. اولین برنامه نویس در دنیا یک زن بوده که از یاد ها فراموش شده است.
حقایقی جالب درباره بانوان: آیا می دانستید بانوان اولین برنامه نویسان تاریخ بوده اند؟

اگر تصور شما از برنامه‌نویس کامپیوتر یک مرد جوان است، حتماً دلیل خوبی وجود دارد. بله درست است. اخیراً بسیاری از شرکت‌های بزرگ فناوری ثابت کردند که تعداد اندکی از کارکنان زن خود را در برنامه‌ریزی و مشاغل فنی به کار می‌گیرند. شاید برای شما جالب باشد بدانید حدود ۱۷ درصد از کارکنان گوگل زن هستند که از این حیث رکورددار است. با بنیتا همراه باشید.

بهتر است بدانید که در طول تاریخ این‌گونه نبوده است. چند دهه‌ی قبل زنانی وجود داشتند که در برنامه‌نویسی کامپیوتر پیشگام بودند اما گاهی بخشی از تاریخ ورق نخورده باقی می‌ماند و راز آن را حتی افراد هوشمند نیز نمی‌دانند.

آدا لاولیس فرزند لرد بایرون است. والتر ایزاکسون بیوگرافی نویس مشهور می‌گوید مادرش لیدی بایرون نمی‌خواست او راه پدرش را ادامه دهد و مانند پدر شاعر شعرهای عاشقانه باشد. خانم بایرون خود در ریاضیات تحصیل کرده بود و آدا را به رشته‌ی ریاضی تشویق می‌کرد. می‌گویند آدا لاولیس به‌گونه‌ای شعر را در ریاضی دید. او در ۱۷ سالگی به لندن رفت و با چارلز بابیگ ملاقات کرد. چارلز بابیگ یک فیلسوف تحلیلگر و ریاضیدان انگلیسی بود که ایده‌ی یک ماشین محاسبه‌گر برنامه‌پذیر را ارائه داد. آدا طرح خود را برای یک ماشین به او نشان داد. آدا معتقد بود این ماشین قادر به انجام محاسبات پیچیده‌ی ریاضی خواهد بود. او در مورد طرح جدیدش یک مقاله علمی نوشت. آدا لاولیس در مقاله خود چشم‌انداز ماشین خود را فراتر از محاسبات می‌دانست. او تصریح کرد که این ماشین می‌تواند هر چیزی که منطقی به نظر برسد را انجام دهد. برای مثال تصاویر، موزیک و حتی اعداد در این ماشین قابل اجرا و مسئله‌سازی بودند. او ادامه داد که ماشین طراحی‌شده توسط خودش چگونه یک دستورالعمل را به دست می‌گیرد و آن را در خود بارگذاری می‌کند.

او یک مثال مطرح می‌کند که در مورد اعداد برنولی است که خود دنباله‌ای بسیار پیچیده از اعداد است. ماشین طراحی‌شده توسط چارلز بابیگ هرگز ساخته نشد اما طرح‌ها و یادداشت‌های آدا لاولیس توسط افرادی که بعدها کامپیوتر را طراحی کردند، چیزی حدود یک قرن بعد به کار گرفته شد. با این حال زنانی که اولین رایانه‌های الکترونیکی جهان را برنامه‌ریزی کرده بودند هیچ‌چیزی از آدا لاولیس و چارلز بابیگ نمی‌دانستند. ژان جینینگس بارتیک به‌عنوان بخشی از پروژه‌ی تاریخ شفاهی موزه‌ی تاریخی رایانه شرح داده است که چگونه کار خود را روی طراحی خود انجام داده است. او در سال ۱۹۴۵ محاسباتی را راجع به توپ و موشک به‌صورت تقریبی و با دست انجام داد. بعد از این اتفاق کار بر روی یک ماشین و اپراتور جدید آغاز شد. آن‌ها به دنبال ساخت اپراتور جدیدی به نام انیاک بودند.

ژان بارتیک یکی از شش ریاضیدان زن بود که اولین رایانه‌ی الکترونیکی جهان را برنامه‌نویسی کردند. ایزاکسون بیوگرافی نویس آدا لاولیس می‌گوید مردان در آن زمان فکر نمی‌کردند که اتفاق مهمی افتاده باشد. انیاک، رایانه یا اپراتوری بوده علاوه بر اجزا الکترومکانیکی، در ساخت آن از نوزده هزار لامپ خلأ استفاده شده بود و ۱۳۰۰۰۰ وات انرژی مصرف می‌کرد. رایانه انیاک ۳۰ تن وزن داشت. این رایانه در سال ۱۹۵۶ از دور خارج شد. ایزاکسون می‌گوید مردان علاقه‌مند به ساخت‌وساز، سخت‌افزار بودند و زنان در آن زمان ریاضی‌دانان خوبی بودند. ایزاکسون می‌گوید در دهه‌ی ۱۹۳۰ رشته‌های ریاضی در بین اجتماع زنان رایج بود و اغلب آن‌ها در دانشگاه‌ها آموزش می‌دیدند اما در طول جنگ جهانی دوم این زنان ماهر برای کمک به کشور خود به کار گرفته شدند. پس از جنگ جهانی ژان بارتیک و تیم او در حال کار بر روی اپراتوری به نام ماشین‌حساب جهانی بودند.

این اپراتور یکی از اولین کامپیوترهای تجاری بزرگ بود. این گروه از زنان کمی بعدتر به گریس هاپر ملحق شدند. گریس هاپر در طول جنگ به نیروی دریایی پیوسته بود. والتر ایزاکسون می‌گوید در آن زمان گریس هاپر یک پیشرفت غیرمنتظره داشت. او به‌جای برنامه‌نویسی اعداد راهی برای برنامه‌نویسی به‌وسیله کلمات پیدا کرد و زبان برنامه‌نویسی به نام کوبول را ایجاد کرد. زبان برنامه‌نویسی کوبول یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی است که حوزه‌ی اصلی آن در زمینه‌ی تجارت، امور مالی و سیستم‌های اجرایی برای دولت‌ها بود. لازم به ذکر است که کوبول از زبان‌های برنامه‌نویسی شی‌ءگرا حمایت می‌کند. ایزاکسون می‌گوید شما می‌توانید با استفاده از یک زبان برنامه‌نویسی دستورالعمل‌هایی را به رایانه داده و حتی آن را برای هر سخت‌افزارهای دیگر اجرا کنید. بنابراین برنامه‌نویسی مهم‌تر از سخت‌افزار است. چرا که شما می‌توانید زبان‌های برنامه‌نویسی را روی انواع سخت‌افزارها اجرا کنید. گریس هاپر از نیروی دریایی ارتش به‌عنوان دریاسالار بازنشسته شد.

برنامه نویس زن

کنوانسیون کنگره ارتش به خاطر اینکه بتوانند از علم و تجربه هاپر استفاده کنند به او اجازه داده بودند که از سن بازنشستگی اجباری گذشته باشد. او تبدیل به یک چهره‌ی عمومی شناخته شده گردید. هاپر در برنامه‌های مختلفی حضور یافت و حتی در یکی از مشهورترین برنامه‌های تلویزیونی آن زمان شرکت کرد. در سال ۱۹۸۶ بعد از حضور در برنامه دیوید لیترمن، مجری برنامه از او پرسید آیا شما ملکه‌ی نرم‌افزار هستید؟ در ادامه گریس هاپر ۷۹ پاسخ داد: بله، کم‌وبیش. جالب است بدانید که بعد از آن سال‌ها شمار زنانی که در علوم رایانه تخصص داشتند شروع به کاهش کرد به صورتی که از ۴۰ درصد به ۱۷ درصد در حال حاضر نزول کرد. نظریه‌های زیادی به در مورد چگونگی این مسئله مطرح شد. در این زمان بود که شخصیت‌هایی مانند استیو جابز و بیل گیتس در جهان ظهور کردند و رایانه‌های شخصی از میان برداشته شد. دکتر جانت ایبت استاد دانشگاه ویرجینیا موضوع جالب را مورد بررسی قرار داد. او می‌گوید رایانه‌ها رو به گسترش هستند و درجه‌بندی آن‌ها برای استفاده جوانان به سنین بسیار کمی رسیده است به‌گونه‌ای که نوجوانان با استفاده از رایانه در خانه از یک دانش‌آموز رشته رایانه بیشتر دانش بیشتری دارند.

برای دهه‌ها زنان در علوم رایانه پیشتاز بودند اما اندک‌ اندک و طی سال‌ها این امر نادیده گرفته شد اما ایزاکسون در کتاب خود به نام تاریخ انقلاب دیجیتال به‌کلی نظر دیگری دارد. آدا لاولیس زمانی که ۳۶ ساله بود فوت کرد. زنانی مانند گریس هاپر که روی پروژه انیاک مشغول بودند تمام شدند. اما هر بار که در رایانه خود یک فایل موسیقی یا فایلی دیگر را باز می‌کنید درواقع امر شما از ابزارهایی استفاده می‌کنید که ممکن بود بدون سعی و تلاش شبانه‌روزی این زنان وجود نداشته باشد. ایزاکسون به همراه کتاب تاریخ انقلاب رایانه به ما این موضوع را یادآوری می‌کند. شاید دانستن اینکه تاریخ نسل جدیدی از زنان را نشان می‌دهد که میراث گران بهایی را برای دختران امروزی به یادگار گذاشته‌اند از ویژگی‌های دیگر این کتاب نیز باشد.

می‌توانید یک سری هم به «حقیقت هایی در باره بانوان: در هر دقیقه، یک زن براثر زایمان از دنیا می‌رود» بزنید. 

منبع: NPR

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۵۰)
pedram28
pedram28
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۷

ممنون

shahrivar1362
shahrivar1362
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۵

عالی

shahrivar1362
shahrivar1362
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۳

عالی

shahrivar1362
shahrivar1362
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱

good

آناهیتا
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۹

جالب بود ممنون