زنان نامدار تاریخ/ فلورانس نایتینگل بانوی چراغ به دست

فلورانس نایتینگل کسی که عمرش را پای بیماران صرف کرد و با تلاش‌های او بود که حرفه‌ی پرستاری مدرن به وجود آمد. وی در جنگ‌های مختلف، به دولت‌ها در جهت بهبود وضعیت مجروحان کمک می‌کرد. او اولین مدرسه‌ی عالی آموزش پرستاری را در انگلستان بنیان گذاشت.
زنان نامدار تاریخ/ فلورانس نایتینگل بانوی چراغ به دست

شاید خیلی‌ها فلورانس نایتینگل را نشناسند. اما خدمتی که او به بشریت کرد و مکتبی که برپا کرد را نمی‌توان از تاریخ محو کرد. حتی اگر خود او نمی‌خواست که نامش را کسی بداند. فلورانس پایه‌گذار چیزی شد که نامش با مهر و فداکاری گره خورده است. فلورانس نایتینگل بنیان‌گذار حرفه‌ی پرستاری مدرن بود. مختصری از زندگی این بانوی بزرگ را در بنیتا بخوانید.

Florence-Nightingale%20%282%29.jpg

بانوی چراغ به دست لقبی است که به فلورانس داده‌اند. این بانو شب‌ها با چراغی در دست بر بالین بیماران می‌گشت و ضمن درمان آنها، دلداری‌شان می‌داد. او بنیان‌گذار حرفه‌ی پرستاری مدرن است. فلورانس در سال ۱۸۲۰ در یک خانواده‌ی اشرافی به دنیا آمد. محل تولد او شهر فلورانس ایتالیا و نامش هم برگرفته از نام همین شهر است. او از کودکی به کتاب خواندن علاقه داشت اما ریاضیات برای او لذتی دیگر داشت. کتاب مقدس هم یکی دیگر از علایق مطالعاتی وی بود. فلورانس ادعا می‌کرد که از کودکی صداهایی به او می‌گفتند که عمرش را صرف کمک به بیماران خواهد کرد. او با اینکه زندگی مرفهی داشت، تصمیم گرفت که ندای درونش را پاسخ گوید.

Florence-Nightingale%20%283%29.jpg

جنگ کریمه بین امپراطوری عثمانی و روسیه در گرفت و کشورهای انگلستان و فرانسه هم به نفع عثمانی وارد جنگ شدند. خبرهایی که از تعداد کشته‌ها و مجروحین به لندن می‌رسید، دردناک بود.گفته می‌شد تنها ۲۰ پرستار در جبهه‌ها هستند و بیمارستانی هم برای نگهداری از بیماران وجود ندارد. با شنیدن این خبر فلورانس از وزیر جنگ انگلیس درخواست وسایل و امکانات بهداشتی کرد و سپس با همراهی ۳۴ پرستار زن وارد خاک ترکیه شدند. فلورانس علاوه بر درمان سربازان زخمی، اتاق‌هایی هم برای بازی و مطالعه‌ی سربازان ایجاد کرد تا جایگزین می‌گساری آنان شود. در این جنگ بود که وی به بیماری سختی گرفتار شد و از لحاظ جسمی بسیار ضعیف شد. بعد از پایان جنگ وی به عنوان یک فرشته‌ وارد لندن شد ولی برای فرار از هیاهو و شهرت، به انزوا پناه برد. در سال ۱۸۶۰ بود که وی نخستین مدرسه آموزش عالی پرستاری را در بیمارستان سن توماس لندن به راه انداخت. این آموزشگاه که اولین دانشکده پرستاری در دنیا به شمار می‌رود، با ۱۰ دانشجو آغاز به کار کرد. هزینه تأسیس آن توسط «صندوق نایتینگل» تأمین شد که شامل هدایایی بود که مردم به هنگام خدمت فلورانس در جنگ‌های کریمه برای کمک به او جمع‌آوری کرده بودند. فلورانس به مناطق مختلف جهان از هند گرفته تا آمریکا و کانادا سفر کرد و تجربیات خود را در اختیار دولت‌های مختلف، جهت بهبود بیماران و به‌ خصوص مجروحان جنگی گذاشت.

Florence-Nightingale%20%287%29.jpg

فلورانس نایتینگل در میان اولین فارغ‌التحصیلان مدرسه پرستاری

فلورانس با عوارض بیماری‌ که در کریمه به آن مبتلا شده بود، دست به گریبان بود تا اینکه بر اثر ضعف جسمانی دیگر نتوانست به وظایف پرستاری‌اش برسد. اما همچنان به فعالیت‌هایش برای بهبود وضعیت بهداشتی جامعه ادامه می‌داد. او کتاب‌ها و مقالات زیادی عمدتاً در مورد پرستاری نوشت. کتاب « یادداشت‌هایی پیرامون پرستاری» که در سال ۱۸۶۰ منتشر شد، نخستین کتاب آموزش پرستاری در دنیا محسوب می‌شود. این کتاب تابه حال به بسیاری از زبان‌های دنیا ترجمه شده است.

Florence-Nightingale%20%284%29.jpg

فلورانس شخصیت منزوی و گوشه‌گیری داشت. او برای خدمت بیشتر به بیماران هرگز ازدواج نکرد و این ‌کار خود را به نوعی فداکاری در راه خدا و پیامی که معتقد بود خداوند در دوران کودکی به او داده است، می‌دانست. فلورانس در نهایت در سال ۱۹۱۰ و در زمانی که به خاطر کار طولانی و عوارض ناشی از بیماری در دوران جنگ، نابینا شده بود، درگذشت.

Florence-Nightingale%20%281%29.jpg

جایزه‌ی ویژه‌ی فلورانس نایتینگل

جایزه‌ای هم به نام فلورانس نایتینگل و به پاس فداکاری‌های این بانو به وجود آمد. کمیسیون اعطای مدال فلورانس نایتینگل متشکل از فدراسیون بین المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر، کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و شورای بین‌المللی پرستاران با توجه به معیارهایی مانند شجاعت، ایثار و آمادگی برای ارائه خدمت، فعالیت‌های عملی به نفع مجروحان، بیماران یا سایر آسیب‌دیدگان ناشی از سوانح و جنگ و اقدامات ابتکاری در زمینه بهبود کیفیت درمان و یا آموزش، هر دو سال یکبار به پرستاران دارای معیارهای فوق، این مدال افتخار را اعطا می‌کند.

منبع: بنیتا

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۱۴)
MRAMIRI
MRAMIRI
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۷

مطلبش جالب بود و به دردم خورد

آوا
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۹

خیلی جالب بود

آوا
۰۶:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۹

جالب بود

nr9696
nr9696
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۸

متشکرم. تاریخی و خوب

__Donya__
__Donya__
۲۱:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵

???