زنان نامدار تاریخ/ هریت بیچر استو؛ زنی کوچک که جنگی بزرگ به راه انداخت

نام هریت بیچر استو با جنگ‌های داخلی آمریکا گره خورده است. او با نوشتن رمان کلبه‌ی عمو تم روحی تازه در مبارزات ضد برده‌داری آمریکا دمید. انتشار این کتاب علاوه بر شهرت نویسنده‌اش به نقطه‌ی عطفی در مبارزات ضد برده‌داری بود. ۹ سال بعد از انتشار این کتاب جنگ داخلی آمریکا به راه افتاد و پس از ۴ سال جنگ و کشته شدن حدود ۶۰۰ هزار تن با پیروزی ایالت‌های شمالی به رهبری آبراهام لینکلن بر ایالت‌های جنوبی شد.
زنان نامدار تاریخ/ هریت بیچر استو؛ زنی کوچک که جنگی بزرگ به راه انداخت

آبراهام لینکلن یکی از مشهورترین شخصیت‌های تاریخ مدرن است. او شانزدهمین رئیس‌جمهور آمریکاست که دومین جنگ بزرگ تاریخ آمریکا در زمان او رخ داد؛ جنگ داخلی آمریکا که به لغو برده‌داری و یکپارچه شدن آمریکا منجر شد و عمده‌ی شهرت او هم به همین خاطر است. جنگ الغای بردگی تاثیر بسیاری در آمریکا و البته جهان داشت. اما آغازگر جریانی که منجر به لغو برده‌داری شد لینکلن نبود. لینکلن در دیدار با یکی از اصلی‌ترین چهره‌های این جریان گفت:‌ «پس شما همان خانم کوچکی هستید که باعث جنگ بزرگی شدید». این حرفی است که لینکلن به هریت بیچر استو، به بانوی نویسنده‌ی رمان مشهور کلبه‌ی عمو تم زد. در زنان نامدار این هفته‌ی بنیتا به او خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

برده داری در آمریکا

آمریکا آخرین کشوری در جهان بود که برده‌داری به‌صورت رسمی در آن در جریان بود. تا نیمه‌های قرن نوزدهم انسان‌هایی با رنگ پوست متفاوت در این کشور، اساسا انسان به حساب نمی‌آمدند و دشوارترین شیوه‌ی زندگی بر آنان تحمیل شده بود. حرکت‌هایی برای دفاع از سیاهان در این کشور و به‌خصوص ایالت‌های شمالی آغاز شده شده بود. جان کندنی سخت برای گذران روزگار آینده‌ای بود که در انتظار هر سیاهی در آمریکا بود. بیچر استو در این دوران زندگی می‌کرد.

هریت بیچر استوخانواده‌ی پدری بیچر استو

هریت بیچر استو در ۱۴ ژوئن ۱۸۱۱ در ایالت کنتاکی به دنیا آمد. پدرش از آباء کلیسا بود و هشت فرزند داشت. هریت دختر تحصیل‌کرده‌ای بود. او زبان‌های ایتالیایی، فرانسه و لاتین آموخت. در ۲۱ سالگی به همراه خانواده به اوهایو مهاجرت کرد. او در اوهایو به مقاله‌نویسی برای نشریات روی آورد و در مجلاتی مثل وسترن و می فلاور مطلب می‌نوشت. اما پس از ازدواجش با کشیشی به نام كالوین الیس استو، انتشار این مقالات متوقف شد. اوهایو جایی بود که هریت رنج سیاهان را دید و تاثیر عمیقی بر وی گذاشت. در این زمان مبارزات علیه برداری روز به روز زیادتر می‌شد. هریت به‌واسطه‌ی برادرش که در این جنبش‌ها مشارکت داشت، تلاش‌هایش را برای لغو برده‌داری آغاز کرد. نتیجه‌ی تلاش‌هایش کلبه‌ ی عمو تم بود. این کتاب که در آن رنج بردگان سیاه به شیوه‌ای ملموس و قدرتمند و باورپذیر به تصویر کشیده شده بود، جانی در کالبد مبارزات ضدبرده‌داری دمید. در همان سال اول انتشار کتاب، چیزی حدود ۳۰۰هزار نسخه از کتاب فروش رفت. چیزی که هریت پیش‌بینی نمی‌کرد، گذر کتاب از اقیاوس اطلس و رسیدن آن به اروپا بود. کتاب و نویسنده‌اش شهرتی جهانی پیدا کردند. کلبه‌ی عمو تام تبدیل به کتاب مقدس مبارزان ضدبرده‌داری شد و امیدی در دل سیاهان افروخت. با انتشار این کتاب، هریت بیچر استو آماج حمله‌ها و اظهار تنفر طرفداران برده‌داری شد. نامه‌های اعتراضی و سراسر نفرت، هر روز برای او ارسال می‌شد و حتی در یکی از این نامه‌ها گوش بریده‌ی یک برده‌ی سیاه پوست برایش فرستاده شده بود.

هریت بیچر استو

بیچر استو تصمیم گرفت که از شهرتش استفاده‌ی درستی بکند. او به اروپا سفر کرد و زبان گویای بردگان شد. او در کشورهای مختلف اروپایی سفر کرد و سخنرانی‌های دوره‌ای برپا کرد. در همه جای اروپا مورد تحسین و استقبال نویسندگان و کانون‌های ادبی قرار گرفت و نامش به عنوان نویسنده‌ای بزرگ و تاثیرگذار در جنبشی عظیم در تاریخ ثبت شد. هریت با وجود داشتن شش فرزند و وضعیت نه‌چندان مناسب مالی هرگز دست از نوشتن برنداشت. علاوه بر کلبه‌ی عمو تم که اولین و مهم‌ترین اثرش بود، او ۹ کتاب دیگر نوشت که هیچ‌کدام موفقیت  و قدرت کتاب اولش را تکرا  نکردند. ۱۱ سال بعد از انتشار کلبه‌ی عمو تم، جنگ داخلی آمریکا به راه افتاد. در این جنگ ۴ ساله که به جنگ الغای بردگی نیز معروف است، ایالت‌های جنوبی و شمالی وارد جنگ شدند. در نهایت پس از کشته شدن ۶۰۰هزار نفر، جنگ به سود شمالی‌ها و با لغو برده‌داری پایان پذیرفت. بدون شک هریت بیچر استو نامش تاثیری بزرگ در آغاز این جنگ و پیامدهای آن داشت و نامش با لغو برده‌داریی گره خورده است. هریت بیچر استو سرانجام در ۱۸۹۶ در گذشت.

منبع:

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۱۳۵)
pedram28
pedram28
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۷

ممنون

shahrivar1362
shahrivar1362
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱

top

morgan72
morgan72
۱۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱

هر وقت نام این خانم رو میشنوم یاد کتاب کلبهی عمو تم میافتم .

الناز
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۹

خیلی جالب بود ممنون

nr9696
nr9696
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۹

مقاله خیلی جالب بود