زنان نامدار تاریخ؛ لو سالومه معشوق و منفور نیچه

لو سالومه زنی بودکه نیچه در همان برخورد اول عاشق وی شد اما این رابطه هیچ سرانجامی نداشت. لو یکی از مستقل‌ترین زنان نویسنده‌ی اروپایی بود. وی در زمینه‌ی فلسفه، دین و روانشناسی چندین کتاب و مقاله نوشت. بیشترین دلیل شهرت او به خاطر دوستی کوتاه‌مدت او و تاثیر عمیق روحی‌ای که بر نیچه گذاشت است.
زنان نامدار تاریخ؛ لو سالومه معشوق و منفور نیچه

فردریش ویلهلم نیچه یکی از مشهورترین فیلسوفان جهان است. فیلسوفی که تاثیری عمیق بر فلسفه‌ی جهان گذاشت. این فیلسوف در ایران نیز بسیار مشهور است. این شهرت اما به‌جای اینکه بیشتر مدیون دستگاه فکری و فلسفی‌اش باشد، به دلیل جمله‌ی معروفی است که در مورد زنان دارد؛ البته سبیلش هم در این شهرت بی‌تاثیر نیست. او می‌گوید: «اگر به سراغ زنان می‌روی شلاق را فراموش نکن». این جمله محل بحث و جدل‌های بسیاری بوده است و هرکسی به‌گونه‌ای آن را تفسیر کرده است. اما این جمله از کجا آمده؟ بسیاری بر این باورند که منشا این جمله یک عکس از نیچه، دوستش پاول ری و زنی به نام لو سالومه است که شلاقی در دست دارد! در این مطلب زنان نامدار تاریخ قصد داریم به این زن مرموز شلاق به دست بپردازیم. با بنیتا همراه باشید.

لو سالومه

لو آندریاس سالومه در سال ۱۸۶۱ در سن‌پترزبورگ به دنیا آمد. پدرش یک افسر علوم نظامی روسی بود و مادرش از خانواده‌ای ثروتمند. او ۳ برادر بزرگتر از خود داشت که همیشه مواظبش بودند. لو بعدها در خاطراتش نوشت که در هر مردی که می‌دید، یک برادر پنهان در او مشاهده می‌کرد و شاید این دلیل بی‌قیدی و آزادی‌اش بود. لو در خانه فرانسه و آلمانی فرا گرفت و به فلسفه و دین علاقه‌ی زیادی داشت. در ۱۷ سالگی وقتی که درگیر یک بحران عمیق مذهبی بود، پدرش را از دست داد و این اتفاق ضربه‌ی روحی عمیقی به وی وارد کرد. پس از این اتفاق به همراه مادرش به سوئیس سفر کرد و در دانشگاه زوریخ ثبت‌نام کرد. او از اولین زنان پذیرفته شده در این دانشگاه بود. لو به تحصیل فلسفه، تاریخ هنر و دین پرداخت. در ۲۱ سالگی به رم رفت و با فیلسوفی به نام پاول ری آشنا شد. پاول ری یکی از دوستان نیچه، فیلسوف مشهور آلمانی بود. نیچه در همان برخورد اول مجذوب لو شد؛ «ما از کدامین ستاره فرو افتادیم که اینجا همدیگر را ملاقات کنیم؟» این‌ها اولین کلماتی که است که نیچه در برخورد با لو به زبان آورد. مثلث عشقی طوفانی‌ای بین لو، پاول ری و فردریش نیچه شکل گرفت اما عاقبت خوشی نداشت. لو چندان علاقه‌ی عاطفی‌ای به نیچه نداشت و از سوی دیگر پاول ری به شدت به لو و رابطه‌اش با نیچه حسادت می‌کرد. این رابطه‌ی سه نفره با جدایی لو سالومه از دو نفر دیگر و خودکشی پاول ری پایان یافت. نیچه نیز دیگر لو را ندید. لو سالومه با یک شرق‌شناس مشهور به نام فردریک کارل آندره که ۱۶سال از او بزرگتر بود ازدواج کرد. این ازدواج تا ۴۰ سال طول کشید.

لو سالومه

 اما شهرت لو به دلیل ارتباط کوتاهش با نیچه نبود. لو نویسنده‌ای چیره‌دست و زنی قوی و مستقل بود. او اولین کتابش را در سال ۱۸۸۵ براساس رابطه‌اش با نیچه نوشت که کتاب بسیار پرفروش و موفقی بود. او ۱۴ کتاب دیگر نوشت که در زمان خودش به شهرت  زیادی رسیدند اما امروزه فراموش شده‌اند. او در زمینه‌ی رمان، فلسفه و روانشناسی صاحب آثار موفقی بود. وی مقاله‌ای معروف به نام «انسان به عنوان زن» نوشت که با واکنش منفی صاحب‌نظران، حتی فمینیست‌های آن دوران روبرو شد. لو از یک طرف مدافع استقلال زنان بود و خود نیز بنا بر همین استدلال زندگی آزاد از عرف را دنبال می‌کرد و از طرف دیگر معتقد بود که زن باید در مقابل مرد فروتنی و فروافتادگی نشان دهد. او به خواسته‌های اجتماعی و سیاسی جنبش زنان توجه نداشت. تحول فکری او هنگامی رخ داد که در سال ۱۹۱۱ با علم روانشناسی نوین که زیگموند فروید بنا نهاده بود، آشنا گردید.

زیگموند فروید

وی با اشتیاق فراوان نوشته‌های «زیگموند فروید را مطالعه کرده و او را در وین ملاقات نمود. لو مقالاتی در مجله روانشناسی مشهور ایماجو منتشر می‌کرد. او تا سنین پیری به عنوان معالج روان درمانی کار می‌کرد، بدون اینکه این علم را در دانشگاهی آموخته باشد. در نهایت وی در سال ۱۹۳۷ در شهر  گوتینگن آلمان درگذشت.

منبع:

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۵۲)
pedram28
pedram28
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۷

ممنون

shahrivar1362
shahrivar1362
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۳

عالی

shahrivar1362
shahrivar1362
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱

goooood

_neginrsh_
_neginrsh_
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۳

خیلی جالب بود

morgan72
morgan72
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱

جالب بود . تشکر از سایت خوبتون ...