زنان نامدار تاریخ/ ماریا گایتانا اگنسی اولین ریاضیدان زن تاریخ

ماریا گایتانا آگنسی را اولین ریاضیدان زن، به معنای واقعی می‌دانند. او در ایتالیا به دنیا آمد. تا ۱۳ سالگی به بسیاری از زبان‌ها از جمله فرانسه، آلمانی و لاتین مسلط بود. نبوغ او در ریاضیات بود و کتاب دو جلدی‌ای که با عنوان قواعد تحلیلی ماریا گایتانا نوشت، تا ۱۰۰ سال در اروپا تدریس می‌شد. او پس از مرگ پدرش کم‌کم از ریاضیات و پژوهش علمی دست شست و خود را یکسره وقف کمک به نیازمندان کرد.
زنان نامدار تاریخ/ ماریا گایتانا اگنسی اولین ریاضیدان زن تاریخ

ایتالیای قرن هجدهم میلادی ایتالیای خوبی برای زنان نبود. از بسیاری جهات نقش‌آفرینی در اجتماع آن زمان ایتالیا ممکن نبود؛ یا بسیار سخت بود مخصوصا در حوزه‌ی علم. اما زنی بود که این معادلات حاکم بر دنیای مردانه را به هم زد. ماریا گایتانا اگنسی ریاضیدان زنی است که در آن زمان ایتالیا تونست اسم و رسمی برای خود بیابد. در این قسمت از سری مطالب نامدار تاریخ، به زندگی او پرداخته‌ایم. با بنیتا همراه باشید.

اولین ریاضیدان زن تاریخ

ماریا در اوایل قرن هجدهم و در سال ۱۷۱۹ به دنیا آمد. بزرگترین فرزند یک تاجر ثروتمند اهل میلان بود. در کودکی خیلی زود استعداد و نبوغش کشف شد. هنوز ۵ سالش نشده بود که به زبان‌های فرانسه و ایتالیایی کهن و اصیل مسلط بود. در ۹ سالگی برای نشان دادن مهارت و تسلطش به زبان لاتین، مقاله‌ای به این زبان و به سبک هوراس نویسنده‌ی رومی منتشر کرد. در این مقاله او به دفاع از آموزش عالی زنان پرداخته بود. ۱۳ ساله که شد به زبان‌های عبری، یونانی، آلمانی و چندین  زبان دیگر را نیز آموخته بود و سلیس صحبت می‌کرد و می‌نوشت. اما استعداد او در یادگیری زبان‌های خارجی نبود؛ نبوغش در ریاضی و هزارتوی ترسناک آن (البته برای عموم مردم) بود.

اولین ریاضیدان زن تاریخ

او را به معنای واقعی نخستین ریاضیدان زن تاریخ، می‌شمارند. ماریا همیشه دوست داشت که به صومعه برود و راهبه شود؛ اما پدرش با این‌ کار او مخلفت کرد و او را به سمت علم سوق داد. پدر ماریا خود نیز ریاضیدان بود. ماریا هم با این شرط که مجبور نباشد به تئاتر یا مراسم رقص برود یا لباس‌های اشرافی بپوشد، خود را وقف علم کرد. او هرگز ازدواج نکرد. دلایل مختلفی برای این‌کار داشت اما به نظر مهم‌ترین دلیلش مرگ مادر در هشتمین زایمانش بود. بعد از مرگ مادرش، تعلیم و سرپرستی برادران و خواهران کوچکترش را بر عهده گرفت. اما با تمام این گرفتاری‌ها هرگز از علم دوری نجست. او حدود ۲۰۰ مقاله‌ی فلسفی نوشت و در سال ۱۷۴۸ کتابی در دو جلد با عنوان «قواعد تحلیلی ماریا گایتانا» منتشر کرد. ماریا در این اثرش اطلاعات گوناگون حساب دیفرانسیل و انتگرال را با یکدیگر ادغام کرد و آن‌ها را به طور جامع تشریح کرد؛ قواعد تحلیلی ماریا گایتانا به مدت ۱۰۰ سال در تمام اروپا کتابی منبع و مرجع به تدریس می‌شد. دیگر همگان او را می‌شناختند. او حتی پیش از انتشار این کتابش به عضویت آکادمی علوم بولونیا و جامعه دانشمندان درآمده بود.

اولین ریاضیدان زن تاریخ

پاپ نیز به عنوان قدردانی از زحماتش، جواهراتی برای او فرستاد و چند سال بعد هم ماریا را به عنوان استادی دانشگاه بولونیا در ۵ اکتبر ۱۷۵۲ برگزید. اما حیات علمی ماریا بعد از مرگ پدر ادامه نیافت. او که با نبوغش شهره‌ی تمام اروپا بود، بعد از مرگ پدر به یکباره علم را به  کناری نهاد. دگرگونی عمیق روحی در ماریا به وجود آورد و باعث شد که به راهی برود که در آغاز زندگی‌اش تصمیمش را  داشت. ماریا  تحقیق در علم و ریاضیات را رها کرد و خود را وقف تعالیم مذهبی و کارهای اجتماعی کرد. او آپارتمانی اجاره کرد و فقرا و بیمارانی را که در منطقه‌ی خود می‌یافت در آن‌جا پناه داد و نگهداری کرد. او جواهراتی را که از ملکه‌ی اتریش دریافت کرده بود، فروخت و با پول آن سرپرستی و حمایت از چهار فقیر را بر عهده گرفت. در سال ۱۷۸۳ سرپرستی یک آسایشگاه زنان را بر عهده گرفت و خودش هم تا پایان عمر و به مدت ۱۶ سال در همان‌جا زندگی کرد. او در نهم ژانویه ۱۷۹۹ و در هشتاد سالگی چشم از جهان فروبست و به خواست و وصیت خودش در گورستان فقرا به خاک سپرده شد. 

منبع:

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۲۹)
pedram28
pedram28
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۷

ممنون

shahrivar1362
shahrivar1362
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۳

عالی

shahrivar1362
shahrivar1362
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱

Nice

amir518
amir518
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۳

مارز کوریم خوبه برا مقاله

الناز
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۹

مقاله جالبی بود سپاس