زنان نامدار تاریخ/ سوزان برانل آنتونی

سوازن برانل آنتونی از اولین و مشهورترین فعالان حقوق زنان در آمریکاست. او پس از اتمام تحصیلاتش به شغل معلمی روی آورد اما با دیدن بی عدالتی‌های اجتماعی در خصوص زنان، باقی عمرش را صرف بهبود وضعیت اجتماعی زنان و کسب حق رای برای آنان کرد. او در جنبش الغای برده‌داری هم فعالیت داشت. یکبار هم به دلیل ثبت نام برای رای دادن در سال ۱۸۷۲ بازداشت و جریمه شد. او هرگز ازدواج نکرد و تا پایان عمر به فعالیت‌هایش در مورد حق رای زنان ادامه داد.
زنان نامدار تاریخ/ سوزان برانل آنتونی

هر چه در زمان جلوتر می‌آییم و تاریخ معاصر یا حداقل دوقرن اخیر را مطالعه می‌کنیم، کم‌کم حضور زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی را پررنگ‌تر می‌بینیم. البته این حضور به‌واسطه‌ی تلاش‌ها و مبارزات سختی بود که خود زنان در راه رسیدن به حقوقشان انجام داده‌اند. در این قسمت از سری مطالب زنان نامدار تاریخ به زندگی سوزان برانل آنتونی می‌پردازیم. با بنیتا همراه باشید.

فعال حقوق زنان

سوزان در اوایل قرن نوزدهم در آمریکا به دنیا آمد. او در خانواده‌ای پرجمعیت اما با فضای فکری باز بزرگ شد. او جزو زنان اندکی در آمریکای آن زمان که بود که از تحصیلات دانشگاهی برخوردار شد. بعد از پایان تحصیلاتش، معلمی را انتخاب کرد. هنوز چیزی از فعالیتش نمی‌گذشت که متوجه بی‌عدالتی در حقوق زنان شد. اولین موضوع آزاردهنده برای او این بود که زنان یک چهارم مردان حقوق می‌گرفتند. ۲۹ ساله بود که به خانه بازگشت تا به همراه پدر مبارزه‌اش را برای حقوق زنان آغاز کند. پدرش او را با جنبش‌های حقوق زنان آشنا می‌کند و زمینه‌ی همکاری دخترش را با این گروه‌ها فراهم کرد. اولین فعالیت جدی سوزان، در جهت حقوق سیاه‌پوستان آمریکا با «جنبش ضدبرده‌داری» بود. اما ملاقاتش با الیزابت کدی استانتون، نقطه عطفی برای او و البته جنبش زنان آمریکا بود. کدی استانتون از فعالان جدی حقوق زنان آمریکا بود که معتقد بود زن باید خود  را وقف کارهای مربوط به زنان کند.

 

سوزان آنتونی و الیزابت کدی استانتون

فعال حقوق زنان

سوزان برانل آنتونی و الیزابت کدی استانتون ۴۰ سال دوشادوش یکدیگر برای احقاق حقوق زن و بهبود شرایط اجتماعی زنان تلاش کردند. به مناطق مختلف آمریکا سفر می‌کردند و با برپایی سخنرانی‌ها و کنفرانس‌ها در جهت آگاه‌سازی زنان ترتیب می‌دادند. آن‌ها پیشنهاداتی را برای بهبود وضعیت زنان به مجالس ایالتی ارائه می‌دادند و روزنامه‌ای رادیکال با عنوان انقلاب، مقالات تندی در اعتراض به نادیده گرفتن حقوق زنان می‌نوشتند. آن دو سازمانی به نام «بنیاد ملی حق رای زنان» را تاسیس کردند. سوزان آنتونی در بهبود وضعیت زنان در بخش‌های مختلف جامعه فعالیت می‌کرد اما در اصل این فعالیت‌ها، تلاش برای کسب حق رای برای زنان بود. وی یکبار در سال ۱۸۷۲ وقتی می‌خواست برای انتخابات ثبت‌نام کند، توسط پلیس دستگیر شد  و ۱۰۰ دلار هم جریمه شد. او سفرهای زیادی هم به اروپا داشت و با انجمن‌های زنان کشورهای اروپایی همکاری نزدیکی اشت. سوزان آنتونی بین ۷۵ تا ۱۰۰ سخنرانی در سال انجام داد. این بانو هرگز ازدواج نکرد و تمام زندگیش را صرف بهبود وضعیت نیمه‌ی نادیده گرفته شده‌ی جامعه‌‌ی خود کرد. او در سال ۱۹۰۶ در سن ۸۶ سالگی درگذشت اما نتیجه‌ی تلاش‌هایش ۱۴ سال بعد از مرگش خود را نشان داد و آن هم تصویب حق رای زنان در سال ۱۹۲۰ بود.

 

سوزان آنتونی در لحظه‌ی دستگیری

فعال حقوق زنان

او در یکی از سخنرانی‌هایش گفته است: «این ما مردم بودیم، ‌نه فقط مردان سفید‌پوست و یا شهروندان سفید‌پوست؛ ‌بلکه همه‌ی ما مردم با هم این کشور را ساختیم، ما این کشور را ساختیم نه به امید‌ این‌که به ما آزادی ببخشد؛ بلکه آزادی را برای همه مردم، چه زن و چه مرد و نیز برای فرزندان‌مان تضمین کند. وقتی دولت دموکراتیک جمهوری‌خواه برگه‌ی رأی را که یگانه ابزار آزادی است، از زنان دریغ می‌کند، بسیار مسخره است، که با زنان از آزادی صحبت کنیم.»

منبع:

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۱۶۲)
pedram28
pedram28
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۷

ممنون

morgan72
morgan72
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱

ممنون از مطلبتون . چهرشون که ماشاالله از صد تا مرد مرد تره .

آزاده
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۹

خیلی عالی بود

saeedeh12
saeedeh12
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲

بسیار ممنون

الناز
۰۶:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۹

شیر زنی بوده