کمی هم فراموشکار باشید!

اغلب افراد وقتی کمی فراموشکار می‌شوند، نگران هم می‌شوند. خصوصا که این روزها فراموشی، خیلی‌ها را به یاد آلزایمر و خطرات ناشی از آن می‌اندازد. دانشمندان در این‌باره به نکات جالبی پی برده‌اند. دیگر خودتان را به خاطر فراموش کردن چیزهای کوچکی مانند کلید سرزنش نکنید!
کمی هم فراموشکار باشید!

در واقع این فراموشی‌های کوچک، نه تنها برای مغز بد نیستند، بلکه مفید هم هستند. اخیرا مجله‌ی نورون تحقیقی را منتشر کرد که نشان می‌دهد فراموش کردن اطلاعات خطری برای مغز محسوب نمی‌شود، بلکه برعکس مفید هم هست. فراموش کردن برخی اطلاعات باعث می‌شود که ذهن بهتر کار کند. چنانچه خطر زوال عقل وجود نداشته باشد، کمی فراموشی چیز نگران کننده‌ای نیست. در این تحقیق، دانشمندان به این نکته اشاره می‌کنند که هدف اصلی مغز به خاطر آوردن جزئیات زندگی نیست بلکه تمرکز اصلی‌اش بر روی بهتر تصمیم گرفتن در آینده است. با بنیتا همراه باشید.

فراموشی

زیرا اطلاعات جدید مرتبا به ذهن سرازیر می‌شوند و به خاطر آوردن همه چیز توقع جالبی نیست و آن وقت مجبورید برای تصمیم‌گیری، از میان اطلاعات غیرضروری زیاد، آن فقره اطلاع مورد نظر را پیدا کنید. برای این که ذهن بتواند چیزهای مهم را به خاطر بیاورد، ذهنتان نیاز دارد اطلاعات اضافی را بیرون بریزد. این مهم است که مغز جزئیات نامربوط را فراموش کند و به جای آن بر چیزهایی که به تصمیم‌گیری در دنیای واقعی کمک می‌کند تمرکز کند. پس اگر نتوانستید در یادگیری ریاضیات به کودکتان کمک کنید، احساس بدی نداشته باشید. اگر از زمان دبیرستان جبر نخوانده‌اید، دلیلی وجود ندارد که مغز شما این مباحث را به خاطر داشته باشد.

فراموشی صرفا و همیشه به معنای زوال و صدمه مغزی نیست و در واقع مغز شما کاملا سالم و طبیعی است که می‌تواند این جزئیات کم اهمیت را بیرون بریزد. اما نگران نباشید!

زیرا امکان این که مسیر محل کارتان را به خاطر یاد گرفتن آدرس یک رستوران جدید فراموش کنید، وجود ندارد. در واقع مغز به نوعی تفاوت بین اطلاعاتی که باید حذف کند و اطلاعاتی که نباید حذف کند را می‌داند.

دیگر به افرادی که اطلاعات اینترنتی را فراموش نمی‌کنند حسادت نکنید. ما عادت داریم به حال کسی که همه چیز را به خاطر می‌آورد غبطه بخوریم اما با خواندن این مطلب، از این به بعد احساس متفاوتی خواهید داشت.

می‌توانید سری هم به «در لایه‌های پنهان ذهن برندگان مدال نقره چه می‌گذرد؟» بزنید.

دوستان و همراهان همیشگی بنیتا، لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید؛ همچنین می‌توانید به کانال تلگرامی بنیتا بپیوندید.

منبع:
Reader’s Digest

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۳۸)
آناهیتا
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵

مقاله شما بسیار مفید و کاربردی بود تشکر

الناز
۰۶:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۵

مفید بود سپاس س

morgan72
morgan72
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۴

مطلب مفیدی بود . خیلی ممنون از شما

saeedeh12
saeedeh12
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۴

مرسی خیلی هم عالی

امیرحسین
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۲

فراموشکار (به انگلیسی: Amnesiac) نام پنجمین آلبوم استودیویی گروه آلترنیتیو راک ریدیوهد است که در سال ۲۰۰۱ منتشر شد.آلبوم در بریتانیا در صدر پرفروش‌ها قرار گرفت و در آمریکا به رتبه دوم رسید.فراموشکار نسبت به کید ای تعداد بیشتری قطعات گیتاری معمول داشت.مانند کید ای این آلبوم نیز از موسیقی‌های الکترونیک، جز، کلاسیک و امبینت تاثیر بسیاری گرفته‌است.