ثالث میزبان کودکان کار؛ گالری گردی بنیتا

گالری گردی این هفته‌ی بنیتا به گالری ثالث و خانه‌‌ی هنرمندان اختصاص داشت. در این دو مکان آثار متفاوتی به نمایش درآمده بود. گالری ثالث میزبان عکس‌هایی از ۱۰ عکاس ایرانی با موضوع بازی کودکان کار بود. در خانه‌ی هنرمندان هم آثاری از تصویرگران کتاب کودک و نوجوان به نمایش درآمده بود.
ثالث میزبان کودکان کار؛ گالری گردی بنیتا

گالری ثالث میزبان کودکان کار بود. آثار ۱۰ عکاس ایرانی با موضوع زیست کودکان درگیر در مشاغل سخت در این گالری به نمایش درآمده است. این نمایشگاه به کوشش انجمن حمایت از حقوق کودکان و به مناسبت روز جهانی لغو کار کودکان برگزار شده است. انتخاب این آثار بر عهده‌ی مسعود قرائی بود که خود او هم چند اثر در این نمایشگاه داشت.

گالری ثالث

برگزارکنندگان نمایشگاه می‌گویند:

«کودکان درگیر در مشاغل سخت به دلیل شرایط سخت کاری، در معرض انواع آسیب‌های جدی روحی و جسمی قرار دارند. همچنین عدم بهره‌گیری از آموزش، تحصیل و مهارت‌های فنی مناسب، امکان ایجاد یک زندگی سالم را از این کودکان سلب می‌كند.

شاید به نظر ما برسد که کودکانی که تجربه زندگی در این شرایط ویژه را داشته‌اند با کودکان دیگر متفاوتند. اما این کودکان هم با همه‌ی مشقت و سختى‌هایی که متحمل می‌شوند، به دنبال تفريح و بازى كودكانه در همان شرايط سخت با يكديگرند. كودكانى كه روزهاى سخت زندگی‌شان با لبخندها و بازی‌های كودكی آن چنان آميخته كه نمى‌توان آن‌ها را از هم جدا كرد.

اين كودكان مرزها را جا به جا کرده‌اند و کار، بازی، اجبار و لذت را در زندگی‌شان با هم در آميخته‌اند؛ همچنان که کار می کنند، رویاهای رنگی‌شان را در سر می‌پرورانند و اين در حاليست كه کار کودکان جز بازی و رويا پردازی نيست...

در اين نمايشگاه سعی کرده‌ایم تا با ثبت تصوير بخشی از زندگی اين كودكان مخاطب را با مشكلات، شادی‌ها و آرزوهایشان مواجه كنيم.»

این نمایشگاه در گالری ثالث واقع در کتابفروشی نشر ثالث در خیابان کریمخان زند، بین ایرانشهر و ماهشهر شماره ۱۴۸ در حال برگزاری است. برای بازدید از این آثار می‌توانید همه روزه تا ۲۴ خرداد به گالری ثالث مراجعه کنید.

گالری ثالث

گالری ثالث

گالری ثالث

گالری ثالث

اما گالری گردی بنیتا فقط به ثالث محدود نمی‌شد. اتفاقی که در یکی از گالری‌های خانه‌ی هنرمندان می‌افتاد از نوع دیگری بود. در نگارخانه‌های مختلف خانه‌ی هنرمندان آثار انجمن‌های مختلف که همه زیرمجموعه‌ی خانه‌ی هنرمندان بودند، به نمایش درآمده بود. در نگارخانه‌ی بهار تعدادی از آثار هنرمندان تصویرگر کتاب به نمایش درآمده بود. این تصویرسازی‌ها در حوزه‌ی ادبیات کودک و نوجوان بود.

جمله‌ا ی از کتاب کودک و تصویر جمال‌الدین اکرمی به جای بیانیه‌ی نمایشگاه، برای توضیح این نمایشگاه نوشته شده بود: «تصویرگری بدون ‌شک همواره وامدار هنر نقاشی و تاریخ سپری شده بر آن بوده است، هرچند تصویرگری را باید پیوند میان نقاشی و ادبیات دانست.»

خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

خانه هنرمندان

منبع:

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۴۰۶)
saeedeh12
saeedeh12
۲۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۹

دستتون درد نکنه عالی

nr9696
nr9696
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸

خیلی زیباست همچین نقاشیهایی با همچین موضوعهایی.

اقاجانی
اقاجانی
۲۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶

خيلي عالي بود دوس دارم برم منم سپاس

mehrihn
mehrihn
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴

به به زیبا

Maryam_86
Maryam_86
۲۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹

موضوع نمایشگاه و عکسها قشنگ بودن