رژیم های غذایی که شخصیت شما را تغییر می دهند

اگرچه مردم در مورد فواید رژیم غذایی با میزان کربوهیدرات پایین و پروتئین بالا صحبت می‌کنند ولی احتمالاً این را هم شنیده‌اید که می گویند خوردن کربوهیدرات پایین می‌تواند رفتار شما را تحت تأثیر قرار دهد.
رژیم های غذایی که شخصیت شما را تغییر می دهند

بنا به گفته کارشناسان، مغز دوست دارد بیشتر از کربوهیدرات‌ها به‌ عنوان سوخت استفاده کند. وقتی مغزتان را از دریافت کربوهیدرات محروم می‌کنید باعث می‌شود که در تنظیم هورمون‌ها اختلال ایجاد شود، درنتیجه خلق و خوی شما به هم می‌ریزد و آثار این فرآیند می‌تواند تا مدت‌ها گریبان گیرتان شود.

در حال حاضر، تحقیقی که در مجله PNAS چاپ شده است نشان می‌دهد که وقتی مغز کربوهیدرات کمتری دریافت می‌کند مسیر تصمیم‌گیری‌اش عوض می‌شود.

رژیم غذایی

در این مطالعه، محققان دو آزمایش انجام دادند تا ببینند که چگونه افراد پس از خوردن یک صبحانه، یکی با کربوهیدرات پایین و دیگری با کربوهیدرات بالا، رفتار می‌کنند و نتایج بسیار شگفت‌انگیز بود.

در آزمایش اول پژوهشگران از ۸۷ نفر خواستند که بگویند که چه چیزی را برای صبحانه خوردند، سپس با همگی آنها یک بازی به نام اولتیماتوم انجام شد. در این بازی یک نفر پیشنهاد می‌دهد که چگونه یک مقدار پولی که به او تعلق دارد را با یک بازیکن دیگر به اشتراک بگذارد (به‌ عنوان‌ مثال، من ۱۵ هزار تومن از تو میگرم و به جایش ۵ هزار تومن می‌دهم) اگر گیرنده پیشنهاد را قبول کند، هر دو بازیکن باید وجه را بپردازند؛ اما اگر گیرنده پیشنهاد را رد کند، پرداخت نمی‌شود. (مطالعات نشان می‌دهد که گیرندگان معمولاً پیشنهاد‌های غیرمنصفانه را رد می‌کنند چون آنها در گام اول ارائه چنین پیشنهادهایی را تمسخرآمیز و نوعی مجازات اجتماعی تفسیر می‌کنند). چیزی که دستگیر محققان شد این بود: کسانی که صبحانه با کربوهیدرات پایین خورده بودند نسبت به کسانی که کربوهیدرات بیشتری خورده بودند خیلی بیشتر چنین پیشنهاد‌های غیر منصفانه را قبول می‌کردند.

در آزمایش دوم از ۲۴ نفر خواسته شد بازی را برای دو روز تکرار کنند. در روز اول یک گروه صبحانه مفصلی از کربوهیدرات‌ها مثل نان، مربا و آب‌میوه خوردند درحالی‌که گروه دیگر مواد غذایی کم کربوهیدرات مثل ژامبون، پنیر و شیر خوردند، سپس در روز دوم صبحانه گروه‌ها عوض شد محققان مجدداً دریافتند که مردم پس از خوردن غذاهای کم‌کربوهیدرات مایل به قبول پیشنهادهای غیرمنطقی هستند.

محققان کاملاً مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می‌افتد، اما حدس می‌زنند که ممکن است از آنجا که معمولاً وعده‌های غذایی کم کربوهیدرات دارای پروتئین بیشتری هستند و پروتئین باعث افزایش ترشح دوپامین می‌شود، هورمون دوپامین باعث ایجاد احساس خوشایندی در مغز می‌شود، به همین دلیل ممکن است مسیر تصمیم‌گیری را نیز عوض کند. اثر خوبی که این هورمون دارد، افزایش میزان تحمل فرد است و همین موضوع سبب می‌شود که فرد قبول کند معاملاتی زیان بار انجام دهد.

اگرچه این تحقیقات اندکی فریبنده است ولی توجه داشته باشید که این مطالعات در سطح کوچک اتفاق افتاده و مطالعات گسترده‌تری لازم است تا محققان به‌طور قطعی بگویند مصرف کربوهیدرات کمتر، منجر به تغییر مسیر تصمیم‌گیری می‌شود؛ اما دانستن موضوع تا همین حد هم کافی است.

منبع: Womenshealthmag

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۲۷)
fatemeh8645
fatemeh8645
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱

خیلی عالی بود

آیدا
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۳

خیلی خوب بود

آیدا
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۹

مقاله خوبی بود ممنون

sina1311
sina1311
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۷

عالی بود مرسی

Mostafa1377
Mostafa1377
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۵

عالیه تشکر