۱۳ مدل گلدان دست‌ ساز برای کاشت بذر گیاهان

وقتی بهار می‌آید، همه ما مشتاق گردش بیرون از خانه و پرسه زدن در میان سرسبزی‌ها می‌شویم. همچنین بسیاری از ما دوست داریم خودمان گیاهان‌مان را بکاریم. خوشبختانه شما به‌راحتی می‌توانید کارتان را شروع کنید و با وسایل خانگی که فکرش را هم نمی‌کنید، گلدان‌هایی دست‌ساز برای کاشت بذرها درست کنید. با بنیتا همراه باشید.
۱۳ مدل گلدان دست‌ ساز برای کاشت بذر گیاهان

اگر پنجره‌ای رو به آفتاب داشته باشید می‌توانید بذر بعضی از گیاهان خود را درون خانه بکارید و شاهد این باشید که جوانه‌ها از خاک بیرون آمده‌اند. به‌ این‌ ترتیب زودتر می‌توانید گیاهان را در باغچه بکارید و محصولات آن‌ها هم زودتر می‌رسند. بیشتر گل‌فروشی‌ها و مراکز باغبانی گلدان‌های پلاستیکی، خاک‌های بسته‌بندی‌شده و کود گیاهی را آماده برای فروش دارند. ولی اگر می‌خواهید بدون خریدن یک سری وسایل گل‌کاری جدید، کاشتن بذرها را شروع کنید، می‌توانید با استفاده از وسایلی که در خانه ‌دارید گلدان‌های دست‌ساز ابتکاری زیبایی بسازید. بیشتر لوازم موردنیاز اقلامی هستند که آن‌ها را در سبد بازیافت خود پیدا می‌کنید. با بنیتا همراه باشید.

۱- گلدان‌های روزنامه‌ای

می‌توانید روزنامه‌ها را دولایه کرده و دور شیشه‌ها، بطری‌ها یا هر وسیله‌ای شبیه آن بپیچید.  سپس پایین روزنامه را به زیر بطری چسب بزنید یا آن را چهار لایه تا کنید و مثل پاکت ببندید. وقتی‌که خاک گرم شد و جوانه‌ها هم به حد کافی رشد کردند، می‌توانید کل گلدان را درون خاک باغچه جا بدهید.

۲- کارتن تخم‌ مرغ

1492202321-syn-wdy-1432070185-seedling.jpg

Credit: pinterest

اگر دنبال گلدان‌های کوچکی هستید که بعد از جوانه زدن بذرها بتوانید بدون زحمت آن‌ها را داخل باغچه بکارید، کارتن‌های تخم‌مرغ را نباید فراموش کنید. کارتن‌های تخم‌مرغ تجزیه‌پذیرند و در ضمن زمان کاشت خیلی راحت می‌توان تکه‌های آن را از هم جدا کرد. کارتن‌های تخم‌مرغ برای کاشت دوجین بذر جای کافی دارند. و زمانی که می‌خواهید آن‌ها را به باغچه منتقل کنید می‌توانید بوته‌ها را از هم جدا کنید. مثل گلدان‌های روزنامه‌ای، اینجا هم بدون اینکه گیاهان را از گلدان‌های کوچکشان درآورید می‌توانید آن‌ها را در باغچه بکارید. زمانی که گیاهان به رشد خودشان ادامه می‌دهند، کارتن‌های تخم‌مرغ در خاک ترک می‌خوردند  و راه را برای ریشه باز می‌کنند.

۳- پوسته تخم‌مرغ

1492202315-syn-wdy-1432069734-20-insanely-clever-gardening-tips-and-ideas12.jpg

Credit: pinterest

اگر شما یک بسته تخم‌مرغ خریده باشید، علاوه بر کارتن آن‌ها فرصت دارید از پوست تخم‌مرغ‌ها هم استفاده کنید. پوست‌های تخم‌مرغ را بعد از صرف صبحانه دور نریزید! پوست تخم‌مرغ منبع خوبی از کلسیم برای گیاهان است. پوسته تخم‌مرغ‌ها را هم می‌توان خرد کرد و به‌ عنوان ماده تقویتی به خاک گیاهان اضافه کرد و هم می‌توان از آن‌ها به‌ عنوان خود گلدان استفاده کرد. آن‌ها به‌ طور طبیعی در کارتن تخم‌مرغ خوب جا می‌شوند. باید ته هر پوست تخم‌مرغ  سوراخ کوچکی  ایجاد کنید تا آب اضافی گیاهان بتواند از آن خارج شود. وقتی بذرها درون پوست تخم‌مرغ شروع به جوانه زدن کردند، کل گلدان کوچک ابتکاری‌تان را داخل خاک بگذارید. البته بهتر است در این زمان پوست تخم‌مرغ را با دست فشار داده و بشکنید تا ریشه گیاهان در حال رشد بتوانند به بیرون آن راه پیدا کنند. 

۴- لوله مقوایی دستمال توالت

1492202319-syn-wdy-1432069899-brown-paper-seedling-pots-via-homework-23.jpg

Credit: pinterest

گلدان‌های دست‌ساز مانع از این می‌شوند که بعدها گیاهان داخل باغچه شما نامرتب و شلوغ به نظر برسند. شاید حوله‌های کاغذی مورد مصرف همه نباشند، ولی کسی نیست که از دستمال توالت استفاده نکند. لوله مقوایی که در وسط حوله‌های کاغذی و دستمال توالت‌هاست را می‌توان به شکل گلدان‌های کوچک برش داد. دو روش برای ساختن گلدان از این لوله‌های مقوایی وجود دارد. راه ساده‌تر این است که بگذارید ته لوله‌ها باز باشد و فقط آن‌ها را محکم روی یک سینی یا ظرف بچسبانید. روش دوم این است که پایین لوله‌ها را چندین برش عمودی بزنید و بعد آن‌ها را به داخل تا کنید تا قسمت زیرین گلدان شما درست شود. شاید این روش زمان بیشتری ببرد ولی دیگر نگران این نیستید که خاک از گلدان بیرون بریزد. وقتی جوانه‌ها درآمدند کار دست‌ساز شما به‌ قدری زیبا خواهد بود که می‌توانید آن را به دوستان‌تان هدیه دهید.

۵-  فنجان‌های ماست

اگر از غذاهای بسته‌بندی تک‌ نفره مثل فنجان ماست یا بستنی استفاده می‌کنید، می‌توانید پس از تمام شدن مواد غذایی آن‌ها به ظرف‌شان زندگی دوباره‌ای بدهید و آن‌ها را تبدیل به گلدان‌هایی کوچک برای گیاهان کنید. از ظروف بزرگ‌تر ماست هم می‌توان همین استفاده را کرد، ولی آن‌ها جای بیشتری اشغال می‌کنند. فنجان‌های کوچک‌تر به شما این امکان را می‌دهند که بذرهای متنوع‌تری بکارید. ته هر ظرف چند سوراخ ایجاد کنید تا آب اضافی بتواند از طریق آن‌ها از گلدان خارج شود. وقتی‌که جوانه‌ها را در خاک کاشتید می‌توانید این فنجان‌ها را آب بکشید، خشک‌ کنید  و دوباره در آن‌ها بذرهای دیگری بکارید.

۶- فنجان‌ها و لیوان‌های کاغذی قهوه

1492202316-syn-wdy-1432069998-k-cup-planters-2-500x750.png

Credit: pinterest

اگر عادت دارید قهوه خود را در این لیوان‌های کاغذی سفارش دهید (البته به‌ این‌علت که فنجان قابل شستشوی خود را فراموش می‌کنید!) بجای اینکه آن‌ها را در سطل زباله بریزید آن‌ها را تبدیل به گلدان‌های زیبا کنید. مثل همیشه فراموش نکنید ته ظرف را سوراخ‌ کنید. زمانی که جوانه‌ها بیرون زدند و وقت کاشتن آن‌ها در باغچه شد، می‌توانید ته لیوان‌ها را ببرید و مابقی را در خاک بکارید، یا می‌توانید کل خاک و جوانه‌ها را از لیوان بیرون بیاورید و کاغذ آن را با کود گیاهان مخلوط‌ کنید. این لیوان‌ها تجزیه‌پذیرند و بعلاوه بوی ته‌نشین قهوه می‌تواند گربه‌های ولگرد را از اطراف خانه شما دور کند.

۷- ظروف یک‌بارمصرف غذا

ظروف یک‌بارمصرف، مخصوصاً آن‌هایی که شفاف هستند برای کاشت گیاهان بسیار مناسب‌اند. خیلی راحت در ته ظرف چندین سوراخ ایجاد کنید و بعد آن را از خاک پرکنید. درب ظرف را هم‌ روی آن بگذارید تا گلخانه‌ای کوچک درست کرده باشید. زمانی که نخستین برگ‌های جوانه‌ها را دیدید می‌توانید آن‌ها را به گلدان‌های جداگانه منتقل کنید. یا اینکه می‌توانید در آن‌ها گیاهان کوچک آشپزخانه‌ای بکارید. مثل جوانه آفتابگردان یا گندم که وقتی سبز شود می‌توان در سالاد از آن استفاده کرد.

۸- پوست مرکبات

1492202319-syn-wdy-1432070126-seedlingpot.jpg

Credit: pinterest

وقتی آب لیمو یا مرکبات را گرفتید، درون‌ پوست آن‌ها را خالی کنید و ته پوست را سوراخ‌ کنید تا آب بتواند از آن خارج شود. بعد درون پوست را خاک بریزید و بذر خود را بکارید. پوست مرکبات علاوه بر اینکه بعداً تبدیل به کود می‌شود، مواد مغذی مفیدی هم برای گیاهان شما دارد. 

۹- قیف بستنی

1492202320-syn-wdy-1432069920-cone.jpg

Credit: pinterest

این گلدان‌های زیبای قابل‌ تجزیه و دوستدار محیط‌ زیست، ما را به دو هدف می‌رسانند. اول اینکه بستنی خوشمزه‌ای می‌خوریم و دوم، بعداً به ما این فرصت را می‌دهند که در باغچه خانه وقت بگذرانیم. نگذارید قیف‌های بستنی از دست برود! از قیف‌های کهنه استفاده کنید.

۱۰-  روزنامه

1492202320-syn-wdy-1432070073-newspaper-pot.jpg

Credit: pinterest

اگر روزنامه باطله‌های شما روی‌ هم جمع شده‌اند و ته راهرو خاک می‌خورند، فرصت خوبی را به دست آورده‌اید. روزنامه‌ها را دور شیشه‌ها و یا بطری‌های بلااستفاده بپیچید و به آن‌ها شکل دلخواه را بدهید. حالا گلدان مناسبی برای کاشت بذرها دارید.

۱۱- ظرف‌های جایخی مکعبی

1492202320-syn-wdy-1432070023-make-seed-starter-from-ice-cube-tray.png

Credit: pinterest

این ظرف‌ها را بعداً نمی‌توانید مستقیم درون خاک باغچه بگذارید. ولی به‌ هر حال از خریدن گلدان‌های آماده بسیار ارزان‌تر هستند. علاوه بر این شما می‌توانید سال‌های بعد هم از آن‌ها همین استفاده را بکنید.

۱۲- بطری‌های پلاستیکی نوشابه

1492202322-syn-wdy-1432070098-planter-01-grande.jpg

Credit: pinterest

این بطری‌های یک و نیم و دو لیتری را به شیوه‌ای که در عکس نشان داده‌ایم تبدیل به گلدان‌های داخل اتاق کنید. راهی کم‌ هزینه  برای کاشتن بذرهای جدید!

۱۳- ظروف شیر

1492202322-syn-wdy-1432143637-2g.jpg

Credit: pinterest

این گلدان‌های دست‌ساز واقعاً به شما اجازه می‌دهند در زمستان هم گیاه پرورش دهید! نیمه بالای ظرف شیر را ببرید و جدا کنید. ته ظرف را هم سوراخ‌ کنید تا آب اضافی بتواند بیرون بیاید. اگر می‌خواهید گلدان کمی سنتی به نظر برسد، نیمه‌ی پایینی ظرف شیر را داخل نیمه بالایی آنجا بدهید. پلاستیک مانند گلخانه عمل می‌کند، حتی در سرما و برف هم خاک را گرم نگه می‌دارد. وقتی بهار برسد، می‌توانید نیمه بالایی بطری را جدا کنید و کنار بگذارید.

 استفاده دیگری که می‌توانید از بطری‌های شیر بکنید، این است که آن‌ها را ردیف کنار هم بچینید. درست است که ساختن پایه‌های چوبی کمی زمان می‌برد، ولی راه‌حل خوبی برای صرفه‌جویی در مساحت باغچه است و شما درون خانه خود یک گلخانه خواهید داشت. 

سینی گلدان:

اگر می‌خواهید برای گلدان‌های دست‌سازتان سینی درست کنید، این ظروف یکبار مصرف غذا، گزینه‌های خوبی هستند. بطری‌های نوشابه یا قوطی‌های کنسرو سایز خوبی برای کاشتن بذر دارند که می‌توان آن‌ها را به‌ ردیف کنار هم قرار داد و جلوی پنجره گذاشت. اگر به جعبه‌های مقوایی ضخیم دسترسی دارید (مثل کارتن‌هایی که موز را در آن بسته‌بندی می‌کنند) می‌توانید دو طرف جعبه را تزئین کنید و به‌ عنوان محل نگهداری گلدان‌های دست‌سازتان از آن‌ها استفاده کنید. این جعبه‌ها در برابر رطوبت بیشتر مقاوم هستند و به‌ سادگی پاره نمی‌شوند. از ظروف دردار پلاستیکی آشپزخانه که قدیمی و کهنه‌ شده‌اند نیز می‌توان برای کاشت بذرها استفاده کرد.

با وسایلی که در خانه‌ دارید می‌توانید گلدان‌های زیبایی بسازید و بذرها را برای فصل کاشت در باغچه آماده کنید، بدون اینکه مجبور باشید مبلغ زیادی را صرف خرید وسایل گل‌کاری کنید. این کار هم یک هنر است و هم  اینکه شما یاد می‌گیرید کدام ظرف‌ها برای تبدیل‌ شدن به گلدان مناسب‌ترند، آماده‌سازی کدامیک آسان‌تر است و کدام گلدان‌ها در نقاط آفتاب‌گیر خانه شما بیشتر جوانه می‌دهند.

منبع: treehugger, womansday

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۷۸)
آیدا
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۲

عالی بود ممنون

gelare67
gelare67
۰۷:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۲

برای گل فروش ها عالی بود

gelare67
gelare67
۰۷:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۲

بامزه بود حیف که دوام ندارن

آناهیتا
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۹

بسیار عالی بود ممنون

sina1311
sina1311
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۷

من عاشق گل هستم...بیشتر مطلب بزارید