چگونه ناخن کودکمان را کوتاه کنیم؟

رشد ناخن کودک سریع است و اصلاح آن نیازمند دقت و رعایت یک سری نکات است. برای آشنایی با این نکات، گزارش بنیتا را درباره راه‌ های مراقبت از ناخن کودکان بخوانید.

 

چگونه ناخن کودکمان را کوتاه کنیم؟

شاید شما هم فکر کنید که ناخن کودکان به دلیل نرم بودن نیازی به کوتاه شدن ندارد، اما فراموش نکنید که ناخن کودکان در عین نرم بودن بسیار تیز است و از آنجایی که کودک به طور مدام در حال تکان دادن دست‌هایش است، اگر ناخن‌های او به درستی و به موقع اصلاح نشوند، می‌تواند باعث زخمی شدن صورت شما یا خودش شود. رشد ناخن‌های دست کودک سریع است و معمولا هفته‌ای یک یا دو بار احتیاج به کوتاه شدن دارد اما ناخن‌های پا با سرعت کمتری رشد می‌کنند. در این مقاله همه نکات لازم برای کوتاهی و مراقبت از ناخن کودکان را به شما خواهیم گفت. پس در ادامه با بنیتا همراه باشید. 

ناخن کودکCredit: Baby-nail-clipper

چگونه ناخن کودک را کوتاه کنیم؟

بهترین زمان برای انجام این کار، زمانی است که کودک خواب است و انگشتان او بی‌حرکت هستند. برای انجام این کار از قیچی یا ناخن‌گیرهای مخصوص کودکان استفاده کنید و این کار را زیر نور انجام دهید تا تسلط بیشتری داشته باشید. هرگز از ناخن‌گیرهای مخصوص بزرگسالان استفاده نکنید زیرا ممکن دست کودکتان را اشتباهی زخمی کنید. با یک دست، دست فرزندتان را ثابت نگه دارید و با دست دیگر ناخن‌های او را کوتاه کنید. ناخن‌های دست را در جهت انحنای انگشت کوتاه کنید اما ناخن‌های پا را در یک خط صاف کوتاه کنید. سپس با استفاده از یک سوهان روی لبه‌های ناخن بکشید تا تیزی آن از بین برود. اغلب پزشکان توصیه می‌کنند که بهتر است در چند هفته‌ی اول بعد از متولد شدن کودک، این کار کمتر انجام شود زیرا ناخن‌ها به شدت نرم هستند و ممکن است والدین به طور ناخواسته به پوست دست فرزندانشان آسیب وارد کنند.

بعضی از والدین ترجیح می‌دهند که این کار را در زمان بیداری فرزندشان انجام دهند. توصیه‌ی ما به این دسته از والدین این است که از همسر و یا دوست خود بخواهند تا کودک را در آغوش گرفته و یا او را سرگرم کند تا شما این کار را راحت‌تر و با خطر کمتری انجام دهید. 

شاید عجیب به نظر برسد اما برخی از والدین، ناخن‌های فرزندشان را با جویدن کوتاه می‌کنند. انجام این کار اشتباه است زیرا زمانی که دست فرزندتان داخل دهان شما قرار بگیرد میکروب‌های دهان شما از این طریق وارد بریدگی‌های احتمالی انگشت فرزندتان خواهد شد. همچنین عدم دید مناسب نیز از جمله دیگر مشکلات این روش بوده و می‌تواند خطرناک باشد.

ناخن کودکCredit: Lexington Family 

اگر دست کودک دچار بریدگی شد چه باید کرد؟

اگر اشتباهی دست کودک خود را زخمی کردید به خودتان سخت نگیرید، زیرا این اتفاق برای همه‌ی والدین ممکن است اتفاق بیفتد. فقط کافی ‌است تا دست کودک را زیر آب سرد بگیرید و سپس دستمال کاغذی تمیزی را به دور انگشت او بپیچید و کمی فشار دهید. معمولا بعد از گذشت چند دقیقه، خون‌ریزی بند خواهد آمد. به هیچ عنوان از چسب زخم برای بند آوردن خون‌ریزی استفاده نکنید، زیرا کودک عادت به بردن انگشت خود داخل دهانش دارد و ممکن است چسب باز شود و به داخل گلویش بپرد. همچنین پزشکان معتقدند برای زخم کودکان نباید از داروهای ضدعفونی کننده استفاده شود، زیرا این داروها برای استعمال خارجی هستند و نباید وارد بدن فرزند شوند. اگر بدن فرزندتان دچار زخمی شده که خون‌ریزی آن قطع نمی‌شود، بهتر است به جای درمان‌های خانگی او را نزد پزشک ببرید. 

و در نهایت اگر متوجه تیزی ناخن‌های فرزند خود شده‌اید اما زمان یا شرایط کوتاه کردن ناخن‌های او را ندارید، دستکش به دست کودکتان کنید تا شرایط رسیدگی به ناخن‌های او فراهم شود. 

منبع: بنیتا

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۴۲)
hedaiat
hedaiat
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۸

جویدن ناخن فقر می آورد...

pedram28
pedram28
۰۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸

واي مرسي

fere16150
fere16150
۱۸:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷

ممنون از راهنمایی که کردید

phenomenal
phenomenal
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۳

مفید بود مرسی

behroz1366
behroz1366
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۳

با سلام
مطالب عالی
ولی چند نکته
زمانی که کودک خواب هست اگر ناخن بگیریم بیدار میشه و نمیزاره ناخن هارو بچینیم
اگر هم سوهان بخواهیم بزنیم از تحریک پوست بیدار میشه


به نظر من بهترین گزینه با آرامش و با کمک همسرمان این کار رو انجام بدیم