دکودیزاین/ نشیمن‌ های راحت و صمیمی، قلب تپنده‌ی یک خانه

اصلی‌ترین فضای هر خانه‌ای که به طور جمعی مورد استفاده قرار می‌گیرد، نشیمن آن است؛ از این رو بسیار مهم است که طراحی و دکوراسیون آن به گونه‌ای باشد که افراد خانه و میهمانان احتمالی آن‌ها بتوانند چند ساعت با احساس آرامش و راحتی در آن بنشینند و از مصاحبت یکدیگر و انجام امور روزمره‌ی خود لذت ببرند.
دکودیزاین/ نشیمن‌ های راحت و صمیمی، قلب تپنده‌ی یک خانه
دکوراسیون در نشیمن‌های دنج و راحت

اولین دلیلی که می‌توان برای خلق هر یک از فضاهای یک خانه‌ی ‌مسکونی متصور شد، عملکرد آن است. ما به غذا خوردن نیاز داریم، پس آشپزخانه را برای پخت‌وپز ایجاد می‌کنیم و نیاز به شست‌وشوی بدن خود، پس به ساخت حمام فکر می‌کنیم. ولی آیا عملکرد یک فضا، تنها فاکتور مهم برای خلق فضاهای مسکونی‌ است؟ در جواب باید بگوییم خیر، فضاهای یک محیط مسکونی علاوه بر عملکرد درست، باید محیطی راحت باشند. مثلا اگر بخواهیم در مورد اتاق‌های نشیمن سخن بگوییم، می‌توان گفت آن‌ها علاوه بر کاربردی بودن باید دنج، صمیمی و دعوت کننده باشند و به ساکنان خانه و کسانی که به عنوان میهمان در آن پا می‌گذارند، حس راحتی و آرامش بدهند؛ به طوری‌که بتوانند چند ساعت بدون احساس معذب بودن یا عدم راحتی در آن بنشینند و با سایرین گفت‌وگو کنند، برنامه‌ی مورد علاقه‌ی خود را ببینند و یا به مطالعه بپردازند. از این رو و در این مطلب قصد داریم از راهکارهایی که باعث ایجاد یک نشیمن دنج و صمیمی در خانه برای دور هم جمع شدن و نشستن برای ساعت‌های طولانی خواهد شد، صحبت کنیم.‌

 

استفاده ازعناصر طبیعی

استفاده از عناصر طبیعی مانند چوب و سنگ، محیط منزل شما را به شدت گرم و خوشایند می‌کند. مطمئنا در اولین لحظه‌ی ورود به فضایی که در آن از یک میز و یا مجسمه‌ی چوبی و یا یک شومینه‌ی سنگی استفاده شده است، متوجه تاثیر و گرمای شگفت‌آور آن‌ها خواهید شد. مبل‌های چرمی با رنگ طبیعی نیز چنین تاثیری خواهند داشت. اگر نشستن روی مبل‌های چرمی برای طولانی مدت را چندان راحت نمی‌دانید، می‌توانید تنها از یک مبل تک چرمی استفاده کنید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که در مورد چرم و در راستای احترام به حقوق حیوانات، هرگز استفاده از چرم‌های طبیعی مد نظر ما نیست و تنها می‌خواهیم که رنگ چرم مصنوعی انتخابی شما، نزدیک به چرم‌های طبیعی باشد. 

اتاق نشیمن

گلدان

 

رنگ‌هایی با ته مایه‌ی گرم

 در صورتی‌که تمایل دارید اتاق نشیمن شما یک محیط گرم، دعوت‌کننده و صمیمی به نظر بیاید، از رنگ‌هایی که ته مایه‌ی گرم دارند استفاده کنید. اگر می‌خواهید از رنگ‌های خنثی و یا حتی سرد مانند سفید، خاکستری و یا آبی استفاده کنید، حتما در کنار آن‌ها از رنگ‌های گرم نیز بهره بگیرید و یک ترکیب رنگی کامل را ایجاد کنید. 

مبل راحتی

اتاق نشیمن

 

مبلمان راحت

اگر می‌خواهید نشیمن شما محیطی دنج و راحت باشد، به جای مبل‌های استیل و کلاسیک از کاناپه‌ها استفاده کنید؛ زیرا که استفاده از مبل‌های کلاسیک به جای ایجاد حس صمیمیت، شکلی رسمی به فضا می‌بخشد. هنگام انتخاب مبلمان حتما روی آن بنشینید و از نظر راحتی قسمت نشیمن و پشت آن را امتحان کنید. در نظر داشته‌ باشید راحتی این مبل‌ها که قرار است ساعت‌های طولانی با خانواده یا فامیل و دوستان نزدیک بر روی آن بنشینید و با هم گفت‌وگو کنید و یا برنامه‌ی مورد علاقه‌تان را ببینید در درجه‌ی اول اهمیت قرار دارد.

اتاق نشیمن مبل راحتی

 

منابع نور گوناگون

 مسلما یکی از عناصری که در شکل گرفتن حس شما نسبت به یک فضا بسیار موثر است، نور آن است. اگر فضای نشیمن ما نور مناسبی نداشته باشد باعث خستگی چشم و در نتیجه حس ناراحتی در آن محیط می‌شود؛ بنابراین برای اینکه محیط نشیمن خود را به محیطی دنج و راحت تبدیل کنید، حتما از نورهای چندگانه کمک بگیرید. استفاده از نورهای چند لایه محیط خوشایندتری را برای ما به وجود خواهد آورد. 

اتاق نشیمن

اتاق نشیمن

 

بافت‌های متنوع

 پتوها و کوسن‌ها به نشیمن شما رنگ، طرح، بافت و در کنار همه‌ی این‌ها حس راحتی اضافه می‌کنند، پس، قرار دادن کوسن‌های راحت و پتوهای تزئینی روی مبل را هرگز فراموش نکنید. زمانی که بافت‌ها و رنگ‌ها کاملا یکنواخت باشند چشم احساس خستگی خواهد کرد، پس ایجاد این تنوع بسیار مهم است. این پتوها همچنین می‌توانند در فصول سرد سال علاوه بر نقش زینتی خود شما را بپوشانند و گرم کنند. عنصر دیگری که می‌تواند بافت و رنگ‌های زیبا را به فضای نشیمن شما بیاورد قالی‌ها و قالیچه‌ها هستند. انتخاب یک گزینه ی درست و هماهنگ با سایر عناصر تاثیر زیادی در گرمای محیط خواهد داشت.

پتوی مبل

 

شومینه‌های گرمابخش

 شاید هیچ چیز به اندازه‌ی یک شومینه در محیط نشیمن خانه، به خصوص در فصول سرد سال، حس گرما و آرامش را به همراه نداشته باشد. اگر بتوانید از شومینه‌های سنگی یا آجری و یا شومینه‌هایی با طرح‌های قدیمی استفاده کنید، تاثیر آن‌ها چند برابر خواهد شد و هیچ چیز بیشتر از نشستن کنار آن همراه با خانواده و دوستان و گفت‌وگو کردن لذت بخش نخواهد بود. 

اتاق نشیمن

اتاق نشیمن

 

چیدمان مبلمان

 این تفکر که پشت مبلمان حتما باید به دیوار تکیه داشته باشد را کاملا فراموش کنید. اگر شکل اتاق نشیمن‌تان اجازه نمی‌دهد که مبل‌ها را کنار دیوار بچینید، می‌توانید آن‌ها را با فاصله از دیوار قرار دهید. سعی کنید مبل‌ها را روبروی هم و طوری قرار دهید که مرکزی برای گفت‌وگوی صمیمانه و چهره به چهره ایجاد شود.

چیدمان مبل

مبلمان راحتی

 

استفاده از کتاب‌ها

 یکی از چیزهایی که شکلی خودمانی و راحت به یک محیط می‌بخشد، استفاده از کتاب‌هاست. فرقی نمی‌کند که می‌خواهید یک کتابخانه‌ی بزرگ در یک ضلع نشیمن ایجاد کنید، آن‌ها را در قفسه‌ای کوچک بچینید و یا حتی چند جلد کتاب در سطح زیرین میز قرار دهید، هر کدام از این روش‌ها را که انتخاب کنید تفاوت چندانی در میزان حس خوبی که با خود به همراه خواهند آورد نخواهد داشت.

اتاق نشیمن

اتاق نشیمن

 

نوستالژی اشیای قدیمی

استفاده از اشیای قدیمی صمیمیت و نوستالژی فوق‌العاده‌ای را با خود به فضای مورد استفاده خواهد آورد. برای این کار لازم نیست حتما به عتیقه فروشی بروید و گرانترین شیء موجود را انتخاب کنید. استفاده از یک ظرف قدیمی که مطمئنا یکی دو مورد از آن در میان ظروف جهیزیه‌ی مادر یا مادر بزرگ‌هایمان پیدا می‌شود، می‌تواند به انداز‌ه‌ی کافی تاثیر گذار باشد.

اتاق نشیمن

اتاق نشیمن

 

گلدان‌های گل

استفاده از گلدان‌های گل علاوه بر اینکه در تصفیه‌ی هوا موثر است، فضای نشیمن شما را سرزنده‌ و شاداب‌تر می‌کند و حال و هوای بهتری به محیط می‌دهد. برای استفاده از آن‌ها در فضای نشیمن، اگر می‌توانید گل‌هایی را انتخاب کنید که شاخه‌های بلند دارند و سرسبزی و طراوت آن‌ها در فضای بیشتری به چشم می‌آید. البته قبل از انتخاب گیاه مورد نظر خود حتما باید در مورد شرایط نگهداری و نور مورد نیاز آن اطلاعات لازم را به دست بیاورید و در صورتی‌که مناسب شرایط منزل شماست اقدام به خریداری آن کنید.  

گلدان

اتاق نشیمن

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۱۶۷)
Amir Nik
Amir Nik
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۶

با بعضی موارد موافق نیستم

aligholamiyan
aligholamiyan
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۸

ژبا بود

آرمین
۱۸:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۴

فضایی صمیمانه را تداعی میکند

سروش
۰۰:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰

معرکه

hedaiat
hedaiat
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵

الله اکبر از زیبایی خلقت