با پدربزرگ و مادربزرگمان چگونه رفتار کنیم؟

وقتی بزرگ می‌شویم، پدربزرگ و مادربزرگ تنها کسانی هستند که همیشه می‌توانیم روی آن‌ها حساب کنیم. وقتی کار اشتباهی انجام می‌دهیم و قانونی را می‌شکنیم، والدین ما را سرزنش و تنبیه می‌کنند. برخلاف آن‌ها، پدربزرگ و مادربزرگ از هر راهی برای دفاع کردن از رفتار شما استفاده می‌کنند و در همین حال شما را به سمت کاری که درست است راهنمایی می‌کنند. قبل از اینکه بتوانیم خودمان برای خودمان دوست‌هایی پیدا کنیم، آن‌ها تنها دوستان واقعی ما هستند. برای این که قدردان بودنشان باشیم، کارهای بسیاری وجود دارد که می‌توانیم برایشان انجام دهیم. با بنیتا همراه باشید.
با پدربزرگ و مادربزرگمان چگونه رفتار کنیم؟

مراقب پدربزرگ و مادربزرگ بودن به این معنی است که آن‌ها را دوست داشته باشیم و هر کمکی که می‌توانیم به آن‌ها بکنیم. راه‌هایی پیدا کنید که بتوانید مؤثر واقع شوید؛ مثلاً کمک کردن به آن‌ها در خانه و یا در پروژه‌هایشان. با آن‌ها با احترام و عزت برخورد کنید. وقت‌گذرانی با آن‌ها به شما کمک می‌کند که چیزهای زیادی در مورد زندگی‌شان و تجربه‌هایشان فرابگیرید. حتی زمانی که باعث خستگی یا آزار شما می‌شوند، نسبت به آن‌ها صبور و مهربان باشید. به یاد داشته باشید که پدربزرگ و مادربزرگ از شما بزرگ‌تر هستند و ممکن است به‌اندازه شما انرژی نداشته باشند، پس به آن‌ها  پیشنهاد دهید که در کنارشان باشید و از آن‌ها مراقبت کنید. با بنیتا همراه باشید تا ببینید چطور می‌توانید همراه خوبی برای آن‌ها باشید.

 

۱- به آن‌ها کمک کنید

از آن‌ها بپرسید که چطور می‌توانید به آن‌ها کمک کنید. اگر آن‌ها برای انجام کاری در سختی هستند، وارد شوید و آن کار را برایشان انجام دهید. حتی اگر آن‌ها از شما درخواستی نکنند، خودتان پیشنهاد کمک به آن‌ها را بدهید. شما حتی می‌توانید از والدین خود بپرسید که در چه‌کارهایی می‌توانید یاری‌دهنده باشید. این کار به آن‌ها کمک می‌کند که آسوده‌تر باشند و دیگر نگران کارهایی نباشند که باید انجام بدهند. ببینید کجا می‌توانید یاری‌دهنده باشید و بعد شروع به انجام کارکنید.

 

۲- خرید کنید

مراقبت از پدربزرگCredit: framepool

ممکن است پدربزرگ یا مادربزرگ شما برای گرفتن اقلام نسخه‌ی داروهایش، خرید از خواروبارفروشی یا رفتن به بانک، نیاز به کمک داشته باشد. خرید کردن می‌تواند کمک بزرگی به آن‌ها باشد مخصوصاً اگر رانندگی نکنند یا مشکلات حرکتی و راه رفتن داشته باشند. راه‌هایی که می‌توانید به آن‌ها کمک و خدمت کنید را بیابید. اگر خود شما هنوز رانندگی نمی‌کنید، به همراه والدین خود برای خرید مایحتاج پدربزرگ و مادربزرگ به فروشگاه‌ها بروید.

 

۳- مؤدب باشید

به آن‌ها احترام بگذارید و در برخورد با آن‌ها مؤدب باشید. حتی اگر آن‌ها یک سؤال را بارها و بارها از شما بپرسند و در شنیدن مشکل داشته باشند، توجه خود را از راه عکس‌العمل‌هایتان نشان دهید. وقتی به چیزی نیاز دارند یا سؤالی می‌پرسند، به‌آرامی به آن‌ها پاسخ دهید. اگر مشغول صحبت هستند، با صبوری به آن‌ها گوش فراداده و حرف آن‌ها را قطع نکنید. این نشان می‌دهد که برای آن‌ها ارزش قائل هستید و به آن‌ها احترام می‌گذارید. اگر احساس خستگی می‌کنید، استراحت کنید. بعد از اینکه کمی آرام شدید، برگردید.

 

۴- در مورد زندگی آن‌ها پرس‌وجو کنید

از پدربزرگ و مادربزرگتان بخواهید که در مورد خاطراتشان و زندگی‌شان با شما حرف بزنند. تاریخ خانواده را بشناسید. در مورد زندگی آن‌ها سؤال بپرسید و نیز بپرسید که وقتی والدینتان هم‌سن شما بودند، زندگی آن‌ها چگونه بوده است. در نظر داشته باشید که یک درخت خانوادگی را با کمک پدربزرگ و مادربزرگتان بکشید.

 

۵- شاد و سرزنده باشید

مادر بزرگ

بعضی روزها ممکن است سخت‌تر از باقی روزها باشند، اما به خاطر داشته باشید که دارید کاری را برای کسی که دوستش دارید انجام می‌دهید. اگر پدربزرگ و مادربزرگ شما کمک زیادی لازم دارند، به این فکر کنید که مشتاق انجام چه‌کارهایی هستید و چه‌کارهایی را می‌توانید انجام دهید، سپس با یک دید مثبت به انجام آن کارها بپردازید. مخصوصاً اگر پدربزرگ و مادربزرگتان احساس تنهایی می‌کنند، تلاش کنید که در کنار آن‌ها شاد، سرزنده و اجتماعی باشید.

 

۶- هدیه بدهید

به آن‌ها هدیه‌هایی بامعنا دهید که نشان دهد به آن‌ها توجه می‌کنید و به فکرشان هستید. هدیه می‌تواند یک‌چیز مادی مانند یک ساعت یا تلفن همراه باشد و یا می‌تواند یک تجربه، مانند دیدن یک فیلم باهم دیگر یا رفتن به یک طبیعت زیبا باشد. در مورد اینکه چه چیزی آن‌ها را خوشحال می‌کند فکر کنید و سپس با مهربانی آن کار را انجام دهید. روز تولد پدربزرگ و مادربزرگتان و روزهای خاص را به خاطر بسپارید و به آن‌ها هدیه بدهید. می‌توانید در انتخاب هدیه‌ها، از والدینتان کمک بگیرید.

 

۷- آن‌ها را به مراسم‌های مختلف دعوت کنید

مادربزرگCredit: framepool

پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها عاشق این هستند که نوه‌هایشان باعث غرور و افتخار آن‌ها بشوند. آن‌ها را به مسابقات ورزشی خود، کنسرت‌ها، بازی‌ها، تک‌نوازی‌ها، مهمانی‌های تولد، مراسم فارغ‌التحصیلی و ... دعوت کنید. به‌احتمال‌زیاد آن‌ها از اینکه درگیر شده‌اند لذت می‌برند و حس می‌کنند که قسمتی واقعی از زندگی شما هستند. اگر آن‌ها مشکلات حرکتی دارند، جای خاصی را برای آن‌ها در نظر بگیرید. این کار همچنین باعث می‌شود که آن‌ها جایگاهی افتخاری داشته باشند؛ مثلاً اینکه در مهمانی تولدتان در کنار شما بنشینند.

 

۸- جویای سلامتی آن‌ها باشید

سلامتی آن‌ها را چک کنید. از آن‌ها بپرسید که آیا به‌طور منظم به دکتر می‌روند، آیا داروهای موردنیازشان را تهیه می‌کنند و اینکه آیا حالشان خوب است یا خیر. از آن‌ها بپرسید که آیا کسی را دارند که اگر مریض شدند یا نیاز به مراقبت‌های پزشکی داشتند، با او تماس بگیرند. اگر برای وقت گرفتن از دکتر یا مدیریت داروهایشان به کمک نیاز دارند، آن‌ها را یاری دهید. ازآنجایی‌که سلامتی می‌تواند با افزایش سن رو به افول برود، تلاش کنید که سراغ پدربزرگ و مادربزرگتان را بگیرید و اطمینان حاصل کنید که حال آن‌ها خوب است.

 

۹- با آن‌ها صحبت کنید

با آن‌ها صحبت کنید. اطمینان حاصل کنید که آن‌ها با شما، خانواده، دوستانشان، همسایه‌هایشان و همکاران قدیمی‌شان صحبت می‌کنند. مهم است که آن‌ها جریان انرژی‌شان در روابط اجتماعی را حفظ کنند. به آن‌ها کمک کنید که تماس تلفنی برقرار کنند. پدربزرگ و مادربزرگ‌ها همیشه تاریخ تولدها را به یاد دارند. بااین‌حال، ایده‌ی خوبی است که آن‌ها را روی تقویم بنویسید و جلوی چشمشان بگذارید.

مکالمه برقرار کنید. ببینید که آن‌ها ازلحاظ عاطفی و فیزیکی به چه چیزهایی نیاز دارند. اگر دارید به مغازه یا حتی سرکار می‌روید، از آن‌ها بپرسید که به چه چیزهایی احتیاج دارند. از اینکه چقدر پدربزرگ و مادربزرگ‌ها به بچه‌ها شبیه هستند، شگفت‌زده خواهید شد. آن‌ها دارند کودکی‌شان را با خرد و دانایی سن بالایشان دوباره زندگی می‌کنند. تنها در یک‌زمان دیگر هستند و اگر چیزی بخواهند، در گفتنش به شما درنگ نخواهند کرد. شما فقط باید کمی گشاده‌روتر باشید.

چه آن‌ها به کمک شما در خواندن اخبار نیاز داشته باشند و چه نداشته باشند، این ایده‌ی خوبی است که با آن‌ها در این مورد صحبت کنید. دیدگاهشان را در مورد چیزی بپرسید، عقایدتان را به اشتراک بگذارید. بحثی کوچک را در مورد اینکه چطور این روزها روزنامه‌ها تنها در مورد آدم‌های معروف و معماهای جنایی می‌نویسند، با آن‌ها راه بیندازید. در مورد سیاست، بازی کریکت یا هر چیز دیگری که موردعلاقه آن‌هاست، با آن‌ها گفتگو کنید. با بالا رفتن سن، تنهایی وارد زندگی می‌شود و درگیری‌های اجتماعی می‌تواند روش خوبی برای زنده نگه‌داشتن روح باشد.

 

۱۰- از آن‌ها پند و نصیحت بخواهید

به‌درستی گفته‌شده «آن‌هایی که مسن‌تر هستند باید سخن بگویند زیرا خرد با سن به دست می‌آید». آن‌ها چیزهای بیشتری دیده و تجربه کرده‌اند و ما حتی اگر فکر می‌کنیم آن‌قدر بزرگ‌شده‌ایم که برای خود تصمیم بگیریم، نباید توصیه گرفتن از آن‌ها را متوقف کنیم. انجام ندادن این کار باعث قطع شدن رابطه شما با آن‌ها می‌شود و حتی اگر از آن‌ها توصیه خواستن به نظر بی‌معنی برسد، اینکه بدانند شما هنوز به آن‌ها اعتماد دارید و از آن‌ها توصیه می‌خواهید، توازنی سالم را در کل خانواده به وجود می‌آورد.

شاید مسئله‌ی شما، اظهار علاقه به یک دختر باشد یا اگر بزرگ‌تر باشید، در حال برنامه‌ریزی برای رفتن و زندگی کردن به شهری دیگر باشید. درهرصورت همیشه خوب است که نظر آن‌ها را بپرسید، حتی اگر همیشه کاملاً به حرف‌های آن‌ها عمل نکنید. اگر به عقیده‌ی آن‌ها عمل نمی‌کنید، حداقل طرز فکرشان را با شما با اشتراک گذاشته‌اند و این به‌خودی‌خود خوب است.

اگر دارید در مورد پسر یا دختری خیال‌بافی می‌کنید، خیلی برایتان آسان‌تر است که به پدربزرگ و مادربزرگتان اعتماد کنید. به‌هرحال آن‌ها اولین دوستان شما هستند و اگر زمانی لازم شود، این آن‌ها هستند که مثل همیشه باید در کنار شما باشند. صحبت کردن در مورد این موضوع همه‌چیز را ساده‌تر می‌کند.

 

۱۱- آن‌ها را آموزش دهید

آموزش به پدربزرگCredit: picdn

به‌جز یادگرفتن، چیزهای بسیار زیادی وجود دارد که ما می‌توانیم به آن‌ها یاد بدهیم. برای مثال چیزهایی که دوست دارند یاد بگیرند اما به خاطر شرایط سنی، درک آن چیزها برایشان دشوار است. بسیاری از سالخوردگان این روزها با این مشکل روبرو هستند که نمی‌توانند از کامپیوتر، تلفن‌های همراه هوشمند یا دیگر وسایل الکترونیکی استفاده کنند. چه در برقراری تماس ویدیویی با فرزندانشان که کیلومتر‌ها دور از آن‌ها زندگی می‌کنند، چه فرستادن یک ایمیل و یا حتی استفاده از فیس‌بوک، آن‌ها به کمک ما نیاز دارند که روش استفاده را به آن‌ها یاد دهیم. صبر خود را از دست ندهید و تقاضاهایشان را نادیده نگیرید. اگر آن‌ها مشتاق یادگیری هستند، زمانی را برای آموزش به آن‌ها کنار بگذارید.

 

۱۲- با آن‌ها وقت بگذرانید

همان‌طور که شما نیاز به استراحت از کار دارید، آن‌ها هم نیاز دارند که بعد از مدتی طولانی در خانه ماندن، هوای تازه تنفس کنند. بیشتر افراد دوست دارند که مرتباً برای پیاده‌روی به محله خود بروند. علاوه بر این، برنامه‌ریزی برای بیرون رفتن‌های خانوادگی گاه‌به‌گاه نیز ایده‌ی بسیار خوبی است. اگر کار بزرگی قابل انجام دادن نباشد، حداقل می‌توانید از محله بیرون زده و به یک پارک جدید یا ساحل بروید. گاهی اوقات دیگر دوستان و افراد خانواده را دعوت کنید، تعدادی عکس بگیرید، مجسمه‌ای شنی بسازید و اگر هیچ‌کدام از این کارها را انجام نمی‌دهید، تنها ریلکس باشید. مهم است که به بیرون از خانه بروید. این کار بسیار حال و هوای شما را تازه کرده و به شما کمک می‌کند که الگوهای منفی فکری خود را تغییر دهید.

 

۱۳- علایق آن‌ها را دنبال کنید

آیا آن‌ها موسیقی دوست دارند؟ اگر جواب مثبت است، فهرستی از آهنگ‌های موردعلاقه‌ی آن‌ها درست کنید و اطمینان حاصل کنید که به آن‌ها دسترسی دارند؛ چه بر روی تلفنشان، چه موزیک پلیرشان و چه کامپیوترشان. به آن‌ها آموزش دهید که چطور از این وسایل استفاده کنند و اگر نمی‌توانند، زمانی را در روز برای راه انداختن وسیله‌ها برای آن‌ها کنار بگذارید.

آیا آن‌ها به کتاب خواندن علاقه دارند؟ یک کتابخانه‌ی پر از کتاب در خانه‌ی خود نگهداری کنید. از روزنامه‌هایی که ترجیحشان می‌دهند یا مجلاتی که علاقه دارند، اشتراک بگیرید. آیا دوست دارند که چیزی خلق کنند؟ از آن‌ها روش گلدوزی‌هایی زیبا را یاد بگیرید و حتی اگر قرار نیست که یک ژاکت کامل ببافید، بافتن را در سطحی ابتدایی از آن‌ها فرابگیرید. از آن‌ها بخواهید که چیزی مطابق مد روز برای شما ببافند و با آن در بین دوستانتان، وقتی پدربزرگ و مادربزرگ نزدیکتان هستند، خودنمایی کنید. درنهایت سری هم به چرا فرزندان شما نیازمند پدر بزرگ و مادربزرگ ها هستند بزنید.

 منبع: care24, wikihow

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۱۱۵)
amirfoad
amirfoad
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱

ایول

sdimtb
sdimtb
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۵

بهتر از این نمیشه

vafaeee
vafaeee
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷

++

درسا
۲۳:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲

عالی ممنون از نویسنده و حسن انتخابش

حسن
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲

ممنون از مقالتون