کودکمان چطور راه می‌افتد؟

در این که اگر کودک سالم و تندرست باشد، روزی از سر غریزه و فطرت راه رفتن خواهد آموخت شکی نیست اما در این راه بی‌نیاز از کمک پدر و مادر نیست. در این مطلب می‌خواهیم ببینیم روند راه رفتن کودک چقدر سیر طبیعی دارد و چقدر والدین می‌توانند در آن دخالت کنند. با بنیتا همراه باشید.
کودکمان چطور راه می‌افتد؟
Credit: fotohomka

این گمان که کودک روزی بر روی پاهای خود ایستاده و راه می‌رود درست است اما اصول اولیه راه رفتن کودک بسیار مهم است زیرا اگر کودکی در همان ابتدای راه رفتن به اصطلاح لنگ بزند ممکن است تا آخر عمر خود این گونه راه برود و بار زندگی‌اش هیچ گاه به مقصد نرسد!

اغلب کودکان در ۱۰ ماهگی تا ۱۸ ماهگی شروع به راه رفتن می‌کنند اما کودکان قبل از این که بر روی پاهای خود بایستند ابتدا به شکل سینه‌خیز و بعد از آن چهار دست و پا شروع به حرکت می‌کنند اما به دلیل ضعف عضلانی و مفصلی قادر به راه رفتن نیستند. پدر و مادر نقش پررنگی در ایجاد اعتماد به نفس در کودک برای راه رفتن بر روی هر دو پا دارند. در این جا باید به نکته بسیار مهمی توجه داشت و آن این که کودکان با یکدیگر متفاوت هستند و ممکن است کودکی توانایی این که به شکل ایستاده راه برود را نداشته باشد. بنابراین باید در این راه به او کمک کرد اما بسیاری از کودکان این توانایی را دارند تا بر روی پاهای خود شروع به راه رفتن کنند.

راه رفتن کودک

Credit: Baby Centre

بهترین راه برای آموزش راه رفتن به کودک تمرین زیاد است. به یاد داشته باشید که کودک شما هرگز از آموزش‌های شما خسته نمی‌شود و چه بسا ممکن است این خود شما باشید که بر اثر تمرین دادن به کودکتان خسته شوید. کودکان هرگز تجربه راه رفتن را نداشته‌اند. به همین دلیل این امر برای آنها تازگی دارد و هرگز از راه رفتن با کمک شما خسته نمی‌شوند.

هنگامی که کودک در آغوش شما در حال تکان خوردن است و مدام پاهایش را به بدن شما می‌زند پاهای او را به آرامی بر روی زمین بگذارید و آرام شروع به راه رفتن کنید، به شکلی که با هر دو دست زیر بغل او را خیلی آرام بگیرید تا احساس فشردگی نکند. کودک با دیدن کمک شما پاهای خود را به شکل پاهای شما عقب و جلو می‌برد و با این کار متوجه می‌شود که می‌تواند مانند شما راه برود و کاربرد اصلی پاها را در ذهن خود حک می‌کند. در ابتدا ممکن است کودک پاهایش را به شکل صاف و بدون خم کردن زانوهایش بر روی زمین بگذارد اما پس از تمرین زیاد می‌آموزد که باید زانوهای خود را در حین راه رفتن کمی هم خم کند.

راه رفتن کودک     

Credit: Baby Bullet Blog

کودک خود را در سن پنج یا شش ماهگی در نوعی صندلی به نام «نَنُو» (bouncy chair) قرار دهید. این نوع صندلی‌ها به دلیل جهشی بودن کودک را وادار به راه رفتن می‌کنند و باعث می‌شود تا کودک عضلات خود را تقویت کند زیرا هنگامی که کودک در این نوع صندلی قرار می‌گیرد صندلی او را مجبور به قدم برداشتن می‌کند. برخی از پدر و مادرها برای آموزش راه رفتن به کودک خود از وسیله‌ای به نام «رورُوَک» (Walker) استفاده می‌کنند که به باور مختصصان استفاده از این وسیله در مدت زمان محدود و با همراهی والدین می‌تواند موثر باشد اما از سوی دیگر تاکید می‌کنند که هیچ گاه به مدت طولانی از این وسیله استفاده نکنید زیرا پس از انجام تحقیقات در آکادمی آمریکایی اطفال (The American Academy of Pediatrics) مشخص شد که رورُوَک‌ها جلوی رشد عضلات کودک را می‌گیرند و به نوعی می‌توان گفت که باعث تنبل شدن کودک می‌شوند. همچنین خوب است بدانید که رورُوَک‌ها زیاد هم ایمن نیستند زیرا بارها اتفاق افتاده است که کودک پس از قرار گرفتن در رورُوَک بر اثر غلفت والدین دچار حادثه شده و اتفاق ناگواری برایش رخ داده است.

یکی دیگر از راه‌هایی که باعث می‌شود کودک شما وادار به راه رفتن شود استفاده از اسباب‌بازی دلخواه کودک است. به عنوان مثال اسباب بازی را در جای بلند قرار دهید تا کودک مجبور به ایستادن شود. از طرف دیگر، کودکان بسیار باهوش هستند و به کمک دیوار یا اشیا بر روی پاهای خود می‌ایستند و خود را به اسباب‌بازی دلخواه‌ خود می‌رسانند اما شما حواس‌تان باشد اسباب‌بازی را به گونه‌ای قرار ندهید که دست کودک هرگز به آن نرسد زیرا دفعه بعد به شما اعتماد نمی‌کند و ممکن است با گریه کردن شما را مجبور کند تا اسباب بازی را به او بدهید.

راه بردن کودک

Credit: The Baby Post

یکی دیگر از راه‌هایی که باعث می‌شود کودک مجبور به راه رفتن شود پخش کردن اسباب‌ بازی‌های او در اتاق است. با این کار کودک برای رسیدن به هر اسباب بازی مجبور است مسافتی طولانی را طی کند. با این روش کودک از سینه‌خیز رفتن و چهار دست و پا رفتن خسته می‌شود و با کمک شما و یا اشیای قابل اطمینان شروع به راه رفتن می‌کند. قبل از پخش کردن اسباب بازی‌ها تمامی اشیای نوک‌تیز و خطرناک مانند صندلی‌ها و میزهایی با لبه تیز را از اتاق بیرون ببرید تا کودک دچار آسیب نشود.

یکی دیگر از راه‌هایی که باعث می‌شود کودک شما شروع به راه رفتن کند، هل دادن اشیایی مانند چرخ خرید کالا یا ماشین جارو برقی است. این کار باعث می‌شود که کودک با هل دادن اشیا اعتماد به نفس بیشتری برای راه رفتن پیدا کند. در واقع این کار باعث می‌شود کودک شما یاد بگیرد که می‌تواند بدون کمک شما نیز راه برود. کودک تعادل خود را با چرخ خرید کالا حفظ می‌کند و از هل دادن آن لذت می‌برد و شما باید او را تشویق کنید تا مسافت طولانی‌تری را طی کند. اگر کودک شما تا به حال تمرین راه رفتن نکرده است هرگز به او اجازه ندهید تا با کمک اشیا راه برود زیرا ممکن است تعادل خود را از دست بدهد یا از این کار سر باز بزند.

ایستادن کودک

Credit: How to Fit Shoes

از دیگر راه‌هایی که باعث می‌شود کودک شما شروع به راه رفتن کند این است که هر دو دست کودک را بالا بگیرید و اجازه دهید تا کودک دست شما را محکم نگه دارد. با این کار کودک وزن خود را بر روی پاهایش حس می‌کند. هنگامی که کودک به این شکل در حال راه رفتن است از او بخواهید تا در خانه گشت بزند و همه چیز را با پاهای خود از نزدیک تجربه کند. زمان این کار هر اندازه بیشتر باشد ران‌های کودک برای راه رفتن قوی‌تر می‌شوند و در آینده خمیدگی در ناحیه ساق پای او به وجود نمی‌آید.

از دیگر راه‌هایی که کودک مجبور به راه رفتن می‌شود تشویق کردن او از سوی شما است. هنگامی که محققان کودکی را تشویق به راه رفتن کردند متوجه شدند که کودک از دست زدن و فریادهای از روی خوشحالی آنها بسیار با انگیزه‌تر شروع به راه رفتن کرد و دیگر این که هنگامی که کودک شما خواسته شما را عملی کرد به او هدیه و پاداش بدهید. با این کار بارها برای خوشحال کردن شما و رسیدن به هدیه، برای راه رفتن تلاش خواهد کرد.

راه بردن کودک

 Credit: wiseGEEK

برای تشویق کردن کودک به راه رفتن نیاز به خریدن کفش‌های زیاد گران و تخصصی نیست. در صورتی که کودک تا زمانی که نتوانسته است به شکل مطلوب شروع به راه رفتن کند باید کف خانه را با پاهای خود حس کند تا ماهیچه‌های پاهای او تقویت شود. کفش باعث می‌شود تا کودک پاشنه پای خود را بر روی زمین نگذارد و تنها بر روی پنجه پای خود راه برود. این معضل بارها در کودکان دیده شده است که نمی‌توانند پاهای خود را کامل بر روی زمین بگذارند. بهترین روش برای جلوگیری از این حالت این است که تا وقتی کودک نتوانسته پاهای خود را به شکل مطلوب بر روی زمین بگذارد او را مجبور به راه رفتن با کفش نکنید.

منابع: efafinstitute، mom365، telegraph

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۳۸)
pedram28
pedram28
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸

مرسي

آوا
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۸

کمک پدر و مادر در این راه موثر است

آیدا
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶

خوب بود ممنون

fatemeh8645
fatemeh8645
۲۲:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۳

ممنون

آرمین
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۸

ممنون مطلب خوب و آموزنده ای بود.
تداعی کننده خاطرات گذشته.