چهارشنبه سوری را بی خطر برگزار کنیم

چهارشنبه سوری یکی از جشن های پیش از نوروز است که همه دوست دارند آن را جشن بگیرند. گزارش بنیتا برای راه های بی خطر برگزار کردن این جشن را از دست ندهید. 

 

چهارشنبه سوری را بی خطر برگزار کنیم

چهارشنبه‌سوری اولین جشن از مجموعه جشن‌ها و مناسبت‌های نوروزی است و طبق آیین باستان در این روز آتش بزرگی افروخته می‌شود که مردم از روی آن می‌پرند و در زمان پریدن می‌خوانند: «زردی من از تو، سرخی تو از من» و با گفتن این جمله می‌خواهند تمام زردی‌ها، بیماری‌ها و مشکلاتشان را به آتش بدهند و سرخی، گرمی و نیرو را از آتش بگیرند. اما متاسفانه در چند سال اخیر و با ورود ترقه‌های چینی و بمب‌های دست‌ساز این جشن رنگ و بوی دیگری به خودش گرفته و تبدیل به نوعی جنگ شده است. در ادامه این مقاله با بنیتا همراه باشید تا در مورد حوادث این روز و راه‌‌هایی برای تبدیل آن به یک مراسم کم‌خطر بیشتر آشنا شوید.

حوادث چهارشنبه‌سوری

چهارشنبه سوری بی خطرCredit: Varzesh11

طبق اعلام پایگاه خبری تحلیلی انتخاب، سال گذشته در این روز نیروهای آتش نشانی، اورژانس و نیروی انتظامی در آماده‌باش کامل بوده‌اند و متاسفانه افراد زیادی در اثر انفجار جان خود را از دست داده یا دچار سوختگی شده‌اند. در همین راستا هنرمندان بزرگی همچون پرویز پرستویی در پیامی در صفحه اینستاگرام خود از مردم خواسته‌اند که برای احترام به شهدای آتش‌نشان، چهارشنبه‌سوری امسال را ایرانی و با مراسم سنتی قاشق‌زنی برگزار کنند. ما نیز در ادامه‌ی همین مقاله به معرفی راه‌های بی‌خطر برای برگزاری این جشن می‌پردازیم.

مراسم قاشق‌زنی

چهارشنبه سوری بی خطرCredit: Onlineiranian

طی این مراسم قدیمی ایرانی خانم‌ها چادر بر سر می‌اندازند و نقاب به چهره می‌زنند تا دیگران آن‌ها را نشناسند، سپس با یک قاشق بر قابلمه می‌کوبیدند تا همسایه‌ها از آمدن آن‌ها آگاه شوند و سپس داخل قابلمه آن‌ها را در حد توانشان با مواد خوراکی پر می‌کردند. نکته‌ی مهم این مراسم ناشناس ماندن فرد قاشق زن است بنابراین هیچ گفت‌وگویی بین آن‌ها و اهالی منزل صورت نمی‌گرفت. شما نیز می‌توانید این مراسم را امسال با حال و هوای امروزی‌تر برگزار کنید، این مراسم را برای کودکان خود بازگو کنید و به آن‌ها بگویید به جای ترقه انداختن می‌توانند خودشان را به شکل افراد ناشناس درست کنند و با دوستانشان به منزل همسایه‌ها بروند و از آن‌ها بخواهند که داخل ظرفشان را با شکلات پر کنند. 

فالگوش ایستادن

چهارشنبه سوری بی خطرCredit: Beytoote

یکی دیگر از مراسم چهارشنبه‌سوری فالگوش ایستادن است به این صورت که فرد در دلش نیت می‌کند و به معابر شلوغ می‌رود و اولین سخنی که از عابران پیاده شنید را به عنوان جواب نیت خود می‌پذیرد. اگر خواستید این کار را انجام دهید احتیاط کنید و به محله‌های ناامن نروید.

بالن آرزوها

چهارشنبه سوری بی خطر

Credit: Topnop

روشن کردن بالن آرزوها نیز یکی دیگر از کارهای جالب و بی‌خطری است که می‌توانید در این روز انجام دهید. فقط کافیست به تعداد اعضای خانواده بالن تهیه کنید و بعد از آرزو کردن و خواندن دستورات درج شده در پشت بسته بندی آن‌ها را هوا کنید. اگر می‌خواهید برای اولین بار این کار انجام دهید بهتر است یک عدد بالن اضافه تهیه کنید تا روی آن امتحان کنید و روش انجام کار را یاد بگیرید؛ زیرا انجام این کار نیازمند کمی صبر و حوصله است اما زمانی که به درستی انجام شود احساس خوشایندی را ایجاد می‌کند. این کار را در فضای باز انجام دهید تا بتوانید دور شدن بالن را تماشا کنید و لذت ببرید.

برگزاری مراسم بی‌خطر

چهارشنبه سوری بی خطر

Credit: Fa.alalam

همه‌ی افراد، مخصوصا بچه‌ها دوست دارند که این روز را جشن بگیرند و این وظیفه‌ی والدین است که با ترتیب دادن مراسم بی‌خطر جلوی حوادث ناخوشایند را بگیرند. برای انجام این کار می‌توانید مهمانی کوچکی ترتیب دهید و افرادی که بچه‌های هم‌ سن و سال شما دارند را دعوت کنید و با درست کردن آجیل چهارشنبه‌سوری از مهمانان خود پذیرایی کنید، این آجیل شامل برگه هلو و زردآلو ، قیسی، کشمش، باسلق، پسته و بادام، فندق، نقل و مغز گردو است و معمولا فردی که این آجیل را درست می‌کند نذری نیز برای ادا شدن می‌کند. همچنین می‌توانید با روشن کردن آتش کوچکی در حیاط این مراسم را جشن بگیرید. بسیاری از ساختمان‌ها نیز همین کار را انجام می‌دهند و با جمع شدن در حیاط منزل این مراسم را به خوبی و بی‌خطر برگزار می‌کنند.

منبع: entekhab ،beytoote

 

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۱۰)
phenomenal
phenomenal
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۴

حرکت زیبایی هستش

hedaiat
hedaiat
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۱

دل اگر دوست می خواهد

Beni_hus
Beni_hus
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۵

احه نیازی به این همه اتیش بازی نیست که

فرشته
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۱

اون عکس کارتونی آتش نشانه مربوط به بازی "firewatch"ـه

hosein_moghri
hosein_moghri
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۱

تشکر