چگونه شغل خود را ترک کنید بدون اینکه کسی را عصبانی کنید؟

تقریباً در زندگی همه‌ی کارمندان زمانی فرامی‌رسد که عقب می‌نشینند و نگاهی عمیق به کاری که مشغول به انجام دادنش هستند می‌اندازند و تصمیم می‌گیرند که آن کار را ادامه بدهند یا ادامه ندهند، یا اینکه بیشتر جستجو کنند، کار خود را ترک کنند و یا از آن بگذرند. مطالعه‌ای توسط هریس اینتراکشن انجام‌شده است که نشان می‌دهد هفتاد و چهار درصد از مردم، پیدا کردن شغل جدیدی را در نظر دارند. دلیلتان برای استعفا از کارتان هر چه که باشد، راه درست و راه غلطی برای انجام آن وجود دارد. با بنیتا همراه باشید تا شما را راهنمایی کند.
چگونه شغل خود را ترک کنید بدون اینکه کسی را عصبانی کنید؟

شاید در شغلی گیر افتاده‌اید که جایی برای پیشرفت ندارد و به این نتیجه رسیده‌اید که از مهارت‌هایتان در شرکت دیگری، می‌تواند استفاده‌ی بهترd شود. شاید کاری که به آن مشغول هستید دیگر آن‌قدرها مناسب شما نیست و شما می‌خواهید مسیرهای شغلی دیگر را جستجو کنید. یا شاید در کاری گیر افتاده‌اید که هر روز برای بیرون آمدن از سخت و روانه شدن به‌سوی آن، درد می‌کشید. در ذیل ما پیشنهاد‌هایی را برای ترک شغل فعلی‌تان با روشی مناسب، پیشنهاد کرده‌ایم. با بنیتا همراه باشید.

ممکن است آرام بودن خیلی سخت باشد اما چیزی است که باید حتماً آن را رعایت کنید.

اگر در طول کارتان با شما بدرفتاری می‌شده است و یا اینکه کسی قدر زحماتی که برای آن شرکت در طی سال‌ها کشیده‌اید را نمی‌داند، احتمال اینکه روشی آرام برای استعفا پیدا کنید، بسیار سخت به نظر می‌رسد. اما به خاطر داشته باشید که ترک کردن کارتان با روشی ناراحت‌کننده می‌تواند بعدها، زمانی که رئیس بعدی‌تان برای تحقیق از رئیس قبلی‌تان در مورد اخلاق کاری و صفات شما سؤال می‌پرسد، گیرتان بیندازد.

تمام تلاشتان را بکنید که ارتباط را مثبت و خنثی نگه‌دارید.

اگر خوب به این موضوع فکر کنید متوجه می‌شوید که هیچ‌چیز خوبی از منفی بودن، نصیبتان نمی‌شود. ممکن است شغل شما افتضاح باشد و مدیرتان فردی باشد که مهارت ارتباط برقرار کردن با دیگران را ندارد، اما اجازه ندهید که این مشکلات بر روی مدل صحبت کردن شما تأثیر بگذارد. کارمندان آینده معمولاً تمایل دارند که در زمان چک کردن ارجاعات، طرف سوپروایزرهای قبلی را بگیرند.

بهترین روش هشدار دادن، صحبت کردن رودررو و دونفره است.

به‌احتمال‌زیاد تا الآن می‌دانید که رئیستان چه زمان‌هایی را در دفتر خود تنهاست. همان‌طور که قبلاً گفتیم، شما باید وضعیت را مثبت نگه‌دارید، حتی اگر دلایلی که باعث ترک شغلتان شده است تأثیر بدی روی شما گذاشته باشد. ممکن است به‌خاطر داشتن اینکه شما اولین کسی نیستید که شغلش را ترک می‌کند و آخرین نفر هم نخواهید بود، کمی خیال شما را راحت کند.

در مورد اینکه چه‌حرف‌هایی می‌خواهید به رئیستان بزنید از قبل فکر کنید. حتی اگر دلایل خوبی برای ترک شغل دارید، ممکن است مکالمه‌ی شما با رئیستان عجیب و سخت باشد. در مورد تصمیمتان قاطع باشید و آماده‌باشید هر سؤال ناراحت‌کننده‌ای که پیش می‌آید را پاسخ دهید. رفتار حرفه‌ای را حفظ کنید.

نامه‌ی استعفای شما و مکالمه‌ی شخصیتان باید دربردارنده‌ی چه نکاتی باشد؟

استعفا

از رئیستان برای فرصت شغلی پشت سر گذاشته‌شده تشکر کنید: همیشه قدردان فرصت رشد و یادگیری مهارت‌های جدید درزمانی که در آن سمت کار می‌کردید، باشید.

دلیلی که دارید شغلتان را ترک می‌کنید: ذکر خصوصیات شغل جدیدتان ضرورتی ندارد. نباید به چیزی اشاره‌کنید که بازتاب بدی بر روی رئیستان یا همکارانتان داشته باشد.

کمک‌هایی که می‌توانید برای این تغییر بکنید را ارائه دهید: بگذارید رئیستان بداند که شما مشتاق آموزش دادن فرد جدیدی که قرار است جای شما را بگیرد، هستید.

نهایتاً دو هفته به آن‌ها وقت بدهید: اگر به هر دلیلی نمی‌توانید این‌قدر به او زمان دهید، با او صحبت کرده و ببینید آیا راهی هست که زودتر آن شغل را ترک کنید یا خیر.

تاریخی که قرار است شغلتان را ترک کنید: به رئیستان تاریخ دقیقی از آخرین روز کاری‌تان بدهید.

 

۱۷ موردی که هرگز نباید موقع ترک شغل، به زبان بیاورید:

ترک شغلCredit: all4women

ممکن است زمانی برسد که بخواهید شغلتان را ترک کنید. و وقتی می‌خواهید این کار را انجام دهید بسیار مهم است که از کلمات خردمندانه‌ای استفاده کنید. اینجا نوزده موردی که هرگز نباید در مورد آن‌ها در زمان استعفا از شغلتان صحبت کنید، ذکرشده است:

۱- من امروز می‌روم

هرگز بدون اینکه به شرکت اجازه دهید زمان مناسبی برای جایگزینی شما داشته باشد، آنجا را ترک نکنید. تیلور می‌گوید: «اگر بتوانید بیش از دو هفته به شرکت وقت بدهید، بازتاب خوبی برایتان خواهد داشت حتی اگر شرکتتان به آن احتیاج نداشته باشد». او ادامه می‌دهد: «همچنین در مورد اینکه چگونه و چه زمانی قرار است در مورد خروجتان با همکاران صحبت کنید، با رئیستان حرف بزنید».

۲- این بدترین شرکتی بود که در آن کار کرده‌ام

مانسیاگلی می‌گوید: «شما با این حرف درواقع قید هرگونه فرصتی که از سوی آن شرکت پیش بیاید را می‌زنید. همچنین نمی‌توانید روی این شرکت به‌عنوان مرجعی که کیفیت کار شما را تائید کند حساب کنید». او ادامه می‌دهد: «هیچ سودی در خراب کردن چهره‌ی شرکتی که دارید آن را ترک می‌کنید وجود ندارد». به‌جای آن می‌توانید بگویید: «فکر می‌کنم که بتوانم برای شرکت دیگری مفیدتر باشم».

۳- شما نمی‌دانید چطور انسان‌ها را مدیریت کنید

اول‌ازهمه باید بدانید که توهین کردن شما را به‌جایی نمی‌رساند. ثانیاً، برای داشتن یک گروه «مدیر-کارمند» عالی نیاز به دو نفر هست.

شما می‌توانید بگویید: «بااینکه هردوی ما تلاش کردیم، رابطه‌ی مدیر- کارمندی ما چیزی نبود که باید باشد». اما بهتر از همه این است که در صحبت‌هایتان اصلاً به این موضوع اشاره‌ای نکنید.

۴- هیچ‌کس اینجا خوشحال نیست

تلاش نکنید که بگویید قایق دارد با رفتن شما غرق می‌شود. تیلور می‌گوید: «حتی اگر این حرف صحت داشته باشد، همکارانتان از گفتن آن خوشحال نمی‌شوند و شما نماینده‌ی صحبت از سوی آن‌ها نیستید». تیلور ادامه می‌دهد: «اگر آن‌ها می‌خواهند از قایق بیرون بپرند، این کار خود آن‌هاست».

۵- بقیه‌ی افراد در حال ترفیع گرفتن هستند. اما من به‌جایی نرسیده‌ام برای همین اینجا را ترک می‌کنم

استعفا

مانسیاگلی اظهار می‌دارد: «غم‌انگیز است کسی که این حرف را می‌زند، هنوز متوجه نشده است که پیشرفت در یک شرکت ربطی به همکارانش ندارد. این فرد مشخصاً از خودش آگاه نیست و مسئولیتی در قبال بهبود وضعیت خودش به عهده نمی‌گیرد».

۶- محصول این شرکت، باکیفیت نیست

گفتن این حرف هیچ سودی به شما نمی‌رساند، حتی اگر خودتان فکر کنید که حرف سازنده‌ای است. تیلور می‌گوید: «به‌محض اینکه راه خود را جدا کنید، به‌عنوان فردی شناخته می‌شوید که دیگر پشتیبان این شرکت نیست، بنابراین درست این است که با بد دهنی در مورد آن شرکت در بازار کار نپردازید».

۷- حقوق منصفانه‌ای نصیب من نمی‌شد

در مورد پول حرف نزنید. تیلور بیان می‌دارد: «صحبت در مورد حق‌ و حقوقتان، حتی اگر درست باشد، بر تلاش‌هایتان برای یافتن شغلی در آینده تأثیری منفی خواهد داشت. این موقعیتی است که باید نگاه کنید و ببینید که با زیر سؤال بردن تصمیمات کارفرما، چه چیزی به دست می‌آورید و یا چه چیزی از دست می‌دهید؛ حتی اگر مورد رضایتتان نباشد».

مانسیاگلی نیز با این موضوع موافق است و می‌گوید: «شما نمی‌توانید در مورد حقوقتان اظهارنظر کنید مگر اینکه مطالعه‌ای حرفه‌ای در مورد آمار بازار داشته باشید».

اگر احساس می‌کنید که حتماً باید در مورد حقوقتان حرفی بزنید می‌توانید بگویید: «من به‌قدر کافی خوش‌شانس بودم که توانستم موقعیت کاری پیدا کنم که ازلحاظ مالی برای من و خانواده‌ام خوشایندتر است».

۸- من در مورد آینده‌ی شرکت نگران هستم

تیلور می‌گوید: «این کار سودی برای شما ندارد و به‌جای آن می‌توانید به‌راحتی لبخند بزنید و آن‌جا را ترک کنید. بهتر است که در مورد بدگمانی‌هایتان صحبت نکنید و به‌جای آن به صحبت در مورد این واقعیت بپردازید که به دنبال فرصت شغلی متفاوتی بوده‌اید».

۹- او همیشه راه پیشرفت من در پروژه‌ها را مسدود می‌کرد و او با من بی‌ادب بود و همیشه مرا بیرون از حلقه نگاه می‌داشت

مانسیاگلی می‌گوید: «الآن زمان آشکار کردن مشکلاتی که با همکارانتان داشته‌اید، نیست. الآن دیگر خیلی دیر است. شما دارید کناره‌گیری می‌کنید». این روش تنها شما را ضعیف نشان می‌دهد. مانسیاگلی پیشنهاد می‌دهد: «این کار را نکنید. تنها در مورد خودتان صحبت کنید».

۱۰- من کار کافی برای انجام دادن نداشتم، همیشه حوصله‌ام سر می‌رفت

این عبارت نشان‌دهنده‌ی کمبود نوآوری و ابتکار است و شما برچسب بی‌انگیزه بودن خواهید خورد. تیلور می‌گوید: «هرگونه بیان شکایت در مورد همکارانتان و رئیستان در این مرحله، بی‌فایده خواهد بود. بهترین استراتژی برای شما این است که مختصر و حرفه‌ای سخن بگویید و قدردانی خود را از بابت داشتن این فرصت شغلی بیان کنید».

۱۱- من سرم را پایین انداختم و کارم را انجام دادم اما هیچ‌وقت تقدیری از من نشد

مانسیاگلی عقیده دارد که اگر شما توجه بیشتری از رئیستان می‌خواهید؛ برای مثال نامه‌های تشکر و ... باید در مورد آن صحبت کنید. او ادامه می‌دهد: «علاوه بر این، فوق‌العاده بودن در کار، چیزی بیش از پایین نگاه‌داشتن سر ماست. درواقع این حرف می‌تواند به‌طور معکوس و علیه شما عمل کند».

۱۲- من قبلاً در این مورد با همکارانم در این دفتر صحبت کرده‌ام و حالا دارم این موضوع را با شما در میان می‌گذارم...

مهم نیست که رابطه‌تان با رئیستان چقدر بد است، به‌هرحال شما باید به موقعیت او احترام بگذارید و قبل از اینکه باکسی دیگر در مورد برنامه‌هایتان صحبت کنید، همه‌چیز را با او در میان بگذارید. مانسیاگلی عقده دارد: «شما به حمایت آن‌ها نیاز دارید. هیچ‌وقت نتیجه‌ی خوبی از اینکه ابتدا به همکارانتان این موضوع را بگویید، نخواهید گرفت. هیچ رازی وجود ندارد».

تصمیمتان را در خلوت خودتان و همراه با خانواده و دوستان غیر کاری که به آن‌ها اطمینان دارید بگیرید. بعد یک‌وقت ملاقات مستقیم با رئیستان بگیرید.

۱۳- من پیشنهاد خیلی بهتری از یک شرکت خیلی بهتر و جالب‌تر دارم

استخدامCredit: graytvinc

آخرین چیزی که همکاران کنونی‌تان می‌خواهند بدانند این است که کارفرمای جدید شما چقدر عالی و منحصربه‌فرد است. تیلور می‌گوید: «بهترین گزینه برای شما این است که اسم شرکت جدید را نبرید و زیاد در مورد آن صحبت نکنید؛ به‌جز بیان اینکه به خاطر دلایلی شخصی، موقعیت مناسب‌تری برای شما است».

۱۴- من نتوانستم شما را پیدا کنم به همین خاطر برایتان پیغام صوتی می‌گذارم، ایمیل می‌فرستم که بدانید...

همه‌ی تلاشتان را بکنید که به‌ صورت حضوری رئیستان را در زمان کناره‌گیری ملاقات کنید. چیزی به این مهمی نباید بدون ارتباط غیرحضوری صورت بگیرد مگر اینکه هیچ راه دیگری نداشته باشید. تیلور توصیه می‌کند که بعد از ملاقات حضوری، نامه‌ای رسمی، مثبت و محترمانه برای کناره‌گیری به رئیستان بنویسید.

۱۵- این‌ها مشکلاتی هستند که در این شغل وجود دارند

توصیه‌های بی‌جهت نکنید. این کار به نظر متکبرانه می‌رسد. تیلور می‌گوید: «این موقعیتی است که می‌توانید از آن برای تشکر از کارفرمایتان به خاطر آموزش و فرصتی که به شما داده است، قدردانی کنید».

۱۶- من به‌هیچ‌وجه حاضر نیستم که پیشنهادهای اضافه‌ی شما را بشنوم

اول‌ازهمه، خیال نکنید که کارفرما به شما پیشنهاد دیگری خواهد داد. ثانیاً، تصمیمتان مبنی بر شنیدن و در نظر گرفتن این پیشنهاد را قبل از شروع مکالمه بیان نکنید. درحالی‌که متخصصین تمایل دارند که نپذیرفتن پیشنهاد جدید را توصیه کنند، این موضوع حداقل ارزش در نظر گرفتن را دارد.

۱۷- موفق باشید! این کشتی در حال غرق شدن است!

این حرف وحشتناکی است. مانسیاگلی می‌گوید که شما باید روشی مخالف در پیش بگیرید و با گفتن چیزی شبیه به این حرف، آنجا را ترک کنید :«من برای شما و کل شرکت آرزومند موفقیت روزافزون هستم».

 پیشنهاد می‌کنیم آیا شما واقعاً برای پیشرفت در کارتان به مدرک دانشگاهی نیاز دارید؟ و این ۲۵ قانون را دنبال کنید تا زن قدرتمندی باشید [قسمت دوم/پایانی] را هم بخوانید.

 منبع: lifehack, withlaurasimms, businessinsider

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۵۳)
pedram28
pedram28
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱

ممنون

هانیه
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۰

شما بی نظیرید.یه همچین مقاله هایی رو کمتر جایی میشه پیدا کرد.ممنون

الناز
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۸

آرامش مهمترین فاکتور است

آزاده
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶

بسیار عالی بود ممنون

آناهیتا
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۳

سپاس