چطور به طرف مقابل نه بگوییم؟

اگر یاد بگیرید که چطور نه بگویید دنیا برای شما جای متفاوتی خواهد بود. در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.
چطور به طرف مقابل نه بگوییم؟

اپرا وینفری به عنوان یکی از زنان موفق در دنیا اعتراف می‌کند که حتی بعد از اینکه در زندگی حرفه‌ای و اجتماعی خود به موفقیت رسیده بود نمی‌توانست در برابر دیگران از کلمه نه استفاده کند. تازه این موقع بود که فهمید از زندگی چه می‌خواهد!

وارن بافت میلیاردر مشهور می‌گوید: تفاوت بین افراد موفق و افراد واقعاً موفق این است که افراد واقعاً موفق تقریباً به همه چیز نه می‌گویند!

بنابراین باید متوجه قدرت این کلمه جادویی شده باشید. در ادامه بیشتر درباره این مهارت صحبت خواهم کرد. با بنیتا همراه باشید.

 

چرا بله گفتن آسان است؟

اضطراب

جای شگفتی ندارد که چرا نه گفتن این‌قدر سخت است. از همان دوران کودکی، افراد برای بله گفتن شرطی می‌شوند. شما به این بله گفتن در دوران مدرسه و دانشگاه نیز عادت پیدا می‌کنید. ما بله می‌گوییم تا کار پیدا کنیم، ارتقا شغلی پیدا کنیم، نیمه گمشده‌مان را پیدا کنیم و با بله گفتن به رابطه‌مان ادامه بدهیم. بله می‌گوییم تا دوستان جدید پیدا کنیم و آن‌ها را حفظ کنیم.

ما بله می‌گوییم چون کمک کردن به دیگری حس خوبی به ما می‌دهد و به نظر این کار درستی است. تصور می‌کنیم بله گفتن راه رسیدن به موفقیت است و همین‌طور بله می‌گوییم چرا که مقاومت در برابر طرف مقابل مثلاً رئیس‌مان سخت به نظر می‌رسد. 

این همه ماجرا نیست فشار بله گفتن فقط از طرف دیگران نیست بلکه ما این فشار را به خود نیز وارد می‌کنیم. در سر کار ما بله می‌گوییم چرا که می‌خواهیم در مقایسه با دیگران کار بیشتری را انجام بدهیم. خارج از محیط کار بله می‌گوییم چرا که اگر جواب منفی به خانواده و دوستان بدهیم حس عذاب وجدان سراغ‌مان می‌آید.

چطور نه بگوییم؟

نه گفتن

اینکه تصمیم بگیرید کلمه‌ی نه را به دایره لغات خود اضافه کنید کار آسانی نخواهد بود. اگر یاد بگیرید که نه بگویید می‌توانید زمان بیشتری را به کارهایی که دوست دارید اختصاص بدهید. در ادامه با راهکارهای مناسب برای اضافه کردن نه به زندگی روزمره‌ی خود آشنا خواهید شد:

حس مسئولیت خود را کنترل کنید

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها برای نه گفتن این است که حس مسئولیت سراغ شما می‌آید. آیا حس می‌کنید برای بله گفتن مسئولیتی دارید و نگران این هستید که نه گفتن چه اثری روی شما خواهد گذاشت؟

از خود بپرسید آیا واقعاً من وظیفه بله گفتن دارم؟ فرضیات و باورهای خود را کنترل کنید. شما این را به خود مدیون هستید.

در مقابل ترس از دست دادن مقاومت کنید

نه گفتن

آیا ترس از دست دادن دارید؟ این ترس می‌تواند شما را در جنبه‌های مختلف زندگی دنبال کند. در سر کار ما داوطلب می‌شویم تا زمان خود را در اختیار شرکت قرار بدهیم تنها به این دلیل که می‌ترسیم از پیشرفت باز بمانیم. ما می‌پذیریم که وارد یک مهمانی شویم هر چند اصلاً از این کار لذت نمی‌بریم. 

کلاه خود را قاضی کنید آیا بله می‌گویید فقط به این خاطر که می‌ترسید چیزی را از دست بدهید. اینکه به دنبال ترس‌های خود بروید حس خوبی به شما نمی‌دهد.

فرضیات خود را در مورد نه گفتن دوباره بررسی کنید

آیا از واکنشی که به نه گفتن شما پیش خواهد آمد می‌ترسید؟ اغلب ما بله می‌گوییم چرا که نگران عکس‌العمل دیگران و عواقب آن هستیم. می‌ترسیم که احترام خود را در پیش آن‌ها از دست بدهیم. اما فراموش می‌کنیم که چطور در طولانی مدت خودمان را ناامید می‌کنیم.

به یاد داشته باشید وقتی که زمان اندکی در اختیار دارید نه گفتن پیام کاملاً درستی است. شاید شما دیگران را از خود ناامید کنید اما داشتن یک مرز مشخص همان چیزی است که برای به دست آوردن آزادی به آن نیاز دارید.

احساسات دیگران را در نظر بگیرید

نه گفتن

وقتی می‌خواهید نه بگویید از این جمله استفاده کنید: می‌دانم این جوابی نیست که به دنبالش هستی. این طور نه گفتن شاید کمتر روی احساسات طرف مقابل اثر منفی بگذارد. بنابراین بعد از گفتن کلمه نه از این جمله استفاده کنید.

یک تکنیک دیگر نه گفتن استفاده از جمله: دفعه‌ی پیش خیلی خوب بود. گاهی اوقات شما باید نه بگویید در حالی که دفعه‌ی پیش بله گفته بودید. بهترین راه این است که بگویید بله دفعه پیش خیلی خوب بود اما این دفعه نمی‌توانم در این رویداد (یا هر چیز دیگری) شرکت کنم.

منبع: lifehack ،careerfaqs

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۶۳)
Mahdinaseri
Mahdinaseri
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۴

واقعا مشکل بزرگیه تو جامعه

sasanbayzidi
sasanbayzidi
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۲

باید از بچگی یاد داده شود که فرد توانایی نه گفتن داشته باشد

wg_w7
wg_w7
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۳

باید قبل از جواب دادن به عواقبش فکر کنیم و با درنظر گرفتن و بازگو کردن آن . نه بگوییم .

v__ahmadi__
v__ahmadi__
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱

به بعدش فکر کن همین میبینی که سادست

Farzad yousefi
Farzad yousefi
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸

?✋?