چطور یک دوست واقعی را تشخیص بدهیم؟

داشتن دوست یکی از نشانه‌های سلامت اجتماعی افراد است. اما در این بین کدامیک از این افراد دوستان واقعی ما هستند؟
چطور یک دوست واقعی را تشخیص بدهیم؟

در طول زندگی، شما با مسئولیت‌های زیادی روبرو می‌شوید: امور مربوط به خانه و خانواده، کار و آموزش. در مقابل تمام این استرس‌هایی که در زندگی متحمل می‌شویم دوست خوب درست مثل یک سرپناه در برابر طوفان است. هر چند همه‌ی دوست‌ها قابل اتکا نیستند و فقط دوستان واقعی شایسته‌ی اعتماد ما هستند.

دانشمندان هم اشاره می‌کنند افرادی که دوستی ندارند زودتر می‌میرند. در همین حال افرادی که دوستی‌های معناداری دارند سالم‌تر هستند. در ادامه به معرفی دوست واقعی و اینکه یک دوست تقلبی چه بلایی سر زندگی شما می‌آورد خواهیم پرداخت.

دوستی واقعی به چه معنا است؟

البرت هوبارد، نویسنده‌‌ی مشهور می‌گوید: «یک دوست فردی است که همه چیز را در مورد شما می‌داند و هنوز شما را دوست دارد.» آیا شما از طرف دوستان خود عشق را حس می‌کنید؟

خیلی سخت است که در مورد روابط، ذهن خود را بی‌طرف نگاه داریم دوستی هم شامل این قاعده می‌شود. به هر حال باید با خودتان صادق باشید و بپرسید: آیا دوست من واقعاً برای این رابطه ارزش قائل است؟

 

نحوه‌ی تشخیص یک دوست واقعی

دوست

دوستان بد زمان شما را می‌بلعند

این‌ها افرادی هستند که همان حرف‌های همیشگی را تکرار می‌کنند و شما در این میان چیزی به دست نمی‌آورید. دوستی یک رابطه‌ی دو طرفه است.

به محض اینکه متوجه شدید این نوع از دوستان همان زمان و انرژی‌ای که شما می‌گذارید را صرف نمی‌کنند بهتر است رابطه را قطع کنید. آن‌ها زمان شما را هدر می‌دهند و این‌ها به خاطر این است که شما اجازه‌ي این کار را می‌دهید.

دوستانی که مرتب شما را نقد می‌کنند

اینکه دوستی با شما صادق است و عیوب‌تان را مطرح می‌کند کار خوبی است اما اگر این جریان نقد همیشگی است زمان آن رسیده که کاری بکنید. 

افرادی که همیشه نقش قربانی را بازی می‌کنند

دوست

این افراد همه چیز و همه کس را به جز خودشان مورد سرزنش قرار می‌دهند. آن‌ها هرگز مسئولیت اشتباه خود را نمی‌پذیرند. همیشه مقصر کس دیگری است. از این افراد دوری کنید چرا که شما را نیز به درد خود مبتلا می‌کنند.

آن‌هایی که ذهنیت منفی دارند

آن‌ها منفی‌بافی را مثل یک بیماری ویروسی به شما منتقل می‌کنند. با دور شدن از آن‌ها خود را واکسینه می‌کنید. آن‌ها همیشه مضطرب، نگران، افسرده و منفی هستند. مثبت فکر کردن برای افزایش طول عمرتان هم مفید است. 

افرادی که هیچ محبت و یکدلی از خود نشان نمی‌دهند

شما باید این افراد را از فهرست دوستان خود خط بزنید چرا که وقتی به دلسوزی و محبت آن‌ها نیاز دارید آن را از شما دریغ می‌کنند. این افراد عموماً خودپسند و بسیار خود شیفته هستند. 

آن‌ها قادر نیستند تا خود را جای شما بگذارند. این قابلیت برای داشتن یک رابطه اجتماعی موفق بسیار ضروری است. عشق و محبت جز ضروریات هستند و کالای لوکس نیستند. بدون آن‌ها انسانیت نمی‌تواند نجات پیدا کند.

 

افرادی که به شما دروغ می‌گویند و صادق نیستند

دوست

شما به دوست خود اعتماد می‌کنید و یک مسئله‌ی خصوصی را به او می‌گویید اما چند وقت بعد متوجه می‌شوید که این مسئله را همه می‌دانند. مطمئناً خشمگین خواهید شد و تصمیم می‌گیرید که این رابطه را پایان بدهید. این دوستان دغل از راه‌های دیگری هم می‌توانند به شما آسیب بزنند. آن‌ها ممکن است ریاکاری به خرج بدهند و در مورد رفتارهای شما دروغ بگویند. 

صداقت در رابطه دوستی مهم‌ترین سرمایه است اگر دوست شما قدر این سرمایه را نمی‌داند بنابراین ارزش دوستی شما را ندارد.

دوستان واقعی به شما گوش می‌دهند

گاهی اوقات تنها چیزی که از دوست خود می‌خواهید این است که ساکت شود و به حرف‌های شما گوش بدهد. دوست واقعی می‌داند چه موقع دهان خود را ببندد و گوش‌های خود را باز کند. البته شما نیز باید همین کار را در حق آن‌ها بکنید. آن‌ها وقتی حرف می‌زنید به شما نگاه می‌کنند و حرف‌های شما را به یاد می‌آورند و از شما سوال‌های مهمی را می‌پرسند. اگر در یک رابطه‌ی دوستی شما تنها فردی هستید که گوش می‌دهید این رابطه مشکل‌دار است. 

دوست واقعی برای شما زمان می‌گذارد

دوست

زندگی به قدر کافی از شما زمان می‌گیرد چه برسد به اینکه بخواهید به زندگی اجتماعی خود هم برسید. اما یک دوست واقعی همیشه برای شما زمان کنار می‌گذارد. اگر دوست شما همیشه از این شکایت دارد که زمان کافی در اختیار ندارد و از شما می‌خواهد که خود را با برنامه‌ی کاری او تنظیم کنید بنابراین مشکل خواهید داشت. این روزها چه کسی گرفتار نیست؟!

نتیجه‌گیری

در انتها به نشانه‌های کلی یک دوست تقلبی اشاره خواهم کرد:

شما هرگز با آن‌ها آن‌قدر راحت نیستید که یک راز در میان بگذارید.

آن‌ها هرگز در مورد خانواده شما سوال نمی‌کنند و شما نیز هیچ نکته‌ای را در مورد خانواده خود با آن‌ها در میان نمی‌گذارید.

شما اغلب در یک گروه از دوستان با آن‌ها وقت می‌گذرانید و این کار را به تنهایی انجام نمی‌دهید.

وقتی کنار او هستید نمی‌توانید خود واقعی‌تان را بروز دهید.

اغلب سعی می‌کنید که با آن‌ها توافق کنید تا از بحث کردن پرهیز کرده باشید.

درباره سهم والدین در آموزش دوست‌یابی به کودکان اینجا را بخوانید.

 

منبع: lifehack، wikihow، healthguidance

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۸۵)
matin09146225975
matin09146225975
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹

فقط دوست

مزدیسنا
مزدیسنا
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۸

 

pedram28
pedram28
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۵

مرسی

درسا
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰

دوست واقعی کجا بود

حسن
۲۲:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰

بسیار مفید بود