چگونه بدون عینک و جراحی از ضعیف شدن چشم جلوگیری کنیم؟

همه‌چیز به‌مرورزمان تحلیل می‌رود حتی قدرت بینایی‌تان. لکه‌های چشم بسیاری از مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهند و معمول‌ترین مشکل در میان زنان سفیدپوست بالای پنجاه سال هستند. هرچند یکی از دلایل اصلی از دست دادن بینایی، بالا رفتن سن است بااین‌حال انتخاب‌هایی در روش زندگی وجود دارد که می‌توانند مشکلات بینایی را افزایش یا کاهش دهند. یکی از تغییرات روش زندگی که می‌توانید به‌آسانی به آن دست بیابید، افزایش مصرف سیر است. با بنیتا همراه باشید.
چگونه بدون عینک و جراحی از ضعیف شدن چشم جلوگیری کنیم؟

آیا می‌دانستید ترکیب سولفور موجود در سیر برای کاهش سطح فشارخون و کلسترول ایدئال است و هر دوی این موارد به میزان و احتمال تضعیف بینایی مرتبط هستند؟ با بنیتا همراه باشید.

تضعیف بینایی مشکلی است که با بالا رفتن سن رخ می‌دهد. هرچند برای همه‌ی افراد به یک صورت اتفاق نمی‌افتد، اما درصد زیادی از مردم از مشکلاتی که از بالا رفتن سن ناشی می‌شوند، رنج می‌برند. مسئله این است که برخی از مردم این موضوع را نادیده می‌گیرند و زمانی شروع به توجه به آن می‌کنند که شرایط وخیم و معمولاً غیرقابل‌بازگشت است.

به همین دلیل دکترها و متخصصین پیشنهاد می‌کنند که عادات زندگی خود را بهبود ببخشید مخصوصاً وقتی کار به رژیم غذایی شما می‌رسد. چشمان شما به‌شدت به اسیدهای چرب، ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها - جهت بهبود بینایی و جلوگیری از تخریب آن - نیاز دارد.

برای مثال، مصرف هرروزه‌ی سیر می‌تواند از لکه‌های بینایی جلوگیری کرده و حتی آن‌ها را بهبود ببخشد. این موضوع به خاطر وجود سولفور کامپاند بالا و مواد معدنی حیاتی است که غشای چشمان شما را محافظت می‌کند.

لکه‌ی بینایی چیست؟

لکه‌ی بینایی نوعی بیماری است که با این توصیف شناخته می‌شود: تخریب آهسته‌ی دید مرکزی که منجر به مشکل در دیدن جزییات و خواندن می‌شود. این مشکل بین افراد بالای شصت سال متداول است اما در میان افراد جوان‌تر هم دیده‌شده است.

این اتفاق زمانی می‌افتد که لکه، فضای کوچکی بر روی شبکیه، از هم می‌پاشد یا از آسیبی رنج می‌برد. این موضوع به‌عنوان قسمتی از روند پیر شدن اتفاق می‌افتد اما می‌تواند با ادامه‌ی عادات مخرب و پیشرفت برخی بیماری‌ها سرعت یابد.

بیمارهایی که دچار این مشکل هستند در مرکز دیدشان دچار تاری، نقاط تیره و به‌هم‌ریختگی می‌شوند و بیشتر اوقات در معرض فقدان همیشگی دید مرکزی قرار می‌گیرند.

چگونه سیر به بیماران دارای لکه‌ی بینایی کمک می‌کند؟

به دلیل وجود مواد مغذی بسیار مناسب، سیر به یکی از مشهورترین مواد مراقبتی بینایی تبدیل‌شده است. سولفور کامپاند، سلنیوم و ویتامین‌های موجود در سیر موجب کاهش علائم این بیماری می‌شوند.

خاصیت قدرتمند آنتی‌اکسیدان و ضدالتهاب آن از سلول‌های چشم محافظت می‌کند و از تخریب شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، سیر غذایی بسیار مناسب برای کنترل فشارخون و کلسترول بالا است که هر دوی این موارد، در صورت کنترل نشدن، باعث آسیب‌رسانی به دید و بینایی می‌شوند.

رابطه‌ی بین فشارخون و بینایی

فشار خون

Credit: steptohealth

بیمارانی که از فشارخون بالا رنج می‌برند با احتمال بیشتری به نقص‌های بینایی دچار می‌شوند. این موضوع به دلیل محدودیت جریان گردش خون است که تأثیری منفی بر روی عملکرد شبکیه چشم می‌گذارد. این قسمت از چشم برای عملکرد درست، به سطح اکسیژن وابسته است و به همین دلیل جریان خون محدود، بر سلامت بصری تأثیر می‌گذارد. سیر، جریان خون را بیشتر می‌کند و فشارخون نامنظم را به سطوح ثابتی می‌رساند.

اگر به فشارخون بالا مبتلا هستید از خواندن قاتل خاموش: ۷ غذایی که با فشار خون بالا مبارزه می کنند غافل نشوید.

کلسترول و سلامتی چشم

مقدار زیاد کلسترول در جریان خون شما نه‌تنها پی آمدهای ناسالمی در قلب و عروق دارد، بلکه باعث ایجاد توده‌های چربی در پشت شبکیه چشم می‌شوند. این چربی‌ها می‌توانند باعث کاهش سطح بینایی شده و در طولانی‌مدت منجر به نابینایی شوند. سیر دربردارنده‌ی سولفور و آنتی‌اکسیدان‌های قوی است که از اثرات مخرب کلسترول جلوگیری می‌کند.

چطور باید سیر را برای حفظ بینایی آماده کرد؟

شما به‌ وسیله‌ای در آشپزخانه‌ نیاز دارید که نام آن پرس سیر است. این وسیله برای خرد کردن حبه‌های سیر طراحی‌شده است و این کار را از طریق له کردن سیر و رد کردن آن از سوراخ‌های کوچک انجام می‌دهد. این وسیله دارای اهرمی است که برای له کردن سیر و تبدیل آن به پوسته‌های ضخیم طراحی‌شده است.

البته مسلم است که اگر شما این وسیله را در خانه ندارید می‌توانید از وسایل دیگری مانند تخته‌ی برش و یا هاون استفاده کنید.

روش مصرف

برای حصول فواید سیر، مصرف روزانه یک یا دو حبه سیر پیشنهاد می‌شود. شما همیشه باید سیر را به‌صورت خام مصرف کنید زیرا پختن سیر باعث از دست رفتن نوددرصدی فواید آن می‌شود. می‌توانید سیر را با کمی آب‌لیمو و روغن‌زیتون ترکیب کنید.

سه روش طبیعی برای بهبود بینایی

سیر

Credit: steptohealth

امروزه بیش از هر زمان دیگری از چشمانمان برای دیدن خطوط ریز و عکس‌ها بر روی صفحات کامپیوتر، تلویزیون و تلفن‌های همراه استفاده می‌کنیم که منجر به خستگی چشم و افزایش مشکلات بینایی مرتبط با سن می‌شود. اما بینایی معیوب نباید به جزئی جدایی‌ناپذیر در یک زندگی طولانی تبدیل شود. از این سه پیشنهاد برای قوی کردن قوه‌ی بینایی خود استفاده کنید تا بتوانید چشم‌انداز خوشایندی برای آینده‌ی خود متصور شوید:

۱- غذاهای مناسب بینایی بخورید

با داشتن یک رژیم غذایی مناسب، از چشمانتان محافظت کنید. چشمان ما به مواد مغذی متعددی نیاز دارد تا بتوانند عملکرد بهینه‌ای ارائه دهند. با این موارد شروع کنید :

ویتامین A، C، E و مواد معدنی مانند مس و روی برای قوه‌ی بینایی بسیار حیاتی هستند. آنتی‌اکسیدان‌ها از چشم در برابر صدماتی که آفتاب باعث آن می‌شود، جلوگیری می‌کنند. آنتی‌اکسیدان موردنیاز رژیم غذایی خود را از سبزی‌های با برگ‌های تیره، زرده‌ی تخم‌مرغ، فلفل دلمه‌ای زرد، کدوتنبل، سیب‌زمینی شیرین و هویج تأمین کنید. آیا متوجه الگوی رنگی این مواد غذایی می‌شوید؟

تحقیقات فعلی نشان می‌دهد که مصرف سبزی‌های سبز و زرد می‌تواند به مشکلات بصری ناشی از بالا رفتن سن که منجر به نابینایی می‌شود، کمک کند. غذاهای سرشار از سولفور و لاکیتین از مردمک چشمان شما در برابر آب‌مروارید محافظت می‌کند. انتخاب‌هایی عالی همچون سیر، پیاز، موسیر بسیار مؤثر هستند. زغال‌اخته، انگور و گوجی بری دارای آنتی‌اکسیدان و مواد ضدالتهاب هستند که می‌توانند به بینایی شما کمک کنند.

DHA، یک اسید چرب است که در ماهی‌های آب سرد مانند سالمون وحشی، ساردین و ماهی اسقومری یافت می‌شود. DHA، یک پشتیبانی ساختاری برای غشای سلول‌ها تهیه می‌کند که منجر به بهبود سلامت چشم می‌شود.

سری هم به پاستا پومودورو: پاستایی با طعم سیر و گوجه بزنید.

۲- چشمان خود را ورزش دهید

این تمرین‌های ساده به شما کمک می‌کند که دیدی بهینه داشته باشید و از نفوذ شناورهای آزاردهنده به چشم جلوگیری کنید. این تمرین‌ها را به‌محض بیدار شدن از خواب صبح، قبل از رفتن به تختخواب و یا هرزمانی که چشمانتان خسته هستند انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که دستانتان تمیز هستند و بدن شما در حالتی آرام و ریلکس قرار دارد. اگر به این تمرینات روزانه عمل کنید خواهید دید که نتایج بهتری در طول یک ماه دست خواهید یافت.

چشمان خود را گرم‌کنید. کف دستانتان را به هم مالش دهید تا ایجاد حرارت کنید و بعد برای پنج ثانیه آن‌ها را روی چشمانتان قرار دهید. این کار را سه بار تکرار کنید.

چشمانتان را بچرخانید. ابتدا به بالا نگاه کنید و بعد به‌آرامی چشمان خود را ده مرتبه در جهت عقربه‌های ساعت و ده مرتبه در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید.

تمرکز کنید. خودکاری را بر بازوی خود نگه‌دارید و با چشمانتان روی آن متمرکز شوید. به‌آرامی خودکار را نزدیک‌تر بیاورید تا اینکه در شش اینچی بینی شما قرار بگیرد. سپس به‌آرامی آن را به‌جای اول بازگردانید و چشمانتان را در این پروسه روی خودکار متمرکز نگاه‌دارید. این کار را ده بار انجام دهید.

شقیقه‌هایتان را ماساژ دهید. با استفاده از نوک انگشتان شست خود با حرکتی دایره‌وار اما کوچک، بیست بار در یک‌جهت و بیست بار در جهت مخالف شقیقه‌های خود را ماساژ دهید. این کار را در قسمت میان ابروها و در پیشانی و سپس زیر هر دو چشم و در دو طرف بینی تکرار کنید.

چرت کوتاه بزنید. سرتان را عقب قرار دهید، چشمانتان را ببندید و برای سه دقیقه آرام باشید.

۳- به چشمان خود فرصت استراحت و ترمیم دهید

خواب کافی برای سلامت چشم ضروری است. خواب به چشمان شما اجازه می‌دهد تا کاملاً استراحت کرده، خود را ترمیم کنند و بهبود ببخشند. خواب ناکافی ممکن است بینایی شما را ضعیف کند بنابراین هشت ساعت خواب باکیفیت را در شب در نظر داشته باشید.

هر یک ساعت یک‌بار، در روزهای کاری به چشمان خود استراحت بدهید: به ازای هر پنجاه دقیقه کار با کامپیوتر و یا مطالعه، ده دقیقه به چشمان خود استراحت دهید. اگر چشمان شما به‌شدت احساس خستگی می‌کنند، دراز بکشید و قطعات خنک خیار را بر روی پلک های خود قرار دهید.

 

 منبع: womandailytips, steptohealth, doctoroz

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۳۸)
Mohammadni
Mohammadni
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۹

Gooooood

pedram28
pedram28
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰

تشکر

آوا
۰۵:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰

مقاله بسیار مفید و خوبی است،تشکر از بنیتا

اردلان
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۹

جالب بود مرسی

آوا
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲

ممنون مفید بود