بیماری هایی که در استخر به کمین نشسته اند/ گفت‌وگوی بنیتا با متخصص زنان

آیا بیماری‌های مقاربتی دراستخر منتقل می‌شوند؟ چه اقداماتی پیش از شنا کردن ضروری است؟ از کجا بفهمیم آب استخر آلوده است؟ اگر می‌خواهید پاسخ این پرسش‌ها را بدانید گفت‌وگوی بنیتا با دکتر لادن سیفی متخصص زنان را از دست ندهید.
بیماری هایی که در استخر به کمین نشسته اند/ گفت‌وگوی بنیتا با متخصص زنان

با شروع فصل گرما بازار استخرها بیش از گذشته داغ می‌شود واغلب افراد تمایل دارند در این روزهای گرم، شنا را به عنوان فعالیت تفریحی وسرگرم کننده انتخاب کنند؛ اگرچه  شنا کردن یکی از بهترین ومفرح‌ترین ورزش‌ها است اما اگر استخر مناسبی به لحاظ رعایت نکات بهداشتی برای انجام این فعالیت انتخاب نشود می‌تواند عوارض ناگواری بر سلامت افراد به ویژه خانم‌ها به همراه آورد. از آن‌جا که بدن خانم‌ها به شدت در مقابل باکتری‌ها ومیکروب‌های موجود در آب حساس است رعایت نکات مراقبتی در مراجعه به استخرهای شنا بسیار حائز اهمیت است. بنیتا در گفت‌وگویی با دکتر لادن سیفی، متخصص زنان، زایمان و نازایی به بررسی بیماری‌هایی پرداخته که از طریق آب آلوده‌ی استخرها، زنان ودختران را مبتلا می‌کند.

 مشکلات زنان در استخر

 

خانوم دکتر، چه بیماری‌هایی از طریق آب آلوده استخر زنان را تهدید می‌کند؟

به طور کلی عفونت‌های دستگاه تناسلی به دو قسمت تقسیم می‌شوند؛ یک دسته عفونت‌هایی هستند که به طور اختصاصی از طریق مقاربت ایجاد می‌شوند. این سری از بیماری‌ها  به طور نمونه شامل سوزاک، سیفیلیس، پاپیلوما ویروس و.. هستند که در بیشتر موارد فقط از راه جنسی منتقل می‌شوند. یک سری از بیماری‌ها هم وجود دارند که هم می‌توانند از طریق جنسی وهم از طرق دیگر منتقل شوند؛ به عنوان مثال عفونت قارچی واژن عفونتی است که در افرادی هم که ارتباط جنسی ندارند، مشاهده می‌شود و یا بیماری جلدی به نام مولسکوم نیاز به تماس مستقیم پوستی دارد این تماس پوستی می‌تواند از راه مقاربت باشد و یا از راه غیرمقاربتی. یعنی با استفاده از وسائل و یا حوله آلوده منتقل شود. بنابراین بیماری‌هایی که تنها از راه مقاربت منتقل می‌شوند آب استخر هیچ تهدیدی برای افراد نخواهد بود و در موارد غیرمقاربتی می‌تواند تأثیراتی داشته باشد به این صورت که زنان با مراجعه به استخرها امکان ابتلا به عفونت‌های قارچی را دارند.

 

این عفونت‌های قارچی به چه صورت وارد بدن می‌شوند؟

قارچی که به صورت طبیعی و هم‌زیست در واژن خانم‌ها وجود دارد، درمحیطی که ایمنی پایین بیاید ویا تغییر پی اچ ایجاد شود و یا گرم و مرطوب باشد، شانس رشد می‌یابد. اگر خانمی به استخر مراجعه می‌کند و از لوازم شخصی استفاده نکند و یا با لباس خیس از استخر بیرون بیاید یعنی مایو را تعویض نکند شرایط برای رشد قارچ مهیا می‌شود. بنابراین خود استخر به تنهایی عاملی برای ابتلای عفونت‌های زنانه نیست وشرایطی که فرد فراهم می‌کند زمینه‌ساز این حالت است.  

 

 

اغلب افرادی که به استخر مراجعه می‌کنند درخصوص ابتلا به بیماری‌های مقاربتی احساس نگرانی می‌کنند. آیا این امکان وجود دارد؟

نوعی از بیماری مقاربتی که از طریق ویروسی به نام پاپیلوما وارد بدن می‌شود و در نهایت نوعی از سرطان را ایجاد می‌کند تنها از طریق مقاربت به هر صورت آن منتقل می‌شود ومعمولا در افرادی که نقص ایمنی دارند تبدیل به سرطان دهانه‌ی رحم می‌شود. در افرادی که شریک‌های جنسی متعدد دارند چه خانوم و چه آقا ممکن است به وجود بیاید. کشیدن سیگار، مردان ختنه نشده از عواملی است که خطر ابتلا را افزایش می‌دهد. درحقیقت عامل ابتلا به سرطان دهانه‌ی رحم، رفتار جنسی پرخطر چه برای زن و چه برای مرد است و آب استخر راه انتقالی برای این بیماری نیست. عفونت‌هایی مانند مولسکوم که در حقیقت یک عفونت ویروسی از خانواده ویروس آبله مرغان است ممکن است با استفاده از وسایل عمومی استخر مثل حوله، مایو، لیف منتقل شود و یا از طریق تماس پوستی مستقیم منتقل شود.

عفونت مقاربتی دیگری در واژن به نام تریکوموناواژینالیسم وجود دارد که نوعی انگل مژک دار است. این انگل به طور زنده در آب استخر و وسایل پیدا شده است ولی راه انتقال از راه آب استخر گزارش نشده است واین هم تنها از راه مقاربت منتقل می‌شود وممکن است شریک جنسی به ظاهر علامتی نداشته باشد یعنی در مرحله‌ی ریزش ویروس باشد و شریک جنسی خود را مبتلا کند.

 

خانم دکتر آب استخر آیا تأثیری بر اندام تناسلی زنان دارد؟

آب استخر به دلیل وجود کلر ممکن است موجب تحریک پوستی ناحیه‌ی تناسلی شود همان‌طور که در مخاط چشم ایجاد تحریک می‌کند.این تحریک به صورت خارش در هر قسمت از پوست ومخاط خود را نشان می‌دهد. در مخاط چشم قرمزی ایجاد می‌کند و در مخاط تناسلی قرمزی وخارش به وجود می‌آید. اگر این حد از کلر با شست‌وشو از بین نرود و ناحیه دچار تحریک شود می‌تواند دفاع پوستی ناحیه‌ی تحریک شده را به هم زده و بدن را  برای ابتلا به یک سری از بیماری‌ها آماده کند.

 

آیا خانوم‌ها در زمان قاعدگی می‌توانند از استخر استفاده کنند؟

 خانم‌ها در زمان قاعدگی می‌توانند از استخر استفاده کنند معمولا در زمانی که خون ریزی کم است خانم‌ها این تمایل را دارند و اگر استخر شخصی باشد با خون‌ریزی زیاد هم می‌توان به استخر رفت و مشکلی وجود ندارد. معمولا  در این زمان از تامپون داخل واژن باید استفاده کرد واگر فردی بیش از ۴ ساعت در آب بود باید این تامپون تعویض شود.

 

چه توصیه‌ای برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های زنانه دراستخر دارید؟

استفاده از وسایل شخصی، اولین مسأله‌ای است که خانم‌ها باید به آن توجه کنند. دومین نکته‌ این است که بلافاصله پس از خروج از آب بعد از استحمام خود را خشک کنند و به هیچ عنوان با بدن خیس لباس نپوشند. با مایوی خیس از استخر به منزل نروند زیرا در همین مدت زمان هم امکان رشد میکروب‌های قارچی وجود دارد و زمینه‌ی تحریک واژن فراهم می‌شود.

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۹۰)
pedram28
pedram28
۱۹:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۴

مرسی

gelare67
gelare67
۰۰:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۷

مممون

gelare67
gelare67
۲۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۶

بالاخره نمیشه گفت همه این موارد رو.میدونن و رعایت میکنن!!!!خیلی ها اهمیت نمیدن اصلا نمیدونن!!!

gelare67
gelare67
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۶

یعنی استخر نریم بهتره؟

آیدا
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۶

ممنون از مقاله خوبتون