آداب شب های قدر در شهرهای مختلف سرزمین ایران

در گوشه گوشه‌ی کشور، اقوام گوناگون ایرانی برای شب‌های قدر مراسم ویژه‌ای دارند. اقوامی مثل کردها و لرها و ترکمن‌ها و ... علاوه بر خواندن ادعیه‌ی این ماه و مناجات، رسوم دیگری مثل پختن نان و حلوا نیز دارند.
آداب شب های قدر در شهرهای مختلف سرزمین ایران

روزه‌ی ماه رمضان از مهم‌ترین ویژگی‌های دین اسلام است و تمام مسلمانان با هر مذهب و شاخه‌ای، این ماه را گرامی می‌دارند. ماه رمضان با آئین‌ها و رسوم هر منطقه‌ای درهم آمیخته است. این امر را در کشورمان به دلیل پراکندگی و تنوع قومی و مذهبی به راحتی می‌توانیم مشاهده کنیم. اما نقطه‌ی اوج و عطف ماه رمضان شب‌های قدر است که هر مسلمانی با هر مذهبی سعی در بهره گرفتن بیشتر از آن دارد. در این شب‌ها علاوه بر دعا و نیایش، رسوم جالبی نیز می‌توانیم مشاهده کنیم. با بنیتا همراه باشید تا نگاهی بیندازیم به برخی مراسم خاص شب قدر در مناطق مختلف کشورمان.

کردستان

مراسم شب قدر در سنندج

ابتدا از دیار کردستان و مردمان سخت‌کوشش شروع می‌کنیم. در کردستان در این شب‌ها مراسمی چون اعتکاف، جشن نزول قرآن، نذر و نیز عزاداری برای شهادت امیرالمومنین (ع) برگزار می‌شود. همچنین در شب و بیست و هفتم و به مناسبت هفتمین روز شهادت امام علی، زنان کرد انواع نان‌های سنتی را می‌پزند.

لرستان

مراسم شب قدر در لرستان

مردم لرستان تقریبا برای هر موضوعی مراسمی خاص دارند. برای ماه رمضان هم مردمان خونگرم لرستان رسوم خاصی دارند. در وز بیست و یکم ماه رمضان آنها به سوگ امیرالمومنین می‌نشینند. مبلغان دینی که در این ایام به نقاط مختلف استان اعزام مى‏‌گردد، در خانه‌ یکی از مردم و اهالى منطقه سکنى مى‏‌گزیند و تا پایان ماه مبارک مى‌بایستى در همان منزل ساکن باشند. همزمان با شب بیست و یکم ماه رمضان و شهادت امام علی(ع) زنان لر اقدام به پختن حلوایی نذری می‌کنند که در گویش لری به آن «حلوای بیس و یه کم» می‌گویند. مردم لرستان عقیده‌ی جالبی دارند. آنها معتقدند افطار کردن با این حلوا ثواب بسیاری دارد. همچنین مقداری از این حلوا را تا روز عید فطر نگه می‌دارند و در اولین صبحانه ماه شوال مصرف می‌خورند. آن‌ها معتقدند این حلوا مقدس و خوش‌یمن است.

ترکمن‌

مراسم شب قدر در میان ترکمن ها

ترکمن‌ها رسم جالبی دارند. آنها برای شب بیست و هفتم رمضان سفره‌های خاصی می‌چینند و برای پذیرایی از مهمانان آماده می‌شوند. ترکمن‌ها این شب را «قدر گیجه» می نامند. ترکمن‌ها این شب را بسیار مبارک می‌دانند و برای خانواده‌هایی که قرار است در آنها ازدواجی صورت گیرد، شیرینی می‌برند. علاوه بر آن به اعتقاد ترکمن‌ها حضرت خضر (ع) بر کسانی ظاهر می‌شود که نیکوکار هستند، پس گروهی که خود را مستحق زیارت آن حضرت می‌دانند تا وقت سحری به دیدار اقوام و دوستان می‌روند تا شاید بخت بیدار دیدار آن یار آشنا را بشارت دهد.

یزد

شب قدر در یزد

یزدی‌ها در گذشته مراسم بسیار جالبی داشتند. آن‌ها در شب‌های قدر ابتدا غسل می‌کردند و احیا می‌گرفتند. سپس زمانی که مرحوم صدوقی در مسجد حظیره نمازهای صد رکعتی را می‌خواند و بسیاری از مردم با اقتدای به ایشان، صد رکعت از نمازهای قضا شده را بدون وقفه می‌خواندند.

در برخی مساجد یزد تسبیح‌هایی با هزار دانه وجود داشت که ختم یا علی می‌گذاشتند و قبل از آن نماز مخصوصی را در چهار شب جمعه می‌خواندند. اشعاری هم در این شب‌ها خوانده می‌شد و گویا هنوز هم در برخی مناطق خوانده می‌شود. مثلا: «یا اله‌العالمین در باز کن، یا امیرالمؤمنین در باز کن، مشکلی افتاده در کار من، با دو انگشت یدالله باز کن» و یا «سرکوه بلند فریاد کردم، امیرالمؤمنین را یاد کردم، امیرالمؤمنین ای شاه مردان، دل ناشاد ما ر شاد گردان».

سمنان

مراسم شب قدر در سمنان

اهالی استان سمنان هم پس از افطار در مسجد محل خود حضور یافته و با خواندن قرآن و دعاهای جوشن کبیر، مجیر، افتتاح و ذکر مصیبت شب‌زنده‌داری را شروع می‌کنند. از جمله رسوم خاص مردم این استان توزیع خرما، انواع نان محلی، شله‌زرد و غیره بین عزاداران است.

رسم جالب دیگری هم در برخی نقاط سمنان وجود دارد. زنان و مردان در شب‌های قدر هم‌زمان با خواندن هر بند از دعای جوشن کبیر بر روی ظرفی از قند، نبات، نقل و یا خرما دمیده و خوردن آن را به نیت شفا و تبرک توصیه می‌کنند؛ همچنین گره زدن بر روی نخ به هنگام خواندن دعای جوشن کبیر پس از قرائت هر بند از دعا توسط برخی از زنان مرسوم است.

منبع:

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۴۳۶)
fatemeh8645
fatemeh8645
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۴

خوب بود

saeedeh12
saeedeh12
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۲

خدا قبول کنه

اقاجانی
اقاجانی
۲۳:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸

اطلاعات خوبي بود سپاس

سارا
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸

قبول باشه

Rohit
Rohit
۰۷:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۷

خیلی خوب برگزار میشه.