چطور تبدیل به رهبری شویم که همه به ما احترام بگذارند؟

رهبری سازمان‌ها و شرکت‌های امروزی با گذشته بسیار تفاوت پیدا کرده است. در ادامه با تکنیک‌هایی آشنا خواهید شد که سبب می‌شوند احترام کارکنان شرکت را بدست آورید.
چطور تبدیل به رهبری شویم که همه به ما احترام بگذارند؟

دورانی که مدیران شرکت را رئیس خطاب می‌کردند به سر آمده است. این روزها روسا سعی می‌کنند نقش رهبر و مدیر سازمان را بازی کنند و دوشادوش کارکنان به حل کردن مسائل روزمره بپردازند. اما چطور می‌شود احترام کارکنان‌ خود را بدست آوریم؟ منظورم احترامی که آنها به جایگاه مدیر به عنوان شخصی که پای چک حقوق‌تان را امضاء می‌کند نیست.

یک رهبر واقعی راه‌های ارتباطی با اعضای شرکت را باز می‌گذارد

ایده درهای باز برای مدیران فقط یک جمله لوکس نیست که در مجلات موفقیت آن را می‌خوانید بلکه این یک استراتژی ضروری است تا کیفیت ارتباطی خود را با کارمندان شرکت بالا ببرید. تحقیقات نشان داده‌اند زمانی که کارمندان می‌توانند نگرانی‌های خود را به صورت آزادانه مطرح کنند سازمان‌ها شاهد افزایش کارایی هستند. 

متاسفانه اگر کارمندان تحت نظر مدیری کار کنند که ترس از صحبت کردن را القاء می‌کند کارمندان راهی برای توجیه این سکوت خود پیدا می‌کنند. اگر در اداره، صندوق‌های را گذاشته‌اید تا افراد به صورت ناشناس پیام خود را به شما برسانند به نظر شما این باعث نمی‌شود تا ایده آزادانه صحبت کردن زیر سوال برود؟

به تیم خود نشان بدهید که شما هم انسان هستید

چراغ

اینکه مرتکب اشتباه شوید ۱۰۰ درصد طبیعی است. شما انسان هستید. وقتی متوجه اشتباه می‌شوید اعتراف به اشتباه هم کار درستی است. وقتی اعتراف به اشتباه می‌کنید باعث نمی‌شود تا ضعیف به نظر برسید یا نشانه عدم شایستگی در جایگاه مدیریت نیست. این موضوع به تیم نشان‌ می‌دهد که چقدر شما قدرتمند هستید و به شما اعتماد می‌کنند.

تیمی را بسازید که از شما و خودشان شکایت می‌کنند. همه چیز را خودتان انجام ندهید. اجازه بدهید تیم خودش پروژه‌ها را جلو ببرد. این موضوع باعث می‌شود تیم‌تان احساس ارزشمند بودن کند. اما همیشه پشتیبان آنها باشید. 

همیشه عدالت را رعایت کنید

هر شرکتی یک سری سیاست دارد و دلیلی وجود دارد که به آنها قانون می‌گویند نه پیشنهاد. در کنار هم به عنوان هم‌تیمی کار کردن و احترام به یکدیگر گذاشتن مهم است البته احترام به قوانین نیز ضروری است. به عنوان رهبر اگر متوجه می‌شوید که قوانین رعایت نمی‌شوند وظیفه شما این است که جلوی تبدیل شدن آن به یک عادت را بگیرید.

به طور کلی عمل از حرف قوی‌تر است و این موضوع توسط یک رهبر ایجاد می‌شود. مدیران زیادی هستند که کلی سر و صدا می‌کنند اما از داخل خالی هستند. رهبری که کارمندان به او احترام می‌گذارند فردی است که به اصول اخلاقی و قوانین کاری شرکت پایبند است. آنها خودشان تبدیل به الگو می‌شوند. 

رفاقت و حرفه‌ای بودن را از هم جدا کنید

رهبر

وقتی خود را به عنوان یک مدیر یا رهبر در نظر می‌گیرید ممکن است گفتگوهای معمولی با اعضای تیم داشته باشید. این راه خوبی برای ایجاد اعتماد است. اما مهم است که بدانید چه زمانی رفاقت و حرفه‌ای بودن را از هم جدا کنید. اگر یک کارمند کار اشتباهی را انجام می‌دهد نباید جلوی همکاران دیگر شروع به صحبت کنید. بدانید که چه موقع باید مکالمات خود را پشت درهای بسته انجام بدهید.

استعداد‌های کارمندان را تشخیص و از آنها حمایت می‌کنند

رهبرانی که به آنها احترام گذاشته می‌شود مرتب در این فکر هستند که کیفیت کاری دیگران را بهبود ببخشند. شما باید فردی که در شرکت ۱۰۰ درصد توان خود را می‌گذارد شناسایی کنید. در ادامه باید آنها را از تجربه خود بهره‌مند سازید و راه موفقیت درازمدت آنها را هموار کنید.

قابل اعتماد و موثق باشید

رهبر

وقتی از تیم خود می‌خواهید که کاری را انجام بدهند به آنها دلیلش را توضیح بدهید. بگویید که به دنبال به دست آوردن چه نتایجی هستید. وقتی طرحی را مطرح می‌کنید آن را با واقعیت‌‌ها، مثال‌ها و آمار پشتیبانی کنید. انتظار نداشته باشید وقتی حرف خود را ثابت نکرده‌اید آنها به شما اعتماد کنند. وقتی قدرت و جذبه لازم را پیدا کردید آنها بدون نگاه کردن به حقایق حرف شما را باور می‌کنند. اما اگر هنوز در حال ایجاد این اعتماد هستید باید آن را به دست آورید.

موفقیت  را با کارمندان خود شریک شوید

وقتی که شما به موفقیت می‌رسید خودتان هم می‌دانید که این به خاطر شما نیست. البته که شما نقش بزرگی در فرایند کار داشته‌اید اما نمی‌توانید همه اعتبار را به اسم خودتان بزنید. یک تیم پشت کار بوده است. اگر تلاش کنید که تمام اعتبار کسب شده از موفقیت‌ها را به نام خود بزنید احترام و اعتبار خود به عنوان رهبر را از دست می‌دهید. یک رهبر مورد اعتماد همیشه صحنه را با بقیه شریک می‌شود.

این رفتار ناشی از فروتنی نه تنها برای موفقیت‌ها مهم است بلکه در کارهای روزمره نیز مهم است. وقتی در یک جلسه قرار دارید تا جای ممکن از خودتان کمتر صحبت کنید. هر یک از اعضای تیم را در بحث شرکت بدهید.

شجاعت خود را نشان بدهید

رهبر

همه مدیران و رهبران گاهگاهی ترس سراغ‌شان می‌آید. اما رهبران الهام‌بخش در همین شرایط هم رو به جلو حرکت می‌کنند و از خود شجاعت نشان می‌دهند.

مارک تواین می‌گوید: «شجاعت مقاومت در برابر ترس است، تسلط بر ترس به معنای نبود ترس نیست.» رهبران بزرگ راهی برای برداشت انرژی تولید شده از ترس را پیدا می‌کنند و از آن به عنوان وسیله‌ای برای حرکت سازمان رو به جلو استفاده می‌کنند. آنها از خود شجاعت نشان می‌دهند و الهام‌بخش اطرافیان خود می‌شوند.

منبع: lifehack، forbes، yourtrainingedge، businessinsider

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۴۴)
آرمین
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۶

ممنون مطلب مفید و کارآمد با ایده های الهام بخشی بود.

Hosein2011
Hosein2011
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱

مفید و تاثیر گذار بود

sina1311
sina1311
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۷

عالی بود،ممنون

saeedeh12
saeedeh12
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۵

بسیار عالی

sina1311
sina1311
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۱

ممنون از مقاله خوبتون