چگونه سیزده به در را بدون باقی گذاشتن ردپایی در طبیعت بگذرانیم

سیزده به در، همه ساله پیوند ما را با طبیعت و مناظر جذابش تجدید می کند اما این سفر به طبیعت با حفاظت از زیبایی آن لذتی دو چندان می یابد.

چگونه سیزده به در را بدون باقی گذاشتن ردپایی در طبیعت بگذرانیم

خاطره‌انگیزترین روز در بین ایام عید روز آخر آن یا همان سیزده به در است که همراه خانواده و دوستان در طبیعت و آرامش آن سپری می‌شود. اما رسیدن به این آرامش در طبیعت و حفظ آن برای سال‌های آتی و سیزده به درهای بعدی، به رفتار ما با طبیعت بستگی دارد. برای همه‌ پیش آمده که دیدن زباله‌های انباشته‌شده در طبیعت همان حس حضور در شهری آلوده را ایجاد کرده و لذت آن را به‌مراتب کاهش داده است. برای تغییر این شرایط و ندیدن مجدد چنین صحنه‌هایی بهتر است از خودمان آغاز کنیم و نکات مربوط به تفرج در طبیعت را مدنظر قرار دهیم تا سالیان سال خودمان و نسل‌های بعدی‌مان بتوانند از این مناظر لذت ببرند.

از طبیعت بهاری حفاظت کنیم

حفاظت از طبیعت فقط با نریختن زباله میسر نمی‌شود. با رعایت نکاتی ظریف و آسان در سفر خود این طبیعت زیبا و سرسبز برای ما و همچنین دیگران همچنان بکر و دوست‌داشتنی می‌ماند و مأمنی برای فرار از دود و دم و سروصدای شهر خواهد بود. امروز در بنیتا به مناسبت از راه رسیدن سیزده به در، نکاتی را که در حفظ پاکیزگی طبیعت مؤثرند در اختیارتان می‌گذاریم تا  این روز به‌یادماندنی در سال‌های آتی نیز به زیبایی همیشه برگزار شود.

۱- برنامه‌ریزی کنیم

برنامه‌ریزی کنیم

چند روز پیش از سیزدهم فروردین با در نظر گرفتن مشخصات محلی که برای گذراندن این روز در نظر دارید وسایل لازم را تهیه کنید. قوانینی که در تعدادی از مناطق حفاظت‌شده وضع می‌شود بر اساس حوادث پیشین بوده و رعایت آن‌ها الزامی است. مطمئن شوید وسایل لازم از قبیل پک‌های زیپ‌دار و کیسه‌ی زباله برای دورریزها را به همراه داشته باشید. سعی کنید وسایلی که همراه خود می‌برید تا حد امکان سبک باشد و پاکیزگی طبیعت و آسایش سایر مسافران را نیز در نظر بگیرید.

۲- رد پای خود را در طبیعت به حداقل برسانیم

رد پای خود را در طبیعت به حداقل برسانیم

اگر در جستجوی طبیعتی بکر هستید فراموش نکنید کمترین کاری که در ازای بهره‌ای که از آن بردید می‌توانید انجام دهید بکر باقی گذاشتن آن برای سفرهای بعدی خود و دیگر مسافران است. از راه‌های از پیش ایجادشده در مسیر قدم بردارید و میانبر نزنید. اگر به ناحیه‌ای که در آن بارندگی هست می‌روید از کفش‌های ضدآب و مناسب استفاده کنید و سعی نکنید از اطراف گل‌ولای قدم بردارید. این کار ناحیه‌ای که در آن آب و گل‌ولای جمع می‌شود را بزرگ‌تر می‌کند. اگر ناحیه‌ای بکر را انتخاب کرده‌اید که مسیری مشخص‌شده در آن نیست سعی کنید روی سطوح خشک و سنگ‌ها حرکت کنید تا کمترین ردپا از تردد انسان را از خود به جا بگذارید و از حرکت روی سطوح حساس و شکننده که ترمیم زمان‌بری در طبیعت دارند خودداری کنید.

۳- رعایت روش‌های مناسب دفع زباله را فراموش نکنیم

رعایت روش‌های مناسب دفع زباله را فراموش نکنیم

Credit: Thestar.com

اگر فراموش‌کارید، قبل از اتراق از منطقه‌ای که در آن کمپ می‌زنید عکس بگیرید و با خود عهد کنید زمانی که آن محل را ترک می‌کنید مانند زمانی باشد که آن را یافته بودید و هیچ‌چیز جا نماند. زباله‌های خود را دفن نکنید چون حیوانات آن‌ها را بیرون می‌آورند. برخلاف باور عموم وسایل پلاستیکی و فویل‌های فلزی به‌طور کامل نمی‌سوزند پس حتماً آن‌ها را همراه خود ببرید. اگر در زمان رفت‌وبرگشت به زباله‌های مسافران دیگر برخوردید آن‌ها را نیز همراه خود ببرید، نگذارید سهل‌انگاری دیگران منظره‌ی موردعلاقه‌تان را مخدوش کند.

۴-با زباله‌های غیر قابل جمع‌آوری چه کنیم

با زباله‌های غیر قابل جمع‌آوری چه کنیم

 

فضولات انسانی را حداقل شصت متر دورتر از منابع آب، راه‌ها و مناطق مناسب کمپ در سوراخی با حداقل عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر و پس از اندکی هم زدن با چوبی که برای دفن شدن به اندازه‌ی کافی کوتاه است دفن کنید تا  در کمترین زمان ممکن تجزیه شوند. از دفن وسایل بهداشتی و پلاستیکی جدا خودداری کنید.

برای شستن ظرف‌ها نیز مکانی شصت متر دورتر از منابع آب و مناطق مخصوص کمپ انتخاب کنید و باقی‌مانده‌ی غذای داخل ظروف را دور نریزید، این کار باعث جذب حیوانات و حشرات می‌شود. بهتر است باقی‌مانده‌ی غذا را همراه با زباله‌های قابل انتقال با خود ببرید. از استفاده و جا گذاشتن هرگونه اثری از موادی شوینده و صابون‌ها خودداری کنید و اگر ناچار به استفاده از آن هستید قانون شصت متر فاصله از منابع آب را حتماً رعایت کنید.

۵- یادگاری نبریم

یادگاری نبریم

فراموش نکنید که طبیعت بکر آن است که یافتنی است و ساختنی نیست. اگر از دیدن سنگی، پر پرنده‌ای و یا شکل شاخه‌ای خشکیده و منظره‌ای که ساخته لذت برده‌اید آن را همراه خود به خانه نبرید. بگذارید طبیعت آن‌چنان که هست بکر و دست‌نخورده باقی بماند و این منظره‌ی زیبا را با دیگر بازدیدکنندگان شریک شوید.

۶- استفاده از آتش و جا گذاشتن اثر آن را به حداقل برسانیم

استفاده از آتش و جا گذاشتن اثر آن را به حداقل برسانیم

بهتر است برای پخت و گرم کردن غذا به‌جای آتش از اجاق‌های مسافرتی استفاده کنیم. این اجاق‌ها کمترین اثر را در طبیعت از خود به ‌جا می‌گذراند و بسیار سریع‌تر غذا را گرم می‌کنند. برای روشن کردن محیط در شب از چراغ‌های شمعی استفاده کنید و اگر از شمع معمولی استفاده کردید موم به‌جا مانده از آن را حتماً جمع‌آوری کنید. تبر و اره همراه خود نبرید و از بریدن شاخه‌های درختان، چه مرده و چه سرسبز خودداری کنید و از شاخه‌های ریز و کوچکی که روی زمین هستند برای روشن کردن آتش استفاده کنید تا کامل بسوزند و خاکستری قابل تجزیه از خود به جای بگذارند. تا حد امکان آتش کوچکی روشن کنید و برای حصاربندی آن از سنگ‌هایی که در طبیعت هستند استفاده نکنید. سال‌ها زمان لازم است تا اثر دوده از روی این سنگ‌ها پاک شود. اگر پیش از شما آثار دوده و خاکستر آتش در ناحیه‌ای وجود دارد از همان منطقه برای روشن کردن آتش استفاده کنید. در پایان روز و زمانی که محل را ترک می‌کنید مطمئن شوید آتش به‌طور کامل خاموش شده است.

۷- به حیوانات غذا ندهیم

به حیوانات غذا ندهیم

غذا دادن به حیوانات در طبیعت باعث ایجاد عادت به غذای انسان در آن‌ها می‌شود و ممکن است اقدام به دزدیدن غذا از سایر مسافران کنند و در معرض خطر قرار گیرند. اگر متوجه حضور حیوانات در اطراف خود شدید از فاصله‌ی دور نظاره‌گر باشید و به آن‌ها نزدیک نشوید. فراموش نکنید طبیعت منزل آن‌هاست.

۸-آرامش طبیعت را به هم نزنیم

آرامش طبیعت را به هم نزنیم

 

با کمپ زدن دورتر از سایر مسافران و ایجاد کمترین آلودگی صوتی، محیطی دلپذیر برای خود و دیگران بسازیم. با پخش موسیقی و رادیو با صدای بلند علاوه بر آزار دیگر بازدیدکنندگان، حیوانات را نیز می‌ترسانیم. سیزده به در روز گوش سپردن به صدای دل‌نشین طبیعت در سکوت و آرامش همراه با خانواده است. 

منبع: backcountryattitude

 

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۱۹)
phenomenal
phenomenal
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶

ممنون خیلی مفید بود

Rohit
Rohit
۰۶:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵

واقعا بعضی جاها تو سیزده بدر گند میزنن به طبیعت.

Sonia shojaei
Sonia shojaei
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۳

کاش این فرهنگ جا بیافته

میلاو
میلاو
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۱

با تشکر

pani66
pani66
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۰

همه باید مراقب محیط زیست باشن .
مرسی