نظريه هاي مرتبط با مد

مد را وسیله ای برای اینکه افراد نشان دهند ثروتمند و با شخصیت و یا دارای اندیشه های به خصوصی هستند می داند

نظريه هاي مرتبط با مد

تورشتایم وبلن:

مد را وسیله ای برای این که افراد نشان دهند ثروتمند و با شخصیت و یا دارای اندیشه های به خصوصی هستند می‌داند : لذا به محض اینکه مدی در جامعه گسترده باشد، اشراف زادگان و ثروتمندان به سراغ این مد جدید می روند چرا که مد قدیمی دیگر آنها را از طبقات دیگر جامعه متمایز نمی کند.

وبلن معتقد است كه حرمت نفس ،همان بازتاب حرمتي است كه ديگران براي انسان قائل مي شوند.در نتيجه به خاطر عدم توفيق در كوشش هاي رقابت آميز موردپسند جامعه، چنين حرمتي را بدست نياورد، از فقدان حرمت نفس رنج خواهد برد.(ماركوزه ،1382: 361)

در يك فرهنگ رقابتي كه انسانها ارزش هايشان را در مقايسه با ارزش ديگران مي سنجند ،هر كسي پيوسته در تكاپوي آن است كه از همسايگانش پيشي گيرد وتب چشم هم چشمي همگان را فرا گيرد.و به عقيده وي، آداب و شيوه هاي زندگي اشراف منشانه با ضابطه ي تن آسايي و مصرف چشمگير سازگاري دارد.مصرف چشمگير كالاهاي گران قيمت ،وسيله كسب آبرومندي براي نجيب زادگان همراه با نجيب زادگي ،تن آسايي را به ارث مي برد.طبقه مرفه يا تن آساي ،ابتدا از طريق كسب مال و ثروت تشكيل شده ثروت بيشتر ،قدرت خريد بيشتر را براي اين طبقه به همراه مي آورد.داشتن ثروت اگر چه منبع منزلت بوده است ليكن نشان دادن اين ثروت افتخارآميز است. وبلن پديده مد را نيز به كمك انگيزش اجتماعي رفتار و رقابت آميز تبيين مي كرد.مد مختص به طبقه ي بالايي است كه ميخواهد نشان دهد براي كسب در آمد مجبور به كار كردن نيست .طبقات بالاتر نيز همواره براي حفظ موقعيت خود صور جديد تري از الگوهاي مصرف مي آفرينند. به روز بودن معياري است كه طبقه مرفه براي باز توليد جايگاه مسلط خود تعريف مي كند.

شيك پوشي صرفا پيروي از مد است كه با پرهيز از كارهاي دشوار هماهنگي دارد و تنها نشانه تفاخر است. اين طبقه مرفه است كه معيارهاي زيبايي شناسي را مغلوب معيارهاي مادي كرده است. 

 

 مارکس: 

گروه مرجع به عنوان ابزاری که ما را در تصمیم گیری یاری می کند. می تواند نقش مهمی در زندگی ما ایفا کند. بدیهی است که عموماً ما به مقایسه ابعاد مطلوب می پردازیم، از این رو تلاش می کنیم تا برای کسب پایگاه شبیه پایگاه مطلوب را در خود احیا کنیم و همیشه گروهی را به عنوان گروه مرجع در نظر داشته باشیم. این گروه مرجع معیار مقایسه ما می باشد. «مارکس» می گوید بسیاری از لباس هایی که ما می پوشیم در ابتدا توسط هنرپیشگان و ورزشکاران پوشیده شده، سپس به بازار عرضه می گردد و چون همین طرح توسط آنها پوشیده شده مردم آنها را خریداری می کنند. 

گئوری زیمل: 

جامعه شناس آلمانی مد و مدسازی را فرآیندی می داند که بر اثر کشمکش میان طباق متضاد و بر سر دستیابی به منابع بیشتر با تکیه بر فراگرد تمایز حاصل می شود. به اعتقاد وی مد صورتی از تقلید و بنابراین صورتی از تشخیص اجتماعی است. وی در عین حال ضمن دگرگونی مستمر خود یک زمان را از زمان دیگر و یک قشر اجتماعی را از یک قشر دیگر متمایز می کند. مواردی که مربوط به یک طبقه اجتماعی است متحد کرد. و آنها را از دیگران مجزا می کند. 

در نتیجه این انتخاب است که مد به وجود می آید و هنگامی که تودۀ مردم در تلاش برای از میان بردن تفاوت های ظاهری در طبقۀ اجتماعی از آن تقلید کنند. این مد را به خاطر یک شیوۀ مردم پسند جدید رها می سازند. خصوصیات واقعی مد ایجاب می کند که در یک موقع به وسیلۀ بخشی از یک گروه معین، یعنی اکثریت عظیمی که صرفاً در مسیر پذیرش آنها هستند به مرحله اجرا درآید. به مجرد اینکه به یک نمونه از مد مورد قبول عام قرار گرفت دیگر از آن به صورت مد سخن نمی گوییم، هنگامی که مد گسترش یافته و عمومیت پیدا کند به تدریج به پایان خود نزدیک شده و نابود می گردد.

 

هربرت اسپنسر:

 خاطر نشان می سازد که مد یکی از خصایص همرنگی با جماعت است که سعی می کند مردم را با همدیگر همرنگ نماید. او معتقد است مد برعکس تشریفات، موجب شباهت به اشخاص طبقه بالاتر می شود، در واقع نوعی تقلید ناشی از رقابت است در برابر تقلید ناشی از پسند و ستایش. 

 

جورج زيمل :

مد ميل همرنگي با ديگران را ارضاء مي كند و هم ميل به متمايز بودن از ديگران را. فرد با پيروي از مد هم خود را متفاوت و بديع  احساس مي كند.و هم مورد تاييد اكثريتي كه مانند او رفتار مي كنند. بنابراين مد نهاد اجتماعي مهم و قابل توجهي است ميان ميل به هم رنگي با ديگران و تاييد آن و ايمني از يك سو و ميل به ممتاز بودن و تفرد و خاص بودن از سوي ديگر تعادلي مناسب به وجود مي آورد.و حادثه اي بي نظير است.

هربت بلومر:

مد بيانگر سازگاري خود انگيخته عظيمي از جمعيت كشور ها با محيط آنها است . اين فرآيند تطابق و سازگاري در دو مرحله صورت مي گيرد. 1-نوآوري 2-انتخاب در مرحله نو آوري تمامي مد هاي جديد بخاطر پذيرفته شدن بوجود مي آيند.و اين فرآيند سه كاركرد دارد :1-انتخاب ميان مدل هاي مختلف موجب انتخاب مدل هاي مناسب تر مي شود .و اين امر موجب هم شكل شدن افراد مي گردد. 2-مدل ها طي يك روند منظمي از گذشته به آينده حركت كنند. 3-احساس مشترك را مي پرواند و شكل مي دهد.

برچسب:

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۹۰)
saeedeh12
saeedeh12
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۵

عالی بود

mosayeb1374
mosayeb1374
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۳

فوق العاده بو این متن مد را وسیله ای برای اینکه افراد نشان دهند ثروتمند و با شخصیت و یا دارای اندیشه های به خصوصی هستند می داند

mosayeb1374
mosayeb1374
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۳

عالیه فوق العاده بود واقعان سپاس به خاطر چنین مقالاتی

mosayeb1374
mosayeb1374
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۳

عالیه فوق العاده بود واقعان سپاس به خاطر چنین مقالاتی

mosayeb1374
mosayeb1374
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۳

عالیه فوق العاده بود واقعان سپاس به خاطر چنین مقالاتی