چطور زمانی که انگیزه نداریم به خود انگیزه بدهیم

برای همه پیش می آید که روزهایی را بدون انگیزه سپری کنیم اما چه کار می توان انجام داد تا بتوانیم دوباره انگیزه خود را به دست آوریم؟
چطور زمانی که انگیزه نداریم به خود انگیزه بدهیم

چند بار تا حالا برای شما اتفاق افتاده که یک پروژه را با کلی انرژی و انگیزه آغاز کرده‌اید و در ادامه انگیزه و شوق اولیه را از دست داده‌اید؟

کاری که ابتدا با انگیزه زیاد شروع کرده بودید حالا خسته‌کننده به نظر می‌رسد و شما از خود می‌پرسید که چطور این پروژه را شروع کرده‌اید؟!

شاید تسلیم شوید و پروژه را رها کنید. شاید پروژه‌ای دیگر را انتخاب کنید که چالش‌های بیشتری را برای شما دارد اما دوباره همین رویداد برای شما تکرار شود!

در ادامه شما را با دلایل از دست دادن انگیزه و نحوه‌ی به دست آوردن دوباره انگیزه آشنا خواهیم کرد.

به دنبال روش‌های سریع برای به دست آوردن انگیزه نروید

گوش کردن به موسیقی‌های انگیزشی و یا مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌تواند برای مدتی شما را سر شوق بیاورد اما این راه‌حل‌ها دائمی و موثر نیستند.

اگر واقعاً می‌خواهید یاد بگیرید که چطور با انگیزه باقی بمانید باید کشف کنید که چه چیزی شما را سر شوق می‌آورد و چه چیزی نه؟! در ادامه شما را با انواع مختلف دلایل کاهش انگیزه آشنا خواهم کرد:

 

از روال عادی زندگی خود خسته شده‌اید

کوه نوردی

از اینکه هر روز یک کار را پشت سر هم انجام بدهید خسته شده‌اید. از کار و حتی محیط کاری خود خسته شده‌اید. به دنبال راهی برای پیدا کردن معنایی در پشت همه این‌ها می‌گردید. 

حس می‌کنید نمی‌توانید تغییری را ایجاد کنید

شاید شما یک پروژه را با امید و شوق زیادی شروع کرده‌اید و به دنبال این هستید که تغییری را ایجاد کنید. اگر این حس را دیگر ندارید و حس می‌کنید کاری که انجام می‌دهید بی‌معنی است زمان عمل شما فرا رسیده است.

از کاری که انجام داده‌اید راضی نیستید

امید

آیا ایده‌‌ال‌گرا هستید؟ اینکه بخواهید همه چیز را به حد کمال انجام بدهید یکی از دلایل نابودی اشتیاق است. عده‌ی زیادی هستند که به خود می‌گویند چرا به خودم زحمت بدهم و این پروژه را شروع کنم چرا که هیچ وقت کامل نخواهد بود. به جای این ما باید روی این متمرکز شویم که بهترین تلاش خود را انجام بدهیم.

استرس

آیا با برنامه کاری فشرده‌ای روبرو هستید؟ وقتی فشار کاری سبب ایجاد استرس می‌شود شما از ادامه کار دوری می‌جویید که خود یک دور باطل را شکل می‌دهد و انگیزه شما را از بین می‌برد.

مقایسه با دیگران

به خود می‌گویید: من همسن دوستم هستم اما او از من خیلی موفق‌تر است. این نوع مقایسه‌ها راه آسانی برای نابودی انگیزه در شماست. دست از تلاش برای بهتر بودن از بقیه بردارید و روی بهتر کردن خودتان تمرکز کنید. در ادامه با ترفندهایی برای حفظ انگیزه آشنا خواهید شد:

 

خودتان را به انجام دادن کارها مجبور کنید

انگیزه

ذهن هم ما عضله دارد و الگوها را به یاد می‌سپارد. با انجام دادن این کار به صورت مکرر شما برای خود قدرت اراده و نظم شخصی را ایجاد می‌کنید. فشار آوردن به خودتان برای انجام دادن کارهایی که نمی‌خواهید انجام بدهید عادتی است که باید آن را بیاموزید.

اگر هر زمان که می‌خواهید باشگاه بروید اما حالش را ندارید یا زمانی که باید جلوی خود را بگیرید تا یک شیرینی را نخورید به خود بگویید که اگر این کار را برای چند هفته انجام بدهم بالاخره یک عادت شکل می‌گیرد. در این زمان دیگر انجام دادن این کارها برای شما کاملاً عادی خواهد شد. 

هر زمان که مجبور می‌شوید خود را برای ورزش کردن قانع کنید بگویید: اگر امروز نروم فردا کار سخت‌تر هم خواهد شد. 

به دنبال پیدا کردن منابع الهام باشید

مردم عموماً می‌گویند که نمی‌توان هر روز باانگیزه باقی ماند. شما هر روز حمام می‌کنید تا تمیز باقی بمانید!

مهم نیست شما چقدر هر روز به خود انگیزه می‌دهید به آسانی می‌توانید انگیزه خود را از دست بدهید. اینترنت پر است از کتاب، ویدئوها و صداهایی که می‌توانند منابع الهام بخش شما باشند بنابراین یک بار هم که شده از آن درست استفاده کنید.

روی پاداش‌های عاطفی که دریافت می‌کنید تمرکز کنید

وقتی به خاطر فشارهای محیطی دچار ترس، استرس، تنبلی و خستگی شده‌اید تمرکز خود را روی پاداش‌های عاطفی که در صورت فشار آوردن به خود به دست می‌آورید متمرکز کنید.

احساساتی مثل: هیجان، سالم بودن، تمام کردن یک کار بزرگ و اعتماد به نفسی که بعد از مواجه شدن با ترس‌های خود به دست آورده‌اید.

موفقیت‌های خود را به صورت هفتگی دنبال کنید

بدنسازی

دنبال کردن نتایج و پیشرفت‌های شما مهم است. این تنها راهی است تا متوجه شویم آیا در مسیر درست قرار داریم یا نه. اگر ما نتوانیم به ذهن خود بقبولانیم که به این اهداف پایبند بماند چطور می‌خواهیم به آن‌ها برسیم؟!

دنبال کردن و نوشتن نتایج یکی از راه‌هایی است که بتوانیم نیروهای درونی خود را  تقویت کنیم. هر چه بیشتر به خود بگویید که چه می‌خواهید احتمال انجام دادن آن از سمت ما بیشتر هم می‌شود. 

برای خود یک پاداش در نظر بگیرید

کسی هست که از پاداش گرفتن خوشش نیاید؟

 پاداش‌ها می‌توانند شما را با انگیزه نگه‌ دارند و اگر یک پاداش بتواند ما برای ۳۰ روز با انگیزه نگه‌ دارد احتمال ایجاد شدن یک عادت دائمی خیلی بالا می‌رود. یک پاداش سالم مثل: یک لباس تازه، تعطیلات و ... را برای خود در نظر بگیرید.

یک نفر را پیدا کنید که شما را پاسخگو نگه دارد

می‌توانید از یک نفر بخواهید که نتایج و اعمال هفتگی شما را زیر نظر بگیرد. از یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود بخواهید که این کار را انجام بدهند. آنها می‌توانند منبع الهام شما بشوند. مهم است که کسی را انتخاب کنید که به او باور دارید و در موقع کوتاه آمدن شما می‌تواند جلوی شما بایستد. 

منبع: lifehack ،huffingtonpost

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۳۰)
Alireza_sayah
Alireza_sayah
۰۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷

???

aligholamiyan
aligholamiyan
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۸

دمت گرم

kianpasha
kianpasha
۰۵:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۰

لایک

kianpasha
kianpasha
۰۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۰

جالب بود

kianpasha
kianpasha
۰۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۰

مفید بود