ماه عسل، ماه عسل است؟

برنامه ماه عسل برنامه‌ی پرطرفداری است که در ماه رمضان و ساعات نزدیک به افطار از شبکه سه سیما پخش می‌شود. این برنامه موضوعی اجتماعی دارد و گفت‌وگو محور است. مهمانان هر قسمت آن افرادی هستند که تجربیات منحصر به‌فرد و معمولا تلخی داشتند. این برنامه موافقان و مخالفان زیادی دارد.
ماه عسل، ماه عسل است؟

برنامه‌ی ماه عسل، اتفاق تازه‌ای در صدا و سیمای تقریبا محافظه‌کار کشورمان بود. برنامه در ظاهر همان برنامه‌های همیشگی و کلیشه‌ای بود، ولی حرف‌ها و موضوعات جنجالی و دعوت از مهمانانی که معمولا در سطح جامعه دیده نمی‌شوند، ماه عسل را به استانداردی در تلویزیون ایران تبدیل کرد. با بنیتا همراه باشید.

ماه عسل ۹۶

ماه عسل با اسم مجری‌اش گره خورده. احسان علیخانی این برنامه را در سال ۱۳۸۶ استارت زد و خودش از آن زمان تهیه کننده و به جز ۲ قسمت، مجری این برنامه هم بود. اساس برنامه‌ی ماه عسل بر سوژه‌های خاص و جنجالی است و نیت سازندگان آن هم این است که ماه عسل با انتخاب سوژه‌هایی که حساس‌اند و مستقیم احساسات مردم را تحریک می‌کند، در واقع تلنگری بر وجدان آن‌ها بزند. مخصوصا اینکه این برنامه در ماه رمضان که احساسات دینی مردم اوج می‌گیرد و اصطلاحا خود را به خدا نزدیک‌تر می‌بینند، پخش می‌شود.

ماه عسل ۹۶

مهمانانی که در هر قسمت برنامه حاضر می‌شوند، از عادی‌ترین افراد این جامعه هستند که در سخت‌ترین و غیرعادی‌ترین شرایطی قرار گرفته‌اند که کمتر کسی در آن قرار می‌گیرد. جالب اما این‌جاست که بسیاری از مخاطبان این برنامه، حوادثی را که مهمانان از سر گذرانده‌اند را نزدیک به خود احساس می‌کنند. رمز موفقت این برنامه هم همین است. احسان علیخانی از فوتبالیست‌ها و بازیگران و سلبریتی‌ها دعوت نمی‌کند تا شیک و پیک جلوی دوربین بنشینند و لبخندهای الکی بزنند و از زندگی شخصی‌ و هزار چیز ملال آور بگویند و در نهایت هم با این توصیه که «تلاش کنید تا به نتیجه برسید»، لبخندی پهن‌تر به دوربین بزنند. ماه عسل راه خود را به دل مخاطبش باز می‌کند و به عمق جان او نفوذ می‌کند؛ از این روی که این تلنگر را به او می‌زند که نکند برای من هم چنینی چیزی یا نزدیک به چنین چیزی رخ دهد؟

ماه عسل ۹۶

این وجه مثبت ماه عسل است. اما این برنامه وجوه منفی هم دارد. اول اینکه آیا سازندگان این برنامه و در نوک کوه یخ آن، علیخانی، مختار است که در یکی از روحانی‌ترین دقایق زندگی هر فرد، این چنین با اعصاب و روان آن‌ها بازی کند؟ ماه عسل اهمیتی به اینکه ‌بینندگانش چه کسانی هستند نمی‌دهد. مجری خوش‌قیافه‌ی‌برنامه، سخت‌ترین سوالات ممکن را از تاریک‌ترن و سخت‌ترین تجربه‌های مهمانانش می‌پرسد و بی‌توجه به روان مخاطبانش آن‌ها را تشریح می‌کند. مهمانانی که جلوی دوربین علیخانی می‌نشینند، شبیه گلادیاتورهایی هستند که قرار است احساسات خود را به وحشیانه‌ترین شکل ممکن سلاخی کنند تا بیننده‌ای که جلوی تلویزیون نشسته، از این خون‌ریزی لذت ببرد. تفاوت اینجاست که مخاطب با اینکه اشک می‌ریزد و احساساتش تحریک می‌شود اما لذتی درونی از این سلاخی می‌برد.

منبع: بنیتا 

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۶۷۱)
آیدا
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۴

برنامه خوبیه

saeedeh12
saeedeh12
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۲

نه ولی خیلی قشنگه خدایی

moh-faz
moh-faz
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۴

جالب بود

الناز
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۸

بد نیست

Rohit
Rohit
۰۷:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۷

خیلی برنامه خوبیه.