همه آنچه باید درباره سرطان سینه بدانیم

همه‌ی زن‌ها باید با مزایای شناخته‌شده، محدودیت‌ها و آسیب‌های بالقوه ی مرتبط با آزمایش ماموگرافی آشنا باشند. با بنیتا همراه باشید تا با راهنمایی‌هایی در زمینه سرطان سینه آشنا شوید.
همه آنچه باید درباره سرطان سینه بدانیم

اگر دارید به سن چهل‌سالگی می‌رسید شاید بخواهید بدانید که راه‌های تشخیص زودهنگام سرطان سینه چیست؟ چه زمانی برای ماموگرافی شما مناسب است و یا این‌که آیا می‌توانید آن را چند سال دیگر به تأخیر بیندازید یا خیر. تعجبی ندارد که گیج می‌شوید: راهنمایی‌های پیچیده از سوی گروه‌های پزشکی پیشرو، این موضوع را حتی مبهم‌تر کرده است. برخی از واقعیت‌های کلیدی می‌توانند به تصمیم‌گیری شما کمک کنند. با بنیتا همراه باشید.

سؤال: متخصصین چه زمانی را برای شروع تست‌های ماموگرام شما پیشنهاد می‌کنند؟

اصلی‌ترین متخصصی که باید این مورد را با او در میان بگذارید پزشک خود شماست. او موقعیت خاص شما، سنتان، خانواده‌تان و دیگر چیزهایی که ممکن است باعث شود زودتر به تست ماموگرافی مراجعه کنید را در نظر می‌گیرد. اما در مورد گروه‌های پزشکی که تعدادشان هم زیاد است، توافقی بر سر این مسئله وجود ندارد.

برای سال‌های زیادی، انجمن سرطان آمریکا بر این نظر بود که زنان ماموگرافی را از سن چهل‌سالگی آغاز کنند. اما اخیراً راهنمایی‌هایشان را تغییر داده‌اند. آن‌ها اکنون پیشنهاد می‌کنند که زنان این کار را از سن چهل‌وپنج‌سالگی و یا چهل‌سالگی، به انتخاب خودشان، آغاز کنند.

گروه‌های دیگر، همچون دانشکده‌ی پزشکان متخصص زایمان و متخصصین بیماری‌های زنان، می‌گویند که شروع این کار از سن چهل‌سالگی بهترین گزینه‌ی ممکن است. در همین حال، سازمان خدمات پیشگیری آمریکا می‌گوید که زنان می‌توانند تا سن پنجاه‌سالگی صبر کنند.

مسئله‌ی دیگری که وجود دارد، تعداد دفعات آزمایش دادن برای زنان است. گروه دانشکده‌ی پزشکان متخصص زنان و متخصصین بیماری‌های زنان می‌گوید که زنان باید این تست را هرسال انجام دهند. سازمان خدمات پیشگیری آمریکا می‌گوید که هر دو سال یک‌بار کافی است. بااین‌حال، انجمن سرطان آمریکا در راهنمایی‌های اخیرش پیشنهاد داده است که زنان بین چهل‌وپنج تا پنجاه‌وچهار سال، هرسال یک‌بار این تست را انجام دهند و بعدازآن هر دو سال یک‌بار هم کافی است.

سؤال: کدام گروه درست می‌گوید؟

سؤال بر سر این‌که چه کسی درست می‌گوید با چه کسی اشتباه می‌گوید نیست. مسئله بیشتر بر سر درک افراد از داده‌هاست و این‌که به کدام مقاله‌ها توجه بیشتری نشان می‌دهند. متخصصین در همه‌ی این گروه‌ها، شروع به آزمایش ماموگرافی در سن پایین‌تر را بیشتر توصیه کرده‌اند اما به نتایج متفاوتی رسیده‌اند.

ترزا بیور، پزشک و عضو هیئت‌علمی مرکز پیشگیری از سرطان در مرکز سرطان دانشگاه اندرسون تگزاس می‌گوید: «هیچ‌کس بر سر این موضوع که اگر زنان ماموگرافی را از چهل‌سالگی شروع کنند، احتمال مرگشان کمتر است، بحثی ندارد و بااین‌حال کسی هم نمی‌گوید که هیچ آسیبی برای شروع در این سن کم وجود ندارد». او توضیح می‌دهد گروه‌هایی که بر روی آغاز این تست در سنین بالاتر پافشاری می‌کنند، تأکید بیشتری بر روی معایب این کار می‌گذارند.

سؤال: چه آسیب‌هایی ممکن است وجود داشته باشد؟

سرطان سینه

Credit: healthination

تشخیص‌های اشتباه و تجویزهای بیش‌ازحد بزرگ‌ترین مشکلی است که وجود دارد. تشخیص اشتباه به این معنی است که تست ماموگرافی چیز مشکوکی را نشان بدهد که کمی بعدتر مشخص شود مورد خاصی نبوده است. این اتفاق می‌تواند در هر سن و سالی بیافتد، اما در میان زنان جوان‌تر، معمول‌تر است. قبل از یائسگی (که معمولاً در حدود پنجاه‌سالگی رخ می‌دهد)، زنان سینه‌های متراکم‌تری دارند که ممکن است باعث سخت‌تر خواندن نتیجه‌ی تست ماموگرافی بشود. تماس از جانب پزشک برای یک ماموگرافی دیگر و یا بافت‌برداری می‌تواند استرس‌زا باشد. در یک تحقیق، چهل درصد از زنانی که این اتفاق برایشان افتاده بود، گفتند که این موضوع «بسیار وحشت‌آور» و یا «وحشتناک‌ترین زمان زندگی‌شان» بوده است.

تست‌های زودتر از موعد نیز به این معنی است که سرطان‌های بیشتری پیدا خواهند شد. این به نظر خوب می‌آید. شما دوست دارید که زودتر از این مسئله باخبر شوید، درست است؟ اما برخی از سرطان‌ها آن‌قدر کند پیشرفت می‌کنند که احتمال اینکه شما را بیمار کنند یا طول عمرتان را کم کنند، بسیار پایین خواهد بود. مشکل این است که دکترها همیشه نمی‌دانند که کدام‌یک از این سرطان‌ها مشکل ایجاد می‌کنند و کدام‌یک از آن‌ها مسئله‌ای ایجاد نمی‌کنند. بنابراین برخی از زنان جراحی می‌شوند، پرتودرمانی و یا شیمی‌درمانی می‌شوند درحالی‌که اصلاً به این موارد نیازی ندارند اما پزشک آن‌ها می‌خواهد احتیاط را رعایت کند.

سؤال: فواید شروع ماموگرافی در چهل‌سالگی چیست؟

بورس که مقامی در هیئت‌رئیسه راهنمایی‌های تشخیص و درمان سرطان سینه در شبکه‌ی ملی اطلاع‌رسانی سرطان دارد می‌گوید: «اگر بخواهیم ساده بگوییم، احتمال اینکه از سرطان سینه بمیرید کمتر است». به همین دلیل است که او و بسیاری از پزشکان دیگر هنوز پیشنهاد می‌کنند که زنان ماموگرافی را در چهل‌سالگی شروع کرده و این تست را هرسال انجام دهند.

سؤال: چطور می‌توانم فواید و معایب را بسنجم؟

پزشک شما می‌تواند یاری‌تان دهد. اما شاید بهتر باشد که این سؤال‌ها را از خودتان بپرسید:

چه حسی خواهم داشت اگر تشخیص اشتباه در مورد من اتفاق بیافتد؟

در یک بررسی، بیش از یک‌سوم زنان گفتند که حاضر هستند در ازای یک تشخیص درست سرطان سینه، ده هزار بار با تشخیص اشتباه دست‌وپنجه نرم کنند.

چه حسی خواهم داشت اگر مورد درمان سرطانی قرار بگیرم که واقعاً به آن نیاز ندارم؟

یک تحقیق اعلام می‌کند که در ازای جلوگیری از یک مرگ، ده زن ممکن است مورد تجویزهای اشتباه و بیش‌ازحد قرار بگیرند.

سؤال: آیا باید در مورد اشعه‌ی ناشی از تست ماموگرافی نگران باشم؟

ماموگرافی

Credit: medicalnewstoday

نه واقعاً. بورس اشاره می‌کند: «میزان اشعه‌ای که از یک‌بار ماموگرافی دریافت می‌کنید برابر با میزانی است که در یک پرواز رفت‌وبرگشت از هیوستون به پاریس در معرض آن قرار می‌گیرید». او ادامه می‌دهد: «صد مرتبه تست ماموگرافی اشعه‌ای برابر با یک‌بار سی‌تی‌اسکن دارد».

سؤال: در تاریخچه‌ی خانوادگی من، سرطان سینه وجود دارد. آیا این راهنمایی‌ها، شامل من هم می‌شود؟

خیر. این راهنمایی‌ها برای زنانی است که در معرض ریسک متوسطی از سرطان سینه قرار دارند. اگر در تاریخچه‌ی خانواده شما این بیماری وجود دارد، یک جهش ژنی سرطان سینه و یا دیگر فاکتورهای پرخطر همانند در معرض اشعه قرار گرفتن در زمان کودکی، شما در معرض ریسک بالاتری قرار دارید. از دکترتان در مورد زمان و تعداد دفعاتی که باید مورد این آزمایش قرار بگیرید، سؤال کنید. سیترین، نویسنده‌ی «دانش، قدرت است؛ چیزی که هر زنی باید در مورد سرطان سینه بداند»، می‌گوید: «ممکن است لازم باشد که انجام ماموگرافی را حتی قبل از چهل‌سالگی شروع کنید». سیترین ادامه می‌دهد: «اگر غده‌ای در سینه‌تان بیابید، قوانین زمانی انجام تست ماموگرافی، دیگر در مورد شما صدق نمی‌کند». اگر شما چیزی می‌بینید یا احساس می‌کنید که در مورد شما نرمال و معمول نیست، در اولین فرصت باید تست ماموگرافی را انجام دهید تا مشخص شود که چه مشکلی وجود دارد. خیلی از غده‌ها، سرطان سینه نیستند اما نمی‌توانید از احساسی که نسبت به آن دارید، مطمئن شوید که سرطان است یا مسئله‌ی دیگری وجود دارد.

سؤال: هیچ‌کس در خانواده‌ی ما تاکنون سرطان سینه نداشته است، آیا باید زحمت انجام تست ماموگرافی را به خود بدهم؟

ازاین‌جهت که شما سینه‌دارید، ممکن است دچار سرطان سینه بشوید. سیترین می‌گوید: «هشتادوپنج درصد کل سرطان‌های سینه ربطی به جهش ژنتیکی مشخصی ندارند». او اضافه می‌کند: «زنانی که به‌طورمعمول و قاعده‌مند تست ماموگرافی انجام می‌دهند بیست درصد کم‌تر از سایر زنان، از این بیماری می‌میرند». وی ادامه می‌دهد: «ممکن است انجام هر دو سال یک‌بار این تست راحت نباشد و یا حتی دردناک باشد اما ارزشش را دارد».

 

راهنمایی‌های انجمن سرطان آمریکا برای تشخیص به‌موقع سرطان سینه

سرطان سینهCredit: usnews

انجمن سرطان آمریکا، نظارت بر سرطان را برای بیشتر بزرگ‌سالان پیشنهاد می‌دهد. آزمایش‌های نظارتی، برای یافتن سرطان قبل از این‌که فرد علائمی از خود نشان دهد به‌ کار برده می‌شود.

- زنان بین چهل ‌تا چهل‌وچهار سال باید این گزینه را در میان انتخاب‌های خود داشته باشند که اگر تمایل دارند، هرساله تست ماموگرافی را برای تشخیص سرطان سینه (اشعه‌ی ایکس برای سینه) انجام دهند.

- زنان بین چهل‌وپنج سال تا پنجاه‌وچهار سال باید هرسال تست ماموگرافی را انجام دهند.

- زنان پنجاه‌وپنج‌ساله و یا بیشتر می‌توانند هر دو سال یک‌بار این تست را انجام دهند و یا به انجام سالانه‌ی این تست ادامه دهند.

- نظارت و تست باید تا زمانی که زن دارای سلامتی است و انتظار زنده ماندن برای ده سال دیگر و یا بیشتر را دارد، ادامه یابد.

- همه‌ی زن‌ها باید با مزایای شناخته‌شده، محدودیت‌ها و آسیب‌های بالقوه‌ی مرتبط با آزمایش ماموگرافی آشنا باشند.

- زنان همچنین باید بدانند که سینه‌های آن‌ها در حالت معمول چه حس و ظاهری دارد و هرگونه تغییرات در سینه را به‌سرعت به درمانگر اطلاع دهند.

- برخی از زنان، به خاطر تاریخچه‌ی خانوادگی، تمایلات ژنی و یا فاکتورهای مشخص دیگر باید همراه با تست‌های ماموگرافی، تست ام آر آی هم انجام بدهند. در مورد میزان خطر سرطان سینه با یک درمانگر صحبت کنید تا بهترین برنامه برای انجام این تست‌ها برای شما تجویز شود.

 

آیا با وجود ابتلا به سرطان سینه می‌توان به نوزاد شیر داد؟ برای یافتن پاسخ این سوال اینجا را کلیک کنید.

درآخر توصیه می‌شود از سرطان تخمدان چه می دانید؟ [قسمت دوم/پایانی] و سرطان رحم یا آندومتر؛ علل، مراحل، علائم و روش های درمان آن [قسمت چهارم/پایانی] را نیز مطالعه کنید.

منبع: cancer, webmd

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۷۷)
shahrivar1362
shahrivar1362
۰۷:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۷

خیلی خوب

shahrivar1362
shahrivar1362
۰۷:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۷

خیلی خوب

shahrivar1362
shahrivar1362
۰۸:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۳

عالی

nariman1112
nariman1112
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲

واقعا برای یه زن خیلی اتفاق بدی هست که به ان مبتلا شود... خداحفظ کنه

shahrivar1362
shahrivar1362
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱

good