۹ سال از نبود نویسنده‌ یک عاشقانه‌ی آرام گذشت

نادر ابراهیمی نویسنده‌ی بزرگ و پرکاری در ادبیات معاصر ایران است که انبوهی کتاب و مقاله و پژوهش در کارنامه‌ی خود دارد. او علاوه بر نوشتن مشاغل بسیاری را نیز در زندگی‌اش تجربه کرد. فعالیت‌های فرهنگی او منحصر به ادبیات و نوشتن نمی‌شد. او فیلم‌ سینمایی و مستند هم ساخته است. در زمینه‌ی ایران‌شناسی هم اولین موسسه‌ی غیرانتفاعی-غیردولتی را در ایران پایه‌گذاری کرد. در زمینه‌ی ادبیات کودکان هم فعالیت‌های زیادی انجام داد و به پاس خدماتش جوایز متعدد و معتبر داخلی و خارجی نیز به وی اهدا شد. اما عمده شهرت او در میان عامه‌ی مردم ایران به‌واسطه‌ی نوشته‌های عاشقانه و به‌ویژه دو کتاب یک عاشقانه‌ی آرام و چهل نامه‌ی کوتاه به همسرم است.
۹ سال از نبود نویسنده‌ یک عاشقانه‌ی آرام گذشت

ادبیات معاصر ایران با این که بیشتر تحت تاثیر جریانات سیاسی و اجتماعی است و رنگ و بوی ایدئولوژیک دارد اما هستند کسانی که در کنار فعالیت‌ها و نوشته‌های حزبی و سیاسی و ایدئولوژیک، به ادبیات عاشقانه پرداخته‌اند و آثاری لطیف و پراحساس فارغ از سیاست خلق کرده‌اند. نادر ابراهیمی یکی از این نویسندگان است که به مناسبت سالروز درگذشتش، قصد داریم تا نگاهی به زندگی‌اش داشته باشیم. با بنیتا همراه باشید.

نادر ابراهیمی

نادر ابراهیمی شخصیت جالب و زندگی پرفراز و نشیبی داشت. او زاده‌ی تهران از پدری کرمانی‌ الاصل و مادری از لاریجلنی‌های ساکن تهران بود. در سال ۱۳۱۵ به دنیا آمد. دوره‌ی دبیرستان را در دارالفنون گذراند و وارد دانشکده‌ی حقوقی شد که قرار بود ۲ سال بعد آن را برای خواندن ادبیات انگلیسی رها کند. او لیسانش را در رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی دریافت کرد و بعد از آن دوره‌ی آزمودن شغل‌های گوناگون آغاز شد. او مشاغل بسیاری را از حسابداری در بانک، کمک‌کارگری در تعمیرگاهی در ترکمن صحرا، شاگردی قهوه‌خانه، کار در چاپخانه، ویراستاری و تصویرسازی برای کتاب، مستند سازی و فیلمسازیی و بسیاری مشاغل دیگر را آزمود که شرح آن‌ها در ۲ کتاب  به نام «ابوالمشاغل» و «ابن مشغله» به همراه زندگینامه‌اش آورده است.

نادر ابراهیمی

او در تمام سال‌هایی که به این مشاغل گوناگون و عجیب و غریب می‌پرداخت، هرگز از نوشتن که از ۱۵ سالگی آغاز کرده بود غافل نشد. انبوهی نوشته شامل بیش از صدها مقاله و پژوهش، حدود صد کتاب چاپ شده شامل رمان، داستان کوتاه، کتاب کودک و نوجوان، نمایشنامه و فیلمنامه حاصل عمر اوست. ضمن آن‌که چند اثرش به زبان‌های مختلف دنیا برگردانده شده‌است. ابراهیمی همچنین بنیان‌گذار نخستین مؤسسه‌ی غیرانتفاعی-غیردولتی ایران‌شناسی است که هزینه و زحمت‌های فراوانی برای سفر، تهیه‌ی فیلم و عکس و اسلاید از سراسر ایران و بایگانی کردن آن‌ها صرف کرد. او در زمینه‌ی ادبیات کودکان هم بسیار فعال بود و به پاس زحماتش در این حیطه، جوایزی چون جایزه‌ی نخست براتیسلاوا، جایزه‌ی نخست تعلیم و تربیت یونسکو و جایزه‌ی‌کتاب برگزیده‌ی سال ایران را دریافت کرده است.

یک عاشقانه آرام

اما نادر ابراهیمی با این حجم انبوه نوشته‌ها و فعالیت‌های پرشمارش به عنوان عاشقانه‌نویسی بزرگ شهره است. با وجود تعداد بالای نوشته‌هایش دو کتاب «چهل نامه به همسرم» و «یک عاشقانه‌ی آرام»، از مشهورترین آثار عاشقانه‌نویسی او هستند که او را تبدیل به یکی از بهترین نویسندگان این‌گونه متون کرده‌اند. در ادامه تعدادی از نوشته‌ها و اشعار او را می‌خوانید.

از اشعار:

«ايمان من به تو

ايمان من به خاک است

ايمان من به رجعت هر شوکتی ست

که در تخريب بنای پوسيده‌ی اقتدار ديگران

نهفته است

تو

چون دستهای من

چون انديشه‌های سوگوار اين روزهای تلخ

و چون تمام يادها

از من جدا نخواهی شد»

چهل نامه کوتاه به همسرم

از چهل نامه‌ی کوتاه به همسرم:

«همسفر

در اين راه طولانی كه ما بی‌خبريم و چون باد می‌گذرد، بگذار خرده اختلاف‌هايمان با هم باقی بماند. خواهش می‌كنم! مخواه كه يكی شويم، مطلقا.

مخواه كه هر چه تو دوست داری، من همان را به همان شدت دوست داشته باشم و هر چه من دوست دارم، به همان گونه مورد دوست داشتن تو نيز باشد. مخواه كه هر دو يک آواز را بپسنديم؛ يك ساز را، يك كتاب را، يک طعم را، يک رنگ را و يک شيوه نگاه كردن را.

مخواه كه انتخابمان يكی باشد، سليقه‌مان يكی و روياهامان يكی

همسفر بودن و هم‌هدف بودن، ابدا به معنی شبيه بودن و شبيه شدن نيست و شبيه شدن دال بر كمال نيست، بلكه دليل توقف است».

نادر ابراهیمی پس از صرف عمری در راه فرهنگ و هنر و ادبیات سرانجام در سن ۷۲ سالگی، پس از سال‌ها درگیر بیماری بودن در ۱۶ خرداد ۱۳۸۷ در تهران درگذشت. یاد و نامش با واسطه‌ی آثار زیبایش بعید است که حافظه‌ی ایرانیان پاک شود.

منبع: بنیتا

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۶۱۵)
pedram28
pedram28
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲

مرسی

moh-faz
moh-faz
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۳

عالی بود

Rohit
Rohit
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۶

یادش بخیر.

goleyas
goleyas
۰۶:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۳

ممنون از مطلب خوبتون

radjo
radjo
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۱

زیبا بود