۹ دلیل که ثابت می‌کند نخوردن صبحانه بزرگ‌ترین اشتباه زندگی است

در پژوهش‌ها ثابت شده است که صبحانه مهمترین وعده‌ی غذایی است و فردی که به هر دلیلی از خوردن این وعده صرف نظر کند یا سر باز بزند پیامدهای ناگواری دامن او را می‌گیرد.
۹ دلیل که ثابت می‌کند نخوردن صبحانه بزرگ‌ترین اشتباه زندگی است
Credit: Eat This, Not That

مثلی هست که می‌گوید: «صبحانه‌ات را مثل پادشاه، ناهارت را مثل شاهزاده و شامت را مثل گدا بخور!»

کمتر کسی است که چنین مثلی را با اندکی تغییر و تفاوت در هر زبان و فرهنگی نشنیده باشد اما جدا از روایت‌های گوناگون چنین مثلی هیچ شده در دل از خود بپرسید که چرا صبحانه مهم‌ترین وعده‌ی غذایی است؟ راستش اگر بخواهید دست کم با خودتان صریح و صادق باشید، جوابتان «خیر» است چون این گونه به نظر می‌آید که در نمی‌دانم کجای زندگی شلوغ امروزی وقت و مجالی برای یافتن دلیل یا دلایل خیلی از چیزهای مهم کنار نگذاشته‌ایم.

پس بیایید چند دقیقه‌ای در محضر منطق و تفکر به زانوی ادب بنشینیم و به واقع با خود فکر کنیم که چرا نخوردن صبحانه به تعبیری می‌تواند بزرگترین اشتباه زندگی‌مان باشد و اصولا از خودمان بپرسیم اگر صبحانه نخوریم چه می‌شود؟

 

وزنتان بیشتر از گذشته می‌شود

اضافه وزن

Credit: Harvard University

اگر به هر دلیلی رژیم غذایی خاصی را دنبال می‌کنید یا این که در حسرت اندامی زیبا خواب‌های طلایی می‌بینید احتمالا نخستین کاری که برای کاهش وزن خود می‌کنید حذف صبحانه است که البته به طور تمام و کمال در اشتباه هستید؛ زیرا براساس مطالعات انجام شده نخوردن اولین وعده‌ی غذایی روز یا به تعبیری صبحانه از قضا اثرات سوء و منفی بسیاری دارد که از آن جمله باید به افزایش وزن اشاره کرد.

چنین افزایش وزنی دو دلیل دارد؛ نخست این که حذف صبحانه همان و اشتیاق و اشتهای بدن شما برای دریافت انبوهی از مواد قندی و چربی همان که در نهایت مجبور می‌شوید از جایی آن‌ها را تامین کنید. دوم آن که از شدت گرسنگی معده‌ی شما دچار سوزش می‌شود و شما را وامی‌دارد تا عاقبت چیزی بخورید و کالری بگیرید و او را آرام کنید. در هر دو صورت چون صبحانه نخورده‌اید به سراغ هله و هوله می‌روید و آخر قصه را هم که حتما خودتان می‌دانید؛ بله چاقی! همین که به خودتان می‌آیید می‌بینید که ای دل غافل با این که صبحانه نخورده‌اید اما شکم‌تان سه برابر گذشته شده است!

 

فشار خونتان سر به فلک می‌زند

فشار خون

Credit: Health Focus

دکتر لی کاهیل، در پژوهشی که آن را در مجله‌ی انجمن پزشکی آمریکا یا «جاما» منتشر کرده بر این واقعیت مهر تایید زده است که «اهمال و سهل‌انگاری در خوردن صبحانه‌ای سالم و کامل بدون شک خطر حمله قلبی را افزایش می‌دهد.» دیگر آن که شما صبحانه نخورید تا فشار خون‌تان سر به فلک بزند و رگ‌هایتان بگیرد. این‌ها تازه خبر خوب بود. خبر بد این است که اگر بی‌خیال صبحانه شوید شرایط سالم و مساعد قلب و عروق شما دستخوش اختلال می‌شود و خطر سکته مغزی ردخور ندارد.

از آن طرف هم تحقیقی در دانشکده‌ی بهداشت عمومی دانشگاه هاروراد انجام شده که محقق آن می‌گوید از قول من به فلانی بگویید حالا تو هی صبحانه نخور تا عاقبت یک روز دیابت نوع ۲ گریبانت را سفت بگیرد!

 

سوخت‌وساز بدنتان به هم می‌ریزد

متابولیسم

Credit: Cooking Light

تا حالا شده به کلمه‌ی «صبحانه» یا همان «ناشتایی» خودمان دقت کنید؟ در فرهنگ معین در تعریف این دو کلمه نوشته شده است: «غذایی که پس از مدتی گرسنگی خورده شود». منظور از مدتی گرسنگی یعنی چندین ساعت نخوردن آب و غذا. بنابراین لازم است تا پس از گذشت این مدت آدم چیزی بخورد تا موتور بدنش روشن شود و سوخت‌وسازش به راه بیفتد. برای محکم‌تر شدن قضیه خوب است بدانید که در پژوهشی مشخص شده افرادی که به طور منظم و مرتب صبحانه می‌خورند همیشه سوخت‌وساز یا به قول دانشمندها «متابولیسم» بدن‌شان رو به راه است.

 

عادت ماهیانه خانم‌ها بدون حساب و کتاب می‌شود

عادت ماهیانه

Credit: Bootcampforteen

در طول شبانه‌روز درگیر کلی کار و بار و مشکلات هستیم و گاهی آن قدر کار روی سرمان ریخته که برای سامان دادن به همه‌ی آن‌ها به نظرمان می‌آید که ۲۴ ساعت زمان، وقت و مجال خیلی کمی است. دانشجویان و در کل کسانی که با درس و مشق سروکار دارند معنی این حرف را به خوبی می‌فهمند چون سبک زندگی آن‌ها طوری است که مرتب در حال یادگیری و آزمون‌دهی هستند. برخی از این دانشجویان گاه که کلاسشان دیر می‌شود و یا این بخواهند وقت بیشتری برای خواندن درس بگذارند از خیر صبحانه می‌گذرند. غیر از این است؟ همین گذشت فروتنانه از وعده غذایی صبحانه اثرات ناگواری روی بدن می‌گذارد که آن سرش ناپیدا است به خصوص روی بدن خانم‌ها.

در  پژوهش منتشر شده در نشریه «اشتها» (Appetite) به سال ۲۰۱۰ میلادی تصریح شده است که «آن دسته از دانشجویان زن یا دختر که به طور مرتب از وعده‌ی صبحانه صرف نظر می‌کنند عادت ماهیانه آن‌ها از قاعده و برنامه خارج می‌شود و اختلالاتی از این نمونه دوره پریودی دردناک و خونریزی نامنظم را برای آنان رقم می‌زند.»

 

سست و گیج و ویج می‌شوید

سستی

Credit: Hidoctor

گروهی از پژوهشگران انگلیسی ۱۴۴ نفر را در سه گروه جمع کردند و با کمک آن‌ها تحقیقی انجام دادند. این افراد را یک شب تا صبح در جایی نگه داشتند و صبح که شد به گروه اول صبحانه سالم و کامل دادند، از گروه دوم با یک فنجان قهوه پذیرایی کردند و گروه سوم را در حسرت حتی یک لیوان آب گذاشتند!

پژوهشگران چند ساعتی این سه گروه را زیر نظر گرفتند و دست آخر مشخص شد که افراد گروه سه توان ذهنی چندانی نداشتند چون هم حالشان بد بود و هم هنوز خسته بودند. اما افراد گروه اول و دوم سرزنده و سرحال و بانشاط بودند.

 

مو به سرتان نمی‌ماند

ریزش مو

Credit: Americanpregnancy

از این به بعد اگر متوجه شدید که ریزش موی سرتان شدت گرفته است، دست از ملامت و سرزنش آب و هوا بردارید چون علت اصلی این قضیه‌ای بسا در عادات ناپسند غذایی شما باشد به ویژه در عادت صبحانه نخوردن.

کمبود و یا نبود پروتئین کافی در وعده‌های غذایی به طور قطع بر روی سطوح کراتین تاثیرات ناخوشایند می‌گذارد و از جمله‌ی این تاثیرات آن است که موجب ریزش مو می‌شود. جالب این که صبحانه نقش اصلی را در ارتقای رشد فولیکول‌های مو برعهده دارد. از این رو است که لازم است در خوردن پروتئین کافی در هر وعده صبحانه دقت نظر کافی داشته باشید وگرنه همان گونه که در ابتدای این بخش گفتیم مو به سرتان نمی‌ماند!

 

با هوش و ذکاوت خود گل نمی‌کارید بلکه دسته گل به آب می‌دهید

هوش و ذکاوت

Credit: Hdyo

پژوهش انجام شده با حضور نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ ساله ثابت کرده است که اگر دانش آموزان هر روز صبحانه‌ی سالم و کافی بخورند هم در درس و در آزمون گل می‌کارند. از طرف دیگر، آن دسته از دانش‌آموزانی که به نحوی از خوردن صبحانه طفره رفته و بعد به مدرسه و سر جلسه امتحان رفته‌اند دسته گل به آب داده‌اند!

 

میگرن می‌گیرید

میگرن

Credit: Nuathegioi

صبحانه که نخورید قندتان پایین می‌آید. همین که قند پایین آمد، بدن شروع به ترشح هورمون‌هایی می‌کند تا سطح پایین گلوکز را جبران کند. این عمل در نهایت باعث بالا رفتن فشار خون می‌شود که آن هم به نوبه‌ی خود از میگرن و سردرد سر درمی‌آورد.

چنین کنش و واکنشی در اثر نخوردن صبحانه پدید می‌آید چون این وعده‌ی غذایی نخستین وعده‌ای است که کمابیش پس از ۱۲ ساعت باید خورده شود اگر نادیده گرفته شود تاوان و بهای گزافی از شما می‌ستاند.

 

خطر ابتلا به سرطان در شما چندین و چند برابر می‌شود

سرطان

Credit: Naturalnews

همچنانی که پیش‌تر گفتیم، نخوردن صبحانه در نهایت منجر به اضافه وزن می‌شود. براساس پژوهش صورت گرفته در مرکز تحقیقات سرطان انگلیس چاقی و اضافه وزن خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. یعنی وقتی صبحانه را جدی نمی‌گیرید در واقع سرطان را جدی گرفته‌اید.

بنابراین این سخن را همچون حلقه‌ی آویزه‌ی گوش خود کنید که شما سزاوار زندگی شاهانه هستید و چنین زندگانی باشکوهی در پرتو تغذیه سالم و به ویژه توجه و اعتنای جدی به صبحانه امکان‌پذیر است و بس.

منبع: spoonuniversity

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۱۲۶)
sdimtb
sdimtb
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۵

خیلی خطرناکه

vafaeee
vafaeee
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۷

++

مزدیسنا
مزدیسنا
۰۸:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۳

 

مزدیسنا
مزدیسنا
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱

...

مزدیسنا
مزدیسنا
۰۸:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰

.............