چطور با ترس در زندگی مواجه شویم؟

انسان از همان دوران کودکی در زندگی خود با ترس روبرو می شود اما چطور می‌توان ترس را مدیریت کرد. برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید.
چطور با ترس در زندگی مواجه شویم؟

تا حالا شنیده‌اید که کسی بگوید من در ریاضی خوب نیستم یا همیشه با گرامر مشکل داشته‌ام؟ این‌ها دو نمونه از مثال‌هایی است که ما اجازه می‌دهیم افکار منفی وارد ذهنمان شوند. وقتی به ذهن خود یک فکر خاص را وارد می‌کنید آن فکر ذهن شما را اشغال می‌کند مثلاً اگر الان بگویم که یک عدد لیموی ترش را تصور کنید که در حال بریدن و بعد نوشیدنش می‌شوید مطمئن هستم که حس خوردن یک لیموی ترش را حس کرده‌اید! چطور این موضوع امکان‌پذیر است؟!

به این خاطر که مغز ما دقیقاً همان‌ چیزی را که می‌خواهیم ایجاد می‌کند.

زمانی که نوبت به بهره‌وری می‌رسد باید کلماتی که به زبان می‌آوریم را درست انتخاب کنیم. اگر به مثالی که در بالا زده شده خوب توجه کنید متوجه خواهید شد که می‌شود با انتخاب کلمات نحوه‌ی فکر کردن خود را نیز دستخوش تغییر کنیم. همان‌طور که کلمات روی بدن شما اثر می‌گذارند روی نتایجی که هم به دست می‌آورید تاثیر می‌گذارند. در ادامه به راهکارهایی برای مدیریت ترس اشاره خواهم کرد:

برداشت و تصور خود را اصلاح کنید

ترس

به عنوان مثال اگر تصورتان این است که اشتباهات فرصتی برای یادگیری هستند بنابراین آن‌ها را تبدیل به فرصت می‌کنید. شما باور دارید که حتی شکست هم مزایای خودش را دارد و از آن به طور موثر برای بهبود عملکرد خود استفاده می‌کنید. از طرف دیگر اگر تصور کنید که شکست خطرناک است و به شهرت شما آسیب می‌رساند بنابراین خود را از فرصت‌ها دور می‌کنید و دلیل شکست خود را فراهم خواهید کرد. زمانی که ترس سراغ شما می‌آید باید مثل قهرمان‌ها با وجود ترس خود را وارد موقعیت کنید. 

به یاد داشته باشید که کسی اهمیت نمی‌دهد

یکی از دلایلی که روی عملکرد شما و موفقیت‌تان تاثیر می‌گذارد این تصور است که دیگران در مورد شما چه فکر می‌کنند. در کمال تعجب این موضوع درست نیست. ما تصور می‌کنیم همه در مورد ما فکر می‌کنند و این در حالی است که به احتمال زیاد آن‌ها در مورد خودشان فکر می‌کنند. اگر این تصور نادرست را اصلاح کنید که دیگران مرتب به شما فکر می‌کنند آن‌گاه می‌توانید جلوی کلی افکار منفی دیگر را هم بگیرید. 

نقطه تمرکز خود را عوض کنید

ترس

ترس به تکرار الگوها از سمت شما علاقه دارد. بنابراین اگر شما افکاری را در مغز خود می‌پرورانید که می‌گویند: این راه جواب نمی‌دهد یا من از نتیجه نهایی می‌ترسم بنابراین مغز شما تمام تلاش خود را می‌کند تا این افکار را به اثبات برساند.

اگر یک مسیر تازه داشته باشید که روی آن تمرکز کنید رفته رفته ترس شما کاهش می‌یابد. به عنوان مثال: شما اگر روی ترس از صحبت کردن از جمع تمرکز کنید مغز شما همان چیزی را که می‌خواهید برای شما فراهم می‌کند. اما اگر از طرف دیگر روی چیزی که می‌خواهید از این سخنرانی به دست آورید تمرکز کنید نتایج متفاوتی را به دست خواهید آورد. بنابراین قبل از هر چیزی بپرسید هدف شما چیست؟ به کجا می‌خواهید بروید؟

خود را به عنوان فردی نترس تصور کنید

با کمک تصویرسازی می‌توانید خود را فردی شجاع و با اعتماد به نفس تصور کنید. این تصویرسازی سبب می‌شود تا ناخودآگاه شما، دستورات لازم را به مغز بدهد. تصویری که از خود دارید و طرز تفکر درباره خودتان سبب می‌شود تا ذهنتان را با افکار مثبت پر کنید. 

قانون برگشت پذیری

ترس

قانون برگشت پذیری می‌گوید: اگر شما به یک صورت فکر کنید به همان ترتیب نیز فکر خواهید کرد. البته اگر شما به صورتی رفتار کنید که حتی با آن احساس مانوس نباشید قانون برگشت پذیری می‌گوید که در نهایت اعمال شما آن احساس را ایجاد می‌کنند.

این یک دستاورد بزرگ در زمینه روانشناسی موفقیت است شما شجاعت را با نظم دادن به رفتارهای خود ایجاد می‌کنید تا اینکه ترس به طور کلی از بین برود.

در زمان حاضر باشید

به این معنا که اجازه ندهید افکار و احساسات، شما را به گذشته یا آینده هدایت کنند. این به معنای عدم برنامه‌ریزی برای آینده نیست. اما نباید اجازه بدهید که ذهن شما مرتب در آینده و گذشته گیر کند. اگر قرار است مرتب به این فکر کنید که اشتباهات گذشته چطور سبب مشکلات در آینده می‌شوند شما را از حرکت باز می‌دارند. 

از تکنیک‌های تنفس استفاده کنید

ترس

نحوه‌ی تنفس ما می‌تواند نحوه‌ی احساسات ما را تعیین کند. کاهش تنفس سبب خالی شدن اکسیژن از خون می‌شود. وقتی اکسیژن کافی در خون برای گردش در بدن وجود ندارد اتفاقاتی روی می‌دهد. این واقعیت که با بالا رفتن سن سطح اکسیژن ما کاهش می‌یابد و بخش بزرگی از آن به نحوه‌ی غلط تنفس حین استرس و ترس برمی‌گردد.

شما می‌توانید از تکنیک (۴-۷-۸) استفاده کنید. به این صورت که به مدت چهار ثانیه نفس را داخل دهید، هفت ثانیه آن را حفظ کنید و به مدت هشت ثانیه عمل بازدم را صورت بدهید.

منبع: lifehack ،briantracy ،positivityblog

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۱۱)
Alireza_sayah
Alireza_sayah
۰۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۷

عالی

aligholamiyan
aligholamiyan
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۸

عالی بود

kianpasha
kianpasha
۰۵:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۰

جالب بود

saeedeh12
saeedeh12
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۱

ممنون مقاله خوب و مفیدی بود

neda26
neda26
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۱

تمام این موارد عنوان شده درست ولی باید یکی کنار آدم باشه اینها رو مدام گوش زد کنه و هل بده جلو شما رو
کسی که میترسه هر چقدر هم این مطالب رو مطالعه کنه و سعی در انجامش داشته باشه باز در لحظه موعود جا خالی میکنه چون ترسش از جسارتش قوی تره