توانايي انجام چند كار به صورت هم زمان افسانه است يا واقعيت؟

اگر از دسته افرادی هستید که باور دارند می‌توانند چند کار را به‌طور هم‌زمان انجام دهند این مطلب برایتان جالب خواهد بود. شاید همین حالا که دارید این مطلب را می‌خوانید پیام‌هایتان را را مرور می‌کنید، با یکی از اعضای خانواده در مورد موضوعی دیگر گپ می زنید یا حتی آشپزی می کنید. باور به این استعداد اما در شرایطی که یکی از این کارها، کار پرخطری مانند رانندگی است نیازمند دقت و تحقیق بیش‌تر است.
توانايي انجام چند كار به صورت هم زمان افسانه است يا واقعيت؟

به باور دانشمندان و طبق تحقیقاتی که در دانشگاه یوتا انجام گرفته این استعداد بسیار نادرتر از آن است که فکرش را می‌کنید. امروز در بنیتا نتایج این تحقیق را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

با استناد به یک تحقیق بسیار دقیق و ارزشمند روانشناسان بر تأثیر بسزای توجه و تمرکز در بهبود عملکرد افراد تأکید می‌کنند. آن‌ها بر این باورند که انسان در انجام سریع وظایف متوالی نسبت به انجام هم‌زمان همه‌ی آن‌ها تواناتر است. اغلب نوجوانان معتقدند می‌توان هم‌زمان تلویزیون تماشا کرد و برای دوستان در اینترنت پیام نوشت اما تحقیقاتی در سال ۲۰۰۹ که توسط کلیفورد نس بر روی دو دسته از افراد که فعالیت‌های همزمان فراوان و کم بر روی شبکه مجازی انجام می‌دادند صورت گرفت نشان داد علیرغم باور عموم، افرادی که کارهای زیادی را به‌طور هم‌زمان انجام می‌دادند در هنگام آزمایش مدام تمرکز خود را از دست می‌دادند و زمانی که از آن‌ها خواسته می‌شد رنگ‌های از پیش تعیین شده را از رنگ‌های دیگر جدا کنند در مجزا کردن اطلاعات موردنیاز از اطلاعات اضافه ناتوان بودند.

زن جوانی در حال انجام کارهای روزانه

تیمی به رهبری دیوید استرایر در دانشگاه یوتا به این نتیجه رسیدند که احتمال دیده نشدن تابلوهای ایست توسط رانندگان در حال مکالمه با تلفن همراه دو برابر دیگر رانندگان است. در این تحقیقات همچنین مشخص شد اغلب کسانی که چند کار را همزمان انجام می‌دهند دلیل خود برای این کار را استعدادشان در این زمینه می‌دانستند. هفتاد درصد از ۳۱۰ دانشجویی که در این تحقیقات مشارکت کردند باور داشتند که در انجام همزمان کارها بسیار توانا هستند اما اغلب آن‌ها رفتارهای غیر قابل پیش‌بینی زیادی از خود نشان می‌دانند و به نفعشان بود تنها به انجام یک فعالیت رضایت دهند.

استفاده از تلفن همراه حتی با هندزفری، زمان توقف اتومبیل را در مواقع ترمز اورژانسی به تأخیر می‌اندازد و میزان آگاهی راننده از محیط اطرافش را به نصف کاهش می‌دهد. استرایر باور دارد اغلب مردم به‌اشتباه فکر می‌کنند در زمان مکالمه با تلفن همراه، عملکرد خوب و مناسبی دارند.

زنی در حال رانندگی و مکالمه با تلفن همراه

تحقیقات نس نشان می‌دهد بهتر است بیست دقیقه از زمان خود را به انجام یک وظیفه اختصاص دهیم و سپس سراغ وظیفه‌ای دیگر برویم تا اینکه هر لحظه توجه خود را از یک وظیفه به وظیفه‌ای دیگر معطوف کنیم. آزمایش‌هایی که بر محور یادآوری اشکال هندسی هستند نتایجی بسیار ناامیدکننده‌تر از آزمایش‌های مربوط به شرایط واقعی زندگی روزانه‌ی افراد نشان می‌دهند و بیان‌گر این واقعیت هستند که افراد زیادی، توهم برخورداری از این توانایی را دارند و درواقع تنها سه درصد از جمعیت جهان ممکن است این توانایی را داشته باشند. جالب است بدانید که این سه درصد طبق آزمایش‌ها در انجام چند کار به‌صورت همزمان، نسبت به زمانی که تنها یک کار را انجام می‌دهند در تمام وظایف عملکرد بهتری دارند و زنان در برخورداری از این توانایی شانس بیش‌تری به لحاظ آماری دارند؛ اما بیش‌تر ما افرادی عادی هستیم که بهتر است برای حفظ سلامتی جان خود و دیگران، تنها به انجام یک فعالیت در هر زمان رضایت بدهیم.

منبع:

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۳۸)
آرمین
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۶

ممنون مطلب جالب و روشنگرانه ای بود.

Hosein2011
Hosein2011
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱

عالی و تاثیرگذار و مفید و جالب بود

Hosein2011
Hosein2011
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱

مفید و تاثیر گذار بود

saeedeh12
saeedeh12
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۵

ممنون بابت مقاله

sina1311
sina1311
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۱

واقعا بعضیا این قابلیتو دارن ولی من متاسفانه ندارم خخخ